LimeSurvey 4.x.x - en to cs_CZ translation catalogue (4778 entries)

en:  Are you sure you want to reset this file?
cs_CZ: Jste si jistý(á), že chcete vymazat tento soubor?

en:  Browse uploaded resources
cs_CZ: Prohlížet nahrané zdroje

en:  Please select a file to import!
cs_CZ: Vyberte prosím soubor pro import.

en:  global level
cs_CZ: globální úroveň

en: %d file deleted.|%d files deleted.
cs_CZ: %d soubor smazán|%d soborů/y smazáno

en: %s attribute deleted|%s attributes deleted
cs_CZ: odstraněn %s attribut|odstraněno %s attributů

en: %s cannot be left empty
cs_CZ: Pole %s nemůže být prázdné

en: %s cannot be left empty.
cs_CZ: %s nemůže zůstat prázdné.

en: %s duplicate records removed
cs_CZ: %s duplicitních záznamů odstraněno

en: %s entries were not copied because they already existed
cs_CZ: %s položek nebylo zkopírováno, protože již existují

en: %s entries were skipped because they are blacklisted
cs_CZ: %s položek bylo přeskočeno, protože jsou na černé listině

en: %s field(s) were successfully added.
cs_CZ: %s polí bylo úspěšně přidáno.

en: %s invalid attributes
cs_CZ: %s chybné atributy

en: %s is an invalid value for this question
cs_CZ: %s není platnou hodnotou pro tuto otázku

en: %s lines had a mismatching number of fields.
cs_CZ: %s řádků mělo nesprávný počet polí.

en: %s lines with invalid access codes skipped (access codes may only contain 0-9,a-z,A-Z,_).
cs_CZ: Bylo přeskočeno %s řádků s neplatnými přístupovými kódy. Přístupové kódy mohou obsahovat pouze znaky 0-9, a-z, A-Z, a podtržítko (_).

en: %s min. %s sec.
cs_CZ: %s min %s sec

en: %s missing attributes
cs_CZ: %s chybějící atributy

en: %s must be case-insensitive equal to %s
cs_CZ: %s musí být shodný s %s (velikost písma nehraje roli)

en: %s must not be case-insensitive equal to %s
cs_CZ: %s nesmí být shodný s %s (velikost písma nehraje roli)

en: %s new participants were created
cs_CZ: Bylo vytvořeno %s nových respondentů

en: %s not found!
cs_CZ: %s se nepodařilo najít.

en: %s of %s columns selected
cs_CZ: Vybráno %s z %s sloupců

en: %s old response(s) and according timings were successfully imported.
cs_CZ: Počet %s starých odpovědí a jejich časů byl úspěšně iportován.

en: %s old response(s) were successfully imported.
cs_CZ: %s starých odpovědí bylo úspěšně importováno.

en: %s participant share was deleted|%s participant shares were deleted
cs_CZ: Bylo odstraněno %s sdílení respondenta|Bylo odstraněno %s sdílení respondenta

en: %s participants have been copied to the central participants table
cs_CZ: %s respondentů bylo zkopírováno do centrální tabulky respondentů

en: %s participants have been copied to the survey survey participants table
cs_CZ: Do tabulky respondentů průzkumu bylo zkopírováno %s respondentů

en: %s participants have been shared
cs_CZ: %s respondentů bylo nasdíleno

en: %s records found in CSV file
cs_CZ: V CSV souboru bylo nalezeno %s záznamů

en: %s records have empty mandatory fields
cs_CZ: %s záznamů nemá vyplněna povinná pole

en: %s records have incomplete or wrong attribute values
cs_CZ: %s záznamů má nekompletní či špatné hodnoty vlastností

en: %s records imported
cs_CZ: %s záznamů importováno

en: %s records in CSV
cs_CZ: %s záznamů v CSV

en: %s records met minimum requirements
cs_CZ: %s záznamů splňuje minimální požadavky

en: %s records were duplicate but had attributes updated
cs_CZ: %s záznamů bylo duplicitních, ale jejich atributy byly aktualizovány

en: %s records where the number of fields does not match
cs_CZ: %s záznamů, kde neodpovídá počet polí

en: %s records with allowed invalid email
cs_CZ: %s záznamů s povolenou neplatnou e-mailovou adresou

en: %s records with invalid email address removed
cs_CZ: %s  záznamů s neplatnou e-mailovou adresou bylo odstraněno

en: %s records with other invalid information
cs_CZ: %s záznamů s jinou neplatnou informací

en: %s response lines in your file.
cs_CZ: V souboru je %s řádků odpovědí.

en: %s responses already exist.
cs_CZ: Již existuje %s odpovědí.

en: %s responses cannot be inserted or updated.
cs_CZ: %s odpovědí nemohlo být vloženo nebo změněno.

en: %s responses were inserted.
cs_CZ: Bylo vloženo %s odpovědí.

en: %s responses were updated.
cs_CZ: Bylo změněno %s odpovědí.

en: %s rows per page
cs_CZ: %s řádků na stránku

en: %s unread messages were scanned out of which %s were marked as bounce by the system.
cs_CZ: %s nepřečtených zpráv bylo zkontrolováno a %s z nich bylo označeno jako vrácené systémem.

en: %s unread messages were scanned, none were marked as bounce by the system.
cs_CZ: %s nepřečtených zpráv bylo zkontrolováno, žádná nebyla označena jako vrácená systémem

en: %s were found to be duplicate entries and did not need a new participant to be created.
cs_CZ: Bylo nalezeno %s duplicitních záznamu, které nepotřebují vytvoření nového respondenta.

en: %s%% completed
cs_CZ: %s%% dokončeno

en: '%s' can not be used if the 'Other' option for this question is activated.
cs_CZ: '%s' nelze použít pokud pole "Jiný" je pro tuto otázku aktivované.

en: 'Other:' comment mandatory
cs_CZ: "Jiný" komentář je povinný

en: 'comment' suffix can not be used with multiple choice with comments.
cs_CZ: Přípona „comment“ nemůže být použita společně s vícenásobným výběrem s komentáři.

en: 'time' is a reserved word and can not be used for a subquestion.
cs_CZ: 'time' je vyhrazené slovo a nemůže být použito jako podotázka.

en: (Any group)
cs_CZ: (Libovolná skupina)

en: (Any)
cs_CZ: (Libovolný)

en: (Autodetect)
cs_CZ: (Autodetekce)

en: (Automatic)
cs_CZ: (Automaticky)

en: (Iconv Library not installed)
cs_CZ: (Knihovna iconv není nainstalována)

en: (Label sets were not imported since you do not have the permission to create label sets.)
cs_CZ: (Sady popisků nebyly importovány, protože nemáte oprávnění vytvářet nové sady popisků.)

en: (Maximum file size: %01.2f MB)
cs_CZ: (Maximální velikost souboru: %01.2f MB)

en: (No target question)
cs_CZ: (Žádná cílova otázka)

en: (None)
cs_CZ: (Nic)

en: (Reason: Administrator email address empty)
cs_CZ: (Důvod: e-mailová adresa administrátora je prázdná)

en: (Select multiple label sets by using the Ctrl key)
cs_CZ: (Vyberte více sad popisků pomocí klávesy Ctrl)

en: (Sub-)question width
cs_CZ: Šířka (dílčí) otázky

en: (This question is mandatory)
cs_CZ: (Tato otázka je povinná)

en: (none)
cs_CZ: (nic)

en: 16 or up
cs_CZ: 16 nebo více

en: 1st quartile (Q1)
cs_CZ: 1. kvartil (Q1)

en: 1st time limit warning CSS style
cs_CZ: CSS styl prvního Upozornění na časový limit

en: 1st time limit warning message
cs_CZ: Text prvního upozonění na časový limit

en: 1st time limit warning message display time
cs_CZ: Doba zobrazení prvního upozornění

en: 1st time limit warning message timer
cs_CZ: Čas prvního upozornění

en: 2nd quartile (Median)
cs_CZ: 2. kvartil (medián)

en: 2nd time limit warning CSS style
cs_CZ: CSS styl pro druhé upozornění na časový limit

en: 2nd time limit warning message
cs_CZ: Text druhého Upozonění na časový limit

en: 2nd time limit warning message display time
cs_CZ: Doba zobrazení druhého upozornění

en: 2nd time limit warning message timer
cs_CZ: Čas druhého upozornění

en: 3rd quartile (Q3)
cs_CZ: 3. kvartil (Q3)

en: 400: Bad Request
cs_CZ: 400: Chybný požadavek

en: 401: Unauthorized
cs_CZ: 401: Neautorizováno

en: 403: Forbidden
cs_CZ: 403: Odmítnuto

en: 404: Not Found
cs_CZ: 404: Nenalezeno

en: 5 Point choice
cs_CZ: 5 možností

en: 500: Internal Server Error
cs_CZ: 500: Vnitřní chyba serveru

en: 7bit Swedish
cs_CZ: 7bit švédština

en: <No default value>
cs_CZ: <Není výchozí hodnota>

en: A backup of this table has been made and can be accessed by your system administrator.
cs_CZ: Záloha této tabulky byla vytvořena a bude přístupná administrátorovi.

en: A backup of this table will be made if you proceed. Your system administrator will be able to access this table.
cs_CZ: Budete-li pokračovat, bude tato tabulka zálohována. Váš administrátor bude mít možnost přístupu k této tabulce.

en: A child group can't be set as parent group
cs_CZ: Podřízená skupina nemůže být nastavena jako mateřská

en: A code has been updated to %s.
cs_CZ: Kód byl aktualizován na %s.

en: A condition can be used to add branching logic using ExpressionScript. Either edit it directly here or use the Condition designer.
cs_CZ: Podmínku lze použít k přidání logiky větvení pomocí ExpressionScript. Upravte ji přímo tady, nebo použijte Návrháře podmínek.

en: A database named "%s" already exists.
cs_CZ: Databáze jménem "%s" již existuje.

en: A deactivated survey is not accessible to participants (only a message appears that they are not permitted to see this survey).
cs_CZ: Deaktivovaný průzkum není přístupný respondentům (zobrazí se pouze zpráva, že nemají povoleno vidět tento průzkum).

en: A description for your question group
cs_CZ: Popis skupiny otázek

en: A first example question. Please answer this question:
cs_CZ: První ukázková otázka. Odpovězte na ni prosím:

en: A fruity theme for a flexible use. This theme offers monochromes variations and many options for easy customizations.
cs_CZ: Ovocný motiv pro pružné použití. Tento motiv nabízí jednobarevné variace a mnoho možností pro snadné přizpůsobení.

en: A full question index will be shown; participants will be able to jump between relevant questions.
cs_CZ: Bude zobrzen plný seznam otázek. Respondenti budou moci přecházet mezi relevantními otázkami.

en: A group without step status styling
cs_CZ: Skupina bez nastaveného stylu postupu

en: A participant table has been created for this survey.
cs_CZ: Tabulka respondentů pro tento průzkum byla vytvořena.

en: A password must meet the following requirements:
cs_CZ: Heslo musí splňovat následující požadavky:

en: A placeholder answer to a question. This will appear in the answer field and disappear when real answer text is entered.
cs_CZ: Zástupný symbol odpovědi na otázku. Ten se objeví v poli odpovědi a zmizí poté, co je vložen skutečný text odpovědi.

en: A question code cannot be longer than 20 characters.
cs_CZ: Kód otázky nesmí být delší než 20 znaků.

en: A question index will be shown; participants will be able to jump between viewed questions.
cs_CZ: Index otázek bude zobrazen. Respondent bude moci skákat mezi zobrazenými otázkami.

en: A response was not deleted.|{n} responses were not deleted.
cs_CZ: Odpověď nebyla smazána.|{n} odpovědi nebyly smazány.

en: A security update is available.
cs_CZ: Bezpečnostní update je k dispozici.

en: A survey participant entry for the saved survey has been created too.
cs_CZ: Pro uložený průzkum byly vytvořeny také záznamy o respondentech.

en: A survey participants table has been created for this survey and the old participants were imported.
cs_CZ: Tabulka přístupových kódů pro tento průzkum byla vytvořena a staré záznamy byly importovány.

en: A survey which uses a custom theme will import fine, but the template it refers to will not exist on the new server. In that case the system will use the global default theme.
cs_CZ: Průzkum, který používá vlastní (uživatelem upravený) motiv, bude sice importován, ale šablona, ​​na kterou odkazuje, na novém serveru nebude neexistovat. V takovém případě použije systém globální výchozí motiv.

en: A table of subquestions on each cell. The subquestion texts are in the colum header and concern the row header.
cs_CZ: Tabulka, obsahující buňky s podotázkami. Texty podotázek jsou v záhlavích sloupců a odpovídají záhlavím řádků.

en: A table of subquestions on each cell. The subquestion texts are in the column header and relate the particular row header.
cs_CZ: Tabulka podotázek pro jednotlivé buňky. Texty podotázek jsou v záhlaví sloupců a odpovídají patřičným záhlavím řádků.

en: A table with a subquestion on each row. The answer options are contained in the table header.
cs_CZ: Tabulka s podotázkou v každé řádce. Možné odpovědi jsou obsaženy v záhlaví tabulky.

en: A table with a subquestion on each row. You have to select your answer.
cs_CZ: Pole dílčích otázek na každém řádku. Musíte vybrat odpověď.

en: A template with that name already exists.
cs_CZ: Šablona s tímto jménem již existuje.

en: A timing record was not deleted.|{n} timing records were not deleted.
cs_CZ: Časový záznam nebyl odstraněn.|{n} časových záznamů nebylo odstraněno.

en: A user with this username already exists.
cs_CZ: Uživatel s tímto uživatelským jménem již existuje.

en: A username was not supplied or the username is invalid.
cs_CZ: Nebylo zadané jméno uživatele nebo jméno nebylo správné.

en: AND/OR Date is
cs_CZ: AND/OR Datum je

en: ARMSCII-8 Armenian
cs_CZ: ARMSCII-8 arménština

en: Abbreviated question text
cs_CZ: Zkrácený text otázky

en: Ability to change of questions, groups and parameters is still limited.
cs_CZ: Schopnost měnit otázky, skupiny a parametry je stále omezená.

en: Abort
cs_CZ: Zrušit

en: Absolute value
cs_CZ: Absolutní hodnota

en: Accelerator keys for list items
cs_CZ: Klávesové zkratky pro položky seznamu

en: Accept
cs_CZ: Potvrdit

en: Accepts Font Awesome Unicode characters.
cs_CZ: Přijmout znaky Font Awesome Unikode

en: Access
cs_CZ: Přístup

en: Access code
cs_CZ: Přístupový kód

en: Access code ID
cs_CZ: ID přístupového kódu

en: Access code for this participant
cs_CZ: Přístupový kód tohoto respondenta

en: Access code length
cs_CZ: Délka přístupového kódu

en: Access code mismatch
cs_CZ: Nesouhlasí přístupový kód

en: Access code:
cs_CZ: Přístupový kód:

en: Access denied
cs_CZ: Přístup odepřen

en: Access denied!
cs_CZ: Přístup odepřen!

en: Access denied. You have no permission to view this survey
cs_CZ: Přístup odepřen. K prohlížení tohoto průzkumu nemáte oprávnění

en: Action
cs_CZ: Akce

en: Action to perform when time limit is up
cs_CZ: Akce, kterou je třeba vykonant když doběhne časový limit

en: Action:
cs_CZ: Akce:

en: Actions
cs_CZ: Akce

en: Actions:
cs_CZ: Akce:

en: Activate
cs_CZ: Aktivovat

en: Activate Survey
cs_CZ: Aktivovat průzkum

en: Activate assessements
cs_CZ: Aktivovat vyhodnocení

en: Activate plugin
cs_CZ: Aktivovat zásuvný modul

en: Activate quotas
cs_CZ: Aktivovat kvóty

en: Activate survey
cs_CZ: Aktivovat průzkum

en: Activate survey participants table
cs_CZ: Aktivovat tabulků respondentů

en: Activate the "other" option for your question
cs_CZ: Aktivujte pro svou otázku možnost „jiné“

en: Activate this survey
cs_CZ: Aktivovat tento průzkum

en: Activate this to show a map above the input field where the user can select a location
cs_CZ: Aktivujte toto pro zobrazení mapy nad vstupním polem, kde může respondent vybrat místo.

en: Activated
cs_CZ: Aktivováno

en: Activation settings
cs_CZ: Nastavení aktivace

en: Active
cs_CZ: Aktivní

en: Active and running
cs_CZ: Aktivní a běžící

en: Active but expired
cs_CZ: Aktivní ale vypršelý

en: Active but not yet started
cs_CZ: Aktivní ale dosud nezačal

en: Active filters:
cs_CZ: Aktivní filtry:

en: Active survey ID
cs_CZ: ID aktivního průzkumu

en: Active survey participants tables
cs_CZ: Aktivní tabulky respondentů

en: Active surveys
cs_CZ: Aktivní průzkumy

en: Active:
cs_CZ: Aktivní:

en: Adaptive
cs_CZ: Adaptivní

en: Add
cs_CZ: Přidat

en: Add DATESTAMP variable
cs_CZ: Přidat proměnnou DATESTAMP

en: Add IPADDR variable
cs_CZ: Přidat proměnnou IPADDR

en: Add LASTPAGE variable
cs_CZ: Přidat proměnnou LASTPAGE

en: Add REFURL variable
cs_CZ: Přidat proměnnou REFURL

en: Add SEED variable
cs_CZ: Přidat proměnnou SEED

en: Add STARTDATE variable
cs_CZ: Přidat proměnnou STARTDATE

en: Add STARTLANGUAGE variable
cs_CZ: Přidat proměnnou STARTLANGUAGE

en: Add SUBMITDATE variable
cs_CZ: Přidat proměnnou SUBMITDATE

en: Add SurveyId to link
cs_CZ: Vložit do odkazu ID průzkumu

en: Add URL parameter
cs_CZ: Přidat URL parametr

en: Add a button to reset the slider. If you choose an start value, it reset at start value, else empty the answer.
cs_CZ: Přidat tlačítko pro znovunastavení posuvníku. Pokud vyberete počáteční hodnotu, potom se nastaví tato hodnota. V opačném případě bude vybrána prázdná odpověď.

en: Add a group
cs_CZ: Přidat skupinu

en: Add a language:
cs_CZ: Přidat jazyk:

en: Add a new language
cs_CZ: Přidat nový jazyk

en: Add a new permission role
cs_CZ: Přidat novou roli oprávnění

en: Add a new question
cs_CZ: Přidat novou otázku

en: Add a new survey administrator
cs_CZ: Přidat nového administrátora průzkumu

en: Add a new survey administrator with random values
cs_CZ: Přidat nového administrátora průzkumu s náhodně zvolenými hodnotami

en: Add a prefix to the answer field
cs_CZ: Přidat prefix k poli odpovědi

en: Add a question to this group
cs_CZ: Přidat otázku do této skupiny

en: Add a suffix to the answer field
cs_CZ: Přidat suffix k poli odpovědi

en: Add additional CSS class(es) for this question. Use a space between multiple CSS class names. You may use expressions - remember this part is static.
cs_CZ: Přidat pro otázku další třídy CSS. Názvy CSS tříd oddělte mezerami. Můžete použít i výrazy - uvědomte si ale, že tato část je statická.

en: Add and edit conditions
cs_CZ: Přidat a editovat podmínku

en: Add another participant
cs_CZ: Přidat dalšího respondenta

en: Add another record
cs_CZ: Přidat další záznam

en: Add answer
cs_CZ: Přidat odpověď

en: Add attachment to template
cs_CZ: Přidat přílohu k šabloně

en: Add attribute
cs_CZ: Přidat atribut

en: Add condition
cs_CZ: Přidat podmínku

en: Add condition to this scenario
cs_CZ: Přidat podmínku do tohoto scénáře

en: Add dropdown field
cs_CZ: Přidat rozbalovací pole

en: Add dummy user
cs_CZ: Přidat fiktivní uživatele

en: Add fields
cs_CZ: Přidat pole

en: Add file
cs_CZ: Přidat soubor

en: Add gray background to questions in PDF:
cs_CZ: Pod otázky v PDF dát šedé pozadí

en: Add group
cs_CZ: Přidat skupinu

en: Add language
cs_CZ: Přidat jazyk

en: Add multiple conditions without a page reload
cs_CZ: Přidat více podmínek bez znovunačtení stránky

en: Add new assessment rule
cs_CZ: Přidat nové pravidlo hodnocení

en: Add new attribute
cs_CZ: Přidat nový atribut

en: Add new group
cs_CZ: Přidat novou skupinu

en: Add new participant
cs_CZ: Přidat nového respondenta

en: Add new question
cs_CZ: Přidat novou otázku

en: Add new question to group
cs_CZ: Přidat novou otázku do skupiny

en: Add new quota
cs_CZ: Přidat novou kvótu

en: Add new survey participant
cs_CZ: Přidat nového respondenta průzkumu

en: Add new user group
cs_CZ: Přidat skupinu uživatelů

en: Add or delete groups
cs_CZ: Přidávat nebo mazat skupiny

en: Add or delete questions
cs_CZ: Přidávat nebo mazat otázky

en: Add or delete subquestions or change their codes
cs_CZ: Přidávat nebo mazat dílčí otázky nebo měnit jejich kódy

en: Add participant
cs_CZ: Přidat respondenta

en: Add participant entry
cs_CZ: Přidat záznam účastníka

en: Add participant to survey
cs_CZ: Přidat respondenta do průzkumu

en: Add participant to survey|Add participants to survey
cs_CZ: Přidat respondenta do průzkumu|Přidat respondenty do průzkumu

en: Add participants to central database
cs_CZ: Přidat respondenty do centrální databáze

en: Add participants to survey
cs_CZ: Přidat respondenty do průzkumu

en: Add question
cs_CZ: Přidat otázku

en: Add question ID to link
cs_CZ: Přidat do odkazu ID otázky

en: Add question group
cs_CZ: Přidat skupinu otázek

en: Add question group ID to link
cs_CZ: Přidat do odkazu ID skupiny otázek

en: Add role
cs_CZ: Přidat roli

en: Add scenario
cs_CZ: Přidat scénář

en: Add some answer options to your question
cs_CZ: Přidejte k otázce nějaké možnosti odpovědi

en: Add some subquestions to your question
cs_CZ: Přidejte ke své otázce nějaké podotázky

en: Add subquestion
cs_CZ: Nová podotázka

en: Add subquestion row
cs_CZ: Přidat řádek podotázky

en: Add survey group ID to link
cs_CZ: Přidat do odkazu ID skupiny průzkumů

en: Add survey participant
cs_CZ: Přidat respondenta

en: Add the selected participant to survey.|Add the {n} selected participants to survey.
cs_CZ: Přidat vybraného respondenta do průzkumu.|Přidat {n} vybraných respondentů do průzkumu.

en: Add to blacklist?
cs_CZ: Přidat do černé listiny?

en: Add to usergroup
cs_CZ: Přidat do uživatelské skupiny

en: Add user
cs_CZ: Přidat uživatele

en: Add user group
cs_CZ: Přidat skupinu uživatelů

en: Add value
cs_CZ: Přidat hodnotu

en: Add/delete survey participant attributes
cs_CZ: Přidat/odebrat atributy respondentů

en: Add/edit resources (files/images) for this survey
cs_CZ: Přidat/upravit zdroje (soubory, obrázky) pro tento průzkum

en: Adding anonymous users
cs_CZ: Přidání anonymních uživatelů

en: Adding survey participant entry...
cs_CZ: Přidání záznamu respondenta průzkumu...

en: Additional Languages
cs_CZ: Další jazyky

en: Additional attributes
cs_CZ: Další atributy

en: Additionally the following settings cannot be changed when the survey is active.
cs_CZ: Následující nastavení navíc nelze měnit, pokud je průzkum aktivní.

en: Admin login name
cs_CZ: Přihlašovací jméno administrátora

en: Admin login password
cs_CZ: Heslo administrátora

en: Admin themes
cs_CZ: Motivy administrace:

en: Administration
cs_CZ: Administrace

en: Administration theme:
cs_CZ: Motiv administrace:

en: Administrator credentials
cs_CZ: Přihlašovací údaje administrátora

en: Administrator email
cs_CZ: E-mail administrátora

en: Administrator email address:
cs_CZ: e-mailová adresa administrátora:

en: Administrator name
cs_CZ: Jméno administrátora

en: Administrator name:
cs_CZ: Jméno Administrátora:

en: Administrator settings
cs_CZ: Administrátorská nastavení

en: Administrator:
cs_CZ: Administrátor:

en: Advanced
cs_CZ: Rozšířené

en: Advanced options
cs_CZ: Rozšířené možnosti

en: Advanced settings
cs_CZ: Rozšířená nastavení

en: Afrikaans
cs_CZ: Afrikánština

en: After
cs_CZ: Po

en: After confirmation you won't receive any invitations or reminders for this survey anymore.
cs_CZ: Po potvrzení nebudete dostávat žádná další pozvání ani připomenutí z tohoto průzkumu.

en: After having clicked the save button you can either close this browser window or continue filling out the survey.
cs_CZ: Po kliknutí na tlačítku uložit můžete buď zavřít toto okno prohlížeče nebo pokračovat ve vyplňování průzkumu.

en: After the answer options a cell does give some information.
cs_CZ: Po odpovědi nabídne buňka nějaké informace

en: After you are done, please click the 'Save' button to save your changes.
cs_CZ: Až skončíte, klikněte prosím na tlačítko 'Uložit'. Tím úpravy potvrdíte a uložíte.

en: Agree
cs_CZ: Spíše souhlasím

en: Albanian
cs_CZ: Albánština

en: Alert animation
cs_CZ: Animace výstrahy

en: All
cs_CZ: Všichni

en: All answers are already selected in this quota.
cs_CZ: V této kvótě byly již vybrány všechny odpovědi

en: All answers meet consistency standards.
cs_CZ: Všechny odpovědi splňují standardy konzistence.

en: All assessments meet consistency standards.
cs_CZ: Všechna hodnocení splňují standardy konzistence.

en: All attribute values for this question type will be saved as default
cs_CZ: Všechny hodnoty atributů pro tento typ otázky budou uloženy jako výchozí

en: All changes of global survey settings will immediately affect all related survey groups and surveys that use inherited values.
cs_CZ: Všechny změny nastavení globálního průzkumu budou mít okamžitý dopad na všechny související skupiny průzkumů a na průzkumy, které z něj dědí hodnoty.

en: All changes of survey group settings will have immediate effect on all related surveys that use inherited values.
cs_CZ: Všechny změny nastavení této skupiny budou mít okamžitý dopad na všechny průzkumy, které z této skupiny její hodnoty dědí.

en: All conditions for this question have been deleted.
cs_CZ: Všechny podmínky z tohoto průzkumu byly odstraněny.

en: All conditions in this survey have been deleted.
cs_CZ: Byly smazány všechny podmínky v tomto průzkumu.

en: All conditions meet consistency standards.
cs_CZ: Všechny podmínky splňují standardy konzistence.

en: All conditions scenarios were renumbered.
cs_CZ: Všechny scénáře podmínek byly přečíslovány.

en: All custom menu entries will be lost.
cs_CZ: Všechny uživatelské položky menu budou ztraceny.

en: All custom menus will be lost.
cs_CZ: Všechna uživatelská menu budou ztracena.

en: All default values meet consistency standards.
cs_CZ: Všechny výchozí hodnoty splňují standardy konzistence.

en: All emails were sent.
cs_CZ: Všechny e-maily byly odeslány.

en: All fields below (except CSS framework name) must be either a valid JSON array or the string "inherit".
cs_CZ: Všechna níže uvedená pole (kromě názvu rámce CSS) musí být buď platné pole JSON nebo text "inherit" (zděděno).

en: All files in local directories are writable.
cs_CZ: Do všech souborů v lokálních adresářích lze zapisovat.

en: All groups meet consistency standards.
cs_CZ: Všechny skupiny splňují standardy konzistence.

en: All important settings can be reached in this sidebar.
cs_CZ: Všechna důležitá nastavení jsou k dispozici v tomto postranním menu.

en: All in one
cs_CZ: Vše najednou

en: All menu entries of this menu will also be deleted.
cs_CZ: Vymazány budou také všechny položky tohoto menu.

en: All necessary styles will be loaded, to print it just press Ctrl/Cmd+p or select print from your browser menu.
cs_CZ: Budou načteny všechny potřebné styly. Vytisknout je můžete buď stisknutím kombinace kláves Ctrl / Cmd + p nebo použitím příkazu tisk z menu vašeho prohlížeče.

en: All of the user's surveys were transferred to %s.
cs_CZ: Všechny průzkumy uživatele byly přesunuty do %s.

en: All old survey participants tables meet consistency standards.
cs_CZ: Všechny staré tabulky respondentů už splňují podmínky konzistence.

en: All old survey tables meet consistency standards.
cs_CZ: Všechny staré tabulky průzkumů splňují standardy konzistence.

en: All participant information is lost.
cs_CZ: Veškeré informace o respondentovi jsou ztraceny.

en: All participants
cs_CZ: Žádní respondenti

en: All question attributes meet consistency standards.
cs_CZ: Všechny vlastnosti otázky splňují standardy konzistence.

en: All questions meet consistency standards.
cs_CZ: Všechny otázky splňují standardy konzistence.

en: All questions, answers, etc for removed languages will be lost. Are you sure?
cs_CZ: Budou ztraceny všechny otázky, odpovědi atd. pro mazané jazyky. Jste si jist(a)?

en: All questions, groups and parameters are editable again.
cs_CZ: Všechny otázky, skupiny a parametry jsou znovu upravitelné.

en: All quota language settings meet consistency standards.
cs_CZ: Všechna jazyková nastavení kvóty splňují standardy konzistence.

en: All quota quota members meet consistency standards.
cs_CZ: Všichni položky kvóty splňují standardy konzistence.

en: All quotas meet consistency standards.
cs_CZ: Všechny kvóty splňují standardy konzistence.

en: All responses
cs_CZ: Všechny odpovědi

en: All responses are not accessible anymore with LimeSurvey.
cs_CZ: Všechny odpovědi již nejsou dostupné v LimeSurvey.

en: All survey language settings meet consistency standards.
cs_CZ: Všechna jazyková nastavení průzkumu splňují standardy konzistence.

en: All surveys
cs_CZ: Všechny průzkumy

en: All surveys meet consistency standards.
cs_CZ: Všechny průzkumy splňují standardy konzistence.

en: All the attributes are automatically mapped
cs_CZ: Všechny atributy byly automaticky namapovány

en: All themes
cs_CZ: Všechny motivy

en: All users
cs_CZ: Všichni uživatelé

en: All your answers must be different and you must rank in order.
cs_CZ: Odpovědi musí být rozdílné a musíte je seřadit podle důležitosti.

en: Allow
cs_CZ: Povolit

en: Allow array style questions to be split over multiple pages
cs_CZ: Povolit rozdělení otázek typu pole na více stránek

en: Allow backward navigation:
cs_CZ: Povolit vracení k předchozím otázkám:

en: Allow blacklisted participants to be added to a survey:
cs_CZ: Povolit respondentům na černé listině, aby byli přesto přidáni:

en: Allow invalid email addresses:
cs_CZ: Povolit neplatné e-mailové adresy:

en: Allow multiple responses or update responses with one access code:
cs_CZ: Povolit na jeden přístupový kód vícenásobné vyplnění nebo vícenásobné úpravy odpovědí:

en: Allow multiple short text / numeric questions to be split over multiple pages
cs_CZ: Povolit rozdělení otázek typu krátký text nebo číslo na více stránek

en: Allow only numerical input
cs_CZ: Povolit pouze číselný vstup

en: Allow only numerical input for 'Other' text
cs_CZ: Pro "Jiné" povolit pouze číselný vstup

en: Allow participant to unblacklist himself/herself:
cs_CZ: Povolit respondentovi odebrat se z černé listiny:

en: Allow public registration:
cs_CZ: Povolit veřejnou registraci:

en: Allow reset the slider
cs_CZ: Povolit znovunastavení posuvníku

en: Allow single choice questions to be split over multiple pages
cs_CZ: Povolit rozdělení otázek typu "výběr jedné možnosti" na více stránek

en: Allow slider questions to be split over multiple pages
cs_CZ: Povolit rozdělení otázek typu posuvník na více stránek

en: Allow user to modify his last answers before terminate survey.
cs_CZ: Povolit uživateli měnit odpovědi před ukončením průzkumu.

en: Allowed file extensions
cs_CZ: Povolené přípony souborů

en: Allowed file types
cs_CZ: Povolené typy souborů

en: Allowed file types in comma separated format. e.g. pdf,doc,odt
cs_CZ: Povolené typy souborů jsou odděleny čárkou, např. pdf,doc,odt

en: Always
cs_CZ: Vždy

en: Always closed
cs_CZ: Vždy zavřeno

en: Always hide this question
cs_CZ: Vždy skryje tuto otázku

en: Always on
cs_CZ: Vždy zapnuto

en: Always open
cs_CZ: Vždy otevřeno

en: Amharic
cs_CZ: Amharština

en: An account has been created for you
cs_CZ: Váš účet byl vytvořen

en: An additional help text for your question
cs_CZ: Doplňující text nápovědy k otázce

en: An email has been sent to the address you provided with access details for this survey. Please follow the link in that email to proceed.
cs_CZ: E-mail byl zaslán na adresu, kterou jste poskytl(a) v přístupových údajích pro tento průzkum. Abyste mohl(a) pokračovat, klikněte na odkaz v tomto e-mailu.

en: An email has been sent with details about your saved survey
cs_CZ: Byl Vám odeslán e-mail s detaily o uloženém průzkumu

en: An email with a generated password was sent to the user.
cs_CZ: E-mail s vygenerovaným heslem byl odeslán uživateli.

en: An error happen when save this survey participant email sent date (id:%s)
cs_CZ: Při uklládání data odeslání respondentovi k tomuto e-mailu došlo k chybě (id: %s)

en: An error happened when trying to submit your response.
cs_CZ: Při pokusu o odeslání vaší odpovědi došlo k chybě.

en: An error has happened and no files could be located
cs_CZ: Došlo k chybě, nepodařilo se najít žádné soubory

en: An error has occured and the file list could not be loaded:
cs_CZ: Došlo k chybě, nelze načíst seznam souborů:

en: An error has occured and the folders could not be loaded:
cs_CZ: Nastala chyba a složky nelze načíst:

en: An error has occured and the selected files could not be downloaded.
cs_CZ: Nastala chyba. Vybrané soubory nelze stáhnout.

en: An error occured while creating a backup of your files. Check your local system (permission, available space, etc.)
cs_CZ: Při zálohování vašich souborů se vyskytla chyba. Zkontrolujte svůj místní systém (oprávnění, volné místo a pod.)

en: An error occured while creating your update package file.
cs_CZ: Při vytváření aktualizace se vyskytla chyba.

en: An error occured while getting checksums.
cs_CZ: Při získávání kontrolních součtů se vyskytla chyba.

en: An error occured while getting the changeset.
cs_CZ: Při získávání "changeset" se vyskytla chyba.

en: An error occurred saving a response to survey id
cs_CZ: Při ukládání odpovědi k id průzkumu se vyskytla chyba

en: An error occurred uploading your file.
                         This may be caused by incorrect permissions for the application /tmp folder.
cs_CZ: Při nahrávání souboru došlo k chybě. Může to být způsobeno nesprávně nastavenými oprávněními pro složku /tmp této aplikace.

en: An error occurred uploading your file. The folder (%s) is not writable for the webserver.
cs_CZ: Při nahrávání souboru došlo k chybě. Webový server nemůže do této složky (%s) zapisovat.

en: An error occurred uploading your file. This may be caused by incorrect permissions for the application /tmp folder.
cs_CZ: Při načítání souboru se stala chyba, která může být způsobena chybnými právy v adresáři /tmp.

en: An error occurred uploading your file. This may be caused by incorrect permissions for the target folder. (%s)
cs_CZ: Při nahrávání souboru došlo k chybě. To může být způsobeno nesprávnými oprávněními pro cílovou složku. ( %s)

en: An error occurred.
cs_CZ: Vyskytla se chyba.

en: An expired survey is not accessible to participants (they only see a message that the survey has expired).
cs_CZ: Ukončený průzkum není přístupný respondentům (vidí pouze zprávu, že byl průzkum uzavřen).

en: An internal error occured during the database upgrade. Please go back to the %smain menu%s. Contact support if the error persists.
cs_CZ: Při upgradu databáze došlo k vnitřní chybě. Vraťte se prosím do  %shlavního menu%s. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte podporu.

en: An internal error occurred while the Web server was processing your request.
cs_CZ: Během zpracování vašeho požadavku nastala interní chyba serveru.

en: An non-recoverable error happened during the update. Error details:
cs_CZ: Během aktualizace došlo k chybě, kterou nelze správně ošetřit. Detaily chyby:

en: An unexpected error has occurred and your responses cannot be saved.
cs_CZ: Vyskytla se neočekávaná chyba a Vaše odpovědi nemohly být uloženy.

en: An unknown error happened when moving file %s to %s.
cs_CZ: Při přesunu souboru %s na umístění %s nastala neznámá chyba.

en: An unknown error occured
cs_CZ: Nastala neznámá chyba

en: An unknown error occured.
cs_CZ: Vyskytla se neznámá chyba.

en: An unknown error occurred
cs_CZ: Objevila se neznámá chyba

en: Animate alert
cs_CZ: Animovat upozornění

en: Animate body
cs_CZ: Animovat tělo

en: Animate checkbox
cs_CZ: Rozpohybovat zaškrtávací políčko

en: Animate question
cs_CZ: Animovat otázku

en: Animate radio buttons
cs_CZ: Rozpohybovat radiobutton

en: Anonymize IP address:
cs_CZ: Anonymizovat IP adresu:

en: Anonymize IP address?
cs_CZ: Anonymizovat IP adresu?

en: Anonymized responses
cs_CZ: Anonymní odpovědi

en: Anonymized responses:
cs_CZ: Anonymizované odpovědi:

en: Anonymized responses?
cs_CZ: Anonymní odpovědi?

en: Answer
cs_CZ: Odpověď

en: Answer codes
cs_CZ: Kódy odpovědí

en: Answer codes must be unique by question.
cs_CZ: Kódy odpovědí na otázku musejí být jedinečné.

en: Answer label font size (normal)
cs_CZ: Velikost fontu popisků (normal)

en: Answer label font size (small)
cs_CZ: Velikost fontu popisků (malý)

en: Answer matched (regexp)
cs_CZ: Odpověď vyhovuje (regulární výraz)

en: Answer must be %s
cs_CZ: Odpověď musí být %s

en: Answer must be between %s and %s
cs_CZ: Odpověď musí být mezi %s a %s

en: Answer must be greater or equal to %s
cs_CZ: Odpověď musí být větší nebo rovna %s

en: Answer must be less or equal to %s
cs_CZ: Odpověď musí být menší nebo rovna %s

en: Answer option / subquestion font size
cs_CZ: Velikost fontu odpovědi nebo podotázky

en: Answer options
cs_CZ: Možnosti odpovědí

en: Answer options were successfully saved.
cs_CZ: Odpovědi (popisky) byly úspěšně uloženy.

en: Answer prefix
cs_CZ: Prefix odpovědi

en: Answer scale %s
cs_CZ: Škála odpovědi %s

en: Answer suffix
cs_CZ: Suffix odpovědi

en: Answer was
cs_CZ: Odpověď byla

en: Answer was NOT
cs_CZ: Odpověd NEBYLA

en: Answer was greater than
cs_CZ: Odpověď byla větší než

en: Answer was greater than or equal to
cs_CZ: Odpověď byla větší nebo rovna než

en: Answer was less than
cs_CZ: Odpověď byla menší než

en: Answer was less than or equal to
cs_CZ: Odpověď byla menší nebo rovna

en: Answers
cs_CZ: Odpovědi

en: Answers cleared
cs_CZ: Odpovědi byly vymazány

en: Answers column width
cs_CZ: Šířka sloupce odpovědí

en: Answers in this response
cs_CZ: Odpovědi z tohoto vyplněného dotazníku

en: Answers with a code of 0 (zero) or blank code are not allowed, and will not be saved
cs_CZ: Odpovědi s kódem 0 (nula) nebo prázdným kódem nejsou povoleny a nebudou uloženy

en: Answer|Left-slider-text|Right-slider-text separator character
cs_CZ: Znak pro oddělení "Levého textu posuvníku" od "Pravého textu posuvníku" v odpovědi

en: Applied role
cs_CZ: Použitá role

en: Apply
cs_CZ: Použít

en: Apply and go to survey
cs_CZ: Použít a přejít do průzkumu

en: Apply role to user
cs_CZ: Použít roli na uživatele

en: Apr
cs_CZ: Dub

en: April
cs_CZ: Duben

en: Arabic
cs_CZ: Arabština

en: Arc cosine
cs_CZ: Arkus kosinus

en: Arc sine
cs_CZ: Arkus sinus

en: Arc tangent
cs_CZ: Arkus tangens

en: Arc tangent of two variables
cs_CZ: Arkus tangens dvou proměnných

en: Are you really sure you want to delete incomplete responses and reset the completed state of both, response and participant?
cs_CZ: Opravdu chcete smazat nedokončené odpovědi a změnit stav ukončenosti odpovědi i respondenta?

en: Are you sure you want to activate all selected quotas?
cs_CZ: Jste si jist, že chcete aktivovat všechny vybrané kvóty?

en: Are you sure you want to deactivate all selected quotas?
cs_CZ: Jste si jist, že chcete deaktivovat všechny vybrané kvóty?

en: Are you sure you want to deactivate this plugin?
cs_CZ: Opravdu chcete tento zásuvný modul deaktivovat?

en: Are you sure you want to delete all conditions for this question?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete smazat všechny podmínky pro tuto otázku?

en: Are you sure you want to delete all conditions set in this scenario?
cs_CZ: Opravdu chcete smazat všechny podmínky v tomto scénáři?

en: Are you sure you want to delete all selected quotas?
cs_CZ: Jste si jist, že chcete vymazat vybrané kvóty?

en: Are you sure you want to delete all those surveys?
cs_CZ: Opravdu chcete uzavřít tento průzkum?

en: Are you sure you want to delete all uploaded files from the selected responses?
cs_CZ: Opravdu chcete smazat všechny nahrané soubory z vybraných odpovědí?

en: Are you sure you want to delete the selected entries?
cs_CZ: Opravdu chcete vybrané záznamy odstranit?

en: Are you sure you want to delete the selected menu entries?
cs_CZ: Jstre si jist(a), že opravdu chcete smazat vybrané položky menu?

en: Are you sure you want to delete the selected menus and all related submenus and entries?
cs_CZ: Jste si jist(a), že skutečně chcete smazat vybrané menu se všemi jeho podmenu i všemi položkami?

en: Are you sure you want to delete the selected participants?
cs_CZ: Jste si jist, že chcete smazat vybrané respondenty?

en: Are you sure you want to delete the selected responses?
cs_CZ: Jste si jist, že chcete smazat všechny označené odpovědi?

en: Are you sure you want to delete the selected role(s)?
cs_CZ: Opravdu chcete vybrané role odstranit?

en: Are you sure you want to delete the selected user?
cs_CZ: Opravdu chcete vybraného uživatele smazat?

en: Are you sure you want to delete this URL parameter?
cs_CZ: Opravdu chcete smazat tento URL parametr?

en: Are you sure you want to delete this box ?
cs_CZ: Opravdu chcete smazat tento box?

en: Are you sure you want to delete this condition?
cs_CZ: Opravdu chcete smazat tuto podmínku?

en: Are you sure you want to delete this entry?
cs_CZ: Opravdu chcete smazat tuto položku?

en: Are you sure you want to delete this label set?
cs_CZ: Jste si jist, že chcete smazat tuto sadu popisků?

en: Are you sure you want to delete this question?
cs_CZ: Opravdu chcete smazat tuto otázku?

en: Are you sure you want to delete this theme?
cs_CZ: Opravdu chcete smazat tento motiv?

en: Are you sure you want to delete this theme?
cs_CZ: Jste si jistý(á), že chcete vymazat tento motiv?

en: Are you sure you want to delete this user group?
cs_CZ: Opravdu chcete smazat tuto uživatelskou skupinu?

en: Are you sure you want to renumber the scenarios with incrementing numbers beginning from 1?
cs_CZ: Opravdu chcete přečíslovat všechny scénáře rostoucí řadou čísel od 1?

en: Are you sure you want to reset and resend selected users login data?
cs_CZ: Opravdu chcete obnovit a znovu odeslat přihlašovací údaje vybraných uživatelů?

en: Are you sure you want to uninstall the selected themes?
cs_CZ: Opravdu chcete vybrané motivy odinstalovat?

en: Are you sure you want to uninstall this plugin?
cs_CZ: Opravdu chcete tento zásuvný modul odinstalovat?

en: Are you sure?
cs_CZ: Jste si skutečně jist?

en: Arithmetic mean
cs_CZ: Aritmetický průměr

en: Armenian
cs_CZ: Arménština

en: Array
cs_CZ: Pole

en: Array (10 Point choice)
cs_CZ: Pole (10 možností)

en: Array (5 Point choice)
cs_CZ: Pole (5 možností)

en: Array (Increase/Same/Decrease)
cs_CZ: Pole (zvýšení, stejné, pokles)

en: Array (Numbers)
cs_CZ: Pole (Čísla)

en: Array (Texts)
cs_CZ: Pole (Text)

en: Array (Yes/No/Uncertain)
cs_CZ: Pole (Ano/Ne/Nevím)

en: Array by column
cs_CZ: Pole po sloupcích

en: Array dual scale
cs_CZ: Pole s dvojí škálou

en: Array filter
cs_CZ: Filtr pole

en: Array filter exclusion
cs_CZ: Vícenásobný vylučovací filtr

en: Array filter style
cs_CZ: Styl filtru pole

en: Arrays
cs_CZ: Pole

en: As a last step you should clear your browser cache now.
cs_CZ: Jako poslední krok byste měl vymazat vyrovnávací paměť (cache) prohlížeče.

en: As defined in question settings
cs_CZ: Jak je definováno v nastavení otázky

en: As you can see, editing answer options is quite similar to editing subquestions.
cs_CZ: Jak vidno, je editování možností odpovědi velice podobné editování podotázek.

en: As you can see, the preselected question type is the 'Long free text' one. We will use in this example the 'Array' question type.
cs_CZ: Jak vidno, přednastavený typ otázky je \"Dlouhý volný text\". V tomto příkladu ale použijeme typ otázky \"Pole\".

en: Assessment details
cs_CZ: Popis hodnocení

en: Assessment group score
cs_CZ: Výsledek hodnocení skupiny

en: Assessment heading
cs_CZ: Titulek hodnocení

en: Assessment mode for this survey is not activated.
cs_CZ: Režim vyhodnocení není v tomto průzkumu aktivován.

en: Assessment rules
cs_CZ: Pravidla hodnocení

en: Assessment value
cs_CZ: Číselná hodnota hodnocení

en: Assessment:
cs_CZ: Hodnocení:

en: Assessments
cs_CZ: Hodnocení

en: Assessments mode not activated
cs_CZ: Mód hodnocení je vypnutý

en: Assigning a new value to a variable.
cs_CZ: Přiřazení nové hodnoty do proměnné.

en: At beginning
cs_CZ: Na začátku

en: At end
cs_CZ: Na konci

en: At least %d character long.|At least %d characters long.
cs_CZ: Délka alespoň %d znak.|Délka alespoň %d znaků.

en: At least %d lower case letter.|At least %d lower case letters.
cs_CZ: Alespoň %d malé písmeno.|Alespoň %d malá písmena.

en: At least %d number.|At least %d numbers.
cs_CZ: Alespoň %d číslice. | Alespoň %d číslice.

en: At least %d special character.|At least %d special characters.
cs_CZ: Alespoň %d speciální znak. | Alespoň %d speciální znaky.

en: At least %d upper case letter.|At least %d upper case letters.
cs_CZ: Alespoň %d velké písmeno.|Alespoň %d velká písmena.

en: At least one installed
cs_CZ: Minimálně jedna nainstalována

en: At most %d character long.|At most %d characters long.
cs_CZ: Délka nanejvýš %d znak.|Délka nanejvýš %d znaků.

en: At the end of the process the database will be updated.
cs_CZ: Nakonec bude aktualizována databáze.

en: At the end of the process we'll proceed to the LimeSurvey update.
cs_CZ: Na konci procesu budeme pokračovat k "Limesurvey update".

en: Attention: Several question codes were updated. Please check these carefully as the update  may not be perfect with customized expressions.
cs_CZ: Pozor: Bylo změněno několik kódů otázek. Zkontrolujte je prosím podrobně, neboť změna nemusela perfektně změnit vlastní výrazy.

en: Attribute
cs_CZ: Atribut

en: Attribute %s (%s)
cs_CZ: Atribut %s (%s)

en: Attribute %s was deleted.
cs_CZ: Atribut %s byl smazán.

en: Attribute display setting updated
cs_CZ: Nastavení zobrazení atributů bylo změněno

en: Attribute field
cs_CZ: Pole atributu

en: Attribute management
cs_CZ: Správa atributů

en: Attribute name:
cs_CZ: Název vlastnosti:

en: Attribute settings
cs_CZ: Nastavení vlastnosti

en: Attribute successfully deleted
cs_CZ: Atribut úspěšně odstraněn

en: Attribute successfully updated
cs_CZ: Atribut byl úspěšně aktualizován

en: Attribute type
cs_CZ: Typ vlastnosti

en: Attribute type:
cs_CZ: Typ vlastnosti:

en: Attribute values for central participants have been updated from the survey participants
cs_CZ: Hodnoty atributů v centrální databázi účastníků byly aktualizovány z dat účastníků průzkumu.

en: Attribute values for existing participants have been updated from the participants records
cs_CZ: Hodnoty atributů existujících respondentů byly změněny ze záznamu respondentů

en: Attribute visible:
cs_CZ: Viditelná vlastnost:

en: Attribute was saved.
cs_CZ: Atribut byl uložen.

en: Attributes
cs_CZ: Atributy

en: Attributes to be created
cs_CZ: Vlastnosti k vytvoření

en: Attributes to export:
cs_CZ: Atributy k exportu:

en: Aug
cs_CZ: Srp

en: August
cs_CZ: Srpen

en: Authentication method
cs_CZ: Metoda ověřování

en: Author:
cs_CZ: Autor:

en: Auto Translate
cs_CZ: Auto Překlad

en: Auto-check exclusive option if all others are checked
cs_CZ: Automaticky označ výlučnou možnost pokud jsou všechny ostatní označeny

en: Autoload URL
cs_CZ: Koncová URL:

en: Autoload URL:
cs_CZ: Automatické nahrání URL:

en: Automatic
cs_CZ: Automaticky

en: Automatic (UTF-8)
cs_CZ: Automaticky (UTF-8)

en: Automatically load end URL when survey complete:
cs_CZ: Po dokončení průzkumu automaticky načíst URL:

en: Automatically rename question code if already exists?
cs_CZ: Přejmenovat automaticky kód otázky, pokud už existuje?

en: Available admin themes:
cs_CZ: Dostupné motivy pro administraci:

en: Available functions
cs_CZ: Funkce k dispozici

en: Available label sets:
cs_CZ: Dostupné sady popisků:

en: Available languages:
cs_CZ: Dostupné jazyky:

en: Available question themes:
cs_CZ: Dostupné motivy pro otázky:

en: Available space in directory:
cs_CZ: Dostupné místo v adresáři:

en: Available survey themes:
cs_CZ: Dostupné motivy průzkumu:

en: Average
cs_CZ: Průměr

en: Average file size
cs_CZ: Průměrná velikost souboru

en: Average interview time:
cs_CZ: Průměrný čas vyplnění:

en: Average no. of files per respondent
cs_CZ: Průměrný počet souborů na respondenta

en: Average size per respondent
cs_CZ: Průměrná velikost na respondenta

en: Back
cs_CZ: Zpět

en: Back to Response Import
cs_CZ: Zpět k importu odpovědí

en: Back to main menu
cs_CZ: Zpět ke globálnímu nastavení

en: Back to survey home
cs_CZ: Zpět na kořen průzkumu

en: Background color
cs_CZ: Barva pozadí

en: Background colour for questions (0 black - 255 white)
cs_CZ: Barva pozadí otázek (0 černá - 255 bílá)

en: Background colour for sections (0 black - 255 white)
cs_CZ: Barva pozadí sekcí (0 černá - 255 bílá)

en: Background image
cs_CZ: Obrázek na pozadí

en: Background image file
cs_CZ: Soubor obrázku na pozadí

en: Backup
cs_CZ: Záloha

en: Backup entire database
cs_CZ: Záloha celé databáze

en: Bar chart
cs_CZ: Sloupcový graf

en: Base language
cs_CZ: Základní jazyk

en: Base language:
cs_CZ: Primární jazyk:

en: Basic admin notification
cs_CZ: Základní oznámení administrátorovi

en: Basic admin notification body
cs_CZ: Tělo základního oznámení administrátorovi

en: Basic admin notification could not be sent because of error: %s
cs_CZ: Základní administrátorské oznámení nemohlo být odesláno, protože došlo k chybě %s

en: Basic admin notification email body:
cs_CZ: Tělo e-mailu oznámení základní administrace:

en: Basic admin notification subject
cs_CZ: Předmět základního oznámení administrátorovi

en: Basic admin notification subject:
cs_CZ: Předmět základního oznámení administrátorovi:

en: Basic attributes
cs_CZ: Základní atributy

en: Basic email notification is sent to:
cs_CZ: Základní e-mailové oznámení je odesláno na:

en: Basic notification attachments:
cs_CZ: Přílohy oznámení základní administrace:

en: Basic settings
cs_CZ: Základní nastavení

en: Basque
cs_CZ: Baskičtina

en: Batch deletion
cs_CZ: Dávkové mazání

en: Batch edit
cs_CZ: Dávková editace

en: Batch edit the menus
cs_CZ: Dávková editace mnoha menu

en: Batch edit the participants
cs_CZ: Dávková editace respondentů

en: Batch-edit participants
cs_CZ: Dávková editace respondentů

en: Before
cs_CZ: Před

en: Before proceeding please back up your database using a backup tool!
cs_CZ: Než budete pokračovat zálohujte prosím databázi pomocí nástroje pro zálohování!

en: Before you can add questions you must add a question group first.
cs_CZ: Před vložením první otázky je třeba nejprve vytvořit skupinu otázek.

en: Before you proceed to the LimeSurvey update, we must first update ComfortUpdate itself.
cs_CZ: Než budete pokračovat k aktualizaci LimeSurvey tak musíme nejprve aktualizovat vlastní "komfortní aktualizaci".

en: Before you start, please prove you are human.
cs_CZ: Než začnete, podvrďte prosím, že jste člověk.

en: Beginner tour
cs_CZ: Průvodce pro začátečníky

en: Belarusian
cs_CZ: Běloruština

en: Bengali
cs_CZ: Bengálština

en: Between %d and %d characters long.
cs_CZ: Délka mezi %d a %d znaků.

en: Big5 Traditional Chinese
cs_CZ: Big5 tradiční čínština

en: Binary safe case-insensitive string comparison
cs_CZ: Binárně bezpečné velikost-neřešící (case-insensitive) porovnání řetězců

en: Binary safe string comparison
cs_CZ: Binárně bezpečné porovnání řetězců

en: Blacklist all current surveys for participant once the global field is set:
cs_CZ: Umístit respondenta na černou listinu všech aktuálních průzkumů, je-li nastaveno globální pole:

en: Blacklist participant for any new added survey once the global field is set:
cs_CZ: Umístit respondenta na černou listinu všech nových průzkumů, je-li nastaveno globální pole:

en: Blacklist settings
cs_CZ: Nastavení černé listiny

en: Blacklist settings were saved.
cs_CZ: Nastabvení blacklistu byla uložena.

en: Blacklist user:
cs_CZ: Na černé listině:

en: Blacklisted
cs_CZ: Na černé listině

en: Blacklisted participants
cs_CZ: Respondenti na černé listině

en: Blacklisted?
cs_CZ: Na černé listně?

en: Body animation
cs_CZ: Animace těla

en: Bootstrap theme
cs_CZ: Motiv Bootstrap

en: Bootswatch theme
cs_CZ: Motiv Bootswatch

en: Borders around questions in PDF:
cs_CZ: Okraje kolem otázek v PDF:

en: Borders around responses in PDF:
cs_CZ: Okraje kolem odpovědí v PDF:

en: Bosnian
cs_CZ: Bosenština

en: Both
cs_CZ: Oba

en: Bottom bar
cs_CZ: Spodní nabídka

en: Bounce email address:
cs_CZ: Addresa vráceného e-mailu:

en: Bounce processing
cs_CZ: Zpracování navrácených emailů

en: Bounce processing is deactivated either application-wide or for this survey in particular.
cs_CZ: Zpracování vrácených zpráv je vypnuto buď na úrovni aplikace nebo tohoto průzkumu.

en: Bounce settings
cs_CZ: Nastavení vrácených e-mailů

en: Bounce settings have been saved.
cs_CZ: Nastavení pro zpracování vrácených e-mailů bylo uloženo.

en: Box deleted
cs_CZ: Box vymazán

en: Box orientation:
cs_CZ: Orientace rámečku:

en: Box settings updated!
cs_CZ: Nastavení boxu aktualizováno!

en: Box updated
cs_CZ: Box upraven

en: Boxes
cs_CZ: Boxy

en: Boxes by row:
cs_CZ: Boxy po řádcích:

en: Branch
cs_CZ: Stabilita

en: Brandlogo
cs_CZ: Logo značky

en: Brandlogo file
cs_CZ: Soubor loga značky

en: Broken survey themes:
cs_CZ: Poškozené motivy průzkumů:

en: Browse
cs_CZ: Procházet

en: Browse participants
cs_CZ: Procházet respondenty

en: Browse responses
cs_CZ: Prohlížet odpovědi

en: Browse saved responses
cs_CZ: Projít uložené odpovědní lístky

en: Browse survey participants
cs_CZ: Projít seznam respondentů

en: Buildnumber was successfully updated to %s.
cs_CZ: Číslo dílčí verze (build) bylo úspěšně aktualizováno na %s.

en: Bulgarian
cs_CZ: Bulharština

en: Bulk convert conditions to ExpressionScript
cs_CZ: Podmínky hromadného převodu na ExpressionScript

en: Bulk export roles
cs_CZ: Hromadné exportováí rolí

en: But this one isn't.
cs_CZ: Tento ale není.

en: Button group
cs_CZ: Skupina tlačítek

en: Buy a new key
cs_CZ: Koupit nový klíč

en: By continuing this survey you approve the data protection policy of the service provider.
cs_CZ: Pokračováním ve vyplňování tohoto průzkumu souhlasíte se zásadami ochrany dat poskytovatele služeb.

en: By question group
cs_CZ: Po skupinách otázek

en: Bypass date control before sending email:
cs_CZ: Vynechat kontrolu datumu před odesláním:

en: Bypass participants with failing email addresses:
cs_CZ: Přeskočit respondenty s neplatnými e-mailovými adresami:

en: CPDB CSV summary
cs_CZ: CDBR CSV přehled

en: CPDB mapping
cs_CZ: Mapování CDBR

en: CSS Style for the message that displays in the countdown timer during the countdown
cs_CZ: CSS styl pro zprávu, která se zobrazí v počítadle časového limitu během odpočítávání

en: CSS class(es)
cs_CZ: Třídy CSS

en: CSS class(es):
cs_CZ: Třídy CSS:

en: CSS files:
cs_CZ: Soubory CSS

en: CSS style for the 'time limit expiry message'
cs_CZ: CSS styl pro zprávu časového limitu

en: CSS style used when the 'time limit warning' message is displayed
cs_CZ: CSS styl použitý pro zobrazení  upozornění na časový limit

en: CSS style used when the 2nd 'time limit warning' message is displayed
cs_CZ: CSS styl použitý pro zobrazení druhého upozornění na časový limit

en: CSV field names
cs_CZ: Jména polí CSV

en: CSV field separator:
cs_CZ: Oddělovač položek v CSV

en: CSV file
cs_CZ: soubor CSV

en: CSV input format
cs_CZ: Vstupní formát CSV

en: Calculate storage
cs_CZ: Spočítat úložný prostor

en: Calculate the Sample Standard Deviation for the list of numbers
cs_CZ: Vypočítat standartní odchylku vzorku pro seznam čísel

en: Calculate the sum of values in an array
cs_CZ: Vypočítat součet hodnot pole

en: Calculates the exponent of e
cs_CZ: Vypočítá exponent e

en: Calculation
cs_CZ: Výpočet

en: Can edit?
cs_CZ: Může editovat?

en: Can not import a theme that already exists!
cs_CZ: Nelze importovat motiv, který už existuje.

en: Can't bind to the LDAP directory. Error message: %s
cs_CZ: Nelze se připojit do LDAP adresáře. Chybové hlášení: %s

en: Can't connect to the LDAP directory
cs_CZ: Nelze se spojit s LDAP adresářem

en: Can't delete question group when the survey is active
cs_CZ: Nelze smazat skupinu otázek, pokud je průzkum aktivní

en: Can't find user group!
cs_CZ: Nelze najít uživatelskou skupinu!

en: Can't render layout %s for template %s. Please try to re-install the template.
cs_CZ: Nelze vykreslit vzhled %s pro šablonu %s. Zkuste prosím tuto šablonu znovu nainstalovat.

en: Can't render layout %s for template %s. Template version in database is %s, but in config.xml it's %s. Please re-install the template.
cs_CZ: Nelze vykreslit vzhled %s šablony %s. Verze šablony v databázi je %s, ale v config.xml je uvedeno %s. Přeinstalujte šablonu, prosím.

en: Can't render layout %s. Please check that the view exists or contact your admin.
cs_CZ: Nelze vykreslit rozvržení %s. Zkontrolujte, jestli existuje, nebo kontaktujte správce.

en: Can't update labels because you are using duplicated codes
cs_CZ: Nelze změnit popisky, protože používáte duplicitní kódy

en: Cancel
cs_CZ: Storno

en: Cancel automatic sending
cs_CZ: Ukončit automatické rozesílání

en: Cancel copy
cs_CZ: Zrušit kopírování

en: Cancel editing
cs_CZ: Storno editace

en: Cancel move
cs_CZ: Zrušit přesun

en: Cannot be changed
cs_CZ: Nelze změnit

en: Cannot import the VVExport file.
cs_CZ: Nelze importovat soubor VVExport.

en: Cannot move files due to permission problem.
cs_CZ: Soubory nelze přesunout. Je tu problém s právy.

en: Careful: Applying a role to the user will overwrite any individual permissions given to the user!
cs_CZ: Pozor: Přiřazení role uživateli přepíše všechna individuální oprávnění udělená uživateli!

en: Case-insensitive strstr
cs_CZ: Velikost-neřešící strstr

en: Catalan
cs_CZ: Katalánština

en: Category separator
cs_CZ: Oddělovač kategorií

en: Caution: JavaScript execution is disabled in your browser or for this website. You may not be able to answer all questions in this survey. Please, verify your browser parameters.
cs_CZ: Upozornění: Ve svém prohlížeči máte zakázané spouštění JavaScriptu. Může se tedy stát, že nebudete moci odpovědět na všechny otázky. Prosím zkontrolujte a případně změňte nastavení svého prohlížeče.

en: Centered
cs_CZ: Na střed

en: Central database
cs_CZ: Centrální databáze

en: Central participant database
cs_CZ: Centrální databáze respondentů (CDBR)

en: Central participant management
cs_CZ: Centrální správa respondentů

en: Central participants database summary
cs_CZ: Přehled centrální databáze respondentů

en: Change language
cs_CZ: Změna jazyka

en: Change log
cs_CZ: Záznam změn

en: Change password
cs_CZ: Změnit heslo

en: Change password?
cs_CZ: Změnit heslo?

en: Change scenario number
cs_CZ: Změna čísla scénáře

en: Change settings
cs_CZ: Změnit nastavení

en: Change survey group
cs_CZ: Změnit skupinu průzkumu

en: Change texts
cs_CZ: Změnit texty

en: Change the display style of the month when using select boxes
cs_CZ: Změnit styl zobrazení měsíce při použití zaškrtávacích políček

en: Change the language
cs_CZ: Změnit jazyk

en: Changed by
cs_CZ: Změněno

en: Changed on
cs_CZ: Změněno

en: Changes cannot be saved to a standard theme.
cs_CZ: Změny nemohou být uloženy do standardního tématu.

en: Character set for file import/export:
cs_CZ: Znaková sada pro import/export souboru:

en: Character set of file:
cs_CZ: Znaková sada souboru:

en: Character set of the file:
cs_CZ: Znaková sada souboru:

en: Chart type
cs_CZ: Typ grafu

en: Chart type:
cs_CZ: Typ grafu:

en: Check again
cs_CZ: Zopakovat kontrolu

en: Check all extensions for available updates.
cs_CZ: Zkontrolovat možnost aktualizace pro všechna rozšíření.

en: Check any that apply
cs_CZ: Můžete vybrat více možností. Vyberte všechny, které odpovídají skutečnosti.

en: Check data
cs_CZ: Zkontrolovat data

en: Check data integrity
cs_CZ: Kontrola integrity dat

en: Check icon
cs_CZ: Vybrat ikonu

en: Check if the content of a variable is a valid integer value
cs_CZ: Kontrola, jestli je obsah proměnné platnou celočíselnou hodnotou

en: Check logic
cs_CZ: Kontrola logiky

en: Check logic for current group
cs_CZ: Zkontrolujte logiku aktuální skupiny

en: Check out the dedicated documentation for this format.
cs_CZ: Prostudujte si dokumentaci k tomuto formátu.

en: Check survey logic for current question group
cs_CZ: Zkontrolovat logiku průzkumu aktuální skupiny otázek

en: Checkbox is checked
cs_CZ: Zaškrtávací pole je zaškrtnuto

en: Checkbox is unchecked
cs_CZ: Zaškrtávací pole není zaškrtnuto

en: Checkbox layout
cs_CZ: Rozvržení checkboxu

en: Checked
cs_CZ: Zkontrolováno

en: Checking basic requirements...
cs_CZ: Kontroluji základní požadavky ...

en: Checking existing LimeSurvey files...
cs_CZ: Kontroluji existující LimeSurvey soubory...

en: Chinese (Simplified)
cs_CZ: Čínština (zjednodušená)

en: Chinese (Traditional - Hong Kong)
cs_CZ: Čínština (tradiční - Hong Kong)

en: Chinese (Traditional - Taiwan)
cs_CZ: Čínština (tradiční - Tchaj-Wan)

en: Choice column width
cs_CZ: Zvolte šířku sloupce

en: Choice header
cs_CZ: Záhlaví volby

en: Choice of rank %s
cs_CZ: Výběr z rozsahu %s

en: Choose 'Run/All' from the menu to run the import.
cs_CZ: Vyberte "Run/All" (Spustit/Vše) z nabídky pro spuštění importu.

en: Choose file
cs_CZ: Vyberte soubor

en: Choose one of the following answers
cs_CZ: Zvolte jednu z následujících odpovědí

en: Choose the CSV file to upload:
cs_CZ: Vyberte CSV soubor pro nahrání:

en: Choose the file to upload:
cs_CZ: Vyberte soubor k nahrátí:

en: Choose when user can add a comment
cs_CZ: Vyberte, kdy může uživatel přidat komentář

en: Choose your language
cs_CZ: Zvolte si Váš jazyk

en: Chosen icon:
cs_CZ: Vybraná ikona:

en: Circle
cs_CZ: Kruh

en: Classes
cs_CZ: Třídy

en: Clear
cs_CZ: Vyčistit

en: Clear all
cs_CZ: Smazat vše

en: Clear assets cache:
cs_CZ: Smazat obsah vyrovnávací paměti:

en: Clear default values
cs_CZ: Smazat výchozí hodnoty

en: Clear now
cs_CZ: Smazat teď hned

en: Clear selection
cs_CZ: Smazat výběr

en: Click here to change maintenance mode setting.
cs_CZ: Klepnutím sem změníte nastavení režimu údržby.

en: Click here to log in.
cs_CZ: Pro přihlášení klikněte zde.

en: Click here to start the survey.
cs_CZ: Kliknutím zde začnete průzkum.

en: Click here to use ComfortUpdate or to download it.
cs_CZ: Klikněte zde pro použití nebo stažení "Komfortní aktualizace".

en: Click here to use ComfortUpdate.
cs_CZ: Klikněte zde pro použití "Komfortní aktualizace".

en: Click on 'Activate this survey'
cs_CZ: Klikněte na "Aktivovat tento průzkum"

en: Click on 'No, thanks'
cs_CZ: Klikněte na 'Děkuji, ne.'

en: Click on 'Preview survey' and return to this window when you are done testing.
cs_CZ: Klikněte na "Náhled průzkumu" a vraťte se sem až po otestování.

en: Click on 'Save and close' or 'Next' to proceed.
cs_CZ: Klikněte na "Uložit a zavřít" nebo na "Další".

en: Click on the 'Add group' button
cs_CZ: Klikněte na tlačítko "Přidat skupinu"

en: Click on the 'Create survey' box - or 'Next' in this tutorial
cs_CZ: Klikněte na "Vytvořit průzkum" v úvodním okně nebo na "Další" v tomto průvodci.

en: Click on the 'Edit answer options' button.
cs_CZ: Klikněte na tlačítko "Editovat možností odpovědi"

en: Click on the 'Edit subquestions' button.
cs_CZ: Klikněte na tlačítko "Uložit a aktivovat průzkum"

en: Click on the following button if you want to
cs_CZ: Klikněte na následující tlačítko, chcete-li

en: Click on the name of your survey to get back to the survey settings overview.
cs_CZ: Klliknutím na název průzkumu se můžete vrátit k přehledu jeho nastavení.

en: Click on the plus sign %s to add another subquestion to your question.
cs_CZ: Kliknutím na znaménko plus %s lze přidat k vaší otázce další podotázku.

en: Click this button to log out.
cs_CZ: Po stisku tohoto tlačítla budete odhlášeni.

en: Click to adjust.
cs_CZ: Stisknout pro nastavení.

en: Click to expand
cs_CZ: Klikněte pro rozbalení

en: Click to set the location or drag and drop the pin. You may may also enter coordinates
cs_CZ: Klikněte na místě pro jeho nastavení nebo táhněte a vložte ukazatel (špendlík). Také můžete vložit souřadnice

en: Clicking 'Yes' will generate access codes for all those in this participant list that have not been issued one. Continue?
cs_CZ: Kliknutím na "Ano" vytvoříte přístupové kódy pro ty respondenty ze seznamu, kterým ještě nebyl vytvořen. Pokračovat?

en: Close
cs_CZ: Zavřít

en: Close editor
cs_CZ: Uzavřít editor

en: Close the picker
cs_CZ: Zavřít vybírání

en: Closed group
cs_CZ: Uzavřená skupina

en: Code
cs_CZ: Kód

en: Code filter
cs_CZ: Filtr kódu

en: Code/text separator:
cs_CZ: Oddělovač kódu nebo textu

en: Code:
cs_CZ: Kód:

en: Code: '%s' is a reserved word.
cs_CZ: Řetězec "%s" je vyhrazeným slovem.

en: Collapse all
cs_CZ: Srolovat vše

en: Collapsed menu
cs_CZ: Sbalené menu

en: Collapsible text
cs_CZ: Sbalovací text

en: Columns
cs_CZ: Sloupce

en: ComfortUpdate could not download the update!
cs_CZ: "Komfortní aktualizace" nemůže stáhnout aktualizaci!

en: ComfortUpdate could not find the update info data.
cs_CZ: "Komfortní aktualizace" nemůže najít informační údaje aktualizace.

en: ComfortUpdate could not zip the files for your backup
cs_CZ: "Komfortní aktualizace" nemůže zazipovat soubory pro zálohování

en: ComfortUpdate couldn't find the update file on your local system (or the updater update file)
cs_CZ: "Komfortní aktualizace" nemůže najít aktualizační soubory ve vašem lokálním systému (nebo aktualizační soubory aktualizátoru).

en: ComfortUpdate couldn't remove one or more directories that were deleted with the update.
cs_CZ: "Komfortní aktualizace" nemůže odstranit jeden nebo více adresářů, které byly smazány při aktualizaci.

en: ComfortUpdate couldn't remove one or more files that were deleted with the update.
cs_CZ: "Komfortní aktualizace" nemůže odstranit jeden nebo více souborů, které byly smazány při aktualizaci.

en: ComfortUpdate couldn't unzip the update file (or the updater update file)
cs_CZ: "Komfortní aktualizace" nemůže rozbalit aktualizační soubor (nebo aktualizační soubor aktualizátoru).

en: ComfortUpdate encountered an error while trying to get data from your database.
cs_CZ: "Komfortní aktualizace" zaznamenala chybu při pokusu o získání dat z databáze.

en: ComfortUpdate has been updated!
cs_CZ: "Komfortní aktualizace" byla aktualizována!

en: ComfortUpdate is disabled in your LimeSurvey configuration. Please contact your administrator for more information.
cs_CZ: ComfortUpdate je ve vaší konfiguraci LimeSurvey zakázán. Pro další informace kontaktujte prosím svého administrátora.

en: ComfortUpdate key
cs_CZ: Klíč pro ComfortUpdate

en: ComfortUpdate key information
cs_CZ: Klíčové informace "Komfortní aktualizace"

en: ComfortUpdate needs to be updated
cs_CZ: Je třeba aktualizovat ComfortUpdate

en: ComfortUpdate step %s
cs_CZ: Komfortní Aktualizace, krok %s

en: Comma
cs_CZ: Čárka

en: Comma (,)
cs_CZ: Čárka (,)

en: Comment
cs_CZ: Komentář

en: Comment only when
cs_CZ: Komentář pouze pokud

en: Comment only when you choose an answer.
cs_CZ: Komentář pouze pokud je vybrána odpověď.

en: Comment only when you don't choose an answer.
cs_CZ: Komentář pouze pokud není vybrána odpověď.

en: Comment your answers.
cs_CZ: Komentovat odpovědi.

en: Comments
cs_CZ: Komentář

en: Compact
cs_CZ: Kompaktní

en: Compare a string to a regular expression pattern
cs_CZ: Porovnat řetězec s regulerním výrazem

en: Comparison operator
cs_CZ: Operátor porovnání

en: Compatible
cs_CZ: Kompatibilní

en: Compatible with type coercion
cs_CZ: Kompatibilní s vynucením typu

en: Complete only
cs_CZ: Pouze dokončené

en: Completed
cs_CZ: Hotovo

en: Completed responses only
cs_CZ: Pouze dokončené odpovědi

en: Completed?
cs_CZ: Dokončeno?

en: Completion state:
cs_CZ: Stav:

en: Condition
cs_CZ: Podmínka

en: Condition [Validation] (Default value)
cs_CZ: Podmínka [Ověření] (výchozí hodnota)

en: Condition added.
cs_CZ: Podmínka přidána.

en: Condition designer
cs_CZ: Návrhář podmínek

en: Condition replacement text for printable survey
cs_CZ: Text, nahrazující podmínku v tištěné verzi průzkumu

en: Condition successfully copied
cs_CZ: Podmínka byla úspěšně zkopírována

en: Condition successfully copied (some were skipped because they were duplicates)
cs_CZ: Podmínka byla úspěšně zkopírována (některé byly přeskočeny, protože jsou duplicitní)

en: Condition updated.
cs_CZ: Podmínka byla aktualizována.

en: Condition:
cs_CZ: Stav:

en: Conditional processing
cs_CZ: Podmínečné zpracování

en: Conditions
cs_CZ: Podmínky

en: Conditions designer
cs_CZ: Návrhář podmínek

en: Config file is malformed or null.
cs_CZ: Konfigurační soubor je poškozený nebo prázdný.

en: Configuration
cs_CZ: Konfigurace

en: Configuration directory is not writable
cs_CZ: Do adresáře s konfigurací nelze zapisovat

en: Configuration file %s could not be found or read.
cs_CZ: Konfigurační soubor %s nebyl nalezen nebo nemohl být načten.

en: Configuration file already exist
cs_CZ: Konfigurační soubor už existuje

en: Configuration file config.xml does not exist.
cs_CZ: Konfigurační soubor config.xml neexistuje.

en: Confirm
cs_CZ: Potvrdit

en: Confirm password:
cs_CZ: Potvrďte heslo:

en: Confirm uploaded plugin
cs_CZ: Potvrdit nahraný zásuvný modul

en: Confirm your admin password
cs_CZ: Potvrďte své heslo administrátora

en: Confirmation
cs_CZ: Potvrzení

en: Confirmation attachments:
cs_CZ: Přílohy potvrzení:

en: Confirmation email
cs_CZ: Potvrzovací e-mail

en: Confirmation email body
cs_CZ: Tělo e-mailu potvrzení

en: Confirmation email body:
cs_CZ: Tělo e-mailu potvrzení:

en: Confirmation email subject
cs_CZ: Předmět potvrzovacího e-mailu

en: Confirmation email subject:
cs_CZ: Předmět potvrzovacího e-mailu:

en: Confirmation of your participation in our survey
cs_CZ: Potvrzení vaší účasti v průzkumu

en: Connected users
cs_CZ: Připojení uživatelé

en: Constant
cs_CZ: Konstanta

en: Content
cs_CZ: Obsah

en: Continue
cs_CZ: Pokračovat

en: Continue without answering
cs_CZ: Pokračovat bez odpovědi

en: Continue?
cs_CZ: Pokračovat?

en: Convert N to:
cs_CZ: Konvertovat N na:

en: Convert Y to:
cs_CZ: Konvertovat Y na:

en: Convert a 8 bit string to a quoted-printable string
cs_CZ: Převést 8bitový řetězec na citovaný-tisknutelný řetězec

en: Convert a date/time string to unix timestamp
cs_CZ: Konvertovat datum/čas na časovou značku Unixu

en: Convert a numerical value using a inputTable and outputTable of numerical values
cs_CZ: Převeď číselnou hodnotu použitím vstupníTabulky a výstupníTabulky číselných hodnot

en: Convert a quoted-printable string to an 8 bit string
cs_CZ: Převést citovaný-tisknutelný řetězec na 8bitový řetězec

en: Convert all HTML entities to their applicable characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
cs_CZ: Převést všechny HTML entity na jejich zástupné znaky (vždy používá ENT_QUOTES a UTF-8)

en: Convert all applicable characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
cs_CZ: Převést všechny zástupné znaky na HTML entity (vždy používá ENT_QUOTES a UTF-8)

en: Convert resource links and expression fields?
cs_CZ: Převést zdrojové llinky a pole výrazů?

en: Convert resource links?
cs_CZ: Konvertovat odkazy zdrojů?

en: Convert spaces in question text to underscores:
cs_CZ: Konvertovat mezery v textu otázky na podtržítka:

en: Convert special HTML entities back to characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
cs_CZ: Převést speciální HTML entity zpět na znaky (vždy používá ENT_QUOTES a UTF-8)

en: Convert special characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
cs_CZ: Převést speciální znaky na HTML entity (vždy používá ENT_QUOTES a UTF-8)

en: Copy
cs_CZ: Kopírovat

en: Copy advanced options
cs_CZ: Kopírovat rozšířené možnosti

en: Copy advanced settings?
cs_CZ: Kopírovat pokročilá nastavení?

en: Copy answer options
cs_CZ: Kopírovat možnosti odpovědi

en: Copy answer options?
cs_CZ: Kopírovat odpovědi (popisky)?

en: Copy conditions
cs_CZ: Kopírovat podmínky

en: Copy default answers
cs_CZ: Kopírovat výchozí odpovědi

en: Copy default answers?
cs_CZ: Kopírovat defaultní odpovědi?

en: Copy failed
cs_CZ: Kopie se nezdařila

en: Copy file
cs_CZ: Kopírovat soubor

en: Copy of survey is completed.
cs_CZ: Kopírování průzkumu je dokončeno.

en: Copy options
cs_CZ: Možnosti kopírování

en: Copy question
cs_CZ: Kopírovat otázku

en: Copy subquestions
cs_CZ: Kopírovat podotázky

en: Copy subquestions?
cs_CZ: Kopírovat dílčí otázky?

en: Copy survey
cs_CZ: Kopírovat průzkum

en: Copy the selected conditions to:
cs_CZ: Kopírovat vybrané podmínky do:

en: Copy to local theme and save changes
cs_CZ: Kopírovat do lokálního motivu a uložit změny

en: Core
cs_CZ: Jádro

en: Core Theme
cs_CZ: Hlavní motiv

en: Core admin theme
cs_CZ: Základní motiv administrace

en: Core attribute
cs_CZ: Základní atribut

en: Core plugin can not be disabled.
cs_CZ: Základní zásuvný modul není možné vypnout.

en: Core theme
cs_CZ: Základní motiv

en: Corner boxes
cs_CZ: Rohové boxy

en: Corner lines
cs_CZ: Rohové čáry

en: Corrected time:
cs_CZ: Upravený čas:

en: Cosine
cs_CZ: Kosinus

en: Could not connect to LDAP server.
cs_CZ: Nelze se připojit k LDAP serveru.

en: Could not create new box
cs_CZ: Nelze vytvořit nový box

en: Could not delete Box
cs_CZ: Box nelze smazat

en: Could not delete user group.
cs_CZ: Nelze smazat skupinu uživatelů.

en: Could not delete user. User was not supplied.
cs_CZ: Nelze smazat uživatele. Nebyl zadán žádný uživatel.

en: Could not fetch files.
cs_CZ: Nelze načíst soubory.

en: Could not insert all conditions.
cs_CZ: Nemohl vložit všechny podmínky.

en: Could not load plugin
cs_CZ: Nelze načíst zásuvný modul

en: Could not modify user data.
cs_CZ: Nelze změnit data uživatele.

en: Could not open file
cs_CZ: Nelze otevřít soubor

en: Could not read plugin configuration file.
cs_CZ: Nelze přečíst konfigurační soubor zásuvného modulu.

en: Could not remove deleted files
cs_CZ: Nelze odstranit vymazané soubory

en: Could not remove the deleted directories
cs_CZ: Nelze odstranit vymazané adresáře

en: Could not retrieve update info data
cs_CZ: Nelze získat informační údaje aktualizace

en: Could not save theme %s: %s
cs_CZ: Nelze uložit motiv %s: %s

en: Could not store advanced options
cs_CZ: Nelze uložit pokročilé možnosti

en: Could not store general options
cs_CZ: Nelze uložit obecné nastavení.

en: Could not store translation
cs_CZ: Překlad nelze uložit

en: Could not update box
cs_CZ: Nelze aktualizovat box

en: Could not update condition.
cs_CZ: Podmínku nelze aktualizovat.

en: Could not update plugin %d
cs_CZ: Nelze aktualizovat zásuvný modul %d

en: Could not write file
cs_CZ: Nelze zapsat do souboru

en: Count
cs_CZ: Počet

en: Count stats for each question based only on the total number of responses for which the question was displayed
cs_CZ: Spočítat statistiku každé otázky na základě počtu odpovědí pro který byla otázka zobrazena

en: Count the number of answered questions in the list
cs_CZ: Spočítat počet zodpovězených otázek ze seznamu

en: Count the number of answered questions in the list equal the first argument
cs_CZ: Spočítat zodpovězené otázky v seznamu, který je roven prvnímu parametru

en: Count the number of answered questions in the list which pass the critiera (arg op value)
cs_CZ: Spočítat zodpovězené otázky v seznamu, které splňují kritéria (arg op value)

en: Create
cs_CZ: Vytvořit

en: Create Tutorial
cs_CZ: Vytvořit průvodce

en: Create a new box
cs_CZ: Vytvořit nový box

en: Create a new question group inside your survey.
cs_CZ: Vytvořte novou skupinu uvnitř průzkumu.

en: Create a new survey
cs_CZ: Vytvořit nový průzkum

en: Create a new survey clicking on the %s icon.
cs_CZ: Vytvořte nový průzkum kliknutím na ikonu %s.

en: Create a new survey group
cs_CZ: Vytvořit novou skupinu průzkumů

en: Create a sample question and question group
cs_CZ: Vytvořte vzorovou otázku a skupinu otázek

en: Create access codes
cs_CZ: Vytvořit přístupové kódy

en: Create database
cs_CZ: Vytvořit databázi

en: Create dummy participants
cs_CZ: Vytvořit modelové respondenty

en: Create example question group and question?
cs_CZ: Má se vytvořit skupina otázek a otázka?

en: Create new question group
cs_CZ: Vytvořit novou skupinu otázek

en: Create new survey menu
cs_CZ: Vytvořit nové menu průzkumu

en: Create new survey menu entry
cs_CZ: Vytvořit novou položku menu průzkumu

en: Create one or more questions inside the new question group.
cs_CZ: Vytvořit jednu nebo více otázek v nové skupině.

en: Create or import new label set(s)
cs_CZ: Vytvořit nebo importovat nové sady popisků

en: Create permission role
cs_CZ: Vytvořit roli oprávnění

en: Create permission roles
cs_CZ: Vytvořte role oprávnění

en: Create question
cs_CZ: Vytvořit otázku

en: Create survey
cs_CZ: Vytvořit průzkum

en: Create survey groups:
cs_CZ: Vytvořit skupiny průzkumu:

en: Create survey menu entries
cs_CZ: Vytvořit položky menu průzkumu

en: Create, import, or copy survey
cs_CZ: Vytvořit, importovat nebo kopírovat průzkum

en: Create...
cs_CZ: Vytvořit ...

en: Create/edit user groups
cs_CZ: Vytvořit/editovat skupiny

en: Create/edit user roles
cs_CZ: Vytvářit/upravit uživatelské role

en: Created
cs_CZ: Vytvořeno

en: Created at
cs_CZ: Vytvořeno

en: Created by
cs_CZ: Vytvořil

en: Created on
cs_CZ: Vytvořeno

en: Created random users
cs_CZ: Vytvoření náhodní uživatelé

en: Creating file backup
cs_CZ: Vytvářím zálohy souborů

en: Credentials are valid but we failed to create a user
cs_CZ: Přihlašovací údaje jsou platné ale nezdařilo se vytvořit uživatele

en: Croatian
cs_CZ: Chorvatština

en: Cross-hover in matrix questions
cs_CZ: Křížové zvýraznění u maticových otázek

en: Cssframework Css
cs_CZ: CSSframework - CSS

en: Cssframework Js
cs_CZ: CSSframework - js

en: Cssframework Name
cs_CZ: Název CSSframeworku

en: Current
cs_CZ: Aktuální

en: Current database version:
cs_CZ: Současná verze databáze:

en: Current group is disabled
cs_CZ: Současná skupina je zneplatněna

en: Current password:
cs_CZ: Současné heslo:

en: Current theme options are applied for this survey.
cs_CZ: Pro tento průzkum bylo použito současné nastavení.

en: Current value
cs_CZ: Současná hodnota

en: Currently there are no additional languages configured for this survey.
cs_CZ: V současnosti nejsou v tomto průzkumu nastaveny žádné další jazyky.

en: Currently there are no conditions configured for this survey.
cs_CZ: Pro tento průzkum nejsou momentálně nakonfigurovány žádné podmínky.

en: Currently we detect and handle the following changes:
cs_CZ: Momentálně jsme zjistili a ošetřili následující změny:

en: Custom
cs_CZ: Vlastní

en: Custom attributes
cs_CZ: Volitelné artibuty

en: Custom handle Unicode code
cs_CZ: Uživatelská volba kódu Unicode

en: Custom token
cs_CZ: Vlastní token

en: Czech
cs_CZ: Čeština

en: Czech (informal)
cs_CZ: Čeština (neformální)

en: DATA TO BE ENTERED
cs_CZ: DATA, KTERÁ MAJÍ BÝT VLOŽENA

en: DB backup created:
cs_CZ: Záloha databáze vytvořena:

en: DEC West European
cs_CZ: DEC středoevropské

en: Danish
cs_CZ: Dánština

en: Dari
cs_CZ: Darijština

en: Data consistency check
cs_CZ: Kontrola konzistence dat

en: Data entry
cs_CZ: Vstup dat

en: Data entry screen
cs_CZ: Obrazovka pro vstup dat

en: Data policy settings
cs_CZ: Nastavení zásad zpracování dat

en: Data redundancy check
cs_CZ: Kontrola konzistence dat

en: Data selection
cs_CZ: Výběr dat

en: Data selection:
cs_CZ: Výběr dat:

en: Data view control
cs_CZ: Ovládání zobrazení dat

en: Database
cs_CZ: Databáze

en: Database %s has been successfully populated.
cs_CZ: Databáze %s byla úspěšně naplněna.

en: Database configuration
cs_CZ: Konfigurace databáze

en: Database creation
cs_CZ: Vytvoření databáze

en: Database doesn't exist!
cs_CZ: Databáze neexistuje!

en: Database driver
cs_CZ: Databázový ovladač

en: Database driver version
cs_CZ: Verze databázového ovladače

en: Database error
cs_CZ: Chyba databáze!!

en: Database error!
cs_CZ: Chyba databáze!

en: Database exists
cs_CZ: Databáze existuje

en: Database has been created.
cs_CZ: Databáze byla vytvořena.

en: Database has been successfully upgraded to version %s
cs_CZ: Databáze byla úspěšně povýšena na verzi %s

en: Database location
cs_CZ: Adresa databáze

en: Database name
cs_CZ: Jméno databáze

en: Database name:
cs_CZ: Jméno databáze:

en: Database password
cs_CZ: Heslo databáze

en: Database server info
cs_CZ: Informace o databázovém serveru

en: Database server version
cs_CZ: Verze databázového serveru

en: Database settings
cs_CZ: Nastavení databáze

en: Database type
cs_CZ: Typ databáze

en: Database type:
cs_CZ: Typ databáze:

en: Database update
cs_CZ: Aktualizace databáze

en: Database upgrade
cs_CZ: Upgrade databáze

en: Database usage
cs_CZ: Využití databáze

en: Database user
cs_CZ: Uživatel databáze

en: Date
cs_CZ: Datum

en: Date %s is invalid, please review your answer.
cs_CZ: Dartum %s není správně. Upravte prosím svou odpověď.

en: Date (YYYY-MM-DD) equals
cs_CZ: Datum (YYYY-MM-DD) je

en: Date added
cs_CZ: Datum vložení

en: Date entered is invalid!
cs_CZ: Vložené datum není platné!

en: Date format
cs_CZ: Formát data

en: Date format:
cs_CZ: Formát data:

en: Date format: %s
cs_CZ: Formát data: %s

en: Date in the format: %s
cs_CZ: Datum ve formátu: %s

en: Date is
cs_CZ: Datum je

en: Date last action
cs_CZ: Datum poslední akce

en: Date saved
cs_CZ: Datum uložen

en: Date stamp:
cs_CZ: Časové razítko:

en: Date stamp?
cs_CZ: Datová značka?

en: Date started
cs_CZ: Datum začátku

en: Date submitted
cs_CZ: Datum odeslání

en: Date/Time
cs_CZ: Datum/čas

en: Date/Time format
cs_CZ: Formát datumu/času

en: Datestamp
cs_CZ: Časová značka

en: Day
cs_CZ: Den

en: Deactivate
cs_CZ: Deaktivovat

en: Deactivate Survey
cs_CZ: Deaktivovat průzkum

en: Deactivate plugin
cs_CZ: Deaktivovat zásuvný modul

en: Deactivate quotas
cs_CZ: Deaktivovat kvóty

en: Deactivate survey
cs_CZ: Vypnout průzkum

en: Deactivated
cs_CZ: Deaktivováno

en: Deactivated result tables
cs_CZ: Deaktivované tabulky výsledků

en: Deactivated survey participants tables
cs_CZ: Deaktivované tabulky respondentů

en: Deactivation
cs_CZ: Deaktivace

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    Recently we invited you to participate in a survey.
    
    We note that you have not yet completed the survey, and wish to remind you that the survey is still available should you wish to take part.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
cs_CZ: Vážený(á) {FIRSTNAME},
    
    Nedávno jsme Vás pozvali k účasti na průzkumu.
    
    Zatím jsme nezaznamenali ukončení Vaší odpovědi a rádi bychom Vám připomněli, že průzkum je stále dostupný.
    
    Průzkum je označen:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    Pro účast klikněte prosím na odkaz níže.
    
    S pozdravem,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Klikněte zde pro spuštění průzkumu:
    {SURVEYURL}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    You, or someone using your email address, have registered to participate in an online survey titled {SURVEYNAME}.
    
    To complete this survey, click on the following URL:
    
    {SURVEYURL}
    
    If you have any questions about this survey, or if you did not register to participate and believe this email is in error, please contact {ADMINNAME} at {ADMINEMAIL}.
cs_CZ: Vážený(á) {FIRSTNAME},
    
    Vy, nebo někdo používající Vaši e-mailovou adresu, se zaregistroval k účasti na online průzkumu s označeném {SURVEYNAME}.
    
    Pro vyplnění průzkumu klikněte na následující adresu:
    
    {SURVEYURL}
    
    Máte-li otázky týkající se tohoto průzkumu nebo jste se nezaregistroval(a) k účasti a tento e-mail považujete za omyl, kontaktujte {ADMINNAME} na {ADMINEMAIL}.

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    this email is to confirm that you have completed the survey titled {SURVEYNAME} and your response has been saved. Thank you for participating.
    
    If you have any further questions about this email, please contact {ADMINNAME} on {ADMINEMAIL}.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME}
cs_CZ: Vážený(á) {FIRSTNAME},
    
    Tento e-mail potvrzuje, že jste dokončili průzkum označený {SURVEYNAME} a Vaše odpověď byla zaznamenána. Děkujeme za účast.
    
    Máte-li nějaké další otázky ohledně tohoto e-mailu, můžete kontaktovat {ADMINNAME} na {ADMINEMAIL}.
    
    S pozdravem,
    
    {ADMINNAME}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    you have been invited to participate in a survey.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
cs_CZ: Vážený(á) {FIRSTNAME},
    
    Byl(a) jste pozván(a) k účasti na průzkumu.
    
    Průzkum je označen:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    Pro účast klikněte na odkaz níže.
    
    S pozdravem,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Klikněte zde pro spuštění průzkumu:
    {SURVEYURL}

en: Dec
cs_CZ: Pro

en: December
cs_CZ: Prosinec

en: Decimal mark
cs_CZ: Desetinná značka

en: Decimal mark:
cs_CZ: Oddělovač desetinné části:

en: Decrease
cs_CZ: Pokles

en: Default
cs_CZ: Výchozí

en: Default HTML editor mode:
cs_CZ: Výchozí mód HTML editoru:

en: Default answer for scale %s:
cs_CZ: Výchozí hodnota odpovědi pro škálu %s:

en: Default answer value:
cs_CZ: Výchozí hodnota odpovědi:

en: Default answers
cs_CZ: Výchozí odpovědi

en: Default attribute name:
cs_CZ: Výchozí jméno atributu:

en: Default attribute values for this question type will be cleared
cs_CZ: Výchozí hodnoty atributů pro tento typ otázky budou vymazány

en: Default coordinates of the map when the page first loads. Format: latitude [space] longtitude
cs_CZ: Výchozí souřadnice mapy při prvním načtení stránky. Formát: šířka [mezera] délka

en: Default language
cs_CZ: Výchozí jazyk

en: Default position
cs_CZ: Výchozí pozice

en: Default scenario
cs_CZ: Výchozí scénář

en: Default site admin email:
cs_CZ: Výchozí e-mail administrátora:

en: Default site bounce email:
cs_CZ: Výchozí e-mailová adresa serveru pro vrácené nedoručené e-maily:

en: Default site language:
cs_CZ: Výchozí jazyk serveru:

en: Default survey menu entries restored.
cs_CZ: Byly obnoveny defaultní položky menu průzkumu.

en: Default survey menus restored.
cs_CZ: Byla onbovena výchozí menu průzkumu.

en: Default survey theme %s is not installed. Now %s is the new default survey theme
cs_CZ: Defaultní motiv průzkumu %s není nainstalován. Jako nový defaultní motiv byl použit motiv %s.

en: Default theme:
cs_CZ: Základní motiv:

en: Default value for option 'Other':
cs_CZ: Výchozí hodnota pro možnost 'Jiné':

en: Default value settings were successfully saved.
cs_CZ: Výchozí nastavení bylo úspěšně uloženo.

en: Default value:
cs_CZ: Výchozí hodnota:

en: Default:
cs_CZ: Výchozí:

en: Define panel integrations for your survey
cs_CZ: Definovat integraci panelu průzkumu

en: Delete
cs_CZ: Odstranit

en: Delete User
cs_CZ: Smazat uživatele

en: Delete all conditions
cs_CZ: Odstranit všechny podmínky

en: Delete all conditions in this scenario
cs_CZ: Odstranit všechny podmínky v tomto scénáři

en: Delete all files of this response
cs_CZ: Smazat všechny soubory této odpovědi

en: Delete all incomplete responses that correspond to a participant for which a completed response is already recorded
cs_CZ: Smazat všechny nedokončené odpovědi respondenta, který už alespoň jednou vyplnil a uložil celý dotazník?

en: Delete all notifications
cs_CZ: Smazat všechna oznámení

en: Delete attachments
cs_CZ: Odstranit přílohy

en: Delete attribute
cs_CZ: Smazat atribut

en: Delete box
cs_CZ: Smazat box

en: Delete checked items!
cs_CZ: Odstranit označené položky!

en: Delete condition
cs_CZ: Smazat podmínku

en: Delete current group
cs_CZ: Odstranit tuto skupinu

en: Delete current question group
cs_CZ: Odstranit aktuální skupinu otázek

en: Delete current user group
cs_CZ: Smazat aktuální skupinu uživatelů

en: Delete exported participants:
cs_CZ: Odstranit exportované respondenty:

en: Delete file
cs_CZ: Smazat soubor

en: Delete from central panel, associated surveys and all associated responses
cs_CZ: Odstranit z hlavního panelu, souvisejících průzkumů  a všech souvisejících odpovědí

en: Delete from the central panel and associated surveys
cs_CZ: Odstranit z hlavního panelu a souvisejících průzkumů

en: Delete globally blacklisted participant from the database:
cs_CZ: Odstranit respondenta na globální černé listině z databáze:

en: Delete label set
cs_CZ: Smazat sadu popisků

en: Delete marked responses
cs_CZ: Vymazat označené odpovědi

en: Delete menu entries
cs_CZ: Smazat položky menu

en: Delete menus
cs_CZ: Smazat menu

en: Delete now
cs_CZ: Hned smazat

en: Delete one or more participants...
cs_CZ: Smazat jednoho nebo více respondentů...

en: Delete only from the central panel
cs_CZ: Odstranit pouze z hlavního pnelu

en: Delete participant
cs_CZ: Smazat respondenta

en: Delete participant attribute %s
cs_CZ: Odstranit atribut účastníka %s

en: Delete participants table
cs_CZ: Smazat tabulků respondentů

en: Delete question(s)
cs_CZ: Smazat otázku(-y)

en: Delete quotas
cs_CZ: Vymazat kvóty

en: Delete responses
cs_CZ: Smazat odpovědi

en: Delete roles
cs_CZ: Smazat role

en: Delete survey
cs_CZ: Smazat průzkum

en: Delete survey files
cs_CZ: Vymazat soubory průzkumu.

en: Delete survey group
cs_CZ: Vymazat skupinu průzkumů

en: Delete survey group not possible
cs_CZ: Není možné smazat skupinu průzkumu

en: Delete survey participant
cs_CZ: Odstranit respondenta průzkumu

en: Delete survey participants
cs_CZ: Smazat respondenty průzkumu

en: Delete survey participants table
cs_CZ: Smazat tabulku respondentů průzkumu

en: Delete surveys
cs_CZ: Smazat průzkumy

en: Delete table
cs_CZ: Smazat tabulku

en: Delete the selected entries
cs_CZ: Smazat vybrané záznamy

en: Delete this assessment rule
cs_CZ: Smazat toto pravidlo hodnocení

en: Delete this attribute
cs_CZ: Smazat tento atribut

en: Delete this attribute:
cs_CZ: Smazat tento atribut:

en: Delete this entry
cs_CZ: Smazat tento záznam

en: Delete this entry and related response
cs_CZ: Smazat položku i související odpověď

en: Delete this participant
cs_CZ: Odstranit respondenta

en: Delete this response
cs_CZ: Smazat tuto odpověď

en: Delete this subquestion
cs_CZ: Smazat tuto dílčí otázku

en: Delete this survey menu
cs_CZ: Smazat menu tohoto průzkumu

en: Delete this survey menu entry
cs_CZ: Smazat tuto položku menu průzkumu

en: Delete this user
cs_CZ: Smazat tohoto uživatele

en: Delete this user group
cs_CZ: Smazat tuto skupinu uživatelů

en: Delete user
cs_CZ: Odstranit uživatele

en: Delete user group
cs_CZ: Smazat uživatelskou skupinu

en: Delete value
cs_CZ: Smazat hodnotu

en: Deleted
cs_CZ: Odstraněno

en: Deleting  will also delete any answer options and subquestions it includes. Are you sure you want to continue?
cs_CZ: Odstraněním této otázky odstraníte také všechny její odpovědi (popisky) a dílčí otázky, které obsahuje. Jste si jisti, že chcete pokračovat?

en: Deleting User
cs_CZ: Odstranění uživatele

en: Deleting answers: %u answers deleted
cs_CZ: Mažu odpovědi: %u odpovědí bylo smazáno

en: Deleting assessments: %u assessment entries deleted
cs_CZ: Mažu hodnocení: %u hodnocení bylo smazáno

en: Deleting conditions: %u conditions deleted
cs_CZ: Mazání podmínek: %u podmínek bylo smazáno

en: Deleting groups: %u groups deleted
cs_CZ: Mažu skupiny: %u skupin bylo smazáno

en: Deleting orphan survey participants table: %s
cs_CZ: Smazat osiřelé tabulky respondentů: %s

en: Deleting orphan survey table: %s
cs_CZ: Odstraňuji osiřelé tabulky průzkumů: %s

en: Deleting orphaned default values: %u default values deleted.
cs_CZ: Smazání osiřelých výchozích hodnot: Bylo smazáno %u hodnot.

en: Deleting orphaned quota languages: %u quota languages deleted
cs_CZ: Smazáníní osiřelých jazyků kvóty: Bylo smazáno %u jazyků.

en: Deleting orphaned quota members: %u quota members deleted
cs_CZ: Smazání osiřelýchých členů kvóty: Bylo smazáno %u členů.

en: Deleting orphaned quotas: %u quotas deleted
cs_CZ: Smazání osiřelých kvót: Bylo smazáno %u kvót.

en: Deleting orphaned user group assignments: %u assignments deleted
cs_CZ: Smazání osiřelých přiřazení ke skupinám uživatelů: odstraněno %u přiřazení

en: Deleting question attributes: %u attributes deleted
cs_CZ: Mazání atributů otázky: %u atributů bylo smazáno

en: Deleting questions: %u questions deleted
cs_CZ: Mažu otázky: %u otázek bylo smazáno

en: Deleting survey languagesettings: %u survey languagesettings deleted
cs_CZ: Mažu nastavení jazyka: %u nastavení jazyka bylo smazáno

en: Deleting survey participants table: %s
cs_CZ: Mazání tabulky respondentů průzkumu: %s

en: Deleting survey table: %s
cs_CZ: Maže se tabulka průzkumu: %s

en: Deleting surveys: %u surveys deleted
cs_CZ: Mažu průzkumy: %u průzkumů bylo smazáno

en: Deleting these questions will also delete their corresponding answer options and subquestions. Are you sure you want to continue??
cs_CZ: Odstranění těchto otázek způsobí odstranění jejich odpovědi a navázaných podotázek. Jste si opravdu jisti, že chcete pokračovat??

en: Deleting this group will also delete any questions and answers it contains. Are you sure you want to continue?
cs_CZ: Smazáním skupiny smažete také všechny otázky a odpovědi, které obsahuje. Opravdu chcete pokračovat?

en: Deleting this question will also delete any answer options and subquestions it includes. Are you sure you want to continue?
cs_CZ: Smazání této otázky způsobí také smazání všech možností odpovědi a všech dílčích otázek. Opravdu chcete pokračovat?

en: Demo mode only: Uploading files is disabled in this system.
cs_CZ: Pouze demonstrační mód: Nahrání souboru je v tomto systému zakázáno.

en: Demo mode: Login credentials are prefilled - just click the Login button.
cs_CZ: Demo mód: Přihlašovací údaje jsou již předvyplněny - stačí kliknout na přihlašovací tlačítko.

en: Demo mode: Uploading plugins is disabled.
cs_CZ: Demo režim: Nahrávání zásuvných modulů není dvoleno.

en: Demo mode: Uploading template files is disabled.
cs_CZ: Demonstrační mód: Nahrávání souborů šablon ja zakázáno.

en: Demo mode: Uploading templates is disabled.
cs_CZ: Demonstrační mód: Nahrání šablon je zakázáno.

en: Depending on the number of uploaded files, this might take some time.
cs_CZ: Při větším počtu nahraných souborů může zjišťování trvat delší dobu.

en: Deprecated survey themes:
cs_CZ: Nepodporované motivy:

en: Describe your survey, but do not ask any question yet.
cs_CZ: Popište svůj průzkum, ale nepokládejte zatím žádnou otázku.

en: Description
cs_CZ: Popis

en: Description of the survey
cs_CZ: Popis průzkumu

en: Description:
cs_CZ: Popis:

en: Descriptive statistics
cs_CZ: Popisná (deskriptivní) statistika

en: Destination URL:
cs_CZ: Cílová adresa URL:

en: Destination question group:
cs_CZ: Umístění skupiny otázek:

en: Detailed Error
cs_CZ: Podrobná chyba

en: Detailed admin notification
cs_CZ: Podrobné oznámení administrátorovi

en: Detailed admin notification body
cs_CZ: Tělo podrobného oznámení administrátorovi

en: Detailed admin notification could not be sent because of error: %s
cs_CZ: Podrobné administrátorské oznámení nemohlo být odesláno, protože došlo k chybě %s

en: Detailed admin notification email body:
cs_CZ: Tělo podrobného oznámení administrátorovi:

en: Detailed admin notification subject
cs_CZ: Předmět e-mailu podrobného oznámení administrátorovi

en: Detailed admin notification subject:
cs_CZ: Předmět e-mailu podrobného oznámení administrátorovi:

en: Detailed email notification with response data is sent to:
cs_CZ: Podrobné e-mailové oznámení je odesláno na:

en: Detailed notification attachments:
cs_CZ: Přílohy oznámení detailní administrace:

en: Determine whether a variable is considered to be empty
cs_CZ: Rozhodnout jestli je proměnná považována za prázdnou

en: Did Not Save
cs_CZ: Neuloženo

en: Dim answered array rows
cs_CZ: Počet řádků pole odpovědi

en: Directory with the name `%s` already exists - choose another name
cs_CZ: Adresář se jménem `%s` již existuje - zvolte jiné jméno

en: Disable chart
cs_CZ: Vypnout graf

en: Disable map display
cs_CZ: Vypnout zobrazení mapy

en: Disable only
cs_CZ: Pouze zakáže

en: Disable the next button until time limit expires
cs_CZ: Zakázat tlačítko "Další" dokud nedoběhne časový limit

en: Disable the prev button until the time limit expires
cs_CZ: Zakázat tlačítko "Předchozí" dokud nedoběhne časový limit

en: Disabled
cs_CZ: Zakázáno

en: Disabled by configuration. Set 'showpopups' option in config.php file to enable this option.
cs_CZ: Zakázáno v konfiguraci webového serveru. Pokud chcete povolit, nastavte parametr "showpopups" v souboru config.php.

en: Disagree
cs_CZ: Spíše nesouhlasím

en: Display
cs_CZ: Zobrazit

en: Display CPDB participants
cs_CZ: Zobrazit respondenty z CDBR

en: Display a 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
cs_CZ: Zobrazí 'upozornění na ubíhající čas' pokud zbývá nastavený počet vteřin do skončení odpočítávání (žádná zpráva se nezobrazí pokud bude ponecháno prázdné)

en: Display a chart in the statistics?
cs_CZ: Zobrazit graf ve statistikách?

en: Display as bar chart
cs_CZ: Zobrazit jako sloupcový graf

en: Display as pie chart
cs_CZ: Zobrazit jako koláčový graf

en: Display attribute warnings:
cs_CZ: Zobrazit chyby atributů:

en: Display chart
cs_CZ: Zobrazit graf

en: Display chart:
cs_CZ: Zobrazit graf:

en: Display columns
cs_CZ: Zobrazit sloupce

en: Display dropdown boxes
cs_CZ: Zobrazit jako rozbalovací seznam

en: Display logo:
cs_CZ: Zobrazit logo:

en: Display map
cs_CZ: Zobrazit mapu

en: Display min and max value under the slider
cs_CZ: Zobrazí min a max hodnotu pod posuvníkem

en: Display mode:
cs_CZ: Nastavení displeje:

en: Display my CPDB participants
cs_CZ: Zobrazit mé respondenty v CDBR

en: Display numbers with comma as decimal separator, if needed
cs_CZ: Zobrazit čísla s čárkou pro oddělení desetinné části, je-li potřeba

en: Display participants
cs_CZ: Zobrazit respondenty

en: Display responses
cs_CZ: Zobrazit odpovědi

en: Display rows
cs_CZ: Zobrazit řádky

en: Display slider min and max value
cs_CZ: Zobrazí minimální a maximální hodnotu posuvníku

en: Display survey participants after adding?
cs_CZ: Zobrazit účastníky průzkumu po jejich přidání?

en: Display the 'time limit expiry message' for this many seconds before performing the 'time limit action' (defaults to 1 second if left blank)
cs_CZ: Zobrazí zprávu o 'uplynutí časového limitu' o nastavený počet vteřin před vypršením časového limitu (výchozí je 1 vteřina, pokud je ponecháno prázdné)

en: Display the 2nd 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
cs_CZ: Zobrazí druhé 'upozornění na ubíhající čas' pokud zbývá nastavený počet vteřin do skončení odpočítávání (žádná zpráva se nezobrazí pokud bude ponecháno prázdné)

en: Display this box to:
cs_CZ: Zobrazit tento box v:

en: Display type
cs_CZ: Typ obrazovky

en: Display/Export
cs_CZ: Zobrazit / Exportovat

en: Display:
cs_CZ: Zobrazit řádky

en: Displaying {count} survey(s).
cs_CZ: Zobrazení {count} průzkumů.

en: Displaying {start}-{end} of {count} result(s).
cs_CZ: Zobrazení {start}-{end} z {count} výsledků.

en: Do you really want to continue?
cs_CZ: Opravdu chcete pokračovat?

en: Do you really want to delete all marked responses?
cs_CZ: Jste si jistý(á), že chcete vymazat všechny označené odpovědi?

en: Do you really want to delete this asessment rule?
cs_CZ: Skutečně chcete smazat tohle pravidlo?

en: Do you really want to delete this label set?
cs_CZ: Jste si jistý(á), že chcete odstranit tuto sadu popisků?

en: Do you really want to delete this response?
cs_CZ: Opravdu chcete smazat tuto odpověď?

en: Do you want to continue?
cs_CZ: Přejete si pokračovat?

en: Do you want to create a survey participant table for this survey?
cs_CZ: Přejete si pro tento průzkum vytvořit tabulku respondentů?

en: Do you want to delete this response?
cs_CZ: Chcete tuto odpověď opravdu smazat?

en: Do you want to delete this role?
cs_CZ: Chcete tuto roli opravdu smazat?

en: Do you want to delete this user?
cs_CZ: Přejete si smazat tohoto uživatele?

en: Do you want to populate that database now by creating the necessary tables?
cs_CZ: Chcete nyní naplnit databázi vytvořením příslušných tabulek?

en: Do you want to take ownerschip of this user?
cs_CZ: Chcete se stát vlastníkem tohoto uživatele?

en: Don't import if label set already exists:
cs_CZ: Neimportujte pokud tato sada popisků již existuje:

en: Don't show
cs_CZ: Nezobrazovat

en: Don't touch the values below unless you know what you're doing.
cs_CZ: Neměnte níže uvedené hodnoty, pokud si nejste doopravdy jisti tím, co děláte.

en: Done. Test your survey using the %s icon.
cs_CZ: Hotovo. Otestujte svůj průzkum pomocí ikony %s.

en: Dot (.)
cs_CZ: Tečka (.)

en: Double-click or drag-and-drop items in the left list to move them to the right - your highest ranking item should be on the top right, moving through to your lowest ranking item.
cs_CZ: Dvojitým kliknutím nebo pomocí chytni-a-pusť (drag-and-drop) přesuňte položky v levém seznamu do pravého. V seznamu vpravo by měla být nejvýše hodnocená volba na začátku, nejníže hodoncená na konci.

en: Doughnut
cs_CZ: Prstencový

en: Doughnut chart
cs_CZ: Prstencový graf

en: Download
cs_CZ: Stáhnout

en: Download all files in this response as a zip file
cs_CZ: Stáhnout všechny soubory této odpovědi jako zip soubor.

en: Download archive
cs_CZ: Stáhnout archiv

en: Download error!
cs_CZ: Chyba stahování!

en: Download files
cs_CZ: Stáhnout soubory

en: Download marked files
cs_CZ: Stáhnout označené soubory

en: Download the data and the syntax file.
cs_CZ: Stáhnout data a soubor syntaxe.

en: Download this file
cs_CZ: Stáhnout tento soubor

en: Drag and drop here, or click once to start uploading
cs_CZ: Přetáhněte sem myší, nebo jednou  klikněte, aby začalo nahrávání

en: Drag and drop the pin to the desired location. You may also right click on the map to move the pin.
cs_CZ: Chytněte a přesuňte špendlík do požadovaného místa. Pro přesun špendlíku také můžete na mapu kliknout pravým tlačítkem.

en: Drag this attribute to another column to map it to the central participants database
cs_CZ: Přetáhněte tento atribut do jiného sloupce k namapování na centrální databázi respondentů

en: Drop a CSV field into an existing participant attribute listed below to import your data into it.
cs_CZ: Přetáhněte CSV pole na existující atribut respondenta níže, čímž do něj naimportujete data.

en: Drop a CSV field into this area to create a new participant attribute and import your data into it.
cs_CZ: Přetáhněte CSV pole do této oblasti, čímž vytvoříte atribut respondenta a importujete do něj data.

en: Drop-down list
cs_CZ: Rozbalovací seznam

en: Dropdown fields
cs_CZ: Rozbalovací pole

en: Dropdown prefix/suffix
cs_CZ: Prefix/Suffix rozbalovacího seznamu

en: Dropdown separator
cs_CZ: Oddělovače rozbalovacího seznamu

en: Duplicate codes found, these entries won't be updated
cs_CZ: Byl nalezen duplicitní kód, tyto položky nebudou změněny

en: Duplicate label set name
cs_CZ: Duplicitní název sady popisků

en: Duplicate records removed
cs_CZ: Byly odstraněny duplicitní záznamy

en: Duplicates are determined by:
cs_CZ: Duplicitní záznamy jsou kontrolovány podle:

en: Duplicates will be detected by a combination of firstname, lastname and email addresses.
cs_CZ: Duplicity budou detekovány kombinací křestního jména, příjmení a e-mailové adresy.

en: Duplicates will be detected using the participant_id field in this CSV file.
cs_CZ: V tomto CSV souboru budou detekovány duplicity pomocí pole participant_id.

en: Duration
cs_CZ: Trvání

en: Dutch
cs_CZ: Holandština

en: Dutch (informal)
cs_CZ: Holandština (neformální)

en: EM value
cs_CZ: Hodnota EM

en: ERROR MESSAGE
cs_CZ: CHYBOVÁ ZPRÁVA

en: EUC-JP Japanese
cs_CZ: EUC-JP japonština

en: EUC-KR Korean
cs_CZ: EUC-KR korejské

en: Each answer may only be a number.
cs_CZ: Odpovědí může být pouze číslo.

en: Each answer must be %s
cs_CZ: Každá odpověď musí být %s

en: Each answer must be at least %s
cs_CZ: Každá odpověď musí být minimálně %s

en: Each answer must be at most %s
cs_CZ: Každá odpověď musí být maximálně %s

en: Each answer must be between %s and %s
cs_CZ: Každá odpověď musí být mezi %s a %s

en: Each question has its own graph type defined in its advanced settings.
cs_CZ: Každá otázka má svůj typ grafu definovaný v rozšířeném nastavení.

en: Earlier than:
cs_CZ: Dříve, než:

en: Easy navigation with the "breadcrumbs"
cs_CZ: Snadná navigace pomocí "drobečků"

en: Edge detection format:
cs_CZ: Formát detekce hran:

en: Edit
cs_CZ: Editovat

en: Edit Group
cs_CZ: Editovat skupinu

en: Edit URL parameter
cs_CZ: Upravit URL parametr

en: Edit and look at the assessements for this survey.
cs_CZ: Editace a shlédnutí hodnocení tohoto průzkumu.

en: Edit answer options
cs_CZ: Editovat možné odpovědi

en: Edit answer options for this question
cs_CZ: Upravit/přidat možné odpovědi (popisky) k této otázce

en: Edit assessments
cs_CZ: Editovat hodnocení

en: Edit attribute
cs_CZ: Změnit atribut

en: Edit condition
cs_CZ: Editovat podmínku

en: Edit current user group
cs_CZ: Editovat aktuální skupinu uživatelů

en: Edit data policy settings
cs_CZ: Editace nastavení zásad zpracování dat

en: Edit default answer values
cs_CZ: Editovat výchozí hodnoty odpovědí

en: Edit default answers
cs_CZ: Editace defaultních odpovědí

en: Edit default anwers
cs_CZ: Editovat defaultní odpovědi

en: Edit email templates
cs_CZ: Editovat šablony e-mailů

en: Edit global settings
cs_CZ: Editace globálního nastavení

en: Edit group
cs_CZ: Editovat skupinu

en: Edit label set
cs_CZ: Editovat sadu popisků

en: Edit label sets
cs_CZ: Editovat sady popisků

en: Edit participant
cs_CZ: Editovat respondenta

en: Edit permissions
cs_CZ: Editovat práva

en: Edit permissions for this survey
cs_CZ: Editovat práva pro tento průzkum

en: Edit presentation and navigation settings
cs_CZ: Editovat prezentační a navigační nastavení

en: Edit publication and access settings
cs_CZ: Úprava nastavení zveřejnění a přístupu

en: Edit question
cs_CZ: Editace otázky

en: Edit quota
cs_CZ: Změnit kvótu

en: Edit quotas
cs_CZ: Editovat kvóty

en: Edit quotas for this survey.
cs_CZ: Editovat kvóty pro průzkum.

en: Edit response
cs_CZ: Editovat odpověď

en: Edit response URL
cs_CZ: Upravit URL odpovědi

en: Edit settings for notification and data management
cs_CZ: Editovat nastavení pro notifikace a správu dat

en: Edit settings for publication and access control
cs_CZ: Úprava nastavení zveřejnění a kontroly přístupu

en: Edit simple plugin settings
cs_CZ: Upravit nastavení jednuchých zásuvných modulů

en: Edit subquestions
cs_CZ: Editace dílčích otázek (popisků)

en: Edit subquestions for this question
cs_CZ: Editovat dílčí otázky (popisky) této otázky

en: Edit survey group
cs_CZ: Upravit skupinu průzkumů

en: Edit survey menu
cs_CZ: Editovat menu průzkumu

en: Edit survey menu entry
cs_CZ: Editovat položku menu průzkumu

en: Edit survey panel integration
cs_CZ: Editovat integraci panelu průzkumu

en: Edit survey participant
cs_CZ: Editovat respondenta průzkumu

en: Edit survey permissions
cs_CZ: Editovat práva k průzkumu

en: Edit survey permissions for group %s
cs_CZ: Nastavit oprávnění k průzkumu pro skupinu %s

en: Edit survey permissions for user %s
cs_CZ: Nastavit oprávnění k průzkumu pro uživatele %s

en: Edit survey settings
cs_CZ: Upravit nastavení průzkumu

en: Edit text elements and general settings
cs_CZ: Editovat textové elementy a obecné nastavení

en: Edit the %s line and complete the filename with a full path to the downloaded data file.
cs_CZ: Změňte řádek s %s a doplňte jméno souboru s plnou cestou do souboru se staženými daty.

en: Edit the templates for invitation, reminder and registration emails
cs_CZ: Editovat šablony pozvánek, upomínek a registračních e-mailů

en: Edit theme options
cs_CZ: Upravit nastavení motivu

en: Edit theme options for this survey
cs_CZ: Editovat nastavení motivu pro tento průzkum

en: Edit theme permissions for user %s
cs_CZ: Editovat přístupová práva k motivu pro uživatele %s

en: Edit this assessment rule
cs_CZ: Upravit toto pravidlo hodnocení

en: Edit this attribute
cs_CZ: Úprava tohoto atributu

en: Edit this entry
cs_CZ: Editovat položku

en: Edit this participant
cs_CZ: Editovat respondenta

en: Edit this response
cs_CZ: Editovat tuto odpověď

en: Edit this survey menu
cs_CZ: Editovat menu tohoto průzkumu

en: Edit this survey menu entry
cs_CZ: Editovat tuto položku menu průzkumu

en: Edit this survey participant
cs_CZ: Editovat tohoto respondenta průzkumu

en: Edit this user
cs_CZ: Editovat tohoto uživatele

en: Edit user
cs_CZ: Editovat uživatele

en: Edit user group
cs_CZ: Editovat uživatelskou skupinu

en: Edit user permissions for user %s
cs_CZ: Změnit uživatelská oprávnění pro uživatele %s

en: Edit user roles
cs_CZ: Upravit uživatelské role

en: Edit value
cs_CZ: Editovat hodnotu

en: Editing
cs_CZ: Editování

en: Editing %s
cs_CZ: Úprava %s

en: Editing response (ID %s)
cs_CZ: Editování odpovědi (ID %s)

en: Editing user
cs_CZ: Editace uživatele

en: Editing user group (Owner: %s)
cs_CZ: Editovat skupinu uživatelů (Vlastník: %s)

en: Editor mode
cs_CZ: Režim editoru

en: Either admin login name, password or email is empty
cs_CZ: Nebylo zadáno jméno, heslo nebo email administrátora

en: Either you have been inactive for too long, you have cookies disabled for your browser, or there were problems with your connection.
cs_CZ: Buď jste byl(a) příliš dlouho neaktivní, máte v prohlížeči zakázané cookies nebo je problém s připojením.

en: Email
cs_CZ: E-mail

en: Email address
cs_CZ: E-mailová adresa

en: Email address is not valid.
cs_CZ: E-mailová adresa není platná.

en: Email address of the participant
cs_CZ: E-mailová adresa účastníka

en: Email address of the survey administrator
cs_CZ: E-mailová adresa administrátora průzkumu

en: Email address to use
cs_CZ: E-mailová adresa k dispozici

en: Email address:
cs_CZ: E-mailová adresa

en: Email batch size:
cs_CZ: Velikost e-mailové dávky:

en: Email error message %s
cs_CZ: Chybová zpráva e-mailu %s

en: Email failed
cs_CZ: E-mail byl neúspěšný

en: Email method:
cs_CZ: Způsob odesílání e-mailů:

en: Email settings
cs_CZ: Nastavení e-mailu

en: Email status
cs_CZ: Stav e-mailu

en: Email status:
cs_CZ: Stav e-mailu:

en: Email successfully sent.
cs_CZ: E-mail byl úspěšně odeslán.

en: Email templates
cs_CZ: Šablony e-mailů

en: Email templates successfully saved.
cs_CZ: Šablony e-mailů byly úspěšně uloženy.

en: Email to %s (%s) failed.
cs_CZ: Odeslání e-mailu pro %s (%s) selhalo.

en: Email to %s failed. Error Message : %s
cs_CZ: E-mail pro %s nebyl doručen. Chybové hlášení: %s

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) delayed: Access code is not yet valid.
cs_CZ: E-mail pro {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) byl pozdržen. Přístupový kód ještě není platný.

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) skipped: Access code is not valid anymore.
cs_CZ: E-mail pro {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) byl přeskočen. Přístupový kód již není platný.

en: Email user group
cs_CZ: Skupina uživatelů Emailu

en: Email was not sent because demo-mode is activated.
cs_CZ: E-mail nebyl odeslán, protože je aktivován demonstrační režim.

en: Email:
cs_CZ: E-mail:

en: Enable
cs_CZ: Povolit

en: Enable assessment mode:
cs_CZ: Povolit režim hodnocení:

en: Enable chart
cs_CZ: Zapnout graf

en: Enable map display
cs_CZ: Zapnout zobrazení mapy

en: Enable participant-based response persistence:
cs_CZ: Povolit ukládání rozpracovaných odpovědí uživatelem:

en: Enabling unstable updates will allow you to try alpha and beta versions of extensions. Talk to the extension author for more information.
cs_CZ: Aktivace nestabilních aktualizací vám umožní vyzkoušet si alfa a beta verze různých rozšíření. Další informace získáte od autorů těchto rozšíření.

en: Encrypted
cs_CZ: Šifrováno

en: Encrypted:
cs_CZ: Šifrováno:

en: Encrypted?
cs_CZ: Šifrováno?

en: Encryption is disabled because Sodium library isn't installed
cs_CZ: Šifrování není povoleno, protože není nainstalována knihovna Sodium

en: Encryption type:
cs_CZ: Typ šifrování:

en: End
cs_CZ: Konec

en: End URL:
cs_CZ: Koncová URL:

en: End message
cs_CZ: Konec zprávy

en: End message:
cs_CZ: Zakončovací sdělení:

en: End tour
cs_CZ: Konec průvodce

en: End url
cs_CZ: Koncové url

en: End: %s
cs_CZ: Konec: %s

en: English
cs_CZ: Angličtina

en: Ensure a minimum number of possible answers (0=No limit)
cs_CZ: Zajistí minimální počet možných odpovědí (0 = bez limitu)

en: Enter a boolean equation to validate each subquestion.
cs_CZ: Vložte pravdivostní rovnici pro ověření každé podotázky.

en: Enter a boolean equation to validate the whole question.
cs_CZ: Vložte pravdivostní rovnici pro ověření celé otázky.

en: Enter a header text for the first scale
cs_CZ: Vložte text hlavičky první škály

en: Enter a header text for the second scale
cs_CZ: Vložte text hlavičky druhé škály

en: Enter a list of response IDs that are to be deleted, separated by comma.
cs_CZ: Vložte seznam ID odpovědí, které mají být odstraněny. Jednotlivá ID oddělte čárkou.

en: Enter a name and password for this survey and click save below.
cs_CZ: Zadejte jméno a heslo pro tento průzkum a klikněte na uložte.

en: Enter a new key
cs_CZ: Zadejte nový klíč

en: Enter a title for your first question group
cs_CZ: Vložte název své první skupiny otázek

en: Enter one answer per line. You can provide a code by separating code and answer text with a semicolon or tab. For multilingual surveys you add the translation(s) on the same line separated with a semicolon or tab.
cs_CZ: Zadejte jednu odpověď na řádek. Můžete zadat kód tak, že oddělíte kód od textu pomocí středníku nebo tabulátoru. Pro vícejazyčné průzkumy zadáte překlady tak, že je na jednom řádku oddělíte středníkem/tabulátorem.

en: Enter one label per line. You can provide a code by separating code and label text with a semicolon or tab. For multilingual surveys you add the translation(s) on the same line separated with a semicolon or tab.
cs_CZ: Zadejte jednu odpověď na řádek. Můžete zadat kód tak, že oddělíte kód od textu pomocí středníku nebo tabulátoru. Pro vícejazyčné průzkumy zadáte překlady tak, že je na jednom řádku oddělíte středníkem nebo tabulátorem.

en: Enter question ID to get subquestion order from a previous question
cs_CZ: Vlože ID otázky pro získání pořadí dílčích otázek z předchozí otázky

en: Enter the code(s) of Multiple choice question(s) (separated by semicolons) to exclude the matching answer options in this question.
cs_CZ: Vložte kód(y) otázek s vícenásobnými odpověďmi (oddělené středníkem) pro nezobrazení odpovídajících odpovědí v otázce.

en: Enter the code(s) of Multiple choice question(s) (separated by semicolons) to only show the matching answer options in this question.
cs_CZ: Vložte kód(y) otázek s vícenásobnými odpověďmi (oddělené středníkem) pro zobrazení pouze odpovídajících odpovědí v otázce.

en: Enter your answers:
cs_CZ: Zadejte své odpovědi:

en: Enter your details below, and an email containing the link to participate in this survey will be sent immediately.
cs_CZ: Níže uveďte Vaše údaje a vzápětí Vám bude zaslán e-mailem s odkaz na účast v průzkumu.

en: Enter your hostname and port, e.g.: %s
cs_CZ: Vložte hostname a port, např.: %s

en: Enter your hostname and port, e.g.: imap.gmail.com:995
cs_CZ: Zadejte jméno poskytovatele a port, například: imap.gmail.com:995

en: Enter your labels:
cs_CZ: Zadejte své popisky:

en: Enter your update key:
cs_CZ: Zadejte váš klíč pro aktualizaci:

en: Entity
cs_CZ: Prvek

en: Equals
cs_CZ: je rovno

en: Equals sum value
cs_CZ: Součet je roven

en: Equals:
cs_CZ: Je rovno:

en: Equation
cs_CZ: Rovnice

en: Error
cs_CZ: Chyba

en: Error %s
cs_CZ: Chyba %s

en: Error : %s
cs_CZ: Chyba: %s

en: Error Files List
cs_CZ: Seznam chybových souborů

en: Error code:
cs_CZ: Kód chyby:

en: Error creating LDAP connection
cs_CZ: Chyba při vytváření LDAP spojení

en: Error creating role
cs_CZ: Chyba při vytváření role

en: Error files list
cs_CZ: Seznam chybových souborů

en: Error in default value : %s
cs_CZ: Chyba v defaultní hodnotě: %s

en: Error message
cs_CZ: Chybová hláška

en: Error message returned by IMAP:
cs_CZ: IMAP vrátil chybové hlášení:

en: Error message: %s
cs_CZ: Chybová zpráva: %s

en: Error on %s for subquestion %s: %s
cs_CZ: Chyba na %s pro dílčí otázku %s: %s

en: Error on response update
cs_CZ: Chyba při aktualizaci odpovědi

en: Error saving privacy policy text
cs_CZ: Při ukládání textu zásad ochrany osobních údajů došlo k chybě

en: Error saving results
cs_CZ: Chyba při ukládání výsledků

en: Error saving survey texts
cs_CZ: Ukládání textů průzkumu způsobilo chybu

en: Error when saving %s for plugin %s
cs_CZ: Chyba při ukládání %s zásuvného modulu %s

en: Error while creating zip file
cs_CZ: Chyba při vytváření zip souboru

en: Error while saving group:
cs_CZ: Při ukládání skupiny nastala chyba:

en: Error while saving:
cs_CZ: Chyba při ukládání:

en: Error while updating template permissions.
cs_CZ: Chyba při změně oprávnění k šabloně.

en: Error!
cs_CZ: Chyba!

en: Error! Please change your password from your profile settings.
cs_CZ: Chyba! Změňte si prosím heslo v nastavení vašeho profilu.

en: Error! Some theme(s) inherit from this theme
cs_CZ: Chyba! Od tohoto motivu je odvozen přinejmenším jeden jiný motiv.

en: Error! You cannot uninstall the default template.
cs_CZ: Pozor! Nemůžete smazat defaultní šablonu

en: Error! You do not have the permission to edit this user.
cs_CZ: Chyba! Nemáte práva k editaci tohoto uživatele.

en: Error. Deleted %s attribute(s). Error message: %s
cs_CZ: Chyba. Smazáno %s atribut(ů). Chybové hlášení: %s

en: Error:
cs_CZ: Chyba:

en: Error:
cs_CZ: Chyba:

en: Error: 'other' is a reserved keyword.
cs_CZ: Chyba: "other" je vyhrazené slovo.

en: Error: Cannot purge files for a survey that is not deleted. Please delete the survey normally in the survey view.
cs_CZ: Chyba: Nelze smazat soubory průzkumu, který nebyl odstraněn. Odstraňte prosím průzkum běžným způsobem.

en: Error: Could not delete some files:
cs_CZ: Chyba: Nelze smazat některé soubory:

en: Error: Could not delete survey files.
cs_CZ: Chyba: Nelze vymazat soubory průzkumu.

en: Error: Email failed, this may indicate a PHP Mail Setup problem on the server. Your survey details have still been saved, however you will not get an email with the details. You should note the "name" and "password" you just used for future reference.
cs_CZ: Chyba: Odeslání e-mailu skončilo chybou, což může značit problém s nastavením e-mailu v PHP. Podrobnosti průzkumu byly uloženy, ale tyto detaily Vám nebudou doručeny e-mailem. Měli byste si poznamenat "jméno" a "heslo" pro budoucí použití.

en: Error: Found no configuration for plugin. Please contact the plugin author.
cs_CZ: Chyba: Nebyla nalezena žádná konfigurace pro zásuvný modul. Obraťte se na jeho autora.

en: Error: Malformed JSON - field %s must be either a JSON array or the string "inherit". Found "%s".
cs_CZ: Chyba: Chybný JSON. Pole %s musí být buď pole JSON nebo řetězec "inherit" (zděděno). Místo toho bylo nalezeno "%s".

en: Error: Response table does not exist. Survey cannot be deactivated.
cs_CZ: Chyba: Tabulka odpovědí zatím neexistuje. Průzkum nelze deaktivovat.

en: Error: Theme "%s" is not installed.
cs_CZ: Chyba: Motiv "%s" není nainstalován.

en: Error: There are no answer options for this question and/or they don't exist in this language.
cs_CZ: Chyba: Sada odpovědí (popisků) pro tuto otázku neexistuje nebo není dostupná v tomto jazyce.

en: Error: There are no answers defined for this question.
cs_CZ: Chyba: Pro tuto otázku nejsou definovány žádné odpovědi.

en: Error: This question has no answers.
cs_CZ: Chyba: otázka nemá odpovědi.

en: Error: You are trying to use duplicate answer codes.
cs_CZ: Chyba: Snažíte se použít duplicitní kódy odpovědí.

en: Error: You are trying to use duplicate label codes.
cs_CZ: Chyba: Snažíte se použít duplicitní kódy popisků.

en: Error: You are trying to use duplicate subquestion codes.
cs_CZ: Chyba: Snažíte se použít duplicitní kódy dílčích otázek (popisků).

en: Error: You have to enter a group title for each language.
cs_CZ: Chyba: Musíte zadat název skupiny pro každý zvolený jazyk.

en: Error: You have to enter a name for this label set.
cs_CZ: Chyba: Musíte vložit jméno sady popisků

en: Error: no email has been send.
cs_CZ: Chyba: nebyl odeslán ani jeden e-mail.

en: Errors happened during the update check. Please notify the extension authors for support.
cs_CZ: Během kontroly před aktualizací došlo k chybám. Informujte prosím autory rozšíření s žádostí o podporu.

en: Estonian
cs_CZ: Estonština

en: Every row is one subquestion. We recommend the usage of logical or numerical codes for subquestions. Your participants cannot see the subquestion code, only the subquestion text itself.
cs_CZ: Každý řádek obsahuje jednu podotázku. Doporučujeme pro podotázky používat logické nebo číselné kódy. Účastníci tyto kódy neuvidí, zobrazí se jim jen samotný text (pod)otázky.

en: Everybody
cs_CZ: Každý

en: Everything looks alright. Please proceed to the next step.
cs_CZ: Vše vypadá v pořádku. Prosím pokračujte k dalšímu kroku.

en: Exactly %d character long.|Exactly %d characters long.
cs_CZ: Délka přesně %d znak.|Délka přesně %d znaků.

en: Example data
cs_CZ: Příklad dat

en: Exclude answers?
cs_CZ: Vyloučit odpovědi?

en: Exclude quotas?
cs_CZ: Nezahrnout kvóty?

en: Exclude record IDs?
cs_CZ: Vyloučit ID záznamů?

en: Exclude survey permissions?
cs_CZ: Vynechat oprávnění průzkumu?

en: Excludes all other options if a certain answer is selected - just enter the answer code(s) separated with a semicolon.
cs_CZ: Vyloučí ostatní možnosti odpovědí, je-li vybrána určitá odpověď - vlože pouze kód(y) odpovědí oddělené středníkem.

en: Exclusive option
cs_CZ: Výlučná možnost

en: Execute survey
cs_CZ: Spustit průzkum

en: Existing attribute
cs_CZ: Existující atribut

en: Existing participant attributes
cs_CZ: Exitující atributy respondentů

en: Existing survey participant attributes
cs_CZ: Existující atributy respondenta

en: Exit and clear survey
cs_CZ: Opustit dotazník a smazat vyplněné odpovědi

en: Expand all
cs_CZ: Rozvinout vše

en: Expand/Collapse
cs_CZ: Rozbalit/sbalit

en: Expected expressions separated by commas
cs_CZ: Jsou očekávány výrazy oddělené čárkami

en: Expected left parentheses after function name
cs_CZ: Je očekávána levá závorka za názvem funkce

en: Expected right parentheses
cs_CZ: Je očekávána pravá závorka

en: Expert mode
cs_CZ: Expert mód

en: Expiration
cs_CZ: Platnost

en: Expiration date/time:
cs_CZ: Datum a čas expirace:

en: Expire survey
cs_CZ: Uzavřít průzkum

en: Expired
cs_CZ: Expirováno

en: Expired: %s
cs_CZ: Vypršel: %s

en: Expiry date/time:
cs_CZ: Datum a čas ukončení:

en: Exponential expression
cs_CZ: Exponenciální výraz

en: Export
cs_CZ: Exportovat

en: Export %s participants to CSV
cs_CZ: Exportovat %s respondentů do CSV

en: Export VV file
cs_CZ: Exportovat soubor VV

en: Export a VV survey file
cs_CZ: Exportovat soubor VV průzkumu

en: Export all participants
cs_CZ: Exportovat všechny respondenty

en: Export as CSV
cs_CZ: Exportovat jako CSV

en: Export as...
cs_CZ: Exportovat jako ...

en: Export current group
cs_CZ: Export aktuální skupiny

en: Export data
cs_CZ: Exportovat data

en: Export format:
cs_CZ: Formát exportu:

en: Export images
cs_CZ: Exportovat obrázky

en: Export label set
cs_CZ: Export sady popisků

en: Export language:
cs_CZ: Jazyk exportu:

en: Export multiple label sets
cs_CZ: Exportovat více sad popisků

en: Export participant to CSV
cs_CZ: Exportovat respondenta do CSV

en: Export participants
cs_CZ: Exportovat respondenty

en: Export printable survey
cs_CZ: Export tisknutelného průzkumu

en: Export questions as:
cs_CZ: Exportovat otázky jako:

en: Export resources as ZIP archive
cs_CZ: Exportovat zdroje jako ZIP archiv

en: Export response data to SPSS
cs_CZ: Export výsledků do SPSS

en: Export responses
cs_CZ: Export odpovědí

en: Export responses as:
cs_CZ: Exportovat odpovědi jako:

en: Export responses to SPSS
cs_CZ: Exportovat odpovědi do SPSS

en: Export results
cs_CZ: Exportovat výsledky

en: Export selected label sets
cs_CZ: Exportovat vybrané sady popisků

en: Export survey
cs_CZ: Export průzkumu

en: Export survey archive
cs_CZ: Exportovat archiv průzkumu

en: Export survey results
cs_CZ: Export výsledků průzkumu

en: Export survey structure
cs_CZ: Exportovat strukturu průzkumu

en: Export syntax
cs_CZ: Syntaxe exportu

en: Export these responses as PDF:
cs_CZ: Exportovat odpovědi ve formátu PDF:

en: Export these responses as queXML PDF:
cs_CZ: Exportovat tyto odpovědí jako queXML PDF:

en: Export this label set
cs_CZ: Exportovat tuto sadu popisků

en: Export this question group
cs_CZ: Exportovat tuto skupinu otázek

en: Export this question to PDF.
cs_CZ: Exportovat otázku do PDF.

en: Export this response
cs_CZ: Exportovat tuto odpověď

en: Export type
cs_CZ: Typ exportu

en: Exported
cs_CZ: Exportováno

en: Exporting a questionnaire to queXML allows you to create PDF documents that can be printed, filled then scanned and processed using queXF software.
cs_CZ: Exportování dotazníku do queXML umožňuje vytvářet PDF dokumenty, které lze vytisknout. Po vyplnění je lze oskenovat a zpracovat pomocí programu queXF.

en: Expression Engine descriptions
cs_CZ: Popis Správce výrazů

en: Extend
cs_CZ: Rozšířit

en: Extend theme
cs_CZ: Rozšířený motiv

en: Extended
cs_CZ: Rozšířené

en: Extends
cs_CZ: Rozšíření

en: Extension "%s" is already installed.
cs_CZ: Rozšíření "%s" je již nainstalováno.

en: Extension "%s" is not compatible with your LimeSurvey version.
cs_CZ: Rozšíření "%s" není kompatibilní s vaší verzí LimeSurvey.

en: Extension %s has no updater defined in config.xml
cs_CZ: Rozšíření %s nemá v config.xml definován žádný aktualizační záznam

en: Extension configuration file is not valid.
cs_CZ: Konfigurační soubor rozšíření je neplatný.

en: Extension is not compatible with your LimeSurvey version.
cs_CZ: Rozšíření není kompatibilní s Vaší verzí LimeSurvey.

en: External Link
cs_CZ: Externí odkaz

en: Extra comma found in function
cs_CZ: Ve funkci byla nalezena nadbytečná čárka

en: Extra right parentheses detected
cs_CZ: Byla zaznamenána nadbytečná pravá závorka

en: Extra token found after expressions
cs_CZ: Za výrazem byl nalezen nadbytečný token

en: Extra tokens found
cs_CZ: Nalezeny nadbytečné tokeny

en: Extracted files not found - maybe a permission problem?
cs_CZ: Extrahované soubory nebyly nalezeny. Možná je problém v přístupových právech.

en: Failed
cs_CZ: Chyba

en: Failed saving the role
cs_CZ: Uložení role selhalo

en: Failed to activate the plugin.
cs_CZ: Chyba při aktivaci zásuvného modulu.

en: Failed to add group! Group already exists.
cs_CZ: Chyba přidání skupiny! Skupina již existuje.

en: Failed to add group! Group name length more than 20 characters.
cs_CZ: Chyba při přidávání skupin! Název skupiny obsahuje více než 20 znaků.

en: Failed to add user
cs_CZ: Uživatele se nepodařilo přidat.

en: Failed to add user group.
cs_CZ: Chyba při přidávání skupiny uživatelů.

en: Failed to add user.
cs_CZ: Uživatele se nepodařilo přidat.

en: Failed to create participant entries
cs_CZ: Nepodařilo se vytvořit záznamy účastníků

en: Failed to deactivate the plugin.
cs_CZ: Chyba při deaktivaci zásuvného modulu.

en: Failed to delete answer
cs_CZ: Chyba při mazání odpovědi

en: Failed to delete subquestion
cs_CZ: Smazání podotázky se nezdařilo

en: Failed to edit user group! Group already exists?
cs_CZ: Nepodařilo se upravit skupinu uživatelů! Je možné, že skupina už existuje.

en: Failed to generate random string for token. Please check your configuration and ensure that the openssl or mcrypt extension is enabled.
cs_CZ: Nepodařilo se vygenerovat náhodný řetězec pro token. Zkontrolujte konfiguraci, jestli je povoleno rozšíření openssl nebo mcrypt.

en: Failed to open the inbox of the bounce email account.
cs_CZ: Nepodařilo se otevřít poštovní schránku účtu pro vrácenou poštu.

en: Failed to open the uploaded file!
cs_CZ: Otevření načteného souboru se nezdařilo!

en: Failed to remove user.
cs_CZ: Uživatele se nepodařilo odebrat.

en: Failed to update answer:
cs_CZ: Nepodařilo se aktualizovat otázku:

en: Failed to update answers
cs_CZ: Chyba při změně odpovědí

en: Failed to update survey permissions!
cs_CZ: Aktualize oprávnění k průzkumu se nezdařila!

en: Fax to:
cs_CZ: Fax:

en: Feb
cs_CZ: Úno

en: February
cs_CZ: Únor

en: Female
cs_CZ: Žena

en: Field caption
cs_CZ: Popis pole

en: Field description
cs_CZ: Popis pole

en: Fields marked with an asterisk (%s) are mandatory.
cs_CZ: Pole označená hvězdičkou (%s) jsou povinná.

en: Fields marked with an asterisk are mandatory.
cs_CZ: Pole označená hvězdičkou jsou povinná.

en: Fields with %s are required.
cs_CZ: Jsou vyžadována pole s %s

en: Fields with %s*%s are required.
cs_CZ: Pole,  označená %s*%s, jsou povinná.

en: File
cs_CZ: Soubor

en: File %s
cs_CZ: Soubor %s

en: File %s cannot be deleted for security reasons.
cs_CZ: Soubor %s není možno z bezpečnostních důvodů smazat.

en: File %s couldn't be deleted. Please check the permissions on the /upload/themes folder
cs_CZ: Soubor %s nelze smazat. Zkontrolujte prosím oprávnění složky /upload/themes

en: File %s deleted
cs_CZ: Soubor %s smazán.

en: File %s uploaded
cs_CZ: Byl nahrán soubor %s

en: File %s uploaded and %s files unpacked
cs_CZ: Soubor %s byl nahrán. Rozbaleno je %s souborů

en: File %s, line %s.
cs_CZ: Soubor %s, řádka %s.

en: File backup created: %s
cs_CZ: Záloha souborů vytvořena: %s

en: File could not be uploaded
cs_CZ: Soubor nelze nahrát

en: File count
cs_CZ: Počet souborů

en: File extension:
cs_CZ: Přípona souboru:

en: File management
cs_CZ: Správa souborů

en: File manager
cs_CZ: Správce souborů

en: File metadata
cs_CZ: Metadata souboru

en: File name
cs_CZ: Jméno souboru

en: File seems empty or has only one line
cs_CZ: Soubor se zdá prázdný nebo má jen jeden řádek

en: File should be a standard CSV (comma delimited) file with optional double quotes around values (default for most spreadsheet tools). The first line must contain the field names. The fields can be in any order.
cs_CZ: Soubor by měl být standardním CSV (s čárkou jako oddělovačem s případnými uvozovkami kolem hodnot). To je výchozí formát pro OpenOffice a Excel. První řádek musí obsahovat jména polí. Pole mohou být v libovolném pořadí.

en: File size
cs_CZ: Velikost souboru

en: File successfully deleted
cs_CZ: Soubor byl úspěšně smazán

en: File system
cs_CZ: Systém souborů

en: File upload
cs_CZ: Načtení souboru

en: File upload succeeded.
cs_CZ: Načtení souboru se zdařilo.

en: File: %s
cs_CZ: Soubor: %s

en: File: %s (%s)
cs_CZ: Soubor: %s (%s)

en: Files
cs_CZ: Soubory

en: Files Css
cs_CZ: Soubory CSS

en: Files Js
cs_CZ: Soubory Js

en: Files Print Css
cs_CZ: Soubory CSS tisk

en: Files are ready for download in archive %s.
cs_CZ: V archivu %s jsou připraveny soubory ke stažení.

en: Files imported:
cs_CZ: Importováno souborů:

en: Files skipped:
cs_CZ: Přeskočené soubory:

en: Files successfully copied
cs_CZ: Soubory byly úspěšně zkopírovány

en: Files successfully moved
cs_CZ: Soubory byly úspěšně přesunuty

en: Filipino
cs_CZ: Filipínština

en: Filter HTML for XSS:
cs_CZ: HTML filtr pro XSS:

en: Filter blank email addresses:
cs_CZ: Filtrovat prázdné e-mailové adresy:

en: Filter by email address:
cs_CZ: Filtrovat podle e-mailové adresy:

en: Filter by language:
cs_CZ: Filtrovat podle jazyka:

en: Filter duplicate records:
cs_CZ: Filtrovat duplicitní záznamy:

en: Filter the available answers by this value
cs_CZ: Filtrovat dostupné odpovědi touto hodnotou

en: Filtered from statistics script
cs_CZ: Filtrováno ze skriptu statistik

en: Final equation to set in database, defaults to question text.
cs_CZ: Konečná rovnice pro uložení do databáze, defaultní pro text otázky.

en: Finalize response submission
cs_CZ: Dokončit odeslání odpovědi

en: Finally, activate your survey
cs_CZ: Nakonec svůj průzkum aktivujte

en: Find first occurrence of a string
cs_CZ: Najít první výskyt řetězce

en: Find highest value
cs_CZ: Najít nejvyšší hodnotu

en: Find lowest value
cs_CZ: Najít nejnižší hodnotu

en: Find position of first occurrence of a case-insensitive string
cs_CZ: Najít pozici prvního výskytu velikost-neřešícího řetězce

en: Find position of first occurrence of a string
cs_CZ: Najít pozici prvního výskytu řetězce

en: Find updates
cs_CZ: Vyhledat aktualizace

en: Find whether the type of a variable is string
cs_CZ: Zjistit jestli je proměnná řetězec

en: Finds whether a value is not a number
cs_CZ: Zjistit jestli proměnná není číslo

en: Finds whether a variable is NULL
cs_CZ: Zjistit jestli je proměnná hodnoty NULL

en: Finds whether a variable is a number or a numeric string
cs_CZ: Zjistit jestli je proměnná čislo nebo číselný řetězec

en: Finds whether the type of a variable is float
cs_CZ: Zjistit jestli je proměnná typu float

en: Finish
cs_CZ: Dokončit

en: Finish & save
cs_CZ: Ukončit a uložit

en: Finnish
cs_CZ: Finština

en: First choice
cs_CZ: První volba

en: First line contains the code of questions:
cs_CZ: První řádek obsahuje kódy otázek:

en: First name
cs_CZ: Jméno

en: First name of the participant
cs_CZ: Jméno (křestní) účastníka

en: First name:
cs_CZ: Křestní jméno:

en: Fix automatically numeric value
cs_CZ: Opravit číselnou hodnotu automaticky

en: Folder
cs_CZ: Složka

en: Folder: %s
cs_CZ: Složka: %s

en: Follow the following link to update it
cs_CZ: Pro aktualizaci použijte následující odkaz

en: Following survey(s) are not yet active but you can register for them.
cs_CZ: Následující průzkumy ještě nejsou aktivní, ale můžete se do nich zaregistrovat

en: Font color
cs_CZ: Barva písma

en: Font size of PDFs:
cs_CZ: Velikost fontu v PDF souboru:

en: Fontawesome icon
cs_CZ: Ikona typu Fontawesome

en: For easy opening in MS Excel, change the extension to 'tab' or 'txt'
cs_CZ: Pro snazší otevření v MS Excel změňte příponu na  'tab' nebo 'txt'

en: For expression
cs_CZ: Výraz For

en: For further information please contact %s:
cs_CZ: Chcete-li podrobnější informace, kontaktujte prosím %s:

en: For list dropdown boxes, show up to this many rows
cs_CZ: U rozbalovacích seznamů zobrazit tento počet řádků

en: For more information consult our manual, or our forums.
cs_CZ: Další informace naleznete v manuálu a v diskusních fórech (většinou anglicky).

en: For more information please consult our manual or our forum.
cs_CZ: Další informace naleznete v našem manuálu nebo na našem fóru.

en: For now it's best to leave these additional settings as they are. If you want to know more about randomization and relevance settings, have a look at our manual.
cs_CZ: Teď je nejlepší nechat tato další nastavení beze změny. Pokud se chcete o náhodném pořadí a nastavení relevance dozvědět více, nahlédněte do naší příručky.

en: For our simple survey it is better to start in open access mode.
cs_CZ: Náš jednoduchý průzkum je lepší spustit v režimu otevřeného přístupu.

en: For this simple survey the default settings are ok, but read the disclaimer carefully when you activate your own surveys.
cs_CZ: Defaultní nastavení je pro tento jednoduchý průzkum naprosto vpořádku. Než ale spustíte svůj vlastní průzkum, přečtěte si  pozorně disclaimer (vzdání se nároku).

en: Forbidden Extension
cs_CZ: Zakázané přípony

en: Force HTTPS:
cs_CZ: Vynutit HTTPS:

en: Force each answer option to have the same height.
cs_CZ: Vynutit, aby každá možnost odpovědi měla shodnou výšku

en: Force import:
cs_CZ: Vynutit import:

en: Force the choice list and the rank list to have the same height.
cs_CZ: Vynutit, aby seznamy voleb a pořadí měly stejnou výšku

en: Forgot your password?
cs_CZ: Zapomněli jste Vaše heslo?

en: Format
cs_CZ: Formát

en: Format a GMT date/time
cs_CZ: Formátovat GMT datum/čas

en: Format a local date/time
cs_CZ: Formátovat lokální datum/čas

en: Format a local time/date as integer
cs_CZ: Formátovat místní čas/datum jako celočíselné.

en: Format a number with grouped thousands
cs_CZ: Formátuje číslo s oddělovačem tisíců

en: Format:
cs_CZ: Formát:

en: Format: %s
cs_CZ: Formát: %s

en: Found %s plugins in file system
cs_CZ: V rouborovém systému nalezeno %s pluginů

en: Found & writable
cs_CZ: Nalezen a zapisovatelný

en: Found no configuration file for this plugin.
cs_CZ: Pro tento plugin nebyl nalezen žádný konfigurační soubor.

en: Found no file
cs_CZ: Nebyl nalezen žádný soubor

en: Found no participant share
cs_CZ: Nenalezeno žádné sdílení respondentů

en: Found no plugin with id %d
cs_CZ: Zásuvný modul s id %d nebyl nalezen

en: Found no plugin with id %d.
cs_CZ: Nebyl nalezen žádný zásuvný modul s id %d.

en: Found no plugin with name %s
cs_CZ: Plugin s názvem %s nebyl nalezen.

en: Found no plugin, or plugin already active.
cs_CZ: Zásuvný modul, který by nebyl aktivní, nenalezen.

en: Found no plugin, or plugin not active.
cs_CZ: Zásuvný modul, který by byl aktivní, nebyl nalezen.

en: Found no response with ID %d
cs_CZ: Nalezena odpověď ID %d

en: Four
cs_CZ: Čtyři

en: French
cs_CZ: Francouzština

en: From left to right it should be 'Create survey', 'List surveys' and 'Global settings'. Best we start by creating a survey.
cs_CZ: Z leva do prava můžete "Vytvořit průzkum", získat "Seznam průzkumů" a provést "Globální nastavení". Začneme vytvořením průzkumu.

en: From survey participants table
cs_CZ: Z tabulky respondentů průzkumu

en: From:
cs_CZ: Od:

en: Fruity fonts
cs_CZ: fonty "Fruity"

en: Fruity variations
cs_CZ: Variace Fruity

en: Fula
cs_CZ: Fulbština

en: Full
cs_CZ: Úplný

en: Full answers
cs_CZ: Plné odpovědi

en: Full lock
cs_CZ: Povinná

en: Full name
cs_CZ: Celé jméno

en: Full name:
cs_CZ: Celé jméno:

en: Full names
cs_CZ: Celá jména

en: Full question text
cs_CZ: Plný text otázky

en: Full responses
cs_CZ: Kompletní odpovědi

en: Full selector
cs_CZ: Plný režim výběru

en: Full template editor
cs_CZ: Kompletní editor šablon

en: Function does not support %s arguments
cs_CZ: Funkce nepodporuje %s parametrů

en: Function must have at least %s argument|Function must have at least %s arguments
cs_CZ: Funkce musí mít alespoň %s argument|Funkce musí mít alespoň %s argumenty

en: Function supports this many arguments, where -1=unlimited: %s
cs_CZ: Funkce podporuje tento počet parametrů (-1 = neomezeno): %s

en: Further settings for application administrator
cs_CZ: Další nastavení pro administrátora aplikace

en: GB2312 Simplified Chinese
cs_CZ: GB2312 zjednodušená čínština

en: GBK Simplified Chinese
cs_CZ: GBK zjednodušená čínština

en: GEOSTD8 Georgian
cs_CZ: GEOSTD8 gruzínština

en: GET data method
cs_CZ: Metoda GET

en: GNU General Public License:
cs_CZ: GNU General Public Licence

en: Galician
cs_CZ: Galština

en: Gender
cs_CZ: Pohlaví

en: General
cs_CZ: Obecné

en: General Settings
cs_CZ: Celkové nastavení

en: General filters
cs_CZ: Všeobecné filtry

en: General options
cs_CZ: Základní nastavení

en: General settings
cs_CZ: Globální nastavení

en: General settings & texts
cs_CZ: Obecná nastavení a texty

en: General survey settings
cs_CZ: Základní nastavení průzkumu

en: Generate QR-Code
cs_CZ: Generovat QR-kód

en: Generate a random integer
cs_CZ: Generovat náhodné číslo

en: Generate access codes
cs_CZ: Vygenerovat přístupové kódy

en: Georgian
cs_CZ: Gruzínština

en: German
cs_CZ: Němčina

en: German (informal)
cs_CZ: Němčina (neformální)

en: Get UNIX timestamp for a date (each of the 6 arguments are optional)
cs_CZ: Získat UNIX timestamp data (každý ze 6 argumentů je volitelný)

en: Get float value of a variable
cs_CZ: Získat plovoucí hodnotu proměnné

en: Get order from previous question
cs_CZ: Získat pořadí z předchozí otázky

en: Get string length
cs_CZ: Získat délku řetězce

en: Get system information
cs_CZ: Získat systémové informace

en: Get the default location using the user's IP address?
cs_CZ: Získat výchozí místo využitím IP adresy respondenta?

en: Get the integer value of a variable
cs_CZ: Získat číselnou hodnotu řetězce

en: Get value of pi
cs_CZ: Získá hodnotu pí

en: Global
cs_CZ: Globální

en: Global settings
cs_CZ: Globální nastavení

en: Global settings were saved.
cs_CZ: Globální nastavení bylo uloženo.

en: Global survey settings
cs_CZ: Globální nastavení průzkumu

en: Go to question
cs_CZ: Jít na otázku

en: Go to question group
cs_CZ: Jdi na skupinu otázek

en: Go to survey
cs_CZ: Jít na průzkum

en: Go to survey participant and token settings
cs_CZ: Přejít na nastavení respondentů a tokenů

en: Go to today
cs_CZ: Přejít na dnešek

en: Google Analytics settings:
cs_CZ: Nastavení Google Analytics:

en: Google Analytics style:
cs_CZ: Styl Google Analytics:

en: Google Maps
cs_CZ: Google Mapy

en: Google Maps API key:
cs_CZ: API klíč ke Google Mapy:

en: Google Translate API key:
cs_CZ: API klíč pro Google Translate:

en: Grand total
cs_CZ: Celkem

en: Graph labels:
cs_CZ: Popisky grafu:

en: Greater than
cs_CZ: je větší, než

en: Greater than (Strings)
cs_CZ: Větší než (Řetězec)

en: Greater than or equal to
cs_CZ: je větší nebo rovno, než

en: Greater than or equal to (Strings)
cs_CZ: Větší nebo rovno než (Řetězec)

en: Greater than:
cs_CZ: Je větší, než:

en: Greek
cs_CZ: Řečtina

en: Gross percentage
cs_CZ: Hrubé procento

en: Group
cs_CZ: Skupina

en: Group / Question order
cs_CZ: Pořadí skupiny / otázky

en: Group 1: The first lot of questions
cs_CZ: Skupina 1: První skupina

en: Group ID
cs_CZ: ID skupiny

en: Group ID (gid): “%s” already set with language ”%s”.
cs_CZ: ID skupiny (gid): „%s“ už bylo nastaveno v jazyce „%s“.

en: Group by Group
cs_CZ: Skupina za skupinou

en: Group by group
cs_CZ: Skupina po skupině

en: Group cant be deleted, because of depending conditions
cs_CZ: Skupina nemůže být smazána, protožeje závislá na podmínkách

en: Group could not be deleted
cs_CZ: Skupina nemůže být smazána

en: Group description
cs_CZ: Popis skupiny

en: Group description:
cs_CZ: Popis skupiny:

en: Group list
cs_CZ: Seznam skupin

en: Group member can only see own group:
cs_CZ: Člen skupiny může vidět pouze vlastní skupinu:

en: Group members
cs_CZ: Členové skupiny

en: Group name
cs_CZ: Jméno skupiny

en: Group name can contain only alphanumeric character, underscore or dot.
cs_CZ: Název skupiny může obsahovat pouze alfanumerické znaky, podtržítko nebo tečku.

en: Group not found
cs_CZ: Skupina nenalezena

en: Group not found.
cs_CZ: Skupina nebyla nalezena.

en: Group of checkboxes
cs_CZ: Skupina zaškrtávacích polí

en: Group order
cs_CZ: Pořadí skupiny

en: Group overview
cs_CZ: Přehled skupiny

en: Group quick actions
cs_CZ: Rychlé skupinové akce

en: Group relevance:
cs_CZ: Relevance skupiny:

en: Group summary
cs_CZ: Shrnutí skupiny

en: Group time
cs_CZ: Čas skupiny

en: Group:
cs_CZ: Skupina:

en: Group:
cs_CZ: Skupina:

en: GroupId missing
cs_CZ: Chybí ID skupiny

en: Groups in this survey
cs_CZ: Skupiny v tomto průzkumu

en: Groups to which I belong
cs_CZ: Skupiny, do kterých patřím

en: Gujarati
cs_CZ: Gudžarátština

en: HP West European
cs_CZ: HP západoevropské

en: HTML editor mode:
cs_CZ: Mód HTML editoru

en: Handle shape
cs_CZ: Vzhled ovládání

en: Has been reset
cs_CZ: Reset proveden

en: Header for first scale
cs_CZ: Hlavička první škály

en: Header for second scale
cs_CZ: Hlavička druhé škály

en: Heading
cs_CZ: Záhlaví

en: Headings
cs_CZ: Záhlaví

en: Hebrew
cs_CZ: Hebrejština

en: Height of dropdown
cs_CZ: Výška rozbalovacího seznamu

en: Hello
cs_CZ: Ahoj

en: Hello %s,
cs_CZ: Dobrý den %s,

en: Hello World Admin Module
cs_CZ: Ahoj světe správcovský modul

en: Hello World From Global Settings!
cs_CZ: Ahoj světe z globálního nastavení!

en: Hello,
    
    A new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.
    
    Click the following link to see the individual response:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click the following link to edit the individual response:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    View statistics by clicking here:
    {STATISTICSURL}
cs_CZ: Zdravím,
    
    Byla zaslána nová odpověď v průzkumu '{SURVEYNAME}'.
    
    Klikněte na následující link pro zobrazení individuální odpovědi:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Klikněte na následující link pro editování individuální odpovědi:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    Statistiku zobrazíte kliknutím zde:
    {STATISTICSURL}

en: Hello,
    
    A new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.
    
    Click the following link to see the individual response:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click the following link to edit the individual response:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    View statistics by clicking here:
    {STATISTICSURL}
    
    
    The following answers were given by the participant:
    {ANSWERTABLE}
cs_CZ: Zdravím,
    
    Nová odpověď byla zaslána do průzkumu '{SURVEYNAME}'.
    
    Klikněte na následující link pro znovunačtení průzkumu:
    {RELOADURL}
    
    Klikněte na následující link pro zobrazení individuální odpovědi:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Klikněte na následující link pro editování individuální odpovědi:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    Statistiku zobrazíte kliknutím zde:
    {STATISTICSURL}
    
    
    Respondent odpovídal následovně:
    {ANSWERTABLE}

en: Help
cs_CZ: Nápověda

en: Help about this question
cs_CZ: Nápověda k této otázce

en: Help:
cs_CZ: Nápověda:

en: Here are your new credentials.
cs_CZ: Zde jsou vaše nové přihlašovací údaje.

en: Here you can select to start your survey in closed access mode.
cs_CZ: Zde můžete určit zahájení průzkumu v režimu uzavřeného přístupu.

en: Hidden
cs_CZ: Skryté

en: Hidden:
cs_CZ: Skryté:

en: Hide advanced settings
cs_CZ: Skrýt pokročilé nastavení

en: Hide blacklisted participants:
cs_CZ: Skrýt respondenty na černé listině:

en: Hide both
cs_CZ: Skrýt obojí

en: Hide privacy info
cs_CZ: Skrýt osobní informace

en: Hide the tip that is normally shown with a question
cs_CZ: Skrýt tip, který je normálně zobrazen spolu s otázkou

en: Hide this question at any time. This is useful for including data using answer prefilling.
cs_CZ: Trvale skryje tuto otázku. Tato funkce je vhodná při vkládání dat pomocí předvyplnění odpovědi.

en: Hide tip
cs_CZ: Skrýt tip

en: Hindi
cs_CZ: Hindština

en: Hint when response is not valid
cs_CZ: Upozornit, že odpověď je neplatná

en: Hint when response is valid
cs_CZ: Upozornit, že odpověď je platná

en: Home page settings
cs_CZ: Nastavení domovské stránky

en: Horizontal
cs_CZ: Horizontální

en: Hour
cs_CZ: Hodina

en: How many roads must a man walk down?
cs_CZ: Kolik cest musí člověk projít?

en: How many rows to display
cs_CZ: Kolik řádků zobrazit

en: How many users should be created
cs_CZ: Kolik uživatelů by mělo být vytvořeno

en: However it is very important that you clear your browser cache now. After that please click the button below.
cs_CZ: Nyní je velice důležité vymazat vyrovnávací paměť (cache) vašeho prohlížeče. Až to provedete, stiskněte prosím tlačítko dole.

en: Huge free text
cs_CZ: Textové pole (rozsáhlé)

en: Hungarian
cs_CZ: Maďarština

en: I accept
cs_CZ: Přijímám

en: I confirm
cs_CZ: Potvrzuji

en: ID:
cs_CZ: Číslo:

en: ID: %s
cs_CZ: Číslo: %s

en: IFrame embedding allowed:
cs_CZ: Vložení IFrame povoleno:

en: IP Addresses will be logged
cs_CZ: IP adresy budou zaznamenávány

en: IP Info DB API Key:
cs_CZ: API klíč k IP Info DB:

en: IP address
cs_CZ: IP adresa

en: IP as default location
cs_CZ: IP jako výchozí umístění

en: ISO 8859-7 Greek
cs_CZ: ISO 8859-7 řečtina

en: ISO 8859-8 Hebrew
cs_CZ: ISO 8859-8 hebrejština

en: Icelandic
cs_CZ: Islandština

en: Icon
cs_CZ: Ikona

en: Icon name must be a simple class name (alphanumeric, space, minus and underscore).
cs_CZ: Název ikony musí být jednoduchým názvem třídy (alfanumerické znaky, mezery, mínus a podtržítko).

en: Icon:
cs_CZ: Ikona:

en: Identifier
cs_CZ: Identifikátor

en: Identifier:
cs_CZ: Identifikátor:

en: If errors are showing up you might have to execute this script repeatedly.
cs_CZ: Objeví-li se znovu chyby, pomůže obvykle opakované spuštění tohoto skriptu.

en: If necessary the database will be updated in a final step.
cs_CZ: Pokud to bude nezbytné, databáze bude aktualizována až v posledním kroku.

en: If necessary the database will be updated.
cs_CZ: Pokud to bude třeba tak bude aktualizována databáze.

en: If one of the subquestions is marked then for each marked subquestion this value is added as assessment.
cs_CZ: Pokud je dílčí otázka vybrána tak je tato hodnota pro každou dílčí otázku přidána jako hodnocení.

en: If participant-based response persistence is enabled a participant can update his response after completion, else a participant can add new responses without restriction.
cs_CZ: Pokud je povoleno ukládání odpovědí, může respondent upravit své původní odpovědi i poté, co průzkum ukončil. V opačném případě bude respondent po dalším přihlášení odpovídat v novém průzkumu.

en: If some participants have a 'valid from' date set which is in the future, they will not be able to access the survey before that 'valid from' date.
cs_CZ: Pokud mají někteří respondenti nastaveno datum "platný od" a tonto datum je v budoucnosti, tak respondenti s těmito kódy nebudou mít do průzkumu před uvedeným datem přístup.

en: If the button above is not working, please copy this link into the address line of your browser
cs_CZ: Pokud výše uvedené tlačítko nefunguje, zkopírujte prosím tento odkaz do adresního řádku prohlížeče

en: If the database does not yet exist it will be created (make sure your database user has the necessary permissions). In contrast, if there are existing LimeSurvey tables in that database they will be upgraded automatically after installation.
cs_CZ: Pokud databáze zatím neexistuje, bude vytvořena (ujistěte se, že máte potřebná oprávnění). V opačném případě, pokud jsou v databázi tabulky LimeSurvey, budou po instalaci automaticky aktualizovány.

en: If the external-option is not set, this will be appended to the current admin url.
cs_CZ: Pokud není nastavena možnost "externí", připojí se k aktuální adrese URL administrátora.

en: If the link does not work and you turn on HTTPS, LimeSurvey will break and you won't be able to access it.
cs_CZ: Pokud link nefunguje a vy přesto zapnete HTTPS, tak se LimeSurvey zablokuje a vy do něj nebudete mít přístup.

en: If the link should have any extra classes, please insert them here.
cs_CZ: Pokud by měl odkaz obsahovat nějaké další třídy, vložte je prosím sem.

en: If the option -Anonymized responses- is activated only a dummy date stamp (1980-01-01) will be used for all responses to ensure the anonymity of your participants.
cs_CZ: Pokud je aktivní volba "Anonymní odpovědi", bude z důvodu zajištění anonymizace odpovědí respondentů používána pouze náhradní hodnota datové značky (1980-01-01).

en: If the participant marks all options, uncheck all and check the option set in the "Exclusive option" setting
cs_CZ: Pokud respondent označí všechny možnosti, zruš označení všech a označ možnost nastavenou v nastavení "Výlučná možnost"

en: If the username and email address is valid and you are allowed to use the internal database authentication a new password has been sent to you.
cs_CZ: Pokud jsou uživatelské jméno i e-mail vpořádku a máte práva používat interní ověření pomocí databáze, bylo Vám zasláno nové heslo.

en: If you are blacklisted but want to participate in this survey and want to receive invitations please click the following link:
    {OPTINURL}
cs_CZ: Pokud jste na černé listině, ale přesto se tohoto průzkumu chcete zúčastnit a dostat pozvánky, klikněte prosím na následující odkaz:
    {OPTOUTURL}

en: If you are using participants or notification emails you need to set an administrator email address.
cs_CZ: Pokud posíláte e-maily s pozvánkami nebo připomenutím, musíte nastavit e-mailovou adresu správce.

en: If you are using token functions or notifications emails you need to set an administrator email address.
cs_CZ: Používáte-li funkcionalitu přístupových kódu nebo notifikačních e-mailů, musíte nastavit e-mailovou adresu administrátora.

en: If you change the email format, you'll have to review your email templates to fit the new format
cs_CZ: Pokud změníte fotmát e-mailu, bude třeba zkontrolovat i šablony e-mailů, aby odpovídaly novému formátu

en: If you choose '%s' please also specify your choice in the accompanying text field.
cs_CZ: Pokud vyberete "%s", vyplňte prosím také svoji volbu v doplňkovém textovém poli.

en: If you click on this tab, the survey settings menu will be displayed. The most important settings of your survey are accessible from this menu.
cs_CZ: Pokud kliknete sem, zobrazí se nabídka nastavení průzkumu. Veškerá základní nastavení vašeho průzkumu jsou přístupná právě z této nabídky.

en: If you delete this table access codes will no longer be required to access this survey.
cs_CZ: Pokud smažete tuto tabulku, nebudou již vyžadovány přístupové kódy pro přístup k průzkumu.

en: If you do not want to participate in this survey and don't want to receive any more invitations please click the following link:
    {OPTOUTURL}
cs_CZ: Pokud se tohoto průzkumu nechcete účastnit a nechcete dostávat další pozvánky, klikněte na následující odkaz:
    {OPTOUTURL}

en: If you don't have an account on limesurvey.org, please %sregister first%s.
cs_CZ: Pokud nemáte účet na  limesurvey.org, prosím %sregister first%s.

en: If you entered the URL manually please check your spelling and try again.
cs_CZ: Pokud jste vložil adresu ručně, zkontrolujte ji prosím a zkuste pak vložit znovu.

en: If you give an email address, an email containing the details will be sent to you.
cs_CZ: Jestliže uvedete e-mailovou adresu, bude Vám zaslán e-mail s podrobnostmi.

en: If you have a lot of items and use a filter you can disable this to improve browser speed.
cs_CZ: Pokud máte větší množství položek a používáte filtr, můžete tuto funkci deaktivovat, abyste zvýšili rychlost prohlížeče.

en: If you have any issues, please try using a modern browser first, before reporting it.
cs_CZ: Pokud narazíte na problém, zkuste před kontaktováním podpory použít některý modernější prohlížeč.

en: If you have any questions regarding this mail please do not hesitate to contact the site administrator at %s. Thank you!
cs_CZ: Máte-li otázky ohledně tohoto e-mailu, neváhejte kontaktovat administrátora na %s. Děkujeme!

en: If you have been issued an access code, please enter it in the box below and click 'Continue'.
cs_CZ: Pokud vám byl přidělen přístupový kód, vyplňte jej prosím do pole níže a klikněte na "Pokračovat".

en: If you have been issued an access code, please enter it in the box below and click continue.
cs_CZ: Pokud vám byl přidělen přístupový kód, zadejte jej prosím do pole uvedeného níže. Poté klikněte na "pokračovat".

en: If you initialise a survey participants table for this survey then this survey will only be accessible to users who provide an access code either manually or by URL.
cs_CZ: Pokud pro tento průzkum vytvoříte tabulku respondentů, bude průzkum přístupný pouze pomocí přiděleného kódu. Ten může být součástí URL, případně jej respondent může zadat ručně.

en: If you remove this attribute, you will lose all information.
cs_CZ: Pokud tento atribut odstraníte, ztratíte veškeré údaje.

en: If you replace the label set the existing asssessment values will be lost.
cs_CZ: Pokud odstraníte sadu popisků tak budou ztraceny existující hodnoty hodnocení.

en: If you replace the label set these translations will be lost.
cs_CZ: Pokud odstraníte sadu popisků tak tyto překlady budou ztraceny.

en: If you set 'Yes' then no link will exist between survey participants table and survey responses table. You won't be able to identify responses by their access code.
cs_CZ: Pokud nastavíte "Ano", nebude zaznamenán žádný vztah mezi tabulkou přístupových kódů a tabulkou odpovědí. Nebude možné identifikovat odpovědi podle přístupového kódu.

en: If you think this is a server error, please contact %s.
cs_CZ: Pokud si myslíte, že se jedná o chybu serveru, kontaktujte prosím %s

en: If you turn on the -Anonymized responses- option and create a tokens table, LimeSurvey will mark your completed tokens only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
cs_CZ: Zapnete-li volbu -Anonymní odpovědi- a vytvoříte tabulku přístupových kódů, pak pro zajištění anonymity bude záznam k použitému přístupovému kódu označen pouze pomocí 'Y' místo data a času.

en: If you used an identifying access code to access this survey, please rest assured that this code will not be stored together with your responses. It is managed in a separate database and will only be updated to indicate whether you did (or did not) complete this survey. There is no way of matching identification access codes with survey responses.
cs_CZ: Pokud jste pro přístup k tomuto průzkumu použili zaslaný přístupový kód, ujišťujeme vás, že tento kód, e-mail ani Vaše jméno nebudou propojeny s vašimi odpověďmi. Kód s mailem a jménem je ukládán do samostatné databáze a je k němu ozději připojena pouze nedatovaná informace, jestli jste se tohoto průzkumu zúčastnili. Neexistuje způsob, jak zpětně spárovat kód a e-mail respondenta s odpověďmi v průzkumu.

en: If you want to activate it click here:
cs_CZ: Pokud si přejete aktivovat, klikněte sem:

en: If you want to apply original theme options, click here:
cs_CZ: Pokud chcete použít původní nastavení motivu, klikněte sem:

en: If you want to export blacklisted participants, set "Hide blacklisted participants" to "No" in CPDB settings.
cs_CZ: Chcete-li exportovat respondenty na černé listině, přepněnte v nastavení CDBR "Skrýt respondenty na černé listině" na "Ne"

en: If you want to import survey on old installation or if your survey have problem: use old version (automatically selected if some code are duplicated).
cs_CZ: Chcete-li importovat průzkum na starou instalaci nebo má-li průzkum problém: použijte starou verzi (automaticky vybráno jsou-li některé kód duplicitní).

en: If you want to know more about them, check our manual.
cs_CZ: Pokud se chcete dozvědět více, nahlédněte do našeho manuálu.

en: If you want to modify it %s you can extend it%s.
cs_CZ: Chcete-li upravit %s, můžete rozšířit %s.

en: If you want to specify a link to the survey data policy, set "Show survey policy text with mandatory checkbox" to "Collapsible text" and use the placeholders {STARTPOLICYLINK} and {ENDPOLICYLINK} in the "Survey data policy checkbox label" field to define the link that opens the policy popup. If there is no placeholder given, there will be an appendix.
cs_CZ: Chcete-li vložit odkaz na zásady datové politiky, nastavte "Zobrazit znění zásad zpracování dat s povinným zaškrtávacím políčkem" na "Sbalitelný text" a použijte jako závorky symboly {STARTPOLICYLINK} a {ENDPOLICYLINK}. Tím definujete odkaz, který otevírá vyskakovací okno se zněním Zásad. Pokud není uveden žádný zástupný symbol, bude vložen dodatek na konci.

en: If you wish, you may upload %s more file(s); else you may return back to survey.
cs_CZ: Pokud si přejete, můžete nahrát další(ch) %s soubor(ů); jinak se můžete vrátit zpět na průzkum.

en: If your database is shared, recommended prefix is "lime_" else you can leave this setting blank.
cs_CZ: Pokud je vaše databáze sdílená, doporučujeme použít prefix "lime_". Jinak můžete toto pole nechat prázdné.

en: If your database is using a custom port attach it using a colon. Example: db.host.com:5431
cs_CZ: Pokud vaše databáze používá vlastní port, uveďte jej za dvojtečkou. Např.: db.host.com:5431

en: Ignore
cs_CZ: Ignoruj

en: Ignored columns
cs_CZ: Ignorované sloupce

en: Image
cs_CZ: Obrázek

en: Images
cs_CZ: Obrázky

en: Import
cs_CZ: Importovat

en: Import CSV
cs_CZ: Importovat CSV

en: Import Label Set
cs_CZ: Importovat sadu popisků

en: Import VV file
cs_CZ: Importovat soubor VV

en: Import a VV response data file
cs_CZ: Importovat datový soubor odpovědí VV

en: Import a VV survey file
cs_CZ: Importovat soubor průzkumu VV

en: Import a group
cs_CZ: Importovat skupinu

en: Import a question
cs_CZ: Import otázky

en: Import as not finalized answers?
cs_CZ: Importovat jako nekompletní odpovědi?

en: Import failed because of page reload.
cs_CZ: Import selhal, protože došlo ke znovunačtení stránky.

en: Import failed. You specified an invalid file type '%s'.
cs_CZ: Chyba při importu. Zvolili jste neplatný typ souboru '%s'.

en: Import failed: Forced import was requested but the input file doesn't contain enough columns to fill the survey.
cs_CZ: Chyba importu: Import byl vynucen, ale vstupní soubor neobsahuje dostatek sloupců pro vyplnění průzkumu.

en: Import failed: No answers could be mapped.
cs_CZ: Chyba importu: Nemohou být namapovány žádné odpovědi.

en: Import group
cs_CZ: Importovat skupinu

en: Import label set resources
cs_CZ: Importovat sady popisků průzkumu

en: Import label set(s)
cs_CZ: Importovat sadu popisků

en: Import of label set(s) is completed.
cs_CZ: Import sady popisků je hotov.

en: Import of survey is completed.
cs_CZ: Import průzkumu je dokončen.

en: Import old participant table
cs_CZ: Import staré tabulky účastníků

en: Import participants from:
cs_CZ: Importovat respondenty z:

en: Import permission role from XML
cs_CZ: Importovat oprávnění role z XML

en: Import question
cs_CZ: Import otázky

en: Import question group
cs_CZ: Import skupiny otázek

en: Import resources ZIP archive
cs_CZ: Importovat ZIP archiv zdrojů

en: Import responses
cs_CZ: Importovat odpovědi

en: Import responses from a deactivated survey table
cs_CZ: Import odpovědí z tabulky deaktivovaného průzkumu.

en: Import responses from deactivated survey table
cs_CZ: Import odpovědi z deaktivované tabulky průzkumu

en: Import role
cs_CZ: Importovat roli

en: Import survey
cs_CZ: Importovat průzkum

en: Import survey data
cs_CZ: Importovat data průzkumu

en: Import survey participants from CSV file
cs_CZ: Import respondentů ze souboru CSV

en: Import survey participants from LDAP
cs_CZ: Importovat respondenty průzkumu z LDAP

en: Import survey resources
cs_CZ: Importovat prostředky průzkumu

en: Import theme result:
cs_CZ: Výsledek importu motivu:

en: Import timings (if exist)
cs_CZ: Importovat časování (existují-li)

en: Import users
cs_CZ: Importovat uživatele

en: Importance
cs_CZ: Důležitost

en: Important instructions
cs_CZ: Důležité pokyny

en: Important: Quote all content that starts with an equal sign to prevent CSV injections.
cs_CZ: Důležité: Důsledně citujte (v uvozovkách nebo apostrofech) veškerý obsah, který začíná znakem rovná se. Je to obrana proti útoku metodou CSV injection.

en: Imported Files List
cs_CZ: Seznam importovaných souborů

en: Imported files list
cs_CZ: Seznam importovaných souborů

en: Imported files:
cs_CZ: Importované soubory:

en: Imported resources for
cs_CZ: Importovány prostředky pro

en: Impossible to delete this group because there is at least one question having a condition on its content
cs_CZ: Nelze smazat skupinu, protože průzkum obsahuje minimálně jednu podmínku závislou na obsahu skupiny

en: In LimeSurvey a survey is organized in groups and questions. To begin creating questions, we first need a question group.
cs_CZ: Průzkum v LimeSurvey se skládá ze skupin otázek a ty pak z jednotlivých otázek. Abychom mohli začít vytvářet otázky, potřebujeme mít nejprve vytvořenou skupinu otázek.

en: In the printable version the condition is being replaced with this explanation text.
cs_CZ: Ve verzi pro tisk je podmínka nahrazena tímto vysvětlujícím textem.

en: In this field you may type a short description of your survey.
cs_CZ: V tomto poli můžete uvést krátký popis Vašeho průzkumu

en: Inactive
cs_CZ: Neaktivní

en: Include:
cs_CZ: Obsahuje:

en: Incomplete only
cs_CZ: Pouze neúplné

en: Incomplete responses
cs_CZ: Neúplné odpovědi

en: Incomplete responses only
cs_CZ: Pouze nedokončené odpovědi

en: Incorrect permissions in your %s folder.
cs_CZ: Nesprávná oprávnění ve složce %s.

en: Incorrect username and/or password!
cs_CZ: Chybné uživatelské jméno nebo heslo!

en: Increase
cs_CZ: Zvýšení

en: Incremental
cs_CZ: Po částech

en: Indonesian
cs_CZ: Indonéština

en: Inherit everything
cs_CZ: Zdědit vše

en: Inherit:
cs_CZ: Odvozený

en: Inherited value:
cs_CZ: Zděděná hodnota:

en: Initial Superadmin cannot be deleted!
cs_CZ: Počáteční administrátor nemůže být smazán!

en: Initialise participant table
cs_CZ: Vytvořit tabulku účasníků

en: Input
cs_CZ: Vstup

en: Input validation
cs_CZ: Ověření vstupu

en: Insert a new subquestion after this one
cs_CZ: Vložit další dílčí otázku za tuto

en: Insert a page break before this question in printable view by setting this to Yes.
cs_CZ: Nastavením této hodnoty na 1 se následující otázka v tisknutelné verzi zobrazí na nové stránce.

en: Insert page break in printable view
cs_CZ: Vložit ukončení stránky v tisknutelné verzi

en: Insert/edit placeholder field
cs_CZ: Přidat/editovat zástupný řetězec

en: Inserting the label set failed.
cs_CZ: Vložení položky sady popisků bylo neúspěšné.

en: Inserts HTML line breaks before all newlines in a string
cs_CZ: Vloží HTML zalomení řádku před všechny nové řádky v řetězci

en: Install
cs_CZ: Instalovat

en: Install this plugin
cs_CZ: Nainstalovat tento zásuvný modul

en: Installation aborted.
cs_CZ: Instalace zrušena.

en: Installed survey themes:
cs_CZ: Instalované motivy průzkumu:

en: Instructions for the impatient
cs_CZ: Instrukce pro nedočkavé

en: Integer only
cs_CZ: Pouze celá čísla

en: Interface language:
cs_CZ: Jazyk rozhraní (interface)

en: Interfaces
cs_CZ: Rozhraní

en: Internal database authentication
cs_CZ: Interní ověření autentičnosti databáze

en: Internal database authentication method is not allowed for this user
cs_CZ: Metoda interního ověření autentičnosti databáze není pro tohoto uživatele povolena

en: Interview time
cs_CZ: Čas vyplnění

en: Invalid ID
cs_CZ: Neplatné ID

en: Invalid PERL Regular Expression: %s
cs_CZ: Naplatný PERL regulární výraz: %s

en: Invalid action
cs_CZ: Neplatná akce

en: Invalid datetime %s value for %s
cs_CZ: Neplatný časový údaj %s pro %s

en: Invalid email address.
cs_CZ: Neplatná e-mailová adresa.

en: Invalid group id
cs_CZ: Chybné ID skupiny

en: Invalid group number for this survey:
cs_CZ: Chybné číslo skupiny pro tento průzkum:

en: Invalid label set.
cs_CZ: Neplatná sada štítků.

en: Invalid language
cs_CZ: Neplatný jazyk

en: Invalid notification id
cs_CZ: Neplatné id upozornění

en: Invalid numeric value for %s
cs_CZ: Neplatná číselná hodnota pro %s

en: Invalid parameter %s (%s already set)
cs_CZ: Chybný parametr %s (nastaven je %s)

en: Invalid question - probably missing subquestions or language-specific settings for language %s
cs_CZ: Chybná otázka - pravděpodobně chybí podotázky nebo specifické nastavení pro jazyk %s

en: Invalid question code %s
cs_CZ: Chybný kód otázky %s

en: Invalid question group id
cs_CZ: Neplatné ID skupiny otázek

en: Invalid question id
cs_CZ: Chybné ID otázky

en: Invalid screen name
cs_CZ: Špatný název obrazovky

en: Invalid survey ID
cs_CZ: Nepůatné ID průzkumu

en: Invalid survey id
cs_CZ: Chybné ID průzkumu

en: Invalid theme name
cs_CZ: Chybné jméno motivu

en: Invalid type.
cs_CZ: Neplatný typ.

en: Invalid value(s) on the stack
cs_CZ: Neplatné hodnoty v zásobníku

en: Invitation
cs_CZ: Pozvání

en: Invitation %s skipped, already sent.
cs_CZ: Přeskakuji pozvánku %s, byla už poslána.

en: Invitation attachments:
cs_CZ: Přílohy pozvánky:

en: Invitation email
cs_CZ: E-mailové pozvánky

en: Invitation email body
cs_CZ: Tělo e-mailu pozvánky

en: Invitation email body:
cs_CZ: Tělo e-mailu pozvánky:

en: Invitation email subject
cs_CZ: Předmět e-mailu pozvánky

en: Invitation email subject:
cs_CZ: Předmět e-mailu pozvánky:

en: Invitation email:
cs_CZ: E-mailové pozvánky:

en: Invitation sent date
cs_CZ: Datum zaslání pozvánky

en: Invitation sent to:
cs_CZ: Pozvánka zaslána adresátovi:

en: Invitation sent?
cs_CZ: Pozvánka odeslána?

en: Invitation status:
cs_CZ: Stav pozvánek:

en: Invitation to participate in a survey
cs_CZ: Pozvánka k účasti na průzkumu

en: Invitations & reminders
cs_CZ: Pozvánky a upomínky

en: Invited
cs_CZ: Pozván

en: Irish
cs_CZ: Irština

en: Is no answer (missing) allowed when either 'Equals sum value' or 'Minimum sum value' are set?
cs_CZ: Je povoleno neodpovědět, pokud je nastavena kontrola 'Součet je roven' nebo 'Minimální součet'?

en: Is the participant required to give a comment to the uploaded file?
cs_CZ: Je po respondentovi požadováno aby načtený soubor okomentoval?

en: Is the participant required to give a title to the uploaded file?
cs_CZ: Je po respondentovi požadováno aby k načtenému souboru dal titulek?

en: Is your ComfortUpdate up to date?
cs_CZ: Je vaše "Komfortní aktualizace" aktuální?

en: It also makes it easy to do bulk editing of your survey, such as find-replace, bulk-reordering, looping (repeating groups), and testing (such as temporarily disabling mandatory or validation criteria).
cs_CZ: Usnadňuje také hromadné úpravy vašeho průzkumu, například hledání a nahrazení řetězců, hromadné změny pořadí, cyklení (opakování skupin), nebo testování (dočasný zákaz ověřování kritérií nebo toho, zda je součást povinná)

en: It completely eliminates the dependence upon SGQA codes.
cs_CZ: Kompletně odstraní závislost na SGQA kódech.

en: It is missing a quota message for the following languages:
cs_CZ: Schází zpráva o kvótě pro následující jazyky:

en: It is not suitable for backing up a LimeSurvey survey as it cannot export conditions, and isn't able to export all question types.
cs_CZ: Není vhodné pro zálohování průzkumu LimeSurvey, protože neumí ani exportovat všechny typy otázek, ani neumožňuje ukládat podmíněné vazby.

en: It is presented group by group.
cs_CZ: Zobrazení skupiny za skupinou.

en: It is presented on one single page.
cs_CZ: Zobrazení na jediné stránce.

en: It is presented question by question.
cs_CZ: Zobrazení otázky za otázkou.

en: It seems that ComfortUpdate doesn't know the version you're trying to update to. Please restart the process.
cs_CZ: Zdá se, že "Komfortní aktualizace" nezná verzi, kterou se snažíte aktualizovat. Prosím restartujte proces.

en: It seems that the ComfortUpdate server is not responding. Please try again in few minutes or contact the LimeSurvey team.
cs_CZ: Zdá se, že server pro "Komfortní aktualizaci" neodpovídá. Prosím zkuste to znova za několik minut nebo kontaktujte LimeSurvey tým.

en: It seems that your server doesn't support PHP CURL Library. Please install it before proceeding to ComfortUpdate.
cs_CZ: Zdá se, že váš server nepodporuje knihovnu PHP CURL. Prosím instalujte ji než budete pokračovat ke "Komfortní aktualizaci".

en: It seems you're using a version coming from the LimeSurvey GitHub repository. You can't use ComfortUpdate.
cs_CZ: Zdá se, že používáte verzi LimeSurvey z úložiště GitHub. V takovém případě nemůžete použít "Komfortní aktualizaci".

en: It uses cookies for access control.
cs_CZ: Pro řízení přístupu používá cookies.

en: It will also contain the necessary stylesheets to put it up on any HTML-ready devices or browsers.
cs_CZ: Bude také bsahovat potřebné stylopisy pro libovolná zařízení a prohlížeče, zpracovávající HTML.

en: It will also delete any resources/files that have been uploaded for this survey.
cs_CZ: Tímto vymažete také prostředky/soubory které byly pro tento průzkum nahrány.

en: It will include the following data in a ZIP file ending with '.lsa'.
cs_CZ: Vloží do souboru ZIP s koncovnou ".lsa" následující data.

en: It will not affect your update key.
cs_CZ: To neovlivní váš klíč pro aktualizaci.

en: It will not contain any logic or EM-functionality, you'll have to take that into account yourself.
cs_CZ: Neobsahuje žádnou logiku nebo EM-funkcionalitu. Budete s tím muset počítat.

en: It's still possible to perform statistics on responses using LimeSurvey.
cs_CZ: Stále je možné provést statistiky odpovědí pomocí LimeSurvey.

en: Italian
cs_CZ: Italština

en: Italian (informal)
cs_CZ: Italština (neformální)

en: Iterate survey
cs_CZ: Opakovat průzkum

en: JS-Debug mode [Backend]:
cs_CZ: Režim ladění JS [Backend]:

en: JS-Debug mode [Frontend]:
cs_CZ: Režim ladění JS [Frontend]:

en: Jan
cs_CZ: Led

en: January
cs_CZ: Leden

en: Japanese
cs_CZ: Japonština

en: JavaScript files:
cs_CZ: Soubory JavaScriptu

en: Join array elements with a string
cs_CZ: Spojit položky pole řetězcem

en: Join strings, return joined string.This function is an alias of implode("",argN)
cs_CZ: Spojí textové řetězce, vrací spojený řetězec. Tato funkce je alias pro implode("", argN)

en: Jul
cs_CZ: Čec

en: July
cs_CZ: Červenec

en: Jun
cs_CZ: Čer

en: June
cs_CZ: Červen

en: Just click on this button and a new window will open, where you can test run your survey.
cs_CZ: Teď klikněte na tohle tlačítko. Otevře se nové okno, kde si svůj průzkum můžete vyzkoušet.

en: Just share this link with some of your friends and of course, test it yourself.
cs_CZ: Pokud chcete, sdílejte tento odkaz se svými přáteli  - a samozřejmě si jej vyzkoušejte sami.

en: KOI8-R Relcom Russian
cs_CZ: KOI8-R Relcom ruština

en: KOI8-U Ukrainian
cs_CZ: KOI8-U ukrajinština

en: Kannada
cs_CZ: Kannadština (Indie)

en: Kazakh
cs_CZ: Kazaština

en: Keep old value
cs_CZ: Zachovat starou hodnotu

en: Key can't be null!
cs_CZ: Klíč nemůže být prázdný!

en: Key update
cs_CZ: Klíč pro aktualizaci

en: Kinyarwanda
cs_CZ: Rwandština

en: Kirundi
cs_CZ: Kirundština

en: Korean
cs_CZ: Korejština

en: Kurdish (Kurmanji)
cs_CZ: Kurdština (Kurmanji)

en: Kurdish (Sorani)
cs_CZ: Kurdština (Sorání)

en: Kyrgyz
cs_CZ: Kyrgyzština

en: LDAP authentication
cs_CZ: LDAP ověření

en: LDAP authentication failed: LDAP PHP module is not available.
cs_CZ: LDAP ověření selhalo. Není k dispozici modul LDAP PHP.

en: LDAP is disabled or no LDAP query defined.
cs_CZ: LDAP je zakázáno nebo není definován LDAP dotaz.

en: LDAP queries are defined by the administrator in the configuration file /application/config/ldap.php .
cs_CZ: Dotazy LDAP jsou definovány administrátorem v konfiguračním souboru /application/config/ldap.php.

en: LDAP query
cs_CZ: dotaz LDAP

en: Label
cs_CZ: Popisek

en: Label %s
cs_CZ: Popisky %s

en: Label could not be created.
cs_CZ: Štítek nelze vytvořit.

en: Label for 'Other:' option
cs_CZ: Název pro pole "Jiné:"

en: Label set ID
cs_CZ: ID sady popisků

en: Label set browser
cs_CZ: Prohlížeč sad popisků

en: Label set editor
cs_CZ: Editor sady štítků

en: Label set import summary
cs_CZ: Shrnutí importu sady popisků

en: Label set name
cs_CZ: Název sady popisků

en: Label set storage
cs_CZ: Úložiště popiků

en: Label set sucessfully created.
cs_CZ: Štítek byl úspěšně vytvořen.

en: Label set sucessfully deleted.
cs_CZ: Sada popisků byla úspěšně smazána.

en: Label set “%s” was successfully deleted.
cs_CZ: Sada štítků „%s“ byla úspěšně smazána.

en: Label sets
cs_CZ: Sady popisků

en: Label sets list
cs_CZ: Seznam sad popisků

en: Label:
cs_CZ: Popisek:

en: Labels
cs_CZ: Popisky

en: Labels sucessfully updated
cs_CZ: Popisky byly úspěšně změněny

en: Landscape
cs_CZ: Na šířku

en: Language
cs_CZ: Jazyk

en: Language code
cs_CZ: Kód jazyka

en: Language selection
cs_CZ: Výběr jazyka

en: Language successfully deleted
cs_CZ: Jazyk byl odstraněn

en: Language switch
cs_CZ: Přepínač jazyka

en: Language:
cs_CZ: Jazyk:

en: Language?
cs_CZ: Jazyk?

en: Languages
cs_CZ: Jazyky

en: Languages:
cs_CZ: Jazyky:

en: Last VV version
cs_CZ: Poslední verze VV

en: Last invited
cs_CZ: Poslední pozvánka

en: Last login
cs_CZ: Poslední přihlášení

en: Last name
cs_CZ: Příjmení

en: Last name of the participant
cs_CZ: Příjmení účastníka

en: Last name:
cs_CZ: Příjmení:

en: Last page
cs_CZ: Poslední strana

en: Last recorded login
cs_CZ: Poslední zaznamenané přihlášení

en: Last reminder sent date
cs_CZ: Datum odeslání poslední upomínky

en: Last updated:
cs_CZ: Naposledy aktualizováno:

en: Last visited question:
cs_CZ: Naposledy navštívená otázka:

en: Last visited survey:
cs_CZ: Naposledy navštívené průzkumy:

en: Later than:
cs_CZ: Později, než:

en: Latvian
cs_CZ: Lotyština

en: Launch the survey with this participant
cs_CZ: Spusťte průzkum s tímto účastníkem

en: Left to right
cs_CZ: Zleva doprava

en: Less than
cs_CZ: je menší, než

en: Less than (Strings)
cs_CZ: Menší než (Řetězec)

en: Less than or equal to
cs_CZ: je menší nebo rovno, než

en: Less than or equal to (Strings)
cs_CZ: Menší nebo rovno než (Řetězec)

en: Less than:
cs_CZ: Je menší, než:

en: Let's add a question group
cs_CZ: Přidejme skupinu otázek

en: Let's have a look at your first survey.
cs_CZ: Podívejme se na Váš první průzkum.

en: Let's start with subquestions.
cs_CZ: Začněme s podotázkami,

en: Level
cs_CZ: Úroveň

en: License
cs_CZ: Licence

en: License:
cs_CZ: Licence:

en: LimeSurvey 3.x or newer does not support Internet Explorer for the LimeSurvey administration, anymore. However most of the functionality should still work.
cs_CZ: LimeSurvey od verze 3.x už nepodporuje pro svou administraci Internet Explorer, i když většina funkcí by v něm přesto měla fungovat.

en: LimeSurvey Forums
cs_CZ: Diskusní skupiny o LimeSurvey

en: LimeSurvey Fruity Theme
cs_CZ: Motiv LimeSurvey Fruity

en: LimeSurvey Homepage
cs_CZ: Domovská stránka LimeSurvey

en: LimeSurvey Manual
cs_CZ: Příručka k LimeSurvey

en: LimeSurvey build
cs_CZ: Sestavení LimeSurvey

en: LimeSurvey can attempt to create this database for you.
cs_CZ: LimeSurvey se může pokusit vytvořit databázi.

en: LimeSurvey extension marketplace
cs_CZ: Rozšíření LimeSurvey tržiště

en: LimeSurvey has been installed successfully.
cs_CZ: LimeSurvey bylo úspěšně nainstalováno.

en: LimeSurvey installer
cs_CZ: Instalátor LimeSurvey

en: LimeSurvey offers you a lot of different question types.
cs_CZ: LimeSurvey nabízí mnoho různých typů otázek.

en: LimeSurvey online manual
cs_CZ: Online příručka LimeSurvey (anglicky)

en: LimeSurvey theme editor
cs_CZ: Editor motivů LimeSurvey

en: LimeSurvey version
cs_CZ: LimeSurvey verze

en: Limesurvey online manual
cs_CZ: Online manuál Limesurvey

en: Limit the number of possible answers
cs_CZ: Omezit počet možných odpovědí

en: Limit the number of possible answers fixed by number of columns in database
cs_CZ: Obezení počtu možných odpovědí je dáno počtem sloupců v databázi

en: Limit time to answer question (in seconds)
cs_CZ: Časový limit pro vyplnění této otázky (vteřin)

en: Line
cs_CZ: Čárový

en: Line %s
cs_CZ: Řádek %s

en: Line %s : %s
cs_CZ: Řádek %s : %s

en: Line %s : %s %s
cs_CZ: Řádek %s : %s %s

en: Line %s : %s %s (%s)
cs_CZ: Řádek %s : %s %s (%s)

en: Line %s : %s %s (%s) - token : %s
cs_CZ: Řádek %s : %s %s (%s) - přístupový kód : %s

en: Line %s: Fields found: %s Expected: %s
cs_CZ: Řádek: %s Počet záznamů: %s Očekávám: %s

en: Line chart
cs_CZ: Čárový graf

en: List
cs_CZ: Seznam

en: List (Dropdown)
cs_CZ: Rozbalovací seznam

en: List (Radio)
cs_CZ: Přepínačový seznam

en: List active surveys
cs_CZ: Seznam aktivních průzkumů

en: List all
cs_CZ: Vypsat vše

en: List available surveys
cs_CZ: Seznam dostupných průzkumů

en: List menu entries
cs_CZ: Seznam položek menu

en: List question groups
cs_CZ: Seznam skupin otázek

en: List questions
cs_CZ: Seznam otázek

en: List survey publicly:
cs_CZ: Zveřejnit průzkum na seznamu:

en: List surveys
cs_CZ: Seznam průzkumů

en: List with comment
cs_CZ: Seznam s komentářem

en: Listed publicly:
cs_CZ: Vystaveno veřejně:

en: Lithuanian
cs_CZ: Litevština

en: Load
cs_CZ: Načíst

en: Load error. Please contact the plugin author.
cs_CZ: Chyba načtení. Kontaktujte autora zásuvného modulu.

en: Load now
cs_CZ: Načíst nyní

en: Load unfinished survey
cs_CZ: Načíst nedokončený průzkum

en: Load with pjax
cs_CZ: Načíst pomocí pjax

en: Loading translations
cs_CZ: Načítám překlady

en: Loading...
cs_CZ: Načítání...

en: Local Server
cs_CZ: Místní server

en: Location
cs_CZ: Místo

en: Lock question organizer
cs_CZ: Uzamknout organizátor otázek

en: Log in
cs_CZ: Přihlásit se

en: Logic
cs_CZ: Logika

en: Logic File for Survey #
cs_CZ: Soubor logiky pro průzkum #

en: Logo file
cs_CZ: Soubor s logem

en: Logout
cs_CZ: Odhlásit

en: Logout successful.
cs_CZ: Odhlášení proběhlo úspěšně.

en: Long free text
cs_CZ: Dlouhý text

en: Lowercase characters and digits, starting with a character - length from 6 to 60 characters
cs_CZ: Malá písmena a číslice, začínající písmenem; délka od 6 do 60 znaků

en: Luxembourgish
cs_CZ: Lucemburština

en: MYSQL version is only %s
cs_CZ: Verze MYSQL je jen %s

en: MYSQL version required:
cs_CZ: Požadovaná verze MYSQL:

en: Mac Central European
cs_CZ: Mac středoevropské

en: Mac West European
cs_CZ: Mac západoevropské

en: Macedonian
cs_CZ: Makedonština

en: Mail to all Members
cs_CZ: E-mail všem členům

en: Main Admin Screen
cs_CZ: Hlavní stránka administrátora

en: Main survey menu
cs_CZ: Hlavní menu průzkumu

en: Maintenance mode is active!
cs_CZ: Režim údržby je aktivní!

en: Maintenance mode:
cs_CZ: Režim údržby:

en: Maintenance modes: 
    Off
    Soft lock - participants are able to finish started surveys, no new participants are allowed
    Full lock - none of participants are allowed to take survey, even if they already started to take it
cs_CZ: Režimy údržby:
    Vypnuto
    Měkké uzamčení - účastníci mohou dokončit zahájené průzkumy, ale není povoleno zahájení nových 
    Úplné uzamčení - žádný z účastníků nemá povoleno začít průzkum ani pokračovat v již zahájeném odpovídání

en: Maintenance!
cs_CZ: Údržba!

en: Make a comment on your choice here:
cs_CZ: Zde uveďte komentář k Vaší volbě:

en: Make a string lowercase
cs_CZ: Převést velké znaky na malé

en: Make a string uppercase
cs_CZ: Převést malé znaky na velké

en: Make sure all images on this screen are loaded before clicking on the button.
cs_CZ: Před kliknutím na tlačítko se ujistěte, že jsou načteny všechny obrázky na této obrazovce.

en: Make the 'Other:' comment field mandatory when the 'Other:' option is active
cs_CZ: Nastaví komentář "Jiné" jako povinný, pokud je možnost "Jiné" povolena

en: Make these mappings automatic in future
cs_CZ: Nechat tato mapování v budoucnu automatická

en: Makes this question mandatory in your survey. Option "Soft" gives a possibility to skip a question without giving any answer.
cs_CZ: Tato otázka bude ve vašem průzkumu povinná. Nastavení "Nepovinná" dá možnost přeskočit otázku bez odpovědi.

en: Malay
cs_CZ: Malajština

en: Malayalam
cs_CZ: Malajálamština

en: Male
cs_CZ: Muž

en: Maltese
cs_CZ: Maltština

en: Manage attribute fields
cs_CZ: Upravit pole atributů

en: Manage attributes
cs_CZ: Spravovat atributy

en: Manage label sets
cs_CZ: Upravit sadu popisků

en: Manage menu entries
cs_CZ: Upravit položky menu

en: Manage survey administrators
cs_CZ: Správa administrátorů

en: Manage your key
cs_CZ: Spravovat klíč

en: Mandatory
cs_CZ: Povinné

en: Mandatory Question
cs_CZ: Povinná otázka

en: Mandatory attribute
cs_CZ: Povinný atribut

en: Mandatory field:
cs_CZ: Povinné pole:

en: Mandatory fields:
cs_CZ: Povinná pole:

en: Mandatory:
cs_CZ: Povinné:

en: Mandatory?
cs_CZ: Povinné?

en: Map height
cs_CZ: Výška mapy

en: Map height in pixel
cs_CZ: Výška mapy v pixelech

en: Map participant attributes
cs_CZ: Namapovat atributy respondenta

en: Map survey participant attributes
cs_CZ: Namapovat atributy respondenta

en: Map width
cs_CZ: Šířka mapy

en: Map width in pixel
cs_CZ: Šířka mapy v pixelech

en: Map your survey participant attributes to an existing participant attribute or create a new one
cs_CZ: Namapujte atributy přístupového kódu na existující atributy respondenta nebo vytvořte nové

en: Map zoom level
cs_CZ: Úroveň přiblížení mapy

en: Mar
cs_CZ: Bře

en: Marathi
cs_CZ: Maráthština

en: March
cs_CZ: Březen

en: Margin before questionnaireInfo element (mm)
cs_CZ: Okraj před prvkem questionnaireInfo (mm)

en: Mask questions
cs_CZ: Speciální otázky

en: Max number of files
cs_CZ: Max počet souborů

en: Max reminders:
cs_CZ: Maximální počet upomínek:

en: Maximum answers
cs_CZ: Maximum odpovědí

en: Maximum characters
cs_CZ: Maximum znaků

en: Maximum characters allowed
cs_CZ: Maximální povolený počet znaků

en: Maximum columns for answers
cs_CZ: Maximální počet sloupců pro odpovědi

en: Maximum date
cs_CZ: Maximální datum

en: Maximum date, valide date in any English textual datetime description (YYYY-MM-DD for example). Expression Managed can be used (only with YYYY-MM-DD format) value. For dropdown : only the year is restricted if date use variable not in same page.
cs_CZ: Maximální datum - platné datum ve formátu YYYY-MM-DD nebo jiném anglickém textovém formátu. Může být použit manažer výrazů - ale jen s formátem YYYY-MM-DD. Pro rozbalovací menu se používá jen omezení na rok, je-li datum na jiné stránce.

en: Maximum file size allowed (in KB)
cs_CZ: Maximální povolená velikost souboru (v KB)

en: Maximum number of files that the participant can upload for this question
cs_CZ: Maximální počet souborů, které respondent může v této otázce načíst.

en: Maximum sum value
cs_CZ: Maximální součet

en: Maximum sum value of multiple numeric input
cs_CZ: Maximální součet hodnot vícenásobných číselných vstupů

en: Maximum value
cs_CZ: Maximální hodnota

en: Maximum value for array(mult-flexible) question type
cs_CZ: Maximální hodnota pro otázku typu Pole (mult-flexible)

en: Maximum value of the numeric input
cs_CZ: Maximální hodnota číselného vstupu

en: May
cs_CZ: Květen

en: Maybe you don't have permission.
cs_CZ: Možná nemáte oprávnění.

en: Median:
cs_CZ: Medián:

en: Members
cs_CZ: Členové

en: Menu ID?
cs_CZ: ID menu?

en: Menu class
cs_CZ: Třída menu

en: Menu class?
cs_CZ: Třída menu?

en: Menu configuration
cs_CZ: Konfigurace menu

en: Menu entries
cs_CZ: Položky menu

en: Menu entries configuration
cs_CZ: Konfigurace položek menu

en: Menu icon
cs_CZ: Ikona menu

en: Menu icon type
cs_CZ: Typ ikony menu

en: Menu link
cs_CZ: Odkaz na menu

en: Menu name
cs_CZ: Název menu

en: Menu title
cs_CZ: Titulek menu

en: Message
cs_CZ: Zpráva

en: Message:
cs_CZ: Zpráva:

en: Millisecond
cs_CZ: Milisekunda

en: Min days between reminders:
cs_CZ: Minimální počet dní mezi upomínkami:

en: Min number of files
cs_CZ: Min počet souborů

en: Minimum answers
cs_CZ: Minimum odpovědí

en: Minimum date
cs_CZ: Minimální datum

en: Minimum date, valide date in YYYY-MM-DD format or any English textual datetime description. Expression Managed can be used (only with YYYY-MM-DD format). For dropdown : only the year is restricted if date use variable not in same page.
cs_CZ: Minimální datum - platné datum ve formátu YYYY-MM-DD nebo jiném anglickém textovém formátu. Může být použit manažer výrazů - ale jen s formátem YYYY-MM-DD. Pro rozbalovací menu se používá jen omezení na rok, je-li datum na jiné stránce.

en: Minimum height of single choice answer boxes
cs_CZ: Minimální výška boxů s jednou možností odpovědi

en: Minimum height of subquestion items
cs_CZ: Minimální výška prvku podotázky

en: Minimum memory available
cs_CZ: Minimální dostupná paměť

en: Minimum number of files that the participant must upload for this question
cs_CZ: Minimální počet souborů, které respondent musí v této otázce načíst.

en: Minimum password length
cs_CZ: Minimální délka hesla

en: Minimum requirements
cs_CZ: Minimální požadavky

en: Minimum section height (mm)
cs_CZ: Minimální výška sekce (mm)

en: Minimum sum value
cs_CZ: Minimální součet

en: Minimum value
cs_CZ: Minimální hodnota

en: Minimum value for array(multi-flexible) question type
cs_CZ: Minimální hodnota pro otázku typu Pole (multi-flexible)

en: Minimum value of the numeric input
cs_CZ: Minimální hodnota číselného vstupu

en: Minute
cs_CZ: Minuta

en: Minute step interval
cs_CZ: Krok minutového intervalu

en: Miscellaneous files
cs_CZ: Různé soubory

en: Missing %s closing right parentheses
cs_CZ: Chybí %s uzavíracích pravých závorek

en: Missing columns
cs_CZ: Chybějící sloupce

en: Missing configuration file.
cs_CZ: Chybí konfigurační soubor.

en: Missing source tag in updater xml
cs_CZ: Chybí tag source v aktualizačním xml

en: Missing stable tag in updater xml
cs_CZ: Chybí tag stable v aktualizačním xml

en: Missing tag %s in %s in extension config.xml
cs_CZ: Chybí tag %s v %s v rozšížení config.xml

en: Missing tag %s in extension config.xml
cs_CZ: Chybí tag %s v rozšíření config.xml

en: Missing type tag in updater xml
cs_CZ: Chybí tag typu v aktualizačním xml

en: Mobile
cs_CZ: Mobil

en: Modified at
cs_CZ: Upraveno

en: Modified by
cs_CZ: Upravil(a)

en: Modified on
cs_CZ: Upraveno

en: Modify
cs_CZ: Upravit

en: Mongolian
cs_CZ: Mongolština

en: Montenegrin
cs_CZ: Černohorština

en: Month
cs_CZ: Měsíc

en: Month display style
cs_CZ: Styl zobrazení měsíce

en: More about conditions and the ExpressionScript engine.
cs_CZ: Další informace o podmínkách a modulu ExpressionScript.

en: More languages
cs_CZ: Další jazyky

en: Move
cs_CZ: Přesunout

en: Move all fields to create column
cs_CZ: Vyrobit sloupec přesunutím všech polí

en: Move file
cs_CZ: Přesunout soubor

en: Move on without warning
cs_CZ: Pokračuj bez upozornění

en: Move to question:
cs_CZ: Přesun na otázku:

en: Moving user templates to new location at %s...
cs_CZ: Přesun uživatelských šablon na nové umístění %s...

en: Multiple choice
cs_CZ: Vícenásobné možnosti

en: Multiple choice questions
cs_CZ: Vícenásobné možnosti

en: Multiple choice with comments
cs_CZ: Vícenásobné možnosti s komentáři

en: Multiple numeric inputs sum must equal this value
cs_CZ: Vícenásobný číselný vstup musí mít součet roven této hodnotě

en: Multiple numerical input
cs_CZ: Vícenásobný číselný vstup

en: Multiple short text
cs_CZ: Vícenásobné krátké texty

en: My account
cs_CZ: Můj účet

en: My first question group
cs_CZ: Moje první skupina otázek

en: My personal menu entries
cs_CZ: Moje osobní položky v menu

en: My personal menus
cs_CZ: Moje osobní menu

en: My personal settings
cs_CZ: Moje osobní nastavení

en: My profile
cs_CZ: Můj profil

en: My user groups
cs_CZ: Moje uživatelské skupiny

en: MySQL database engine type
cs_CZ: Typ databázového stroje MySQL

en: Myanmar (Burmese)
cs_CZ: Myanmarština (barmština)

en: Name
cs_CZ: Jméno

en: Name [ID]
cs_CZ: Jméno [ID]

en: Name of the page where the box should be shown
cs_CZ: Název stránky, na níž má být box zobrazen

en: Name of the survey
cs_CZ: Jméno průzkumu

en: Name of the survey administrator
cs_CZ: Jméno administrátor průzkumu

en: Name should be at least have one sign
cs_CZ: Název by měl mít alespoň jeden znak

en: Name:
cs_CZ: Jméno:

en: Navigation
cs_CZ: Navigace

en: Navigation delay (seconds):
cs_CZ: Prodleva navigace (vteřin)

en: Need {n} access code.|Need {n} access codes.
cs_CZ: Je třeba {n} přístupový kód. | Je třeba {n} přístupových kódů.

en: Neither agree nor disagree
cs_CZ: Neutrální postoj

en: New
cs_CZ: Nový

en: New UNSTABLE update available:
cs_CZ: Je dostupná nová NESTABILNÍ aktualizace:

en: New answer for quota '%s'
cs_CZ: Nová odpověď pro kvótu "%s"

en: New answer option
cs_CZ: Nová odpověď (popisek)

en: New box
cs_CZ: Nový box

en: New box created
cs_CZ: Nový box byl vytvořen

en: New dummy participants were added.
cs_CZ: Byli přidáni noví fiktivní respondenti.

en: New entry was added.
cs_CZ: Nový záznam by vložen.

en: New files were successfully installed.
cs_CZ: Nové soubory byly úspěšně instalovány.

en: New files will be downloaded and installed.
cs_CZ: Nové soubory budou staženy a instalovány.

en: New key
cs_CZ: Nový klíč

en: New label set
cs_CZ: Nová sada popisků

en: New password:
cs_CZ: Nové heslo:

en: New password: %s
cs_CZ: Nové heslo: %s

en: New question group
cs_CZ: Nová skupina otázek

en: New question group was saved.
cs_CZ: Nová skupina otázek byla uložena.

en: New quota
cs_CZ: Nová kvóta

en: New quota saved
cs_CZ: Nová kvóta uložena

en: New rows
cs_CZ: Nové řádky

en: New scenario number:
cs_CZ: Nové číslo scénáře:

en: New survey
cs_CZ: Nový průzkum

en: New survey id:
cs_CZ: Nové ID průzkumu:

en: New survey title:
cs_CZ: Nový název průzkumu:

en: New update available:
cs_CZ: Je dostupná nová aktualizace:

en: Next
cs_CZ: Další

en: Next century
cs_CZ: Následující století

en: Next choice
cs_CZ: Další volba

en: Next decade
cs_CZ: Následuijící dekáda

en: Next month
cs_CZ: Následující měsíc

en: Next year
cs_CZ: Následující rok

en: Next, we will create subquestions and answer options.
cs_CZ: Dále vytvoříme podotázky a možnosti odpovědí.

en: No
cs_CZ: Ne

en: No (but optional)
cs_CZ: Ne (ale volitelně)

en: No CFIELDNAME field set!
cs_CZ: Není nastaveno žádné pole CFIELDNAME!

en: No GID (Group) has been provided. Cannot import question
cs_CZ: Nebylo zadané GID (skupina). Nelze importovat otázku

en: No SID (Survey) has been provided. Cannot import question.
cs_CZ: Nebylo zadané SID (průzkum). Nelze importovat otázku.

en: No Username selected.
cs_CZ: Nebylo vybráno žádné uživatelské jméno.

en: No answer
cs_CZ: Bez odpovědi

en: No answer:
cs_CZ: Bez odpovědi:

en: No answers have been set for this quota.
cs_CZ: Do této kvóty nebyly vloženy žádné odpovědi.

en: No attributes found.
cs_CZ: Nenalezen žádný atribut.

en: No available surveys
cs_CZ: Nejsou dostupné žádné průzkumy

en: No build version found!
cs_CZ: Nebylo nalezeno číslo dílčí verze (build)!

en: No conditions could be copied (due to duplicates)
cs_CZ: Žádné podmínky nebyly zkopírovány (nalezeny duplikáty)

en: No control on checkbox
cs_CZ: Zaškrtávací pole není ovládací

en: No custom function for this survey
cs_CZ: Pro tento průzkum není žádná vlastní funkce

en: No customizable entries found.
cs_CZ: Nejsou k dispozici žádné nastavitelné položky.

en: No database action required!
cs_CZ: Není požadována žádná akce databáze!

en: No file selected
cs_CZ: Není vybrán soubor

en: No file was uploaded.
cs_CZ: Nebyl načten žádný soubor.

en: No group found!
cs_CZ: Žádná skupina nenalezena!

en: No info or no data found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné informace ani data

en: No invitation code is needed to complete the survey.
cs_CZ: K účasti v průzkumu není třeba pozvání ani přístupový kód.

en: No issues with question group order found.
cs_CZ: Pořadí skupin otázek je vpořádku.

en: No issues with question order found.
cs_CZ: Pořadí otázek je vpořádku.

en: No label sets available
cs_CZ: Není k dispozici žádná sada popisků

en: No label sets found.
cs_CZ: Žádné sady popisků nenalezeny.

en: No matching CFIELDNAME group!
cs_CZ: Žádná odpovídající skupina CFIELDNAME!

en: No matching CQID
cs_CZ: Žádná odpovídající CQID

en: No matching group
cs_CZ: Žádná odpovídající skupina

en: No matching question
cs_CZ: Žádná odpovídající otázka

en: No matching survey
cs_CZ: Žádný odpovídající průzkum

en: No new participants were created
cs_CZ: Nebyli vytvoření žádní noví respondenti

en: No notifications found
cs_CZ: Žádná oznámení nenalezena

en: No of surveys
cs_CZ: Počet průzkumů

en: No old responses found.
cs_CZ: Nejsou žádné staré odpovědi.

en: No old survey or survey participants table selected.
cs_CZ: Nebyl vybrán žádný starý průzkum ani ani tabulka respondentů.

en: No parent group
cs_CZ: Chybí nadřazená skupina

en: No parent menu
cs_CZ: Chybí rodičivské menu

en: No participant information lost.
cs_CZ: Žádné informace o respondentovi nebyly ztraceny.

en: No participant shares were deleted
cs_CZ: Žádné sdílení respondenta nebylo odstraněno

en: No participant table found for this survey!
cs_CZ: K tomuto průzkumu nebyla nalezena tabulka respondentů.

en: No participants deleted
cs_CZ: Nebyl odstraněn žádný respondent

en: No participants found.
cs_CZ: Žádný respondent nenalezen

en: No permission
cs_CZ: Nedostatečná práva

en: No preview available
cs_CZ: Náhled není k dispozici

en: No question group found.
cs_CZ: Nenalezena žádná skupina otázek.

en: No question group in this survey
cs_CZ: V průzkumu není žádná skupina otázek

en: No question groups found.
cs_CZ: Nebyla nalezena žádná skupina otázek.

en: No question index will be shown with this format.
cs_CZ: V tomto formátu nebude zobrazen index otázek.

en: No questions found.
cs_CZ: Žádný otázky nenalezeny.

en: No quotas
cs_CZ: Nejsou žádné kvóty

en: No quotas have been set for this survey
cs_CZ: Pro tento průzkum nebyla nastavena žádná kvóta

en: No reminder(s) sent
cs_CZ: Neodeslány žádné připomínky

en: No replacement variable available for this field
cs_CZ: Pro toto pole není dostupná žádná náhradní proměnná

en: No response lines in your file.
cs_CZ: V souboru nejsou žádné řádky odpovědí.

en: No responses are lost.
cs_CZ: Žádné odpovědi nebyly ztraceny.

en: No server answer
cs_CZ: Server neodpovídá

en: No server answer!
cs_CZ: Server neodpovídá!

en: No shared participants found
cs_CZ: Žádní sdílení respondenti nebyli nalezeni

en: No simple graph for this question type
cs_CZ: Pro tento typ otázky neexistuje jednoduchý graf

en: No survey ID has been provided. Cannot copy survey
cs_CZ: Nebylo zadáno ID průzkumu. Průzkum nelze zkopírovat

en: No survey participants found.
cs_CZ: Žádný respondent nenalezen.

en: No survey participants table.
cs_CZ: Žádná tabulka respondentů.

en: No surveys found.
cs_CZ: Nenalezeny žádné průzkumy

en: No syntax errors detected in this survey.
cs_CZ: V průzkumu nebyly nalezeny žádné chyby syntaxe.

en: No temporary folder, cannot read configuration file.
cs_CZ: Není dočasná složka, nelze číst konfigurační soubor.

en: No update available for your version.
cs_CZ: Pro vaši verzi není dostupná žádná aktualizace.

en: No user group selected.
cs_CZ: Nebyla vybrána žádná skupina uživatelů.

en: No user groups found.
cs_CZ: Nenalezena žádná uživatelská skupina.

en: No, cancel
cs_CZ: Ne, zrušit

en: No, thanks.
cs_CZ: Děkuji, ne.

en: Nobody
cs_CZ: Nikdo

en: Nominal
cs_CZ: Nominální

en: Non-existing survey participants table
cs_CZ: Tabulka respondentů neexistuje

en: None
cs_CZ: Žádné

en: None found
cs_CZ: Žádný nenalezen

en: None selected
cs_CZ: Nic nevybráno

en: Norwegian (Bokmal)
cs_CZ: Norština (Bokmal)

en: Norwegian (Nynorsk)
cs_CZ: Norština (Nynorsk)

en: Not Selected
cs_CZ: Nevybráno

en: Not a broken theme!
cs_CZ: Žádný poškozený motiv!

en: Not a valid expression
cs_CZ: Nevalidní výraz

en: Not active.
cs_CZ: Není aktivní.

en: Not all answer options were saved. This usually happens due to server limitations ( PHP setting max_input_vars) - please contact your system administrator.
cs_CZ: Nebyly uloženy všechny možnosti odpovědí. Toto se nejčastěji stává kvůli omezením serveru (nastavení max_input_vars v PHP) - kontaktujte prosím svého systémového administrátora.

en: Not all emails were sent:
cs_CZ: Nebyly odeslány všechny emaily:

en: Not all labels were updated successfully.
cs_CZ: Ne všechny popisky byly úspěšně změněny.

en: Not all subquestions were saved. This usually happens due to server limitations ( PHP setting max_input_vars) - please contact your system administrator.
cs_CZ: Nebyly uloženy všechny dílčí otázky. Toto se nejčastěji stává kvůli omezením serveru (nastavení max_input_vars v PHP) - kontaktujte prosím svého systémového administrátora.

en: Not completed
cs_CZ: Nedokončeno

en: Not completed or Not displayed
cs_CZ: Nedokončeno nebo Nezobrazeno

en: Not displayed
cs_CZ: Nezobrazeno

en: Not enough response data
cs_CZ: Není dostatek odpovědí (návratnost)

en: Not enough space
cs_CZ: Není dostatek místa

en: Not enough values for calculation
cs_CZ: Není dostatek hodnot pro výpočet

en: Not equal to
cs_CZ: není rovno

en: Not found
cs_CZ: Nenalezeno

en: Not found!
cs_CZ: Nenalezeno!

en: Not imported label sets
cs_CZ: Sady popisků nebyly importovány

en: Not invited
cs_CZ: Nepozván

en: Not relevant for this question type
cs_CZ: Pro tento typ otázky není relevantní

en: Not started
cs_CZ: Nezapočato

en: Not updatable!
cs_CZ: Není aktualizovatelné!

en: Note : In some hosting, like shared hosting, it can happen that the available free space is not correctly evaluated. If you checked manually that you have enough free space to update, please, just ignore this error.
cs_CZ: Poznámka: U některých hostingů, například sdílených, se může stát že odhad volného místa není správný. Pokud jste se manuálně přesvědčili, že máte místa dostatek, tak tuto chybu ignorujte.

en: Note that this assessment section will only show if assessment rules have been set and assessment mode is activated.
cs_CZ: Uvědomte si, že panel hodnocení se zobrazí až po nastavení pravidel hodnocení a povolení módu hodnocení.

en: Note that you cannot undo a delete if you proceed. The data will be gone.
cs_CZ: Pokud budete pokračovat tak vymazané tabulky již nebudou moci být obnoveny. Data budou permanentně vymazána.

en: Note:
cs_CZ: Poznámka:

en: Note: Adding role(s) to a user will overwrite any individual user permissions!
cs_CZ: Poznámka: Přiřazeni jakékoliv role uživateli změní všechna jeho individuální oprávnění!

en: Note: All fields marked with (*) are required.
cs_CZ: Poznámka: Všechna pole označena (*) jsou povinná.

en: Note: Automatically loading the end URL works only if the survey is activated.
cs_CZ: Poznámka: Automatické načtení koncového URL funguje pouze v případě, že je průzkum aktivován.

en: Note: Because you are updating from a stable to an unstable version or vice versa a change log might not be available or incomplete.
cs_CZ: Poznámka: Protože aktualizujete ze stabilní na nestabilní verzi nebo naopak, tak seznam změn nemusí být kompletní nebo dostupný.

en: Note: Demo mode is activated. Marked (*) settings can't be changed.
cs_CZ: Poznámka: Demo mód je aktivován. Označené (*) nastavení nelze měnit.

en: Note: If you deactivated this survey in error, it is possible to restore this data easily if you do not make any changes to the survey structure. See the LimeSurvey documentation for further details
cs_CZ: Upozornění: Pokud jste tento průzkum deaktivovali omylem je možné tato data snadno obnovit pokud nezměníte strukturu průzkumu. Více informací naleznete v LimeSurvey dokumentaci.

en: Note: If you turn on the -Anonymized responses- option for this survey then LimeSurvey will mark participants who complete the survey only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
cs_CZ: Poznámka: Zapnete-li volbu -Anonymní odpovědi-, pak pro zajištění anonymity respondentů systém po vyplnění dotazníku označí respondenta pouze pomocí  'Y' místo data/času.

en: Note: Print will not include items on this page
cs_CZ: Poznámka: Položky z této stránky nebudou vytištěny

en: Note: Standard participant fields cannot be automatically mapped
cs_CZ: Pozn.: Standardní pole přístupových kódů nemohou být automaticky mapovaná

en: Note: This is a standard theme.
cs_CZ: Poznámka: Toto je standardní motiv.

en: Note: This link only works if the survey is activated.
cs_CZ: Poznámka: Tento odkaz funguje pouze v případě, že je průzkum aktivován.

en: Note: This survey has a past expiration date configured and is currently not available to participants. Please remember to update/remove the expiration date in the survey settings after activation.
cs_CZ: Poznámka: Tento průzkum má nastavené staré datum vypršení platnosti. Účastníkům by byl nepřístupný. Nezapomeňte proto po aktivaci upravit nebo odebrat datum expirace.

en: Note: XSS filtering is always disabled for the superadministrator.
cs_CZ: Poznámka: Filtrování  XSS je pro superadmina vždy vypnuto.

en: Note: You can only give limited permissions to other users because your own permissions are limited, too.
cs_CZ: Poznámka: Jiným uživatelům můžete přidělit pouze omezenou skupinu oprávnění, protože vaše oprávnění jsou také omezená.

en: Note: You can't edit the condition because there are currently conditions set for this question by the condition designer.
cs_CZ: Poznámka: Podmínku nemůžete upravit ručně, protože už jsou pro tuto otázku nastaveny podmínky Návrhářem podmínek.

en: Note: You can't edit the relevance equation because there are currently conditions set for this question.
cs_CZ: Pozn.: Rovnici relevance nemůžete editovat, protože pro tuto otázku jsou nyní nastaveny podmínky.

en: Nothing to translate on this page
cs_CZ: Na této straně není nic k překladu

en: Nothing to update
cs_CZ: Není co updatovat

en: Notice: Field '%s' was left empty, even though it is a mandatory attribute.
cs_CZ: Poznámka: Pole "%s" zůstalo prázdné, i když je to povinný atribut.

en: Notification %s not found
cs_CZ: Upozornění %s nebylo nalezeno

en: Notification & data management
cs_CZ: Oznámení & správa dat

en: Notification and data management settings
cs_CZ: Nastavení upozornění a správy dat

en: Notifications
cs_CZ: Oznámení

en: Notifications & data
cs_CZ: Oznámení a data

en: Nov
cs_CZ: Lis

en: November
cs_CZ: Listopad

en: Now click on "Save & activate survey"
cs_CZ: Teď klikněte na "Uložit a aktivovat průzkum"

en: Now click on 'Save and add question'.
cs_CZ: Teď klikněte na "Uložit a přidat otázku "

en: Now save the answer options
cs_CZ: Nyní uložte možnosti odpovědí

en: Now save the created question
cs_CZ: Nyní uložte vytvořenou otázku

en: Now save the subquestions
cs_CZ: Nyní uložte podotázky

en: Now save your survey
cs_CZ: Nyní uložte svůj průzkum

en: Now that we've got some subquestions, we have to add answer options as well.
cs_CZ: Nyní, když už máme hotové nějaké podotázky, musíme k nim také přidat odpovědi.

en: Now when you are finished click on 'Save and add question'.
cs_CZ: Po dokončení klikněte na tlačítko 'Uložit a přidat otázku'.

en: Now, activate your survey.
cs_CZ: Nyní aktivujte průzkum.

en: Null values are ignored in calculations
cs_CZ: Null hodnoty jsou při výpočtech ignorovány

en: Number greater than
cs_CZ: Číslo větší než

en: Number less than
cs_CZ: Číslo menší než

en: Number of attribute fields to add:
cs_CZ: Zadejte počet polí atributů uživatelů, které si přejete přidat:

en: Number of cases
cs_CZ: Počet případů

en: Number of characters:
cs_CZ: Počet znaků

en: Number of columns:
cs_CZ: Počet sloupců:

en: Number of files greater than
cs_CZ: Počet souborů větší než

en: Number of files less than
cs_CZ: Počet souborů menší než

en: Number of participants:
cs_CZ: Počet respondentů:

en: Number of questions/groups:
cs_CZ: Počet otázek či skupin:

en: Number of records in this query:
cs_CZ: Počet záznamů v tomto dotazu:

en: Numbers
cs_CZ: Čísla

en: Numbers only
cs_CZ: Pouze čísla

en: Numbers only for 'Other'
cs_CZ: Pro "Jiné" pouze čísla

en: Numeric tokens
cs_CZ: Číselné tokeny

en: Numerical input
cs_CZ: Číselný vstup

en: OR
cs_CZ: NEBO

en: Occitan
cs_CZ: Okcitánština

en: Oct
cs_CZ: Říj

en: October
cs_CZ: Říjen

en: Off
cs_CZ: Vypnuto

en: Offset:
cs_CZ: Posun:

en: Old VV version
cs_CZ: Stará verze VV

en: On
cs_CZ: Zapnuto

en: On errors
cs_CZ: Při chybě

en: On page
cs_CZ: Na stránce

en: On requesting the update information from limesurvey.org there has been an error:
cs_CZ: Při vyžádání aktualizačních informací z limesurvey.org se vyskytla chyba:

en: On the following page you will be able to create a pdf that can be printed filled out and scanned again.
cs_CZ: Na následující stránce můžete vytvořit soubor formátu pdf, který může být vytištěn, vyplněn a a poté naskenován zpět.

en: Once a survey is activated you can no longer:
cs_CZ: Když je průzkum aktivován, nelze již:

en: One
cs_CZ: Jedna

en: One or more file have either exceeded the filesize/are not in the right format or the minimum number of required files have not been uploaded. You cannot proceed until these have been completed
cs_CZ: Jeden nebo více souborů buď přesáhlo povolenou velikost, není v povoleném formátu, nebo bylo vloženo méně souborů než je vyžadováno. Nemůžete pokračovat dokud nebude otázka platně zodpovězena.

en: One or more mandatory questions have not been answered. You cannot proceed until these have been completed.
cs_CZ: Jedna nebo více povinných otázek nebylo zodpovězeno. Nemůžete pokračovat, dokud  na tyto otázky neodpovíte.

en: One or more questions have not been answered in a valid manner. You cannot proceed until these answers are valid.
cs_CZ: Jedna nebo více otázek nebyla zodpovězena platným způsobem. Nemůžete pokračovat, dokud nebudou platně zodpovězeny.

en: One or more uploaded files are not in proper format/size. You cannot proceed until these files are valid.
cs_CZ: Jedno nebo více souborů není v povoleném formátu nebo velikosti. Nemůžete pokračovat, dokud nebudou tyto soubory platné.

en: One-time password
cs_CZ: Jednorázové heslo

en: Online Manual
cs_CZ: Příručka on-line

en: Online manual
cs_CZ: Příručka on-line

en: Only %s new dummy participants were added after %s trials.
cs_CZ: Bylo přidáno pouze %s nových fiktivních respondentů  po %s pokusech.

en: Only CSV files are allowed.
cs_CZ: Jsou povoleny pouze soubory CSV.

en: Only Superadmin
cs_CZ: Pouze superadmin

en: Only admin
cs_CZ: Pouze admin

en: Only an integer value may be entered in this field.
cs_CZ: Do tohoto pole můžete vložit pouze celé číslo.

en: Only answer the following question if:
cs_CZ: Na tuto otázku odpovídejte pouze pokud:

en: Only answer this if the following conditions are met:
cs_CZ: Odpovídejte pouze, jsou-li splněny následující podmínky:

en: Only answer this question for the items you did not select in question %s ('%s')
cs_CZ: Odpovídejte na tuto otázku pouze pro položky, které jste nevybral(a) v otázce %s ('%s')

en: Only answer this question for the items you selected in question %s ('%s')
cs_CZ: Odpovídejte na tuto otázku pouze pro položky, které jste vybral(a) v otázce %s ('%s')

en: Only answer this question if the following conditions are met:
cs_CZ: Na tuto otázku odpovězte pouze tehdy, jsou-li splněny následující podmínky:

en: Only export entries which contain this string in the email address.
cs_CZ: Exportovat pouze položky, které obsahují v e-mailové adrese tento řetězec.

en: Only integer values may be entered in these fields.
cs_CZ: Do těchto polí můžete vložit pouze celá čísla.

en: Only numbers may be entered in '%s' accompanying text field.
cs_CZ: Do pole vedle "%s" mohou být vložena pouze čísla.

en: Only numbers may be entered in these fields.
cs_CZ: Do tohoto pole můžete vložit pouze čísla.

en: Only numbers may be entered in this field.
cs_CZ: Do tohoto pole mohou být vložena pouze čísla.

en: Only one CSV attribute is mapped with central attribute.
cs_CZ: Pouze jeden CSV atribut je mapován na centrální atribut.

en: Only one central attribute is mapped with participant attribute
cs_CZ: Na atribut respondenta je namapován jen jeden centrální atribut

en: Only previous pages answers are available
cs_CZ: Jsou dostupné pouze odpovědi z předchozích stránek

en: Only show question
cs_CZ: Pouze zobrazit otázky

en: Only variables can be assigned values
cs_CZ: Přiřadit hodnotu lze pouze do proměnných

en: Only {n} access code has been created.|Only {n} access codes have been created.
cs_CZ: Byl vytvořen pouze {n} přístupový kód. Bylo vytvořeno pouze {n} přístupových kódů.

en: Oops, There was an error deleting the file
cs_CZ: Hups, Při mazání souboru se vyskytla chyba

en: Open date/time selector
cs_CZ: Otevřít výběr data / času

en: Open editor
cs_CZ: Otevřít editor

en: Open general survey settings
cs_CZ: Otevřít základní nastavení průzkumu

en: Open imported theme
cs_CZ: Otevřít importovaný motiv

en: Open printable view
cs_CZ: Otevřít tiskový náhled

en: Open sharing panel
cs_CZ: Otevřít panel sdílení

en: Open the general survey overview
cs_CZ: Otevře přehled základních nastavení

en: Open the syntax file in SPSS in Unicode mode.
cs_CZ: Otevřete soubor syntaxe v SPSS v Unicode módu.

en: Open theme editor in new window
cs_CZ: Otevřít editor motivu v novém okně

en: Open-access mode:
cs_CZ: Mód volného přístupu:

en: OpenStreetMap via MapQuest
cs_CZ: OpenStreetMap pomocí MapQuest

en: Operating system
cs_CZ: Operační systém

en: Option
cs_CZ: Možnost

en: Option 'Other':
cs_CZ: Možnost 'Jiné':

en: Optional
cs_CZ: Nepovinné

en: Optional Question
cs_CZ: Volitelná otázka

en: Optional fields:
cs_CZ: Volitelná pole:

en: Optional modules
cs_CZ: Volitelné moduly

en: Options
cs_CZ: Možnosti

en: Or, try out our interactive tutorial tour
cs_CZ: Nebo můžete zkusit interaktivního výukového průvodce

en: Order
cs_CZ: Pořadí

en: Order - like 3)
cs_CZ: Pořadí - jako 3)

en: Ordinal
cs_CZ: Pořadový

en: Organize question group/questions
cs_CZ: Organizovat skupiny otázek/otázky

en: Orientation
cs_CZ: Orientace

en: Original value
cs_CZ: Původní hodnota

en: Other
cs_CZ: Jiné

en: Other comment
cs_CZ: Další komentář

en: Other files:
cs_CZ: Jiné soubory:

en: Other users may edit this participant
cs_CZ: Ostatní uživatelé mohou editovat tohoto respondenta

en: Other:
cs_CZ: Jiné:

en: Outdated
cs_CZ: Zastaralé

en: Output format
cs_CZ: Výstupní formát

en: Output options
cs_CZ: Možnosti výstupu

en: Overall assessment score
cs_CZ: Celkový výsledek hodnocení

en: Overview
cs_CZ: Přehled

en: Overwrite existing attribute values if a participant already exists?
cs_CZ: Přepsat existující hodnoty atributů, pokud už respondent existuje?

en: Overwrite existing auto mapped attribute values if a participant already exists?
cs_CZ: Přepsat existující automaticky mapované hodnoty atributů, pokud už respondent existuje

en: Overwrite existing participant attribute values if a duplicate participant is found?
cs_CZ: Pokud je nalezen duplicitní účastník, mají se také přepsat hodnoty jeho atributů?

en: Overwrite existing participant attribute values if a participant already exists?
cs_CZ: Přepsat existující hodnoty atributů účastníka, pokud účastník již existuje?

en: Overwrite existing standard field values if a participant already exists?
cs_CZ: Přepsat existující hodnoty standardních polí, pokud už respondent existuje

en: Overwrite existing users
cs_CZ: Přepsat stávající uživatele

en: Overwrite files with the same name when uploaded, moved or copied through the editor/file-manager
cs_CZ: Při nahrávání, přesouvání nebo kopírování pomocí editoru / správce souborů přepsat soubory se stejným názvem

en: Owner
cs_CZ: Vlastník

en: Owner ID
cs_CZ: ID vlastníka

en: Owner UID
cs_CZ: Uživatelovo UID

en: Owner:
cs_CZ: Vlastník:

en: Owner?
cs_CZ: Vlastník?

en: PDF export
cs_CZ: Export PDF

en: PDF header string (if empty, survey name will be used):
cs_CZ: Obsah PDF záhlaví (je-li prázdné, bude použit název průzkumu):

en: PDF header title (if empty, site name will be used):
cs_CZ: Titulek PDF hlavičky (je-li prázdné, bude použit název serveru)

en: PDF questions in bold:
cs_CZ: Otázky v PDF tučně:

en: PHP GD library
cs_CZ: Knohovna PHP GD

en: PHP LDAP library
cs_CZ: Knihovna PHP LDAP

en: PHP PDO driver library
cs_CZ: Knihovna ovladačů PHP PDO

en: PHP Sodium library [data encryption]
cs_CZ: Knihovna PHP Sodium [šifrování dat]

en: PHP imap library
cs_CZ: Knihovna PHP imap

en: PHP mbstring library
cs_CZ: Knihovna PHP mbstring

en: PHP version
cs_CZ: Verze PHP

en: PHP version is only %s
cs_CZ: Verze PHP je pouze %s

en: PHP version required:
cs_CZ: Požadovaná verze PHP:

en: PHP zip library
cs_CZ: Knihovna PHP zip

en: PHP zlib library
cs_CZ: Knihovna PHP zlib

en: PHP/PECL JSON library
cs_CZ: Knihovna PHP/PECL JSON

en: PHP_CURL library not loaded
cs_CZ: Není nahrána knihovna PHP_CURL

en: Packages To Load
cs_CZ: Balíčky k načtení

en: Pad a string to a certain length with another string
cs_CZ: Doplnit řetězec do zadané délky jiným řetězcem

en: Page format:
cs_CZ: Formát stránky:

en: Page orientation:
cs_CZ: Orientace stránky

en: Panel integration
cs_CZ: Sjednocení panelů

en: Papiamento (Curaçao & Bonaire)
cs_CZ: Papiamento (Curaçao a Bonaire)

en: Parameter
cs_CZ: Parametr

en: Parent
cs_CZ: Rodič

en: Parent group
cs_CZ: Rodičovská skupina

en: Parent menu?
cs_CZ: Nadřazené menu?

en: Parent user
cs_CZ: Nadřazený uživatel

en: Partial
cs_CZ: Částečné

en: Partial (saved) responses
cs_CZ: Částečné odpovědi

en: Partial:
cs_CZ: Část:

en: Participant
cs_CZ: Respondent

en: Participant ID
cs_CZ: ID respondenta

en: Participant attribute descriptions were successfully updated.
cs_CZ: Popis atributů přístupových kódů byl úspěšně aktualizován.

en: Participant attribute: %s
cs_CZ: Atribut účastníka: %s

en: Participant attributes to create
cs_CZ: Atributy respondentů, které budou vytvořeny

en: Participant deleted
cs_CZ: Respondent odstraněn

en: Participant may save and resume later:
cs_CZ: Respondenti mohou nedokončený průzkum uložit a pokračovat později:

en: Participant removed from sharing
cs_CZ: Sdílení respondenta ukončeno.

en: Participant settings
cs_CZ: Nastavení respondenta

en: Participant share deleted
cs_CZ: Sdílení respondenta odstraněno

en: Participant shared.
cs_CZ: Respondent byl nasdílen.

en: Participant successfully added
cs_CZ: Respondent byl úspěšně přidán

en: Participant successfully updated
cs_CZ: Respondent byl úspěšně aktualizován

en: Participant table already exist for this survey.
cs_CZ: Tabulka účastníků tohoto průzkumu už existuje.

en: Participants
cs_CZ: Respondenti

en: Participants can save partially finished surveys
cs_CZ: Respondenti mohou uložit rozpracované průzkumy

en: Participants may print answers:
cs_CZ: Respondenti smí tisknout odpovědi:

en: Participants owned by you
cs_CZ: Resppondenti, kteří Vám patří

en: Participants shared with you
cs_CZ: Respondenti, kteří jsou s Vámi sdíleni

en: Participants you have shared
cs_CZ: Respondenti, které jste nasdílel

en: Pashto
cs_CZ: Paštština

en: Password
cs_CZ: Heslo

en: Password must be at least %d character long|Password must be at least %d characters long
cs_CZ: Heslo musí mít alespoň %d znak|Heslo musí mít alespoň %d znaků

en: Password must be at most %d character long|Password must be at most %d characters long
cs_CZ: Heslo nesmí být delší než %d znak|Heslo nesmí být delší než %d znaků

en: Password must include at least %d lowercase letter|Password must include at least %d lowercase letters
cs_CZ: Heslo musí obsahovat alespoň %d malé písmeno|Heslo musí obsahovat alespoň %d malá písmena

en: Password must include at least %d number|Password must include at least %d numbers
cs_CZ: Heslo musí obsahovat alespoň %d číslici|Heslo musí obsahovat alespoň %d číslice

en: Password must include at least %d special character|Password must include at least %d special characters
cs_CZ: Heslo musí obsahovat alespoň %d speciální znak|Heslo musí obsahovat alespoň %d speciální znaky

en: Password must include at least %d uppercase letter|Password must include at least %d uppercase letters
cs_CZ: Heslo musí obsahovat alespoň %d velké písmeno|Heslo musí obsahovat alespoň %d velká písmena

en: Password warning
cs_CZ: Varování hesla

en: Password:
cs_CZ: Heslo:

en: Passwords do not match
cs_CZ: Hesla se neshodují.

en: Passwords do not match!
cs_CZ: Hesla se neshodují!

en: Passwords does not fulfill minimum requirement:
cs_CZ: Hesla nesplňují minimální požadavky:

en: Path
cs_CZ: Cesta

en: Percentage
cs_CZ: Procenta

en: Percentage of total:
cs_CZ: Procent z celku:

en: Permission
cs_CZ: Oprávnění

en: Permission level
cs_CZ: Úroveň oprávnění

en: Permission level?
cs_CZ: Úroveň oprávnění?

en: Permission role %s
cs_CZ: Oprávnění role %s

en: Permission roles
cs_CZ: Role oprávnění

en: Permission to activate/deactivate a survey
cs_CZ: Oprávnění aktivovat/deaktivovat průzkum

en: Permission to create participants in the central participants database (for which all permissions are automatically given) and view, update and delete participants from other users
cs_CZ: Oprávnění vytvářet vlastní respondenty v centrální databázi  (pro kterou jsou automaticky přidělena všechna oprávnění) a zobrazovat, měnit a mazat respondenty ostatních uživatelů

en: Permission to create surveys (for which all permissions are automatically given) and view, update and delete surveys from other users
cs_CZ: Oprávnění vytvářet průzkumy (ke kterým máte automaticky všechna oprávnění) a zpřístupňovat své průzkumy jiným uživatelům

en: Permission to create(data entry)/view/update/delete/import/export responses
cs_CZ: Oprávnění vytvořit(vstup dat)/prohlížet/aktualizovat/vymazat/importovat/exportovat odpovědi

en: Permission to create, view, update and delete user groups
cs_CZ: Oprávnění vytvářet, zobrazovat, měnit a mazat skupiny uživatelů

en: Permission to create, view, update and delete users
cs_CZ: Oprávnění vytvářet, zobrazovat, měnit a mazat uživatele

en: Permission to create, view, update, delete, export and import label sets/labels
cs_CZ: Oprávnění vytvářet, zobrazovat, měnit, mazat, exportovat a importovat sady popisků/popisky

en: Permission to create, view, update, delete, export and import templates
cs_CZ: Oprávnění vytvářet, zobrazovat, měnit, mazat, exportovat a importovat šablony

en: Permission to create/update/delete/import/export participants
cs_CZ: Oprávnění vytvořit/aktualizovat/vymazat/importovat/exportovat respondenty

en: Permission to create/view/update/delete assessments rules for a survey
cs_CZ: Oprávnění vytvořit/prohlížet/aktualizovat/vymazat pravidla hodnocení průzkumu

en: Permission to create/view/update/delete quota rules for a survey
cs_CZ: Oprávnění vytvořit/prohlížet/aktualizovat/vymazat kvóty průzkumu

en: Permission to create/view/update/delete/import/export the questions, groups, answers & conditions of a survey
cs_CZ: Oprávnění vytvořit/prohlížet/aktualizovat/vymazat/importovat/exportovat otázky, skupiny, odpovědi a podmínky průzkumu

en: Permission to delete a survey
cs_CZ: Oprávnění vymazat průzkum

en: Permission to modify survey security settings
cs_CZ: Oprávnění měnit zabezpečení průzkumu

en: Permission to view & update the translations using the quick-translation feature
cs_CZ: Oprávnění prohlížet a aktualizovat překlady pomocí funkce rychlého překladu

en: Permission to view and update global settings & plugins and to delete and import plugins
cs_CZ: Oprávnění zobrazovat a měnit globální nastavení a zásuvné moduly, importovat a mazat zásuvné moduly

en: Permission to view statistics
cs_CZ: Oprávnění prohlížet statistiky

en: Permission to view/update the survey settings including survey participants table creation
cs_CZ: Práva pro zobrazení a aktualizaci nastavení průzkumu (včetně možnosti vytvoři tabulku respondentů)

en: Permission to view/update the survey text elements, e.g. survey title, survey description, welcome and end message
cs_CZ: Oprávnění zobrazovat/měnit textové prvky průzkumu, jako jsou název průzkumu, popis průzkumu, uvítací a ukončovací zprávu, a další.

en: Permission?
cs_CZ: Oprávnění?

en: Permissions were successfully updated.
cs_CZ: Oprávnění byla úspěšně změněna.

en: Persian
cs_CZ: Perština

en: Pie chart
cs_CZ: Koláčový graf

en: Place questions into a specified randomization group, all questions included in the specified group will appear in a random order
cs_CZ: Zařadí otázku do zvolené skupiny pro náhodné pořadí. Všechny otázky do skupiny zařazené se budou zobrazovat v náhodném pořadí.

en: Placeholder fields
cs_CZ: Pole zástupných řetězců

en: Please %s check your settings %s.
cs_CZ: %s zkontrolujte své nastavení %s, prosím.

en: Please <a href="%s">log in</a>.
cs_CZ: <a href="%s">Přihlašte se</a> prosím.

en: Please add at least two answer options to proceed.
cs_CZ: Přidejte prosím alespoň dvě možnosti odpovědi, než budete pokračovat.

en: Please add at least two subquestions
cs_CZ: Vložte prosím alespoň dvě podotázky

en: Please be aware that your answers will not be saved, because the survey isn't active yet.
cs_CZ: Mějte prosím na zřeteli, že vaše odpovědi nebudou uloženy, protože průzkum zatím není aktivní.

en: Please be careful - if you delete default entries you may not be able access some parts of the application.
cs_CZ: Buďte opatrní - pokud odstraníte defaultní položky, nemusíte mít přístup k některým částem aplikace.

en: Please be patient and try again in about 5 minutes.
cs_CZ: Prosíme o trpělivost, zkuste to znovu asi za 5 minut.

en: Please be patient until you are forwarded to the final URL.
cs_CZ: Mějte prosím chvíli strpení, než budete přesměrováni na cílovou adresu.

en: Please be very careful.
cs_CZ: Buďte prosím velice opatrní.

en: Please buy a new one!
cs_CZ: Je třeba zakoupit nový!

en: Please change the directory permissions of the folder %s in order to preview themes.
cs_CZ: Pro umořnění náhledu témat změňte oprávnění složky %s

en: Please check any problems above and then proceed to the final step.
cs_CZ: Vyřešte prosím případné problémy vypsané výše, pak pokračujte k závěrečnému kroku.

en: Please check at least one box per row.
cs_CZ: Zaškrtněte prosím minimálně jednu položku v řádku.

en: Please check at least one item.
cs_CZ: Prosím zaškrtněte alespoň jednu položku.

en: Please check the directory permissions.
cs_CZ: Prosím zkontrolujte práva adresáře.

en: Please check the format of your answer.
cs_CZ: Zkontrolujte prosím formát odpovědi.

en: Please check the matching combinations.
cs_CZ: Vyverte prosím odpovídající kombince.

en: Please check these settings now:
cs_CZ: Zkontrolujte prosím tato nastavení:

en: Please choose
cs_CZ: Prosím zvolte

en: Please choose *all* that apply:
cs_CZ: Prosím zvolte *vše*, co je relevantní:

en: Please choose *only one* of the following:
cs_CZ: Prosím zvolte *pouze jednu* z následujících možností:

en: Please choose all that apply and provide a comment:
cs_CZ: Prosím zvolte vše, co je relevantní, a doplňte komentář:

en: Please choose at least %s items.
cs_CZ: Prosím vyberte minimálně %s položek.

en: Please choose no more than %s items.
cs_CZ: Prosím vyberte maximálně  %s položek.

en: Please choose one option.
cs_CZ: Vyberte prosím jednu možnost.

en: Please choose the appropriate response for each item:
cs_CZ: Prosím zvolte vhodnou odpověď pro každou z položek:

en: Please choose the label sets you want to export:
cs_CZ: Vyberte sady popisků, které si přejete exportovat:

en: Please choose...
cs_CZ: Vyberte prosím...

en: Please click and drag the slider handles to enter your answer.
cs_CZ: Pro zadání odpovědi prosím uchopte a posuňte posuvníky.

en: Please complete all parts of the date.
cs_CZ: Vyplňte prosím všechny části datumu!

en: Please complete all parts.
cs_CZ: Prosím dokončete všechny části

en: Please confirm
cs_CZ: Potvrďte prosím

en: Please confirm that you want to opt out of this survey by clicking the button below.
cs_CZ: Pokud se tohoto výzkumu nechcete účastnit a nechcete dostávat další pozvánky, klikněte prosím na následující odkaz.

en: Please confirm the access code by answering the security question below and click 'Continue'.
cs_CZ: Potvrďte prosím právo k přístupu zodpovězením kontrolní otázky níže. Poté klikněte na "pokračovat".

en: Please confirm the access code by answering the security question below and click continue.
cs_CZ: Potvrďte prosím přístupový kód odpovědí na kontrolní otázku níže. Poté stiskněte "pokračovat".

en: Please confirm you want to clear your response?
cs_CZ: Potvrďte prosím, že chcete svou odpověď opravdu vymazat.

en: Please contact %s ( %s ) for further assistance.
cs_CZ: Pokud potřebujete další pomoc, kontaktujte prosím %s (%s).

en: Please contact %s to report this problem.
cs_CZ: Problém prosím nahlašte %s.

en: Please contact the LimeSurvey team.
cs_CZ: Prosím kontaktujte LimeSurvey tým.

en: Please contact your LimeSurvey administrator for your password.
cs_CZ: Pro získání hesla kontaktujte prosím svého administrátora LimeSurvey.

en: Please continue with populating the database.
cs_CZ: Pokračujte prosím naplněním databáze.

en: Please do a backup of the menu entries you want to keep.
cs_CZ: Udělejte si prosím zílohu položek menu, které chcete zachovat.

en: Please do a backup of the menus you want to keep.
cs_CZ: Proveďte prosím zálohu těch menu, která chcete zachovat.

en: Please do not repeat the request without modifications.
cs_CZ: Neopakujte prosím požadavek, dokud jej nezměníte.

en: Please enter a date:
cs_CZ: Prosím napište datum:

en: Please enter only numbers.
cs_CZ: Vložte prosím pouze čísla.

en: Please enter the database settings you want to use for LimeSurvey:
cs_CZ: Zadejte prosim nastavení databáze, kterou chcete používat v LimeSurvey:

en: Please enter the name for the new theme:
cs_CZ: Zadejte prosím jméno nového tématu:

en: Please enter your comment here
cs_CZ: Zde prosím vložte Váš komentář

en: Please explain something in detail:
cs_CZ: Prosím vysvětlete to detailně:

en: Please fax your completed survey to:
cs_CZ: Prosím odfaxujte vyplněný průzkum na:

en: Please fill in %s answers
cs_CZ: Vyplňte prosím %s odpovědí

en: Please fill in at least %s answers
cs_CZ: Vyplňte prosím minimálně %s odpovědí

en: Please fill in at least one answer
cs_CZ: Vyplňte prosím minimálně jednu odpověď

en: Please fill in at most %s answers
cs_CZ: Vyplňte prosím maximálně %s odpovědí

en: Please fill in at most one answer
cs_CZ: Vyplňte prosím maximálně jednu odpověď

en: Please fill in from %s to %s answers.
cs_CZ: Vyplňte prosím od %s do %s odpovědí.

en: Please first update to Version 2.6.4 or any later 2.x version before you update to Version 3.x.
cs_CZ: Nejprve prosím updatujte na verzi 2.6.4 nebo některou pozdější verzi z řady 2.x. Pak teprve proveďte přechod na verzi 3.x.

en: Please fix the following input errors:
cs_CZ: Opravte prosím následující chyby:

en: Please fix this error in your database and try again
cs_CZ: Opravte prosím tuto chybu v databázi a zkuste to znovu

en: Please have patience and retry in 30 minutes. Thank you for your understanding.
cs_CZ: Mějte prosím trpělivost a zkuste to znovu za 30 minut. Děkujeme za pochopení.

en: Please log in first.
cs_CZ: Nejprve se musíte přihlásit.

en: Please make sure that your CSV contains the fields '%s', '%s', '%s', '%s', and '%s'
cs_CZ: Zkontrolujte, jestli váš soubor CSV obsahuje pole "%s", "%s", "%s", "%s a "%s"

en: Please note that if you delete an incomplete response during a running survey, the participant will not be able to complete it.
cs_CZ: Pozor! Pokud odstraníte nehotovou odpověď během probíhajícího průzkumu, účastník ji nebude moci dokončit.

en: Please note that once responses have collected with this survey and you want to add or remove groups/questions or change one of the settings above, you will need to deactivate this survey, which will move all data that has already been entered into a separate archived table.
cs_CZ: Jakmile průzkum obsahuje nějaké výsledky, je třeba jej před přidáním nebo odstraněním otázek či jejich skupin, nebo změnou nastavení na této stránce, bezpodmínečně deaktivovat. 
    Deaktivace přesune již získaná data do oddělené archivní tabulky.

en: Please note: This file does not contain any collected responses.
cs_CZ: Vezměte prosím na vědomí, že tento soubor neobsahuje žádné shromážděné odpovědi.

en: Please number each box in order of preference from 1 to
cs_CZ: Prosím očíslujte každé okénko podle preferencí od 1 do

en: Please put in a valid code. Only letters and numbers are allowed and it has to start with a letter. For example [Question1]
cs_CZ: Zadejte prosím platný kód. Může obsahovat pouze písmena a číslice a musí začínat písmenem. Příklad: [Otázka1]

en: Please rank all items.
cs_CZ: Prosím ohodnoťte všechny položky

en: Please remember that in order to have a valid code, it must contain only letters and numbers, also please check that it starts with a letter.
cs_CZ: Vezměte prosím na vědomí, že platný kód smí obsahovat pouze písmena a čísla. Zkontrolujte také, jestli začíná začíná písmenem.

en: Please select %s answers
cs_CZ: Vyberte prosím %s odpovědí

en: Please select a file to import!
cs_CZ: Vyberte prosím soubor pro import!

en: Please select a language:
cs_CZ: Prosím zvolte jazyk:

en: Please select a plugin to install!
cs_CZ: Vyberte prosím zásuvný modul, který chcete nainstalovat!

en: Please select a user first
cs_CZ: Vyberte prosím uživatele

en: Please select a user group first
cs_CZ: Vyberte prosím nejprve uživatelskou skupinu

en: Please select an answer for each combination.
cs_CZ: Vyberte prosím odpověď pro každou kombinaci.

en: Please select at least %s answers
cs_CZ: Vyberte prosím minimálně %s odpovědí

en: Please select at least one answer
cs_CZ: Vyberte prosím minimálně jednu odpověď

en: Please select at least one file for deletion
cs_CZ: Prosím vyberte alespoň jeden soubor ke smazání.

en: Please select at least one file for download
cs_CZ: Prosím vyberte pro stažení alespoň jeden soubor.

en: Please select at least one item
cs_CZ: Vyberte prosím alespoň jednu možnost

en: Please select at most %s answers
cs_CZ: Vyberte prosím maximálně %s odpovědí

en: Please select at most one answer
cs_CZ: Vyberte prosím maximálně jednu odpověď

en: Please select filters and click on the "View statistics" button to generate the statistics.
cs_CZ: Vyberte prosím filtr a klikněte na tlačítko "Zobrazit statistiky". Tím se vygeneruje statistika.

en: Please select from %s to %s answers.
cs_CZ: Vyberte prosím od %s do %s odpovědí.

en: Please select one answer
cs_CZ: Vyberte prosím jednu odpověď

en: Please select the 'Array'-type.
cs_CZ: Vyberte prosím typ "Pole"

en: Please select your preferred language:
cs_CZ: Prosím zvolte svůj preferovaný jazyk:

en: Please solve the following equation:
cs_CZ: Vyřešte prosím následující výpočet:

en: Please submit by %s
cs_CZ: Odpovězte prosím do %s

en: Please type in a code that consists only of letters and numbers, and doesn't start with a number.
cs_CZ: Zadejte prosím kód, který se skládá pouze z písmen a číslic, ale nezačíná číslicí.

en: Please type in the new theme name above.
cs_CZ: Zadejte prosím nový název motivu.

en: Please upload %s files
cs_CZ: Nahrajte prosím %s souborů

en: Please upload %s more file(s).
cs_CZ: Prosím, nahrajte %s další(ch) soubor(ú).

en: Please upload at least %s files
cs_CZ: Nahrajte prosím minimálně %s souborů

en: Please upload at least one file
cs_CZ: Nahrajte prosím minimálně jeden soubor

en: Please upload at most %s files
cs_CZ: Nahrajte prosím maximálně %s souborů

en: Please upload at most one file
cs_CZ: Nahrajte prosím maximálně jeden soubor

en: Please upload between %s and %s files
cs_CZ: Nahrajte prosím minimálně %s a maximálně %s souborů

en: Please upload one file
cs_CZ: Nahrajte prosím jeden soubor

en: Please use the survey navigation buttons or index.  It appears you attempted to use the browser back button to re-submit a page.
cs_CZ: Používejte prosím navigační tlačítka dotazníku, nebo obsah dotazníku (pokud je  dispozici). Vypadá to, že jste k zobrazení stránky použili zpětné tlačítko prohlížeče.

en: Please verify the following information before continuing with the database upgrade:
cs_CZ: Před tím, než budete pokračovat s upgradem databáze, zkontrolujte prosím následující informace:

en: Please visit %s to download the update.
cs_CZ: Pro stažení aktualizace navštivte prosím %s.

en: Please wait, loading data...
cs_CZ: Prosím čekejte, načítají se data...

en: Please write your answer here:
cs_CZ: Prosím napište svou odpověď zde:

en: Please write your answer(s) here:
cs_CZ: Prosím napište své odpovědi zde:

en: Plugin
cs_CZ: Zásuvný modul

en: Plugin %s didn't exist, settings not imported
cs_CZ: Zásuvný modul "%s" neexistuje, nastavení nebylo načteno

en: Plugin '%s' does already exist.
cs_CZ: Zásuvný modul "%s" již existuje.

en: Plugin error
cs_CZ: Chyba zásuvného modulu

en: Plugin is not active
cs_CZ: Zásuvný modul není aktivní

en: Plugin is not compatible with your LimeSurvey version.
cs_CZ: Zásuvný modul není kompatibilní s vaší verzí LimeSurvey.

en: Plugin load error
cs_CZ: Chyba při načtení zásuvného modulu

en: Plugin manager
cs_CZ: Správce zásuvných modulů

en: Plugin manager - scanned files
cs_CZ: Správce zásuvných modulů - prohlédnuté soubory

en: Plugin settings:
cs_CZ: Nastavení zásuvného modulu:

en: Plugin uninstalled.
cs_CZ: Zásuvný modul odinstalován.

en: Plugin was activated.
cs_CZ: Plugin byl spuštěn.

en: Plugin was deactivated.
cs_CZ: Plugin byl vypnut.

en: Plugin was installed.
cs_CZ: Zásuvný modul byl nainstalován.

en: Plugin:
cs_CZ: Zásuvný modul:

en: Plugins
cs_CZ: Zásuvné moduly

en: Polar chart
cs_CZ: Polární graf

en: PolarArea
cs_CZ: Výsečový

en: Polish
cs_CZ: Polština

en: Polish (Informal)
cs_CZ: Polština (neformální)

en: Poorly terminated expression - expected a constant or variable
cs_CZ: Špatně ukončený výraz - je očekávaná konstanta či proměnná

en: Populate database
cs_CZ: Naplnit databázi

en: Popup
cs_CZ: Rozbalovací

en: Portrait
cs_CZ: Na výšku

en: Portuguese
cs_CZ: Portugalština

en: Portuguese (Brazilian)
cs_CZ: Portugalština (brazilská)

en: Position
cs_CZ: Pozice

en: Position:
cs_CZ: Pozice:

en: Position?
cs_CZ: Pozice?

en: Pre-installation check
cs_CZ: Kontrola před instalací

en: Pre-installation check for LimeSurvey
cs_CZ: Předinstalační kontrola pro LimeSurvey

en: Pre-mapped attributes
cs_CZ: Předmapované atributy

en: Predefined
cs_CZ: Předdefinováno

en: Predefined label sets
cs_CZ: Předdefinované sady štítků

en: Predefined label sets...
cs_CZ: Přednastavené sady popisků ...

en: Prefix for list items
cs_CZ: Prefix položek seznamu

en: Prefix|Suffix for dropdown lists
cs_CZ: Prefix/Suffix rozbalovacího seznamu

en: Present answer options in reverse order
cs_CZ: Zobrazovat odpovědi (popisky) v obráceném pořadí

en: Present as text input boxes instead of dropdown lists
cs_CZ: Zobrazit jako textová pole místo rozbalovacích seznamů

en: Present dropdown control(s) instead of list of radio buttons
cs_CZ: Použít rozbalovací seznam(y) místo přepínačového seznamu

en: Present subquestions/answer options in random order
cs_CZ: Zobrazovat dílčí otázky/možnosti odpovědí v náhodném pořadí

en: Presentation
cs_CZ: Zobrazení

en: Presentation & navigation
cs_CZ: Zobrazení & navigace

en: Presentation & navigation settings
cs_CZ: Prezentační a navigační nastavení

en: Preserve response IDs
cs_CZ: Zachovat ID odpovědí

en: Preview
cs_CZ: Náhled

en: Preview current group
cs_CZ: Náhled aktuální skupiny

en: Preview image
cs_CZ: Náhled obrázku

en: Preview question
cs_CZ: Náhled otázky

en: Preview question group
cs_CZ: Zobrazit skupinu otázek

en: Preview question type
cs_CZ: Náhled typu otázky

en: Preview survey
cs_CZ: Náhled průzkumu

en: Preview:
cs_CZ: Náhled:

en: Previous
cs_CZ: Předcházející

en: Previous answer fields
cs_CZ: Předchozí pole odpovědí

en: Previous century
cs_CZ: Předchozí století

en: Previous decade
cs_CZ: Předchozí dekáda

en: Previous month
cs_CZ: Předchozí měsíc

en: Previous questions
cs_CZ: Předcházející otázky

en: Previous session is set to be finished.
cs_CZ: Předchozí relace byla nastavena k ukončení.

en: Previous year
cs_CZ: Předchozí rok

en: Print answers
cs_CZ: Tisk odpovědí

en: Print your answers.
cs_CZ: Vytisknout své odpovědi.

en: Printable survey
cs_CZ: Tisknutelný průzkum

en: Printable survey (*.html)
cs_CZ: Tisknutelný průzkum (*.html)

en: Prior to 16
cs_CZ: Do 16

en: Privacy policy error text:
cs_CZ: Chybová hláška zásady ochrany osobních údajů:

en: Privacy policy label text:
cs_CZ: Text popisku ochrany osobních údajů:

en: Privacy policy text:
cs_CZ: Text zásad ochrany osobních údajů:

en: Pro tip: The subquestion may even contain HTML code.
cs_CZ: Rada pro pokročilé: Dílčí otázka může obsahovat i HTML kód.

en: Processing...
cs_CZ: Zpracovávání...

en: Progress
cs_CZ: Postup

en: Public statistics:
cs_CZ: Veřejná statistika:

en: Publication & access
cs_CZ: Zveřejnění a přístup

en: Publication & access control
cs_CZ: Publikace & správa přístupu

en: Publication & access control settings
cs_CZ: Zveřejnění a nastavení přístupu

en: Publication and access settings
cs_CZ: Zveřejnění a nastavení přístupu

en: Publish API on /admin/remotecontrol:
cs_CZ: Zveřejnit API na /admin/remotecontrol:

en: Q1 and Q3 calculated using %s
cs_CZ: Q1 a Q3 spočítané pomocí %s

en: Question
cs_CZ: Otázka

en: Question ID
cs_CZ: ID otázky

en: Question Theme has been sucessfully converted to LimeSurvey 4
cs_CZ: Motiv otázky byl úspěšně zkonvertován do LimeSurvey 4

en: Question Type:
cs_CZ: Typ otázky:

en: Question animation
cs_CZ: Animace otázky

en: Question attribute
cs_CZ: Atribut otázky

en: Question attributes
cs_CZ: Atributy otázky

en: Question attributes:
cs_CZ: Atributy otázky:

en: Question background color
cs_CZ: Barva pozadí otázky

en: Question borders
cs_CZ: Okraje otázky

en: Question by Question
cs_CZ: Otázka za otázkou

en: Question by question
cs_CZ: Otázka za otázkou

en: Question by question mode not yet supported.
cs_CZ: Režim "otázka za otázkou" není zatím podporován.

en: Question cannot be stored. Please check the answer options for duplicates or empty codes.
cs_CZ: Otázka nelze uložit. Zkontrolujte prosím možné odpovědi, jestli nemají duplicitní nebo prázdné kódy.

en: Question cannot be stored. Please check the subquestion codes for duplicates or empty codes.
cs_CZ: Otázku nelze uložit. Zkontrolujte prosím kódy všech podotázek, jestli se neopakují nebo nejsou nevyplněné.

en: Question code
cs_CZ: Kód otázky

en: Question code %s was updated to %s.
cs_CZ: Kód otázky %s byl změněn na %s.

en: Question code & question text
cs_CZ: Kód a text otázky

en: Question code / ID
cs_CZ: Kód otázky / ID

en: Question code:
cs_CZ: Kódy otázek:

en: Question codes must be unique.
cs_CZ: Kód otázek musí být unikátní.

en: Question codes must start with a letter and may only contain alphanumeric characters.
cs_CZ: Kódy otázek musí začínat písmenem a mohou obashovat pouze alfanumerické znaky.

en: Question codes were successfully regenerated.
cs_CZ: Kódy otázek byly úspěšně znovuvytvořeny.

en: Question could not be created with error on %s: %s
cs_CZ: Otázka nemohla být vytvořena kvůli chybě na %s: %s

en: Question could not be created.
cs_CZ: Nelze vytvořit otázku.

en: Question could not be deleted. There are conditions for other questions that rely on this question. You cannot delete this question until those conditions are removed.
cs_CZ: Otázku nelze smazat. Jiné otázky mají nastaveny podmínky zobrazení závislé na této otázce. Tuto otázku nemůžete smazat, dokud nebudou tyto podmínky odstraněny.

en: Question could not be saved
cs_CZ: Otázka nemůže být uložena

en: Question could not be updated
cs_CZ: Nelze změnit otázku

en: Question could not be updated with error on %s: %s
cs_CZ: Otázka nemohla být změněna kvůli chybě na %s: %s

en: Question could not be updated.
cs_CZ: Otázka nemohla být změněna.

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions  before you can change the type of this question.
cs_CZ: Otázka nemohla být změněna. Podmínky ostatních otázek závisí na odpovědích této otázky a jejich změna by způsobila problémy. Před změnou typu této otázky musíte takovéto podmínky vymazat.

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions before you can change the type of this question.
cs_CZ: Nelze změnit otázku. Podmínky jiných otázek závisí na odpovědích této otázky a změna typu způsobí problémy. Nejprve musíte smazat tyto podmínky.

en: Question creation failed - input was malformed or invalid
cs_CZ: Vytvoření otázky se nezdařilo - vstup je poškozenáý nebo chybný

en: Question explorer
cs_CZ: Průzkumník otázek

en: Question group
cs_CZ: Skupina otázek

en: Question group description
cs_CZ: Popis skupiny otázek

en: Question group editor
cs_CZ: Editor skupin otázek

en: Question group import is complete.
cs_CZ: Import skupiny otázek je hotov.

en: Question group import summary
cs_CZ: Souhrn importu skupiny otázek

en: Question group name
cs_CZ: Jméno skupiny otázek

en: Question group overview
cs_CZ: Přehled skupiny otázek

en: Question group successfully saved.
cs_CZ: Skupina otázek byla úspěšně uložena.

en: Question group successfully stored
cs_CZ: Skupina otázek byla úspěšně uložena

en: Question group:
cs_CZ: Skupina otázek:

en: Question groups
cs_CZ: Skupiny otázek

en: Question groups in this survey
cs_CZ: Skupiny otázek v tomto průzkumu

en: Question has been stored, but an error happened:
cs_CZ: Otázka byla uložena, ale došlo k chybě:

en: Question help
cs_CZ: Nápověda k otázce

en: Question id
cs_CZ: ID otázky

en: Question id (qid) : '%s' is already in use.
cs_CZ: ID (qid) otázky "%s" bylo už někde použito.

en: Question import is complete.
cs_CZ: Import otázky je hotov.

en: Question import summary
cs_CZ: Přehled importu otázky

en: Question imported successfully
cs_CZ: Otázka byla úspěšně importována

en: Question in language %s could not be created with error on %s: %s
cs_CZ: Otázka v jazyce %s nemohla být vytvořena kvůli chybě v %s: %s

en: Question in language %s could not be created.
cs_CZ: Otázka v jazyce %s nemohla být vytvořena.

en: Question index
cs_CZ: Obsah

en: Question is added to target (result is set to database default value).
cs_CZ: Otázka je přidána do cíle (výsledek je nastaven na výchozí hodnotu databáze).

en: Question is moved to another group (result is imported correctly).
cs_CZ: Otázka je přesunuta do jiné skupiny (výsledek je importován vpořádku).

en: Question is removed from target (result is ignored).
cs_CZ: Otázka je odstraněna z cíle (výsledek je ignorován).

en: Question list
cs_CZ: Seznam otázek

en: Question not found
cs_CZ: Otázka nenalezena

en: Question preview
cs_CZ: Náhled otázky

en: Question quick actions
cs_CZ: Rychlé akce k otázce

en: Question selection
cs_CZ: Výběr otázek

en: Question selector mode
cs_CZ: Režim výběru otázek

en: Question shadow
cs_CZ: Vystínování otázky

en: Question successfully copied
cs_CZ: Otázka byla úspěšně zkopírována

en: Question successfully saved.
cs_CZ: Otázka byla úspěšně uložena.

en: Question successfully stored
cs_CZ: Otázka byla úspěšně uložena

en: Question summary
cs_CZ: Shrnutí otázky

en: Question template
cs_CZ: Šablona otázky

en: Question text
cs_CZ: Text otázky

en: Question theme
cs_CZ: Motiv otázky:

en: Question theme could not be converted to LimeSurvey 4 standard. Reason: No matching core theme with the name %s could be found
cs_CZ: Tento motiv otázky nelze převést do standardu LimeSurvey 4. Důvod: Nebyl nalezen žádný odpovídající základní motiv s názvem %s

en: Question theme:
cs_CZ: Motiv průzkumu:

en: Question themes
cs_CZ: Motivy otázek

en: Question themes:
cs_CZ: Motivy otázky:

en: Question time
cs_CZ: Čas otázky

en: Question title
cs_CZ: Nadpis otázky

en: Question type
cs_CZ: Typ otázky

en: Question type is being extended and cannot be uninstalled
cs_CZ: tento typ otázky byl rozšířen, proto jej nelze odinstalovat

en: Question type is used in a Survey and cannot be uninstalled
cs_CZ: Tento typ otázky se používá v průzkumu, proto jej nelze odinstalovat

en: Question type selector:
cs_CZ: Režim výběru typů otázek:

en: Question type:
cs_CZ: Typ otázky:

en: Question update failed, input array malformed or invalid
cs_CZ: Aktualizace dotazu se nezdařila, vstupní pole je poškozené nebo chybné

en: Question validation equation
cs_CZ: Rovnice k ověření otázky

en: Question validation tip
cs_CZ: Nápověda k ověření otázky

en: Question was successfully added.
cs_CZ: Otázka byla úspěšně přidána.

en: Question was successfully deleted.
cs_CZ: Otázka byla úspěšně smazána.

en: Question was successfully saved.
cs_CZ: Otázka byla úspěšně uložena.

en: Question:
cs_CZ: Otázka:

en: Question:
cs_CZ: Otázky:

en: Questions
cs_CZ: Otázky

en: Questions in group:
cs_CZ: Otázky ve skupině

en: Questions in this survey
cs_CZ: Otázky v tomto průzkumu

en: Questions with conditions to this group
cs_CZ: Otázky s podmínkami na tuto skupinu

en: Quick CSV report
cs_CZ: Rychlý CSV report

en: Quick actions
cs_CZ: Rychlé akce

en: Quick add
cs_CZ: Rychlé přidání

en: Quick add...
cs_CZ: Rychlé přidání ...

en: Quick edit
cs_CZ: Rychlá úprava

en: Quick menu
cs_CZ: Rychlé menu

en: Quick statistics
cs_CZ: Rychlé statistiky

en: Quick translation
cs_CZ: Rychlý překlad

en: Quick-add answers
cs_CZ: Rychlé přidání dílčích otázek

en: Quick-add conditions
cs_CZ: Rychlé přidání podmínek

en: Quick-add subquestion or answer items
cs_CZ: Rychlé přidání dílčích otázek nebo odpovědí

en: Quick-translation
cs_CZ: Rychlý překlad

en: Quota action
cs_CZ: Akce kvóty

en: Quota could not be added!
cs_CZ: Nelze přidat kvótu.

en: Quota language settings:
cs_CZ: Nastavení jazyka kvóty

en: Quota members
cs_CZ: Členové kvóty

en: Quota members:
cs_CZ: Členové kvóty:

en: Quota message (%s)
cs_CZ: Zpráva kvóty (%s)

en: Quota message:
cs_CZ: Zpráva kvóty:

en: Quota name
cs_CZ: Jméno kvóty

en: Quota name (%s)
cs_CZ: Název kvóty (%s)

en: Quota out
cs_CZ: Překročená kvóta

en: Quota saved
cs_CZ: Kvóta uložena

en: Quota with ID %s was deleted
cs_CZ: Kvóta s ID=%s byla smazána

en: Quotas
cs_CZ: Kvóty

en: Quotas exceeded
cs_CZ: Kvóty překročeny

en: Quote equations
cs_CZ: Rovnice jako citace

en: Quote equations for CSV export
cs_CZ: Rovnice jako citace pro export do CSV

en: Quote equations:
cs_CZ: Rovnice jako citace:

en: Quote meta characters
cs_CZ: Uveďte meta znaky

en: RANK
cs_CZ: HODNOST

en: RPC interface enabled:
cs_CZ: Rozhranní RPC povoleno:

en: Radar chart
cs_CZ: Pavučinový graf

en: Radio button animation
cs_CZ: Animace radiobuttonu

en: Radio list
cs_CZ: Sada přepínačů

en: Random Group
cs_CZ: Náhodná skupina

en: Random order
cs_CZ: Náhodné pořadí

en: Random order:
cs_CZ: Náhodné pořadí:

en: Random password (suggestion):
cs_CZ: Náhodné heslo (návrh):

en: Randomization group name
cs_CZ: Jméno skupiny pro náhodné pořadí

en: Randomization group:
cs_CZ: Namátkové skupiny:

en: Randomize on each page load
cs_CZ: Náhodné při každém načtení stránky

en: Range
cs_CZ: Rozsah

en: Rank %s
cs_CZ: Seřaďte %s

en: Rank header
cs_CZ: Záhlaví pořadí

en: Ranking
cs_CZ: Pořadí

en: Read
cs_CZ: Načíst

en: Really delete this survey menu entry?
cs_CZ: Upravdu smazat tuto položku menu průzkumu?

en: Really delete this survey menu?
cs_CZ: Skutečně chcete smazat toto menu?

en: Really restore the default survey menu entries?
cs_CZ: Opravdu chcete obnovit výchozí položky menu?

en: Really restore the default survey menus?
cs_CZ: Opravdu obnovit defaultní menu průzkumu?

en: Reason:
cs_CZ: Důvod:

en: Recommended
cs_CZ: Doporučené

en: Record Deleted
cs_CZ: Záznam smazán

en: Records displayed:
cs_CZ: Zobrazených záznamů:

en: Records imported
cs_CZ: Importované záznamy

en: Recover your password
cs_CZ: Obnovit heslo

en: Referrer URL
cs_CZ: Odkazující URL

en: Referrer URL will be saved.
cs_CZ: Bude zaznamenáno odkazující URL

en: RegExp
cs_CZ: Regulární výraz

en: Regenerate question codes
cs_CZ: Znovu vytvořit kódy otázek

en: Registration
cs_CZ: Registrace

en: Registration attachments:
cs_CZ: Přílohy registrace:

en: Registration email
cs_CZ: Registrační e-mail

en: Registration email body
cs_CZ: Tělo registračního e-mailu

en: Registration email body:
cs_CZ: Tělo registračního e-mailu:

en: Registration email subject
cs_CZ: Předmět registračního e-mailu

en: Registration email subject:
cs_CZ: Předmět registračního e-mailu:

en: Regular expression
cs_CZ: Regulární výraz

en: Regular update
cs_CZ: Řádný update

en: Relative width of checkbox wrapper element
cs_CZ: Relativní šířka obalového prvku zaškrtávacího políčka

en: Relative width of the labels
cs_CZ: Relativní šířka popisků

en: Relative width of the text input wrapper element
cs_CZ: Relativní šířka obalového prvku pro zadávání textu

en: Relevance
cs_CZ: Relevantnost

en: Relevance equation:
cs_CZ: Rovnice relevance:

en: Reload URL
cs_CZ: Obnovit URL

en: Reload captcha
cs_CZ: Znovu načíst captcha

en: Reload image
cs_CZ: Znovunačtení obrázku

en: Reload your survey by clicking on the following link (or pasting it into your browser):
cs_CZ: Nahrajte svůj průzkum kliknutím na následující odkaz (nebo vložením do prohlížeče):

en: Reloading screen. Please wait.
cs_CZ: Znovunačítám obrazovku. Počkejte prosím.

en: Remaining
cs_CZ: Zbývá

en: Remaining updates:
cs_CZ: Zbývající aktualizace:

en: Remember the plus button
cs_CZ: Vzpomeňte si na tlačítko "plus"

en: Reminder
cs_CZ: Připomínka

en: Reminder %s skipped, already sent.
cs_CZ: Přeskakuji upomínku %s, byla už poslána.

en: Reminder Email:
cs_CZ: E-mail s připomínkou:

en: Reminder attachments:
cs_CZ: Přílohy upomínky:

en: Reminder count
cs_CZ: Počet připomínek

en: Reminder count:
cs_CZ: Počet upomínek

en: Reminder email
cs_CZ: E-mailové upomínky

en: Reminder email body
cs_CZ: Tělo e-mailu upomínky

en: Reminder email body:
cs_CZ: Tělo e-mailu upomínky:

en: Reminder email subject
cs_CZ: Předmět e-mailu upomínky

en: Reminder email subject:
cs_CZ: Předmět e-mailu s upomínkou:

en: Reminder sent to:
cs_CZ: Připomínka odeslána na:

en: Reminder sent?
cs_CZ: Připomínka odeslána?

en: Reminder status:
cs_CZ: Stav připomínek:

en: Reminder to participate in a survey
cs_CZ: Připomenutí účasti na průzkumu

en: Reminder(s) sent
cs_CZ: Připomínka(ky) odeslány

en: RemoteControl is available using %s for transport and exposes the following functionality:
cs_CZ: Vzdálený přístup je k dispozici pomoci %s pro přenos a zpřístupnění následujících funkcí:

en: Remove
cs_CZ: Odstranit

en: Remove attachment
cs_CZ: Odstranit přílohu

en: Remove filters
cs_CZ: Odstranit filtry

en: Remove from blacklist?
cs_CZ: Odstranit z černé listiny?

en: Remove link
cs_CZ: Odstranit odkaz

en: Remove text or uncheck checkbox automatically
cs_CZ: Odstranit text a odškrtnout pole automaticky

en: Rename
cs_CZ: Přejmenovat

en: Rename this theme to:
cs_CZ: Přejmenovat motiv na:

en: Renewed
cs_CZ: Obnoveno

en: Renumber scenarios
cs_CZ: Přečíslovat scénáře

en: Renumber the new record.
cs_CZ: Přečíslovat nový záznam.

en: Reorder
cs_CZ: Přeuspořádat

en: Repeat a string
cs_CZ: Zopakovat řetězec

en: Repeat headers
cs_CZ: Opakovat hlavičku

en: Repeat headers every n-th subquestions (Set to 0 to deactivate).
cs_CZ: Zopakovat záhlaví u každé n-té podotázky (Zruší se nastavením hodnoty 0).

en: Repeat new password:
cs_CZ: Zopakujte nové heslo:

en: Repeat password:
cs_CZ: Zopakujte heslo:

en: Repeating headings in array questions every X subquestions:
cs_CZ: Opakovat záhlaví v otázkách typu pole po každých X dílčích otázkách:

en: Replace
cs_CZ: Nahradit

en: Replace all occurrences of the search string with the replacement string
cs_CZ: Nahradit všechny výskyty hledaného řetězce nahrazujícím řetězcem

en: Replace answers in file in the existing record.
cs_CZ: Nahradit odpovědi v souboru v existujícím záznamu.

en: Replace choice header (default: "%s")
cs_CZ: Zaměnit záhlaví volby (výchozí: "%s")

en: Replace existing label set
cs_CZ: Nahradit existující sadu popisků

en: Replace label set?
cs_CZ: Nahradit sadu popisků?

en: Replace rank header (default: "%s")
cs_CZ: Zaměnit záhlaví pořadí (výchozí: "%s")

en: Replace the existing record.
cs_CZ: Přepsat existující záznam.

en: Replaces the label of the 'Other:' answer option with a custom text
cs_CZ: Nahrazení názvu "Jiné:" vlastním textem

en: Report and skip the new record.
cs_CZ: Ohlásit a přeskočit nový záznam.

en: Report bugs
cs_CZ: Nahlásit chyby

en: Require at least one digit
cs_CZ: Musí obsahovat alespoň jednu číslici

en: Require at least one special character
cs_CZ: Musí obsahovat alespoň jeden speciální znak

en: Require at least one uppercase letter
cs_CZ: Vyžadovat alespoň jedno velké písmeno

en: Required
cs_CZ: Požadováno

en: Required PHP modules:
cs_CZ: Vyžadované PHP moduly:

en: Resend access code
cs_CZ: Znovu poslat přístupový kód

en: Resend login data
cs_CZ: Znovu odeslat přihlašovací údaje

en: Reset
cs_CZ: Vyčistit

en: Reset all your participants to the 'not used' state
cs_CZ: Změnit stav všech vašich přístupových kódu na "nepoužitý"

en: Reset completed responses to the incomplete state
cs_CZ: Resetujte vyplněné odpovědi zpět do nevyplněného stavu

en: Reset conditions
cs_CZ: Znovu nastavit podmínky

en: Reset conditions?
cs_CZ: Resetovat podmínky?

en: Reset now
cs_CZ: Okamžitě vymazat.

en: Reset response start ID?
cs_CZ: Znovu nastavit počáteční ID odpovědí?

en: Reset start/end date/time?
cs_CZ: Znovu nastavit datum/čas začátku/konce?

en: Reset theme
cs_CZ: Resetovat motiv

en: Reset this template
cs_CZ: Vynulovat tuto šablonu

en: Reset this theme
cs_CZ: Resetovat motiv

en: Reset to default
cs_CZ: Obnovit do základního nastavení

en: Reset to default boxes
cs_CZ: Vrať na defaultní boxy

en: Reset to default settings:
cs_CZ: Vrátit do základního nastavení

en: Resources
cs_CZ: Zdroje

en: Resources Import Summary
cs_CZ: Souhrn importu zdrojů

en: Resources import summary
cs_CZ: Souhrn importu zdrojů

en: Response
cs_CZ: Odpověď

en: Response ID
cs_CZ: ID odpovědi

en: Response data (Attention: Doesn't include files uploaded in a file upload question. These have to be exported separately.)
cs_CZ: Data odpovědí (Upozornění: Export nezahrnuje soubory, nahrané v otázkách, vyžadujících nahrání souborů. Tyto soubory musí být exportovány samostatně.)

en: Response data file (*.csv,*.vv,*.txt) (maximum size: %d MB):
cs_CZ: Soubor s daty odpovědí (*.csv,*.vv,*.txt) (maximální velikost: %d MB):

en: Response filters
cs_CZ: Filtr odpovědí

en: Response import summary
cs_CZ: Přehled importu odpovědí

en: Response submission for survey {SURVEYNAME}
cs_CZ: Odeslaná odpověď průzkumu {SURVEYNAME}

en: Response submission for survey {SURVEYNAME} with results
cs_CZ: Odeslaná odpověď průzkumu {SURVEYNAME} s výsledky

en: Response summary
cs_CZ: Přehled odpovědí

en: Response(s) deleted.
cs_CZ: Odpověd(i) smazána(y).

en: Responses
cs_CZ: Odpovědi

en: Responses & statistics
cs_CZ: Odpovědi a statistika

en: Responses and statistics
cs_CZ: Odpovědi a statistiky

en: Responses containing
cs_CZ: Odpovědi obsahující

en: Responses to this survey are NOT anonymized.
cs_CZ: Odpovědi tohoto průzkum NEJSOU anonymní.

en: Responses to this survey are anonymized.
cs_CZ: Odpovědi tohoto průzkum jsou anonymní.

en: Responses will be date stamped.
cs_CZ: Odpovědi budou označeny datem.

en: Responses will have the IP address anonymized.
cs_CZ: Odpovědi budou mít anonymizovanou IP adresu

en: Responses will have the IP address logged.
cs_CZ: U odpovědí bude zaznamenána IP adresa.

en: Responses will have their referring URL logged.
cs_CZ: U odpovědí bude zaznamenána URL adresa.

en: Responses will not be date stamped.
cs_CZ: Odpovědi nebudou označeny datem.

en: Responses will not have the IP address anonymized.
cs_CZ: Odpovědi nebudou mít anonymizovanou IP adresu.

en: Responses will not have the IP address logged.
cs_CZ: U odpovědí nebude zaznamenána IP adresa.

en: Responses will not have their referring URL logged.
cs_CZ: U odpovědí nebude zaznamenána URL adresa.

en: Restart this survey
cs_CZ: Restartovat tento průzkum

en: Restore
cs_CZ: Obnovit

en: Restore options
cs_CZ: Obnovit nastavení

en: Restrict input to integer values
cs_CZ: Omezí vstup pouze na celá čísla

en: Result
cs_CZ: Výsledek

en: Results
cs_CZ: Výsledky

en: Results from LDAP Query.
cs_CZ: Výsledky z LDAP dotazu.

en: Resume later
cs_CZ: Pokračovat později

en: Return a formatted string
cs_CZ: Vrátit formátovaný řetězec

en: Return a list of retAttr from sgqa1...sgqaN which pass the criteria (cmpAttr op value)
cs_CZ: Vrátit seznam retAttr z intervalu hodnot sgqa1 až sgqaN, které splňují kritéria (cmpAttr op value)

en: Return comma-separated list of values
cs_CZ: Vrátit čárkou oddělený seznam hodnot

en: Return current UNIX timestamp
cs_CZ: Vrátit aktuální UNIX timestamp

en: Return part of a string
cs_CZ: Navrátí část řetězce

en: Return to admin home
cs_CZ: Návrat na domovskou stránku administrace

en: Return to label set administration
cs_CZ: Návrat k administraci sady popisků

en: Return to main view
cs_CZ: Návrat do hlavního zobrazení

en: Return to plugin manager
cs_CZ: Návrat do Správce zásuvných modulů

en: Return to survey
cs_CZ: Zpět na průzkum

en: Return to survey administration
cs_CZ: Návrat k administraci průzkumu

en: Return to survey list
cs_CZ: Návrat do seznamu průzkumů

en: Return to theme list
cs_CZ: Návrat na seznam motivů

en: Returns true if all non-empty responses are unique
cs_CZ: Vrátí pravdu, jsou-li všechny neprázdné odpovědi unikátní

en: Returns true(1) if it is a valid date in gregorian calendar
cs_CZ: Vrací pravda(1) pokud se jedná o platné datum gregoriánského kalendáře

en: Reverse a string
cs_CZ: Převrátit řetězec

en: Reverse answer order
cs_CZ: Odpovědi v obráceném pořadí

en: Reverse the slider direction
cs_CZ: Obrátit směr posuvníku

en: Reverses the slider direction and repositions the min/max text accordingly.
cs_CZ: Otočí směr posuvníku a odpovídajícím způsobem přemístí i popisy min/max.

en: Right to left
cs_CZ: Zprava doleva

en: Role successfully saved
cs_CZ: Role byla úspěšně uložena

en: Role updated
cs_CZ: Role byla aktualizována

en: Role was successfully imported.
cs_CZ: Role byla úspěšně importována.

en: Roles successfully deleted
cs_CZ: Role byly úspěšně smazány

en: Romanian
cs_CZ: Rumunština

en: Root URL:
cs_CZ: Základní URL:

en: Round fractions down
cs_CZ: Zaokrouhlit směrem dolů

en: Round fractions up
cs_CZ: Zaokrouhlit směrem nahoru

en: Rounds a number to an optional precision
cs_CZ: Zaokrouhlit číslo na volitelnou přesnost

en: Rows
cs_CZ: Řádky

en: Rows & columns
cs_CZ: Řádky a sloupce

en: Russian
cs_CZ: Ruština

en: SMTP debug mode:
cs_CZ: Režim SMTP ladění:

en: SMTP debug output:
cs_CZ: Výstup SMTP debug:

en: SMTP encryption:
cs_CZ: SMTP šifrování:

en: SMTP password:
cs_CZ: SMTP Heslo:

en: SMTP username:
cs_CZ: SMPT Uživatelské jméno

en: SPSS export scale type
cs_CZ: Typ SPSS škály pro export

en: SPSS version:
cs_CZ: Verze SPSS:

en: SQL CODE THAT FAILED
cs_CZ: SQL KÓD, KTERÝ CHYBOVAL

en: SQL command failed: %s
cs_CZ: SQL příkaz se nezdařil: %s

en: SSL not enforced
cs_CZ: SSL není vynucováno

en: Same
cs_CZ: Stejný

en: Same height for all answer options
cs_CZ: Stejná výška pro všechny možné odpovědi

en: Same height for lists
cs_CZ: Stejná výška pro seznamy

en: Same origin
cs_CZ: Stejný původ

en: Save
cs_CZ: Uložit

en: Save & activate survey
cs_CZ: Uložit a aktivovat průzkum

en: Save IP address:
cs_CZ: Uložit IP adresu:

en: Save IP address?
cs_CZ: Uložit IP adresu?

en: Save Now
cs_CZ: Nyní uložit

en: Save and add a new question
cs_CZ: Uložit a přidat novou otázku

en: Save and add group
cs_CZ: Uložit a přidat skupinu

en: Save and add question
cs_CZ: Uložit a přidat otázku

en: Save and close
cs_CZ: Uložit a zavřít

en: Save and close now and let's edit the answer options.
cs_CZ: Teď to uložte a zavřte. Začneme editovat možnosti odpovědi.

en: Save and new
cs_CZ: Uložit a nová

en: Save and new group
cs_CZ: Uložit a nová skupina

en: Save as PDF
cs_CZ: Uložit jako PDF

en: Save as default values
cs_CZ: Uložit jako výchozí hodnoty

en: Save as label set
cs_CZ: Uložit jako soubor štítků

en: Save as label set:
cs_CZ: Ulož jako množinu popisků:

en: Save both of them on the R working directory (use getwd() and setwd() on the R command window to get and set it)
cs_CZ: Uložit obojí do pracovního adresáře R (použijte getwd() a setwd() v příkazovém okně R pro získání a nastavení)

en: Save boxes settings
cs_CZ: Uložit nastavení pro vrácené e-maily

en: Save changes
cs_CZ: Uložit změny

en: Save city
cs_CZ: Uloží město

en: Save country
cs_CZ: Uloží stát

en: Save for further completion by survey user
cs_CZ: Uložit pro pozdější dokončení průzkumu uživatelem

en: Save postal code
cs_CZ: Uloží poštovní směrovací číslo

en: Save question group
cs_CZ: Uložit skupinu otázek

en: Save referrer URL:
cs_CZ: Ukládat URL stránky, odkud přišel:

en: Save referrer URL?
cs_CZ: Uložit odkazující URL?

en: Save settings
cs_CZ: Uložit nastavení

en: Save state
cs_CZ: Uloží stát (z federace)

en: Save this, then create another:
cs_CZ: Uložit toto, pak vytvořit další:

en: Save timings:
cs_CZ: Uložit časy:

en: Save timings?
cs_CZ: Ukládat časy vyplnění?

en: Save your unfinished survey
cs_CZ: Uložte svůj nedokončený průzkum

en: Saved
cs_CZ: Uloženo

en: Saved Survey Details
cs_CZ: Detaily uloženého průzkumu

en: Saved name:
cs_CZ: Uložené jméno:

en: Saved response deleted.
cs_CZ: Uložená odpověď byla smazána.

en: Saved response not found
cs_CZ: Uložená odpověď nebyla nalezena

en: Saved responses
cs_CZ: Uložené odpovědi

en: Saved successfully
cs_CZ: Úspěšně uloženo

en: Saving responses is disabled if survey is not activated.
cs_CZ: Dokud není průzkum aktivován, je ukládání odpovědí zakázáno.

en: Say hello
cs_CZ: Řekni ahoj

en: Scale
cs_CZ: Škála

en: Scale 1
cs_CZ: Škála 1

en: Scale 2
cs_CZ: Škála 2

en: Scan files for available plugins
cs_CZ: Najít mezi soubory dostupné zásuvné moduly

en: Scenario
cs_CZ: Scénář

en: Scope
cs_CZ: Rozsah

en: Scope:
cs_CZ: Rozsah:

en: Screen part files:
cs_CZ: Soubory částí obrazovky

en: Screen:
cs_CZ: Obrazovka:

en: Script
cs_CZ: Skript

en: Search
cs_CZ: Vyhledat

en: Search by group name:
cs_CZ: Vyhledat podle názvu skupiny:

en: Search for something...
cs_CZ: Něco hledat ...

en: Search:
cs_CZ: Hledat:

en: Second
cs_CZ: Sekunda

en: Second choice
cs_CZ: Druhá volba

en: Section
cs_CZ: Sekce

en: Security
cs_CZ: Bezpečnost

en: Security question:
cs_CZ: Bezpečnostní otázka:

en: Security update
cs_CZ: Bezpečnostní update

en: Security update!
cs_CZ: Bezpečnostní update!

en: Security updates available
cs_CZ: K dispozici je bezpečnostní aktualizace

en: Seed
cs_CZ: Počáteční

en: Select
cs_CZ: Vybrat

en: Select ZIP file:
cs_CZ: Vyberte archiv ZIP:

en: Select additional languages
cs_CZ: Vybrat další jazyky

en: Select all
cs_CZ: Vybrat vše

en: Select answer:
cs_CZ: Vybrat odpověď:

en: Select columns
cs_CZ: Vybrat sloupce

en: Select columns:
cs_CZ: Vybrat sloupce:

en: Select decade
cs_CZ: Stanovit dekádu

en: Select delimiter
cs_CZ: Vybrat oddělovač

en: Select file
cs_CZ: Vyberte soubor

en: Select font:
cs_CZ: Vybrat písmo:

en: Select icon
cs_CZ: Vyberte ikonu

en: Select label set
cs_CZ: Vybrat sadu štítků

en: Select label set file (*.lsl):
cs_CZ: Vyberte soubor sady popisků (*.lsl):

en: Select language to add
cs_CZ: Nastavit přidávaný jazyk

en: Select language...
cs_CZ: Vybrat jazyk ...

en: Select languages
cs_CZ: Vyberte jazyky

en: Select month
cs_CZ: Vybrat měsíc

en: Select none
cs_CZ: Nevybrat žádný

en: Select plugin ZIP file:
cs_CZ: Vyberte ZIP soubor zásuvného modulu:

en: Select question
cs_CZ: Vybrat otázku

en: Select question file (*.lsq):
cs_CZ: Vyberte soubor otázky (*.lsq):

en: Select question group file (*.lsg):
cs_CZ: Vyberte skupinu otázek (*.lsg):

en: Select question type
cs_CZ: Nastavení typu otázky

en: Select role to apply to users
cs_CZ: Vybrat roli, která má být použita pro uživatele

en: Select role(s):
cs_CZ: Vybrat role:

en: Select role-XML file
cs_CZ: Vybrat XML soubor role

en: Select survey structure file (*.lss, *.txt) or survey archive (*.lsa) (maximum file size: %01.2f MB)
cs_CZ: Vyber soubor se strukturou průzkumu (*.lss, *.txt) nebo archiv průzkumu (*.lsa). Maximální velikost souboru: %01.2f MB

en: Select survey to copy:
cs_CZ: Vyberte průzkum ke kopírování:

en: Select template ZIP file:
cs_CZ: Vyberte ZIP soubor šablony:

en: Select the LDAP query you want to run:
cs_CZ: Vyberte LDAP dotaz, který chcete spustit:

en: Select the type of chart to be displayed
cs_CZ: Vyberte typ grafu, který bude zobrazen

en: Select theme ZIP file:
cs_CZ: Vybrat ZIP soubor motivu:

en: Select this
cs_CZ: Vybrat

en: Select time
cs_CZ: Nastavit čas

en: Select user group to add users to
cs_CZ: Vybrat skupinu, do které mají být uživatelé přidáni

en: Select variation:
cs_CZ: Vybrat variantu:

en: Select which fields to import as attributes with your {n} participant.|Select which fields to import as attributes with your {n} participants.
cs_CZ: Určete, která pole se budou importovat jako atributy Vašeho {n} respondenta,|Určete, která pole se budou importovat jako atributy Vašich {n} respondentů.

en: Select year
cs_CZ: Zvolte rok

en: Select your theme:
cs_CZ: Vyberte svůj motiv:

en: Select...
cs_CZ: Vyberte...

en: Selected
cs_CZ: Vybrané

en: Selected answers
cs_CZ: Vybrané odpovědi

en: Selected attribute(s)...
cs_CZ: Vybrané atributy ...

en: Selected menu entry/entries...
cs_CZ: Vybraná položka nebo položky menu ...

en: Selected menu(s)...
cs_CZ: Vybraná menu ...

en: Selected participant share(s)...
cs_CZ: Sdílení vybraných respondentů ...

en: Selected participant(s)...
cs_CZ: Vybraní respondenti ...

en: Selected question(s)...
cs_CZ: Vybrané otázky ...

en: Selected quota(s)...
cs_CZ: Vybraná kvóta (kvóty)...

en: Selected response(s)...
cs_CZ: Zvolená odpověď (odpovědi) ...

en: Selected role(s)...
cs_CZ: Vybrané role ...

en: Selected survey(s)...
cs_CZ: Vybrané průzkumy ...

en: Selected theme(s)...
cs_CZ: Vybrané motiv(y) ...

en: Selected!
cs_CZ: Vybráno!

en: Selected:
cs_CZ: Vybráno:

en: Selection
cs_CZ: Výběr

en: Semicolon
cs_CZ: Středník

en: Send
cs_CZ: Odeslat

en: Send Invitations
cs_CZ: Zaslat pozvání

en: Send Reminders
cs_CZ: Odeslat upomínky

en: Send basic admin notification email to:
cs_CZ: Zaslat základní e-mailové oznámení na adresu:

en: Send confirmation emails:
cs_CZ: Zaslat potvrzující e-maily:

en: Send detailed admin notification email to:
cs_CZ: Zaslat podrobné e-mailové oznámení na adresu:

en: Send email invitation
cs_CZ: Poslat e-mailové pozvánky

en: Send email invitations
cs_CZ: Poslat e-mailové pozvánky

en: Send email reminder
cs_CZ: Poslat e-mail s  připomenutím

en: Send invitation email to participant ID(s):
cs_CZ: Odeslat e-mail s pozvánkou pro následující ID:

en: Send invitations
cs_CZ: Rozeslat pozvánky

en: Send me a copy:
cs_CZ: Poslat mi kopii:

en: Send reminder to participant ID(s):
cs_CZ: Odeslat připomenutí pro následující ID:

en: Send reminders
cs_CZ: Zaslat upomínky

en: Sending emails to users(sucess/errors):
cs_CZ: Odeslání e-mailů uživatelům (vpořádku / chyby):

en: Sending invitations...
cs_CZ: Odesílám pozvání ...

en: Sending reminders...
cs_CZ: Odesílám upomínky...

en: Sending successful
cs_CZ: Úspěšně odesláno

en: Sep
cs_CZ: Zář

en: Separator used:
cs_CZ: Použitý oddělovač:

en: September
cs_CZ: Září

en: Serbian (Cyrillic)
cs_CZ: Srbština (cyrilice)

en: Serbian (Latin)
cs_CZ: Srbština (latinka)

en: Server error!
cs_CZ: Chyba serveru!

en: Server name & port:
cs_CZ: Jméno a port serveru:

en: Server time:
cs_CZ: Čas serveru:

en: Server type:
cs_CZ: Typ serveru:

en: Session lifetime for surveys (seconds):
cs_CZ: Doba trvání sezení průzkumu (sekundy):

en: Session writable
cs_CZ: Lze zapisovat session

en: Set "Mandatory" state
cs_CZ: Nastavte stav "Povinné"

en: Set "Mandatory" state. Use "Soft" option to allow question to be skipped.
cs_CZ: Nastavte "povinnost" otázky. Volba "Nepovinná" umožňuje její přeskočení bez odpovědi.

en: Set "Other" state
cs_CZ: Nastavte stav "Jiné"

en: Set Access-Control-Allow-Origin header:
cs_CZ: Nastavit hlavičku Access-Control-Allow-Origin:

en: Set CSS class
cs_CZ: Nastavte třídu CSS

en: Set Survey Rights
cs_CZ: Nastavit oprávnění průzkumu

en: Set a specific SPSS export scale type for this question
cs_CZ: Nastavení konkrétního typu SPSS škály pro export této otázky

en: Set additional options for survey participants
cs_CZ: Nastavit další možnosti pro respondenty průzkumu

en: Set below if your questions are shown one at a time, group by group or all on one page.
cs_CZ: Zjistěte níže, zda jsou vaše otázky zobrazovány po jedné, ve skupinách nebo všechny najednou.

en: Set conditions
cs_CZ: Nastavení podmínek

en: Set cookie to prevent repeated participation:
cs_CZ: Nastavit cookie pro zabránění opakované účasti:

en: Set equation value
cs_CZ: Nastavit hodnotu rovnice

en: Set expiry date
cs_CZ: Nastavit dadum vypršení

en: Set global permissions for this user
cs_CZ: Nastavit globální oprávnění pro tohoto uživatele

en: Set name:
cs_CZ: Nastav jméno:

en: Set password now?
cs_CZ: Chcete nastavit heslo hned?

en: Set question group
cs_CZ: Nastavte skupinu otázek

en: Set question group and position
cs_CZ: Určete skupinu otázek a pozici

en: Set question group for those question
cs_CZ: Pro dané otázky nastavte skupinu otázek

en: Set statistics options
cs_CZ: Nastavte možnosti statistiky

en: Set survey permissions
cs_CZ: Nastaví oprávnění průzkumu

en: Set survey theme
cs_CZ: Nastavení motivu průzkumu:

en: Set template permissions for this user
cs_CZ: Nastavit oprávnění k šabloně pro tohoto uživatele

en: Set the handle shape. 'Custom' is defined in CSS using the Font Awesome font.
cs_CZ: Nastavit vzhled ovládání. 'Vlastní' vzhled je definován v CSS pomocí fontu Font Awesome.

en: Set the orientation.
cs_CZ: Nastavte orientaci.

en: Set the percentage width of the (sub-)question column (1-100)
cs_CZ: Nastavte procento šířky sloupce (dílčí) otázky (1-100)

en: Set the percentage width of the answers column (1-100)
cs_CZ: Nastavení procenta šířky spoupce odpovědí (1-100)

en: Set the size to the input or textarea, the input will be displayed with approximately this size in width.
cs_CZ: Nastavte velikost pro vstupní či textové pole. Vstupní prvek se pak zobrazí přibližně s touto šířkou.

en: Set this to the IP/net location of your database server. In most cases "localhost" will work. You can force Unix socket with complete socket path.
cs_CZ: Zde nastavte IP adresu databázového serveru. Ve většině případů bude fungovat "localhost". Použití Unix socketu můžete vynutit vyplněním plné cesty socketu.

en: Set user permissions
cs_CZ: Nastavit oprávnění uživatele

en: Set your question type.
cs_CZ: Určete typ otázky.

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Settings & Plugins
cs_CZ: Nastavení & Zásuvné moduly

en: Settings for plugin %s
cs_CZ: Nastavení zásuvného modulu %s

en: Settings for this survey group
cs_CZ: Nastavení pro tuto skupinu průzkumů

en: Share
cs_CZ: Sdílet

en: Share QR-code:
cs_CZ: Sdílet QR-kód:

en: Share on Facebook:
cs_CZ: Sdílet na Facebooku:

en: Share on Twitter:
cs_CZ: Sdílet na Twitteru:

en: Share panel
cs_CZ: Sdílecí panel

en: Share participant(s)
cs_CZ: Sdílet respondenta (-y)

en: Share survey
cs_CZ: Sdílet průzkum

en: Share this link
cs_CZ: Sdílet tento odkaz

en: Share this participant
cs_CZ: Sdílet tohoto respondenta

en: Share with all users
cs_CZ: Sdílet se všemi uživateli

en: Share your survey
cs_CZ: Sdílejte svůj průzkum

en: Shared by
cs_CZ: Kým sdíleno:

en: Sharing panel:
cs_CZ: Panel sdílení:

en: Shift-JIS Japanese
cs_CZ: Shift-JIS japonština

en: Short free text
cs_CZ: Krátký text

en: Short names
cs_CZ: Krátká jména

en: Should this attribute be visible on the panel?
cs_CZ: Má být atribut viditelný na panelu?

en: Should we proceed with the delete?
cs_CZ: Můžu pokračovat s mazáním?

en: Show
cs_CZ: Ukázat

en: Show "No answer":
cs_CZ: Zobrazit "Bez odpovědi"

en: Show "There are X questions in this survey":
cs_CZ: Zobrazovat informaci "V průzkumu je X otázek"

en: Show PHPInfo
cs_CZ: Zobrazit PHPInfo

en: Show Policy
cs_CZ: Zobrazit zásady

en: Show a HTML list with elements
cs_CZ: Zobrazit seznam s HTML elementy

en: Show a map in the statistics?
cs_CZ: Zobrazit mapu ve statistikách?

en: Show advanced settings
cs_CZ: Zobrazit pokročilé nastavení

en: Show an alert if answers exceeds the number of max answers
cs_CZ: Zobrazit upozornění, pokud je překročen povolený maximální počet odpovědí

en: Show both
cs_CZ: Zobrazit obojí

en: Show comment
cs_CZ: Zobraz komentář

en: Show conditions for this question
cs_CZ: Zobrazit podmínky pro tuto otázku

en: Show during registration?
cs_CZ: Zobrazit během registrace?

en: Show grand total
cs_CZ: Zobrazit celkový součet

en: Show grand total for either columns or rows
cs_CZ: Zobrazí celkový součet buď pro řádky nebo pro sloupce

en: Show graphs in public statistics:
cs_CZ: Chcete ve veřejných statistikách zobrazit grafy:

en: Show graphs:
cs_CZ: Zobrazit grafy:

en: Show group description only
cs_CZ: Zobrazit pouze popis skupiny otázek

en: Show group name and/or group description:
cs_CZ: Zobrazit jméno a/nebo popis skupiny:

en: Show group name only
cs_CZ: Zobrazit pouze jméno skupiny

en: Show header in answers export PDFs:
cs_CZ: Zobrazit záhlaví v  PDF souboru exportovaných odpovědí:

en: Show in public statistics
cs_CZ: Zobrazit ve veřejných statistikách

en: Show in public statistics:
cs_CZ: Zobrazit ve veřejných statistikách:

en: Show javascript alert
cs_CZ: Zobrazovat javascriptová upozornění

en: Show last visited survey and question:
cs_CZ: Zobrazit naposledy navštívený průzkum a otázku:

en: Show last..
cs_CZ: Zobrazit poslední...

en: Show less
cs_CZ: Zobrazit méně

en: Show more
cs_CZ: Ukázat další

en: Show next..
cs_CZ: Zobrazit následující...

en: Show next...
cs_CZ: Zobrazit následující...

en: Show on-screen keyboard:
cs_CZ: Zobrait klávesnici na obrazovce:

en: Show policy
cs_CZ: Zobrazit politiku

en: Show popups
cs_CZ: Zobrazit vyskakovací okna

en: Show previous..
cs_CZ: Zobrazit předchozí...

en: Show previous...
cs_CZ: Zobrazit předchozí...

en: Show progress bar:
cs_CZ: Zobrazit Indikátor průběhu:

en: Show question code only
cs_CZ: Zobrazit pouze kód otázky

en: Show question index / allow jumping:
cs_CZ: Zobrazit seznam otázek / umožnit přeskakování:

en: Show question number and/or code:
cs_CZ: Zobrazit číslo a /nebo kód otázky:

en: Show question number only
cs_CZ: Zobrazit pouze číslo otázky

en: Show script field:
cs_CZ: Zobrazit pole skriptu:

en: Show search box on survey list:
cs_CZ: Zobrazit vyhledávací box v seznamu průzkumů:

en: Show start...
cs_CZ: Zobrazit počáteční...

en: Show statistics of this question in the public statistics page
cs_CZ: Zobrazit statistiky této otázky ve veřejných statistikách

en: Show survey list:
cs_CZ: Ukázat seznam průzkumů:

en: Show survey logic file
cs_CZ: Zobrazit soubor logiky průzkumu

en: Show survey title in export PDFs:
cs_CZ: Zobrazit název průzkumu ve exportovaných PDF:

en: Show text responses inline:
cs_CZ: Zobrazit textové odpovědi přímo:

en: Show title
cs_CZ: Zobrazit název

en: Show totals for
cs_CZ: Zobraz součty pro

en: Show totals for either rows, columns or both rows and columns
cs_CZ: Zobrazí součty pro řádky, sloupce, nebo pro obojí

en: Show welcome screen:
cs_CZ: Zobrazit uvítací obrazovku:

en: Showing filtered results
cs_CZ: Zobrazení filtrovaných výsledků

en: Side-menu behaviour:
cs_CZ: Chování bočního menu:

en: Sidemenu
cs_CZ: Postranní menu

en: Simple
cs_CZ: Jednoduchý

en: Simple bind LDAP configuration doesn't allow LDAP user creation
cs_CZ: Jednoduchá LDAP konfigurace nedovoluje vytvořit LDAP uživatele

en: Simple mode
cs_CZ: Jednoduchý mód

en: Simple options
cs_CZ: Jednoduché možnosti

en: Simple plugin settings
cs_CZ: Jednoduché nastavení zásuvného modulu

en: Simple plugins
cs_CZ: Jednoduché zásuvné moduly

en: Simple selector
cs_CZ: Jednoduchý režim výběru

en: Simple template editor
cs_CZ: Jednoduchý editor šablon

en: Sine
cs_CZ: Sinus

en: Single checkbox
cs_CZ: Samotné zaškrtávací pole

en: Single choice questions
cs_CZ: Výběr jedné možnosti

en: Single response: ID %s
cs_CZ: Jedna odpověď: ID %s

en: Sinhala
cs_CZ: Sinhalština

en: Site name
cs_CZ: Název stránky

en: Site name:
cs_CZ: Název stránky:

en: Size
cs_CZ: Velikost

en: Skipped files:
cs_CZ: Přeskočené soubory:

en: Skipped participant entry:
cs_CZ: Přeskočený záznam účastníka:

en: Slider
cs_CZ: Posuvník

en: Slider accuracy
cs_CZ: Přesnost posuvníku

en: Slider initial value
cs_CZ: Počáteční hodnota posuvníku

en: Slider initial value set at start
cs_CZ: Počáteční hodnota posuvníku

en: Slider left/right text separator
cs_CZ: Oddělovač levého a pravého textu posuvníku

en: Slider maximum value
cs_CZ: Maximální hodnota posuvníku

en: Slider minimum value
cs_CZ: Minimální hodnota posuvníku

en: Slider start as this value. You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page. This setting has priority over slider starts at the middle position.
cs_CZ: Posuvník se zobrazí nastavený na tuto hodnotu. Lze sice použít Správce výrazů, ale před zobrazením stránky to musí být číslo. Toto nastavení má přednost před posuvníkem na střední pozici.

en: Slider starts at the middle position
cs_CZ: Posuvník začíná uprostřed

en: Slider with emoticon
cs_CZ: Posuvník s emotikonem

en: Slovak
cs_CZ: Slovenština

en: Slovenian
cs_CZ: Slovinština

en: Small screens
cs_CZ: Malé obrazovky

en: Soft
cs_CZ: Nepoviná

en: Soft lock
cs_CZ: Nepovinná

en: Somali
cs_CZ: Somálština

en: Some URL description
cs_CZ: Popis URL:

en: Some automatic fixes were already applied.
cs_CZ: Byly provedeny některé automatické opravy.

en: Some description text
cs_CZ: Nějaký vysvětlující text

en: Some directories are not writable. Please change the folder permissions for /tmp and /upload/themes in order to enable this option.
cs_CZ: Do některých adresářů nelze zapisovat. Povolte prosím zápis do adresářů /tmp , /upload a /upload/themes

en: Some emails were not sent because the server did not accept the email(s) or some other error occured.
cs_CZ: Některé e-maily nebyly odeslány, protože je server nepřijal, nebo došlo k jiné chybě.

en: Some entries had a validity date set which was not yet valid or not valid anymore.
cs_CZ: Některé vstupy mají datum platnosti buď prošlé, nebo neplatné už od počátku.

en: Some example answer option
cs_CZ: Příklad možné odpovědi

en: Some example subquestion
cs_CZ: Příklad dílčí otázky

en: Some piece-of-cake steps to create your very own first survey:
cs_CZ: Několik velmi jednoduchých kroků pro vytvoření Vašeho prvního vlastního průzkumu:

en: Some questions have been disabled
cs_CZ: Některé otázky byly zakázány

en: Some text in this answer
cs_CZ: Nějaký text v této odpovědi

en: Something went wrong!
cs_CZ: Něco se pokazilo!

en: Something went wrong! Are the survey menus properly restored?
cs_CZ: Něco je stále špatně. Byla správně obnovena všechna menu průzkumu?

en: Sorry there are no supported question types in this survey.
cs_CZ: Bohužel v tomto průzkumu nejsou podporované typy otázek.

en: Sorry your responses have exceeded a quota on this survey.
cs_CZ: Omlouváme se, Vaše odpověď přesáhla kvótu definovanou v průzkumu.

en: Sorry, but the LDAP module is missing in your PHP configuration.
cs_CZ: Omlouváme se, ale LDAP modul ve Vaší konfiguraci PHP chybí.

en: Sorry, but this question has no responses yet so a graph cannot be shown.
cs_CZ: Omlouváme se, otázka nemá zatím žádné odpovědi a graf tedy nelze zobrazit.

en: Sorry, but this question has too many answer options to be shown properly in a graph.
cs_CZ: Omlouváme se, ale tato otázka má příliš mnoho možností odpovědí, aby je bylo možné správně zobrazit v grafu.

en: Sorry, file type %s (extension : %s) is not allowed!
cs_CZ: Je nám líto, ale soubor typu %s (přípona: %s) není povolen!

en: Sorry, no more files can be uploaded!
cs_CZ: Omlouváme se, nelze nahrát další soubory!

en: Sorry, only %s extensions are allowed!
cs_CZ: Omlouváme se, pouze koncovky %s jsou povoleny!

en: Sorry, only %s files can be uploaded for this question!
cs_CZ: Omlouváme se, pouze %s souborů může být nahráno k této otázce!

en: Sorry, the name you entered for the label set is already in the database. Please select a different name.
cs_CZ: Omlouváme se, vložené jméno sady popisků je již v databázi. Zvolte prosím jiné jméno.

en: Sorry, the request failed!
cs_CZ: Omlouváme se, požadavek se nezdařil!

en: Sorry, the uploaded file (%s) is larger than the allowed filesize of %s KB.
cs_CZ: Omlouváme se, soubor (%s) který jste nahrál přesahuje povolenou velikost %s KB

en: Sorry, there are no files for this response.
cs_CZ: Omlouváme se, ale pro tuto odpověď nejsou žádné soubory.

en: Sorry, there was an error uploading your file, error code : %s.
cs_CZ: Je nám líto, ale při nahrávání souboru došlo k chybě. Kód chyby: %s.

en: Sorry, there was an error uploading your file.
cs_CZ: Je nám líto, ale při načtení souboru se vyskytla chyba.

en: Sorry, this file extension (%s) is not allowed!
cs_CZ: Bohužel tato přípona (%s) souboru není povolena!

en: Sorry, this file is too large. Only files up to %01.2f MB are allowed.
cs_CZ: Promiňte, ale soubor je příliš veliký. Povoleny jsou soubory pouze do velikosti %01.2f MB.

en: Sorry, this file is too large. Only files upto %s KB are allowed.
cs_CZ: Bohužel soubor je příliš velký. Jsou povoleny pouze soubory do %s KB.

en: Sorry, this file type is not allowed. Please contact your administrator for a list of allowed filetypes.
cs_CZ: Litujeme, ale tento typ souboru není povolen. Seznam povolených typů souborů vám poskytne správce.

en: Sorry, this file was not found.
cs_CZ: Omlouváme se, ale tento soubor nebyl nalezen.

en: Sorry, this response was not found.
cs_CZ: Promiňte, ale tato odpověď nebyla nalezena.

en: Sorry, unable to check extension of this file type %s.
cs_CZ: Soubor s příponou %s bohužel nelze zkontrolovat.

en: Sort answers alphabetically
cs_CZ: Třídit odpovědi abecedně

en: Sort order
cs_CZ: Uspořádání

en: Sort the answer options alphabetically
cs_CZ: Třídit odpovědi (popisky) abecedně

en: Source table
cs_CZ: Zdrojová tabulka

en: Sourcecode
cs_CZ: Zdrojový kód

en: Sourcecode editor
cs_CZ: Editor zdrojového kódu

en: Spanish
cs_CZ: Španělština

en: Spanish (Argentina)
cs_CZ: Španělština (Argentina)

en: Spanish (Argentina) (Informal)
cs_CZ: Španělština (Argentina) (neformální)

en: Spanish (Chile)
cs_CZ: Španělština (Chile)

en: Spanish (Colombia)
cs_CZ: Španělština (Kolumbie)

en: Spanish (Mexico)
cs_CZ: Španělština (Mexiko)

en: Specify a custom date/time format (the <i>d/dd m/mm yy/yyyy H/HH M/MM</i> formats and "-./: " characters are allowed for day/month/year/hour/minutes without or with leading zero respectively. Defaults to survey's date format
cs_CZ: Popište vlastní formát data/času (jsou povoleny formáty <i>d/dd m/mm yy/yyyy H/HH M/MM</i> a znaky "-./: " pro dny/měsíce/roky/hodiny/minuty bez nebo s počáteční nulou. Výchozí je formát data průzkumu.

en: Specify how array-filtered subquestions should be displayed
cs_CZ: Určuje, jak mají být zobrazeny vyfiltrované dílčí otázky

en: Square
cs_CZ: Čtverec

en: Square root
cs_CZ: Odmocnina

en: Standard deviation
cs_CZ: Směrodatná odchylka

en: Standard fields
cs_CZ: Standardní pole

en: Stars
cs_CZ: Hvězdičky

en: Start HTML editor in a popup window
cs_CZ: Spustit editor HTML ve vyskakovacím okénku

en: Start bounce processing
cs_CZ: Začít zpracování vrácených zpráv

en: Start database upgrade
cs_CZ: Spustit upgrade databáze

en: Start date/time:
cs_CZ: Datum a čas zahájení:

en: Start installation
cs_CZ: Zahájit instalaci

en: Start language
cs_CZ: Počáteční jazyk:

en: Start language:
cs_CZ: Počáteční jazyk:

en: Start survey
cs_CZ: Spustit průzkum

en: Start the tour
cs_CZ: Spustit průvodce

en: Start: %s
cs_CZ: Začátek:%s

en: Started but not yet completed
cs_CZ: Započato ale dosud nedokončeno

en: Starting from:
cs_CZ: Začátek od:

en: Starting in 2.05, variable names should only contain letters and numbers; and may not start with a number. This variable name is deprecated.
cs_CZ: Od verze 2.05 mohou proměnné obsahovat pouze písmena a číslice, přičemž nesmějí začínat číslicí. Toto jméno proměnné je zastaralé.

en: Statistics
cs_CZ: Statistiky

en: Statistics URL
cs_CZ: URL statistik

en: Statistics report language:
cs_CZ: Jazyk pro statistiky:

en: Statistics survey %s
cs_CZ: Statistiky průzkumu %s

en: Status
cs_CZ: Stav

en: Stay safe and up to date
cs_CZ: Buďte v bezpečí s aktualizovanou verzí

en: Step 1:
cs_CZ: Krok 1:

en: Step 2:
cs_CZ: Krok 2:

en: Step value
cs_CZ: Hodnota kroku

en: Sticky array headers
cs_CZ: Prázdné hlavičky pole

en: Stop this survey
cs_CZ: Ukončit tento průzkum

en: Storage
cs_CZ: Úložiště

en: Store the answers to this question encrypted
cs_CZ: Uložit odpovědi na tuto otázku v šifrované podobě

en: Store the city?
cs_CZ: Uložit město?

en: Store the country?
cs_CZ: Uložit stát?

en: Store the postal code?
cs_CZ: Uložit poštovní směrovací číslo?

en: Store the state?
cs_CZ: Uložit stát?

en: Straight
cs_CZ: Přímo

en: Strip HTML and PHP tags from a string
cs_CZ: Odebrat HTML a PHP značky z řetězce

en: Strip HTML code:
cs_CZ: Ořezání HTML kódu:

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning and end of a string
cs_CZ: Odebrat mezery (nebo jiné znaky) ze začátku i konce řetězce

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning of a string
cs_CZ: Odebrat mezery (nebo jiné znaky) ze začátku řetězce

en: Strip whitespace (or other characters) from the end of a string
cs_CZ: Odebrat mezeru (nebo jiné znaky) z konce řetězce

en: Strongly agree
cs_CZ: Souhlasím

en: Strongly disagree
cs_CZ: Nesouhlasím

en: Structure
cs_CZ: Struktura

en: Style:
cs_CZ: Styl:

en: Subject
cs_CZ: Předmět

en: Subject:
cs_CZ: Předmět:

en: Submission date
cs_CZ: Datum odeslání

en: Submit
cs_CZ: Odeslat

en: Submit Your Survey.
cs_CZ: Odeslat Váš průzkum.

en: Submit your answers
cs_CZ: Odešlete své odpovědi

en: Submit your survey.
cs_CZ: Odeslat Váš průzkum.

en: Submitted
cs_CZ: Odesláno

en: Subquestion
cs_CZ: Dílčí otázka

en: Subquestion ID
cs_CZ: ID podotázky

en: Subquestion codes may only contain alphanumeric characters.
cs_CZ: Kódy dílčích otázek mohou obsahovat pouze alfanumerické znaky.

en: Subquestion codes must be unique.
cs_CZ: Kódy dílčích otázek musí být unikátní.

en: Subquestion validation equation
cs_CZ: Validační rovnice podotázky

en: Subquestion validation tip
cs_CZ: Ověřovací tip pro podotázku

en: Subquestion:
cs_CZ: Dílčí otázka:

en: Subquestions
cs_CZ: Dílčí otázky

en: Subquestions %s could not be updated.
cs_CZ: Dílčí otázka %s nemohla být změněna.

en: Subquestions were successfully saved.
cs_CZ: Dílčí otázky byly úspěšně uloženy.

en: Subscribe to ComfortUpdate!
cs_CZ: Zapište se ke "Komfortní aktualizaci"!

en: Subtotals based on displayed questions:
cs_CZ: Dílčí součty na základě zobrazených otázek:

en: Success
cs_CZ: Úspěch

en: Success!
cs_CZ: Úspěch!

en: Successful login
cs_CZ: Úspěšné přihlášení

en: Successfully created CPDB entries
cs_CZ: Úspěšně vytvořeny záznamy v CDBR

en: Successfully created participant entries
cs_CZ: Úspěšně vytvořeny záznamy účastníků

en: Successfully deleted user group.
cs_CZ: Uživatelská skupina úspěšně odstraněna.

en: Successfully saved privacy policy text
cs_CZ: Text zásad ochrany osobních údajů byl úspěšně uložen

en: Sum
cs_CZ: Suma

en: Sum the values of answered questions in the list which pass the critiera (arg op value)
cs_CZ: Sečíst hodnoty zodpovězených otázkek v seznamu, které splňují kritéria (arg op value)

en: Summary
cs_CZ: Souhrn

en: Summary for %s
cs_CZ: Souhrn %s

en: Superadministrator
cs_CZ: Superadministrátor

en: Support this project - Donate to
cs_CZ: Podpořte tento projekt - darujte

en: Support this project - Donate to %s!
cs_CZ: Podpořte tento projekt: Přispějte na %s!

en: Survey
cs_CZ: Průzkum

en: Survey %s
cs_CZ: Průzkum %s

en: Survey Has Been Deactivated
cs_CZ: Průzkum byl deaktivován

en: Survey ID
cs_CZ: ID průzkumu:

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s)
cs_CZ: Průzkum  %d uložen v %s obsahuje %d záznam(ů)

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s) (%s)
cs_CZ: Průzkum ID %d uložený v %s obsahuje %d záznam(ů) (%s)

en: Survey ID (SID)
cs_CZ: ID průzkumu (SID)

en: Survey ID:
cs_CZ: ID průzkumu:

en: Survey activation
cs_CZ: Aktivace průzkumu

en: Survey activation error
cs_CZ: Chyba aktivace průzkumu

en: Survey administrator %s (%s)
cs_CZ: Administrátor průzkumu %s (%s)

en: Survey archive (*.lsa)
cs_CZ: Archiv průzkumu (*.lsa)

en: Survey archive (.lsa)
cs_CZ: Archiv průzkumu (.lsa)

en: Survey archive - only available for active surveys
cs_CZ: Archiv průzkumu - k dispozici pouze pro aktivní průzkumy

en: Survey bounce email address:
cs_CZ: Adresa pro vrácené e-maily průzkumu:

en: Survey cannot be activated yet.
cs_CZ: Průzkum ještě nemůže být aktivován.

en: Survey cannot be activated. Either you have no permission or there are no questions.
cs_CZ: Průzkum nelze aktivovat. Buď nemáte oprávnění nebo v průzkumu nejsou žádné otázky.

en: Survey container
cs_CZ: Kontejner průzkumu

en: Survey content
cs_CZ: Obsah průzkumu

en: Survey copy summary
cs_CZ: Přehled kopírování průzkumu

en: Survey could not be created because it did not have a title
cs_CZ: Průzkum nelze vytvořit, protože nebyl zadán Název

en: Survey could not be updated
cs_CZ: Nelze změnit průzkum

en: Survey could not be updated, please fix the following error:
cs_CZ: Průzkum nelze updatovat. Opravte prosím následující chybu:

en: Survey created
cs_CZ: Průzkum byl vytvořen

en: Survey data policy
cs_CZ: Zásady zpracování dat

en: Survey data policy checkbox label:
cs_CZ: Značka zaškrtávacího políčka zásad zpracování dat:

en: Survey data policy error message:
cs_CZ: Chybová zpráva zásad zpracování dat:

en: Survey data policy error:
cs_CZ: Chyba zásad zpracování dat:

en: Survey data policy label:
cs_CZ: Označení zásad zpracování dat:

en: Survey data policy message:
cs_CZ: Zpráva o zásadách zpracování dat:

en: Survey data policy notice:
cs_CZ: Oznámení o zásadách zpracování dat:

en: Survey data policy:
cs_CZ: Zásady zpracování dat:

en: Survey deleted.
cs_CZ: Průzkum byl smazán.

en: Survey deletion
cs_CZ: Vymazání průzkumu

en: Survey description
cs_CZ: Popis půzkumu

en: Survey display mode is set to %s:
cs_CZ: Zobrazení průzkumu je nastaveno na %s:

en: Survey does not pass consistency check
cs_CZ: Průzkum neprošel kontrolou konzistence

en: Survey expiration date
cs_CZ: Datum expirace průzkumu

en: Survey files deleted.
cs_CZ: Soubory průzkumu smazány.

en: Survey format
cs_CZ: Formát průzkumu

en: Survey general settings
cs_CZ: Základní nastavení průzkumu

en: Survey group
cs_CZ: Skupina průzkumu

en: Survey group ID
cs_CZ: ID skupiny průzkumů

en: Survey group:
cs_CZ: Skupina průzkumu:

en: Survey groups
cs_CZ: Skupiny průzkumu

en: Survey groups:
cs_CZ: Skupiny průzkumů:

en: Survey has been activated. Results table has been successfully created.
cs_CZ: Průzkum byl aktivován. Tabulka s výsledky byla úspěšně vytvořena.

en: Survey id
cs_CZ: ID průzkumu

en: Survey import summary
cs_CZ: Přehled importu průzkumu

en: Survey language could not be created.
cs_CZ: Jazyk průzkumu nelze vytvořit.

en: Survey list
cs_CZ: Seznam průzkumů

en: Survey logic file
cs_CZ: Soubor logiky průzkumu

en: Survey logic view
cs_CZ: Náhled logiky průzkumu

en: Survey menu
cs_CZ: Menu průzkumu

en: Survey menu entry ID
cs_CZ: ID nabídky v Survey menu

en: Survey menus
cs_CZ: Menu průzkumu

en: Survey name
cs_CZ: Jméno průzkumu

en: Survey name (ID)
cs_CZ: Jméno průzkumu (ID)

en: Survey name (ID):
cs_CZ: Jméno průzkumu (ID):

en: Survey not found
cs_CZ: Průzkum nenalezen

en: Survey options for theme %s
cs_CZ: Možnosti průzkumu pro motiv %s

en: Survey overview
cs_CZ: Přehled průzkumu

en: Survey owner:
cs_CZ: Vlastník průzkumu:

en: Survey participant attributes
cs_CZ: Atributy respondenta

en: Survey participant attributes to create
cs_CZ: Respondentovy atributy, které se budou vytvářet

en: Survey participant data (if available)
cs_CZ: Data respondenta (jsou-li k dispozici)

en: Survey participant export options
cs_CZ: Možnosti exportu respondentů průzkumu

en: Survey participant settings
cs_CZ: Nastavení respondenta

en: Survey participant summary
cs_CZ: Přehled respondentů průzkumu

en: Survey participants
cs_CZ: Respondenti

en: Survey participants have not been initialised for this survey.
cs_CZ: Pro tento průzkum nebyli vytvořeni žádní respondenti.

en: Survey permissions
cs_CZ: Oprávnění průzkumu

en: Survey permissions for all users in this group were successfully updated.
cs_CZ: Oprávnění k průzkumu byla úspěšně aktualizována pro všechny uživatele ve skupině.

en: Survey permissions were successfully updated.
cs_CZ: Oprávnění k průzkumu byla úspěšně aktualizována.

en: Survey preview only for administration users:
cs_CZ: Náhled průzkumu pouze pro uživatele s právy administrátora:

en: Survey quick actions
cs_CZ: Rychlé akce průzkumu

en: Survey quota
cs_CZ: Kvóta průzkumu

en: Survey quotas
cs_CZ: Kvóty průzkumu

en: Survey registration confirmation
cs_CZ: Potvrzení registrace k průzkumu

en: Survey response
cs_CZ: Odpověď na průzkum

en: Survey response %d
cs_CZ: Odpověď na průzkum %d

en: Survey responses
cs_CZ: Odpovědi na průzkum

en: Survey security
cs_CZ: Zabezpečení průzkumu

en: Survey settings
cs_CZ: Nastavení průzkumu

en: Survey settings for group:
cs_CZ: Nastavení průzkumu pro skupinu:

en: Survey settings were successfully saved.
cs_CZ: Nastavení průzkumu bylo úspěšně uloženo.

en: Survey status:
cs_CZ: Stav průzkumu:

en: Survey storage
cs_CZ: Úložiště průzkumů

en: Survey structure
cs_CZ: Struktura průzkumu

en: Survey structure (*.lss)
cs_CZ: Struktura průzkumu (*.lss)

en: Survey structure (.lss)
cs_CZ: Struktura průzkumu (.lss)

en: Survey structure import summary
cs_CZ: Přehled importu struktury průzkumu

en: Survey summary
cs_CZ: Shrnutí průzkumu

en: Survey template
cs_CZ: Šablona průzkumu

en: Survey text elements
cs_CZ: Textové prvky průzkumu

en: Survey texts were saved successfully.
cs_CZ: Texty průzkumu byly řádně uloženy.

en: Survey theme
cs_CZ: Motiv průzkumu:

en: Survey theme options
cs_CZ: Možnosti motivu průzkumu

en: Survey theme:
cs_CZ: Motiv průzkumu:

en: Survey themes
cs_CZ: Motivy průzkumů:

en: Survey title
cs_CZ: Nadpis průzkumu

en: Survey title and description
cs_CZ: Název a popis průzkumu

en: Survey title:
cs_CZ: Název průzkumu:

en: Survey-SID/Group
cs_CZ: SID průzkumu/skupina

en: Survey?
cs_CZ: Průzkum?

en: Surveys
cs_CZ: Průzkumy

en: Surveys in this group
cs_CZ: Průzkumy v této skupině:

en: Surveys in this group:
cs_CZ: Průzkumy v této skupině:

en: Swahili
cs_CZ: Svahilština

en: Swedish
cs_CZ: Švédština

en: Switch to closed-access mode
cs_CZ: Přepnout na uzavřený přístup

en: System information
cs_CZ: Systémové informace:

en: System overview
cs_CZ: Přehled systému

en: TIS620 Thai
cs_CZ: TIS620 thajština

en: Tab-separated-values format (*.txt)
cs_CZ: Formát hodnot oddělených tabulátorem (*.txt)

en: Table column usage
cs_CZ: Využití sloupců tabulky

en: Table prefix
cs_CZ: Prefix tabulky

en: Table prefix:
cs_CZ: Předpona názvu tabulek:

en: Table size usage
cs_CZ: Využití velikosti tabulky

en: Tagalog
cs_CZ: Tagalština

en: Tajik
cs_CZ: Tádžičtina

en: Take ownership
cs_CZ: Převzít vlastnictví

en: Tamil
cs_CZ: Tamilština

en: Tangent
cs_CZ: Tangens

en: Target database version:
cs_CZ: Verze cílové databáze:

en: Target question
cs_CZ: Cílový dotaz

en: Telugu
cs_CZ: Telugština

en: Template
cs_CZ: Šablona

en: Template '%s' could not be found.
cs_CZ: Šablona %s nebyla nalezena.

en: Template '%s' does already exist.
cs_CZ: Šablona '%s' již existuje.

en: Template '%s' was successfully deleted.
cs_CZ: Šablona '%s' byla úspěšně smazána.

en: Template Sample
cs_CZ: Jméno šablony

en: Template could not be renamed to '%s'.
cs_CZ: Šablona nemůže být přejmenována na `%s`.

en: Template editor mode
cs_CZ: Režim editoru šablon

en: Template editor mode:
cs_CZ: Režim editoru šablon:

en: Template editor:
cs_CZ: Editor šablon:

en: Template id
cs_CZ: ID šablony

en: Template name
cs_CZ: Název šablony

en: Template permissions
cs_CZ: Práva k šabloně

en: Template permissions were updated successfully.
cs_CZ: Práva k šabloně byla úspěšně aktualizována.

en: Template:
cs_CZ: Šablona:

en: Templates
cs_CZ: Šablony

en: Templates Name
cs_CZ: Jméno šablony

en: Temporary folder cannot be determined.
cs_CZ: Nelze určit dočasnou složku.

en: Temporary folder does not exist.
cs_CZ: Dočasná složka neexistuje.

en: Terminate survey
cs_CZ: Ukončit průzkum

en: Test if your server has SSL enabled by clicking on this link.
cs_CZ: Otestujte, zda váš server má zapnut SSL kliknutím na tento link.

en: Test navigation
cs_CZ: Test navigace

en: Text [Help] (Tip)
cs_CZ: Text [Nápověda] (Tip)

en: Text abbreviated:
cs_CZ: Text zkrácen:

en: Text box
cs_CZ: Textové pole

en: Text display
cs_CZ: Zobrazení textu

en: Text elements
cs_CZ: Textové prvky

en: Text elements:
cs_CZ: Textové prvky:

en: Text input box size
cs_CZ: Velikost vstupního textového pole

en: Text input box width
cs_CZ: Šířka vstupního textového pole

en: Text inputs
cs_CZ: Textový vstup

en: Text needs to be lowercase.
cs_CZ: Text musí být malými písmeny.

en: Text needs to be uppercase.
cs_CZ: Text musí být velkými písmeny.

en: Text questions
cs_CZ: Textové otázky

en: Text shown on each subquestion row between both scales in dropdown mode
cs_CZ: Text zobrazený v módu rozbalovacích nabídek u každého řádku dílčí otázky mezi oběma škálami.

en: Thai
cs_CZ: Thajština

en: Thank you for completing this survey.
cs_CZ: Děkujeme Vám za vyplnění tohoto průzkumu.

en: Thank you for registering to participate in this survey.
cs_CZ: Děkujeme Vám, že jste se zaregistroval(a) k účasti v tomto průzkumu.

en: Thank you for registering. You will receive an email shortly.
cs_CZ: Děkujeme za registraci. Zakrátko obdržíte email.

en: Thank you for saving your survey in progress.  The following details can be used to return to this survey and continue where you left off.  Please keep this e-mail for your reference - we cannot retrieve the password for you.
cs_CZ: Děkujeme za uložení Vašeho rozpracovaného průzkumu. Následující detaily mohou být použity pro návrat do tohoto průzkumu ve stavu, jak jste jej opustil(a). Uložte si prosím tento e-mail, není možné odeslat Vám heslo znovu.

en: Thank you for taking the tour!
cs_CZ: Děkujeme, že jste využil našeho průvocde!

en: Thank you!
cs_CZ: Děkujeme Vám!

en: Thanks for taking this survey!
cs_CZ: Děkujeme za účast v průzkumu!

en: The 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
cs_CZ: 'Upozornění na ubíhající čas' zůstane viditelné po nastavený počet vteřin (trvale pokud bude ponecháno prázdné)

en: The 2nd 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
cs_CZ: Druhé 'upozornění na ubíhající čas' zůstane viditelné po nastavený počet vteřin (trvale pokud bude ponecháno prázdné)

en: The 2nd message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
cs_CZ: Druhá zpráva, která se zobrazí jako 'upozornění na ubíhající čas' (výchozí varování se zobrazí, pokud je ponecháno prázdné)

en: The CAPTCHA settings won't have any effect because you don't have the required GD library activated in your PHP configuration.
cs_CZ: Nastavení CAPTCHA se nijak neprojeví, protože nemáte v PHP aktivovánu patřičnou GD knihovnu.

en: The ComfortUpdate service is currently undergoing maintenance.
cs_CZ: Služba ComfortUpdate právě prochází údržbou.

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is a great feature to easily update to the latest version of LimeSurvey. To use it you will need an update key.
cs_CZ: "Komfortní aktualizace" je skvělá funkce pro snadnou aktualizaci na poslední verzi. Pro použití "Komfortní aktualizace" potřebujete aktualizační klíč.

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is an easy procedure to quickly update to the latest version of LimeSurvey.
cs_CZ: Komfortní Aktualizace LimeSurvey je jednoduchá procedura pro aktualizaci LimeSurvey na aktuální verzi.

en: The Question theme "%s" has been sucessfully installed
cs_CZ: Motiv "%s" byl úspěšně nainstalován

en: The ZIP file contains wrong paths
cs_CZ: ZIP-soubor obsahuje nesprávné cesty

en: The ZIP library is not activated in your PHP configuration thus importing ZIP files is currently disabled.
cs_CZ: Import ZIP souborů není možný, protože ve Vaší konfiguraci PHP není aktivována knihovna ZIP.

en: The above error occurred when the Web server was processing your request.
cs_CZ: Tato chyba nastává, pokud server nestihl zpracovat Váš požadavek.

en: The access code field is always checked for duplicates.
cs_CZ: Pole tokenu je vždy kontrolováno na duplicitu.

en: The access code have provided is not valid or has already been used.
cs_CZ: Přístupový kód, který jste uvedl(a), není platný, nebo již byl použit.

en: The access code you have provided is either not valid, or has already been used.
cs_CZ: Zadaný přístupový kód je buď neplatný, nebo byl již použit.

en: The access code you provided doesn't match the one in your session.
cs_CZ: Přístupový kód, který jste zapsal(a), nesouhlasí s aktuálně používaným.

en: The actual question text
cs_CZ: Aktuální znění otázky

en: The address you have entered is already registered. An email has been sent to this address with a link that gives you access to the survey.
cs_CZ: E-mailová adresa, kterou jste zadali, je již registrována. Na tuto adresu byl zaslán e-mail s odkazem pro přístup do průzkumu.

en: The answer options will be distributed across the number of columns set here
cs_CZ: Možné odpovědi budou rozděleny mezi zde nastavený počet sloupců

en: The answer options will be shown for each subquestion.
cs_CZ: Možnosti odpovědí busou zobrazeby pro každou podotázku

en: The answer to the security question is incorrect.
cs_CZ: Odpověď na bezpečnostní otázku není správná.

en: The answer(s) must meet these array_filter criteria:
cs_CZ: Odpovědi musí splňovat tato array_filter kritérie:

en: The answer(s) must meet these validation criteria:
cs_CZ: Odpovědi musí splňovat následující validační kritéria:

en: The array question is a type that creates a matrix for the participant.
cs_CZ: Otázka typu pole je taková, která vytvoří pro respondenta matici.

en: The availability of options is related to the type of question you previously chose.
cs_CZ: Výběr možností je závislý typu otázky, který jste předtím zvolili.

en: The basic functions
cs_CZ: Základní funkce

en: The closed access mode needs a participant list, which you may create by clicking on the menu entry 'Participants'.
cs_CZ: Režim uzavřeného přístupu vyžaduje existenci seznamu respondentů, který můžete vytvořit kliknutím na položku nabídky "Respondenti".

en: The condition could not be added! It did not include the question and/or answer upon which the condition was based. Please ensure you have selected a question and an answer.
cs_CZ: Vaše podmínka nebyla přidána! Neobsahuje otázku a/nebo odpověď, na které je podmínka závislá. Ujistěte se prosím, že jste vybral(a) otázku a odpověď.

en: The condition could not be updated! It did not include the question and/or answer upon which the condition was based. Please ensure you have selected a question and an answer.
cs_CZ: Podmínku takto nelze upravit. Nedaří se najít otázku a/nebo odpověď, která je v podmínce obsažena. Zkontrolujte prosím, jestli jste zvolili existující otázku i odpověď.

en: The content of this box is the actual question text shown to your participants. It may be empty, but that is not recommended. You may use all the power of our WYSIWYG editor to make your question shine.
cs_CZ: Obsahem tohoto rámečku je text otázky, který se vašim respondentům zobrazí. Může být prázdný, ale to není doporučeno. Využijte všechny možnosti našeho WYSIWYG editoru, aby vaše otázka vypadala co nejvíce "sexy".

en: The data could not be saved because the response does not exist in the database.
cs_CZ: Data nemohla být uložena, protože odpověď v databázi neexistuje.

en: The database engine type must be set for MySQL
cs_CZ: Pro MySQL musí být nastaven typ databázového stroje.

en: The database exists and contains LimeSurvey tables.
cs_CZ: Databáze existuje a obsahuje tabulky LimeSurvey.

en: The database has been updated from version %s to version %s.
cs_CZ: Databáze byla aktualizována z verze %s na verzi %s.

en: The database you specified does already exist.
cs_CZ: Vámi uvedená databáze již existuje.

en: The database you specified does not exist:
cs_CZ: Vámi uvedená databáze neexistuje:

en: The destination file name is not the same as the source file name
cs_CZ: Název cílového souboru není stejný jako název zdrojového souboru

en: The email address is not valid.
cs_CZ: E-mailová adresa není platná.

en: The email address you have entered is already registered and the survey has been completed.
cs_CZ: E-mailová adresa, kterou jste zadali, je již registrována a průzkum byl dokončen.

en: The email you used is not valid. Please try again.
cs_CZ: E-mail, který uvádíte, není platný. Prosím zkuste to znovu.

en: The end message
cs_CZ: Závěrečná zpráva

en: The entry was assigned the following record id:
cs_CZ: Položce bylo přiděleno následující číslo záznamu:

en: The existing label set has assessment values assigned.
cs_CZ: Existující sada popisků má přiřazeny hodnoty pro hodnocení.

en: The existing label set has different/more languages.
cs_CZ: Existující sada popisků má další jazyk nebo jazyky.

en: The file %s was deleted.
cs_CZ: Soubor %s byl smazán.

en: The file could not be deleted
cs_CZ: Soubor nelze smazat

en: The file does not exist
cs_CZ: Soubor neexistuje

en: The file has been successfully uploaded.
cs_CZ: Soubor byl úspěšně načten.

en: The folder %s doesn't exist and can't be created.
cs_CZ: Adresář %s neexistuje a ani jej nelze vytvořit.

en: The following LimeSurvey updates are available:
cs_CZ: Jsou dostupné následující aktualizace LimeSurvey:

en: The following additional fields were found in your CSV file.
cs_CZ: V CSV souboru byly nalezeny následující další pole.

en: The following answers should be deleted:
cs_CZ: Následující odpovědi by měly být odstraněny:

en: The following assessments should be deleted:
cs_CZ: Následující hodnocení by měla být odstraněna:

en: The following conditions should be deleted:
cs_CZ: Následující skupiny by měly být smazány:

en: The following files will be modified or deleted but were already modified by someone else.
cs_CZ: Následující soubory, které budou změněny nebo odstraněny, byly již změněny někým jiným.

en: The following files would be added by the update but already exist. This is unusual and may result from an earlier update attempt.
cs_CZ: Následující soubory budou při aktualizaci přidány, nicméně již existují. To je neobvyklé a může to být výsledkem předchozího pokusu o aktualizaci.

en: The following groups should be deleted:
cs_CZ: Následující skupiny by měly být smazány smazány

en: The following old participant tables exist and may be deleted if no longer required:
cs_CZ: V systému se nacházejí staré tabulky přístupových kódů. Pokud je už nepotřebujete, můžete je smazat. Jsou to:

en: The following old survey participants tables could be restored:
cs_CZ: Obnoveny mohou být následující tabulky respondentů:

en: The following old survey participants tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
cs_CZ: Následující staré tabulky respondentů by měly být vymazány. Neobsahují žádné záznamy nebo jejich rodičovský průzkum již neexistuje:

en: The following old survey response tables exist and may be deleted if no longer required:
cs_CZ: V databázi jsou následující staré tabulky odpovědí. Mohou být vymazány, pokud je už nepotřebujete:

en: The following old survey tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
cs_CZ: Následující staré tabulky průzkumů by měly být vymazány, protože neobsahují žádné záznamy nebo jejich průzkum již neexistuje:

en: The following plugin will be installed. Please click "Install" to install the plugin, or "Abort" to abort. Aborting will remove the files from the file system.
cs_CZ: Nainstaluje se následující zásuvný modul. Chcete-li jej nainstalovat, klikněte na "Instalovat". Pokud ne, klikněte na "Přerušit". Přerušení odstraní soubory modulu ze souborového systému.

en: The following plugin will be updated. Please click "Update" to update the plugin, or "Abort" to abort.
cs_CZ: Bude aktualizován následující zásuvný modul. Kliknutím na "Aktualizovat" jej zaktualizujete, stiskem "Zrušit" aktualizaci zrušíte.

en: The following problems have been found:
cs_CZ: Byly nalezeny následující problémy:

en: The following questions should be deleted:
cs_CZ: Následující otázky by měly být smazány:

en: The following steps will be done by this update:
cs_CZ: Tato aktualizace provede následující kroky:

en: The following survey language settings should be deleted:
cs_CZ: Následující jazyková nastavení průzkumu by měly být vymazány:

en: The following surveys are available:
cs_CZ: Dostupné jsou tyto průzkumy:

en: The following surveys have an errorneous question group order. Please go to each survey respectively, check the group order and save it.
cs_CZ: Následující průzkumy obsahují chybné pořadí skupin otázek. Projděte prosím všechny uvedené průzkumy, zkontrolujte pořadí skupin, opravte je a uložte.

en: The following surveys have an errorneous question order. Please go to each question and group respectively, check the question order and save it.
cs_CZ: Následující průzkumy mají chybné pořadí otázek. Projděte si prosím všechny otázky, zkontrolujte jejich pořadí a opravené uložte.

en: The following surveys should be deleted:
cs_CZ: Následující průzkumy by měly být smazány

en: The following user group assignments should be deleted:
cs_CZ: Následující vazba na skupinu uživatelů by měla být smazána:

en: The fonts file %s was not found in <limesurvey root folder>/fonts directory. Please, see the txt file for your language in fonts directory to generate the charts.
cs_CZ: Soubor fontu %s nebyl nalezen ve složce <limesurvey root folder>/fonts. Pro vytváření grafů se prosím podívejte do txt souboru pro váš jazyk ve složce fonts.

en: The handle is displayed at the middle of the slider except if Slider initial value is set (this will not set the initial value).
cs_CZ: Ovládátko je zobrazeno uprostřed posuvníku (toto nenastaví výchozí hodnotu). Výjimkou je nastavení výchozí hodnoty posuvníku.

en: The imap PHP library is not installed or not activated. Please contact your system administrator.
cs_CZ: Knihovna IMAP pro PHP není nainstalována nebo aktivována. Kontaktujte prosím svého systémového administrátora.

en: The languages of the imported group file must at least include the base language of this survey.
cs_CZ: Jazyky importované skupiny musí obsahovat alespoň primární jazyk tohoto průzkumu.

en: The languages of the imported question file must at least include the base language of this survey.
cs_CZ: Jazyky importované otázky musí obsahovat alespoň primární jazyk tohoto průzkumu.

en: The last column shows the total for the row.
cs_CZ: Poslední sloupec zobrazuje celkový součet řádku.

en: The last row shows the total for the column and the last column shows the total for the row.
cs_CZ: Poslední řádek zobrazuje celkový součet sloupce a poslední sloupec zobrazuje celkový součet řádku.

en: The last row shows the total for the column.
cs_CZ: Poslední řádek zobrazuje celkový součet sloupce.

en: The latest available version is %s.
cs_CZ: Nejnovější dostupná verze je %s.

en: The logarithm of number to base, if given, or the natural logarithm.
cs_CZ: Základ logaritmu (je-li uveden) nebo přirozený logaritmus.

en: The maximum number of files has been uploaded. You may return back to survey.
cs_CZ: Byl nahrán maximální počet souborů, můžete se vrátit zpět na průzkum.

en: The message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
cs_CZ: Zpráva, která se zobrazí jako 'upozornění na ubíhající čas' (výchozí varování se zobrazí, pokud je ponecháno prázdné)

en: The message to display when the time limit has expired (a default message will display if this setting is left blank)
cs_CZ: Zpráva, která se zobrazí po vypšení časového limitu (výchozí zpráva se zobrazí, pokud je ponecháno prázdné)

en: The minimum number of files has not been uploaded.
cs_CZ: Nebylo nahráno minimum souborů.

en: The most important question-related options are displayed here.
cs_CZ: Nejdůležitější možnosti, týkající se otázky, jsou zobrazeny zde:

en: The most important settings of your survey can be reached from this sidebar: the survey settings menu and the survey structure menu. You may resize it to fit your screen to easily navigate through the available options. If the size of the sidebar is too small, the options get collapsed and the quick-menu is displayed. If you wish to work from the quick-menu, either click on the arrow button or drag it to the left.
cs_CZ: Nejdůležitější nastavení vašeho průzkumu se nacházejí na tomto postranním panelu. Jsou to nabídka nastavení průzkumu a nabídka struktury průzkumu. Můžete změnit jeho velikost tak, aby se vešel na obrazovku, a mohli jste snadno procházet nabídkou. Pokud postranního panel příliš malý, nabídky se sbalí a místo nich se objeví rychlé menu. Chcete-li pracovat z rychlého menu, buď klikněte na tlačítko se šipkou, nebo jej přetáhněte doleva.

en: The name must be unique for all menu entries throughout the software.
cs_CZ: Název musí být jedinečný mezi všemi položkami menu v celém dotazníkovém systému.

en: The new password can not be empty.
cs_CZ: Nové heslo nemůže být prázdné.

en: The new question group/question order was successfully saved.
cs_CZ: Nové pořadí skupin otázek nebo pořadí otázky bylo úspěšně uloženo.

en: The participant cannot upload a single file larger than this size. Server configuration allow a maximum file size of %s KB.
cs_CZ: Respondent nebude moci nahrát soubor větší než je tato velikost. Nastavení serveru povoluje maximální velikost souboru %s KB.

en: The participant table associated with this survey has been renamed to:
cs_CZ: Tabulka přístupových kódů, přiřazená k tomuto průzkumu, byla přejmenována na:

en: The participant table has now been removed and access codes are no longer required to access this survey.
cs_CZ: Tabulka přístupových kódů byla smazána. Pro vstup do průzkumu nebude od tohoto okamžiku 
    přístupový kód vyžadován.

en: The password does not reach the minimum length of %s characters
cs_CZ: Heslo nedosahuje minimální délky %s znaků

en: The password does require at least one digit
cs_CZ: Heslo musí obsahovat alespoň jednu číslici

en: The password does require at least one special character
cs_CZ: Heslo musí obsahovat alespoň jeden speciální znak

en: The password does require at least one uppercase character
cs_CZ: Heslo musí obsahovat alespoň jedno velké písmeno

en: The password will be generated and sent by email.
cs_CZ: Heslo bude vygenerováno a zasláno e-mailem.

en: The password you have chosen at the optional settings step.
cs_CZ: Heslo jste zvolili při volitelném kroku nastavení.

en: The permissions of this superadmin cannot be updated!
cs_CZ: Práva tohoto superadmina nemohou být změněna!

en: The plugin could not be installed or updated:
cs_CZ: Zásuvný modul nelze nainstalovat ani aktualizovat:

en: The plugin settings were saved.
cs_CZ: Nastavení zásuvného modulu byla uložena.

en: The plugin was not found.
cs_CZ: Plugin nebyl nalezen.

en: The plugin was successfully installed. You need to activate it before you can use it.
cs_CZ: Zásuvný modul byl úspěšně nainstalován. Před prvním použitím jej musíte aktivovat.

en: The plugin was successfully updated. You might need to deactivate it and activate it again to apply changes.
cs_CZ: Zásuvný modul byl úspěšně aktualizován. Možná ho budete muset deaktivovat a znovu aktivovat, abyste mohli využít změny, které aktualizace přinesla.

en: The question bar
cs_CZ: Nabídka otázek

en: The question code is mandatory.
cs_CZ: Kód otázky je povinný.

en: The question could not be added. You must enter at least a question code.
cs_CZ: Otázku nelze přidat. Musíte vložit minimálně kód otázky.

en: The question could not be added. You must enter at least enter a question code.
cs_CZ: Otázku nelze přidat. Musíte vložit alespoň kód otázky.

en: The question could not be imported for the following reasons:
cs_CZ: Otázku nelze importovat z následujících důvodů:

en: The question group was deleted.
cs_CZ: Otázka byla vymazána.

en: The record of your survey responses does not contain any identifying information about you, unless a specific survey question explicitly asked for it.
cs_CZ: Záznam odpovědí průzkumu neobsahuje žádné identifikační údaje o vás s výjimkou otázek obsažených v průzkumu, které se na údaje explicitně dotazují.

en: The records have been saved successfully!
cs_CZ: Záznamy byly úspěšně uloženy!

en: The redundancy check looks for tables leftover after deactivating a survey. You can delete these if you no longer require them.
cs_CZ: Kontrola vyhledá tabulky, které zbyly po deaktivaci průzkumu. Následně je můžete vymazat, pokud je již nepotřebujete.

en: The related survey is missing.
cs_CZ: Odpovídající průzkum chybí.

en: The request could not be understood by the server due to malformed syntax.
cs_CZ: Server nerozumí Vašemu požadavku. Nesprávná synaxe.

en: The requested URL was not found on this server.
cs_CZ: Požadovaná adresa nebyla na serveru nalezena.

en: The requested files do not exist on the server.
cs_CZ: Požadované soubory na serveru neexistují.

en: The required directory for saving the uploaded files couldn't be created. Please check file premissions on the /upload/surveys directory.
cs_CZ: Požadovaný adresář pro uložení uploadovaného souboru nelze vytvořit. Prosím zkontrolujte nastavené oprávnění adresáře /upload/surveys.

en: The response record %s was updated.
cs_CZ: Záznam odpovědi %s byl aktualizován.

en: The response timings table has been renamed to:
cs_CZ: Tabulka časování odpovědí byla přejmenována na:

en: The responses table has been renamed to:
cs_CZ: Tabulka odpovědí byla přejmenována na:

en: The responses to this survey are no longer available using LimeSurvey.
cs_CZ: Odpovědi k tomuto průzkumu již nejsou přístupné pomocí LimeSurvey.

en: The selected attribute was invalid.
cs_CZ: Vybraný atribut není platný.

en: The server tried to call an unknown view!
cs_CZ: Server se pokusil volat neznámé zobrazení!

en: The settings tab with the survey menu
cs_CZ: Přepínač nabídky průzkumu

en: The sidebar
cs_CZ: Postranní menu

en: The size of the randomly generated password (min. 8)
cs_CZ: Délka náhodně vygenerovaného hesla (minimálně 8)

en: The sum must be at least %s
cs_CZ: Součet musí být minimálně %s

en: The sum must be at most %s
cs_CZ: Součet musí být maximálně %s

en: The sum must be between %s and %s
cs_CZ: Součet musí být mezi %s a %s

en: The sum must equal %s
cs_CZ: Součet musí být %s

en: The sum must equal %s.
cs_CZ: Součet musí být %s.

en: The sum of the multiple numeric inputs must be greater than this value
cs_CZ: Součet zadaných hodnot vícenásobného číselného vstupu musí být větší, než tato hodnota

en: The superadmin role cannot be changed.
cs_CZ: Roli superadministrátora nelze změnit.

en: The survey cannot be activated until these problems have been resolved.
cs_CZ: Průzkum nelze aktivovat před vyřešením těchto problémů.

en: The survey description
cs_CZ: Popis průzkumu

en: The survey group '%s' was deleted.
cs_CZ: Byla smazána skupina '%s'.

en: The survey in which you are trying to participate does not seem to exist.
cs_CZ: Průzkum, jehož se chcete zúčastnit, podle všeho neexistuje.

en: The survey participant was successfully updated.
cs_CZ: Respondent průzkumu byl úspěšně aktualizován.

en: The survey response table could not be created.
cs_CZ: Nelze vytvořit tabulku odpovědí.

en: The survey structure
cs_CZ: Struktura průzkumu

en: The survey title
cs_CZ: Název průzkumu

en: The survey was successfully expired by setting an expiration date in the survey settings.
cs_CZ: Průzkum byl úspěšně uzavřen nastavením data expirace v nastavení průzkumu.

en: The survey you selected does not exist
cs_CZ: Vybraný průzkum neexistuje

en: The template upload directory doesn't exist or is not writable.
cs_CZ: Adresář pro načtení šablony buď neexistuje nebo nemá povolen zápis.

en: The text inserted here will be displayed on the welcome screen, which is the first thing that your respondents will see when they access your survey..
cs_CZ: Text, který sem dáte, se zobrazí na uvítací stránce. Bude to první věc, kterou respondenti uvidí po otevření Vašeho průzkumu.

en: The text message that displays in the countdown timer during the countdown
cs_CZ: Textová zpráva, která je zobrazena v okně počítadla během odpočítávání času.

en: The theme '%s' has been reset.
cs_CZ: Motiv '%s' byl resetován.

en: The theme upload directory doesn't exist or is not writable.
cs_CZ: Složka pro načtení motivu neexistuje nebo neumožňuje zápis.

en: The three top boxes are the most basic functions of LimeSurvey.
cs_CZ: Tři horní boxy obsahují nejzákladnější funkce LimeSurvey.

en: The title of the question group is visible to your survey participants (this setting can be changed later and it cannot be empty). Question groups are important because they allow the survey administrators to logically group the questions. By default, each question group (including its questions) is shown on its own page (this setting can be changed later).
cs_CZ: Název skupiny otázek je pro respondenty viditelný (Nastavení může být později změněno, ale nemůže být prázdné). Skupiny otázek jsou důležité, protože umožňují správcům průzkumu logicky sdružovat otázky. Ve výchozím nastavení je každá skupina (včetně všech jejích otázek) zobrazena na samostatné stránce (I toto nastavení lze později změnit).

en: The title of your question
cs_CZ: Titulek Vaší otázky

en: The top bar
cs_CZ: Horní nabídka

en: The type of your database management system
cs_CZ: Typ vašeho databázového systému

en: The update is now complete!
cs_CZ: Aktualizace je nyní kompletní.

en: The update server is currently busy. This usually happens when the update files for a new version are being prepared.
cs_CZ: Aktualizační server se jeví zaneprázdněn. To se stane zejména v době, kdy jsou připravovány soubory pro novou verzi.

en: The user name cannot be changed.
cs_CZ: Uživatelské jméno nelze měnit.

en: The username already exists.
cs_CZ: Jméno uživatele již existuje.

en: The value of this variable can not be changed
cs_CZ: Hodnotu této proměnné nelze změnit

en: The welcome message
cs_CZ: Uvítací zpráva

en: Theme
cs_CZ: Motiv

en: Theme %s does not exist.
cs_CZ: Motiv %s neexistuje.

en: Theme '%s' does not exist.
cs_CZ: Motiv '%s' neexistuje.

en: Theme '%s' has been uninstalled because it's not compatible with this LimeSurvey version.
cs_CZ: Motiv '%s' byl odinstalován, protože není kompatibilní se současnou verzí LimeSurvey.

en: Theme '%s' was successfully deleted.
cs_CZ: Motiv "%s"  byl úspěšně smazán.

en: Theme editor
cs_CZ: Editovat motiv

en: Theme editor:
cs_CZ: Editor motivu:

en: Theme name
cs_CZ: Název motivu

en: Theme options
cs_CZ: Možnosti motivu:

en: Theme options differences
cs_CZ: Rozdíly v nastavení motivu

en: Theme options saved.
cs_CZ: Nastavení motivu uloženo.

en: Theme:
cs_CZ: Motiv:

en: Themes
cs_CZ: Motivy

en: Themes options for this survey group
cs_CZ: Možnosti motivů v této skupině průzkumů

en: Themes storage
cs_CZ: Úložiště motivů

en: Themes:
cs_CZ: Motivy:

en: There are %s orphaned default value entries which can be deleted.
cs_CZ: Je zde %s osiřelých výchozích hodnot, které mohou být smazány.

en: There are %s orphaned question attributes.
cs_CZ: Je zde %s osiřelých atributů otázek.

en: There are %s orphaned quota entries which can be deleted.
cs_CZ: Je zde %s osiřelých kvót, které mohou být smazány.

en: There are %s orphaned quota language settings which can be deleted.
cs_CZ: Je zde %s osiřelých jazykových kvót, které mohou být smazány.

en: There are %s orphaned quota members which can be deleted.
cs_CZ: Je zde %s osiřelých členů kvót, které mohou být smazány.

en: There are %s questions in this survey.
cs_CZ: Průzkum obsahuje %s otázek.

en: There are empty question groups in this survey - please create at least one question within a question group.
cs_CZ: V tomto průzkumu jsou prázdné skupiny otázek - prosím vytvořte v každé skupině alespoň jednu otázku.

en: There are more emails pending than can be sent in one batch. Continue sending emails by clicking below, or wait %s seconds.
cs_CZ: Ve frontě čeká více e-mailů, než může být odesláno v jedné dávce. Pokračujte v odesílání e-mailů kliknutím níže, nebo počkejte %s sekund.

en: There are no existing conditions in this survey.
cs_CZ: V tomto průzkumu nejsou žádné podmínky.

en: There are no groups available.
cs_CZ: Nejsou k dispozici žádné uživatelské skupiny

en: There are no label sets which match the survey default language
cs_CZ: Nejsou žádné sady popisků, které odpovídají výchozímu jazyku průzkumu

en: There are no more questions. Please press the <Submit> button to finish this survey.
cs_CZ: Již nejsou další odpovědi. Prosím stlačte tlačítko "Odeslat".

en: There are no participants to be exported.
cs_CZ: Pro export nejsou žádní respondenti.

en: There are no questions in this group.
cs_CZ: V této skupině nejsou žádné otázky.

en: There are no questions in this survey
cs_CZ: Průzkum neobsahuje ani jednu otázku

en: There are no questions in this survey.
cs_CZ: Průzkum neobsahuje ani jednu otázku.

en: There are no simple options in this survey theme.
cs_CZ: V tomto motivu průzkumu nejsou žádné jednoduché možnosti.

en: There are no unmapped attributes
cs_CZ: Nejsou žádné nenamapované atributy

en: There are security updates available for %s (type: %s).
cs_CZ: K dispozici jsou bezpečnostní aktualizace pro %s (typ: %s).

en: There are two ways to stop a survey. Please read carefully about the two options below and choose the right one for you.
cs_CZ: Jsou dva způsoby, jak ukončit průzkum. Níže si prosím pozorně přečtěte o těchto dvou možnostech a vyberte tu pro vás správnou.

en: There are updates available for %s (type: %s).
cs_CZ: K dispozici jsou aktualizace pro %s (typ: %s).

en: There are {EMAILCOUNT} emails still to be sent.
cs_CZ: Stále ještě čeká {EMAILCOUNT} e-mailů k odeslání.

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey.
cs_CZ: Průzkum obsahuje {NUMBEROFQUESTIONS} otázek.

en: There has to be at least one language.
cs_CZ: Musí zde zůstat alespoň jeden jazyk

en: There is 1 question in this survey
cs_CZ: Tento průzkum obsahuje 1 otázku

en: There is 1 question in this survey.
cs_CZ: V tomto průzkumu je jedna jediná otázka.

en: There is already a recorded answer for this access code
cs_CZ: Pro tento přístupový kód již byla zaznamenána odpověď

en: There is already an entry with that exact access code in the table.
                         The same access code cannot be used in multiple entries.
cs_CZ: V záznamech se přesně tento přístupový kód už nachází. Stejný přístupový kód nelze použít víckrát.

en: There is already an entry with that exact access code in the table. The same access code cannot be used in multiple entries.
cs_CZ: V tabulce je již přítomen přístupový kód s touto hodnotou. Stejný kód nemůže být použit vícekrát.

en: There is no matching saved survey.
cs_CZ: Mezi uloženými průzkumy není žádný odpovídající

en: There is no matching survey.
cs_CZ: Není žádný odpovídající průzkum.

en: There is no matching user %s in group %s.
cs_CZ: Žádná uživatel %s ve skupině %s není.

en: There is {n} user attribute field in this survey participants table.|There are {n} user attribute fields in this survey participants table.
cs_CZ: V tabulce respondentů průzkumu existuje {n} pole atributů.|V tabulce respondentů průzkumu existuje {n} polí atributů.

en: There was a problem deleting the template '%s'. Please check your directory/file permissions.
cs_CZ: Vyskytl se problém s vymazáním šablony '%s'. Prosím zkontrolujte práva složky/souboru.

en: There was a problem downloading the update file. Please try to restart the update process.
cs_CZ: Při stahování aktualizačních souborů se vyskytla chyba. Prosím pokuste se obnovit aktualizační proces.

en: There was a problem updating the user permissions.
cs_CZ: Nastal problém se změnou uživatelských oprávnění.

en: There was an error using the Google API.
cs_CZ: Při použití Google API se objevila chyba.

en: There was an error when saving your personal settings.
cs_CZ: Při ukládání Vašich nastavení nastala chyba.

en: There were errors when trying to populate the database:
cs_CZ: Při pokusu o naplnění databáze došlo k chybám:

en: There were no eligible emails to send. This will be because none satisfied the criteria of:
cs_CZ: Nejsou žádné e-maily k odeslání. Tato situace nastala, protože nikdo nesplnil kritéria:

en: These files will be backed up and then replaced by the update procedure.
cs_CZ: Tyto soubory budou zabaleny a v průběhu aktualizace nahrazeny.

en: These settings cannot be changed once the survey is online.
cs_CZ: Tato nastavení nelze měnit, pokud je průzkum aktivní.

en: They represent an easy way to get back to any previous setting, and provide a general overview of where you are.
cs_CZ: Představují jednoduchý způsob, jak se vrátit k předchozímu nastavení a poskytnou obecný přehled o tom, kde se nacházíte.

en: They were found to be duplicate using a combination of firstname, lastname and email fields
cs_CZ: Byly vyhodnoceny jako duplicitní na základě kombinace polí křestního jména, příjmení a e-mailu

en: They were found to be duplicate using the participant id field
cs_CZ: Byly vyhodnoceny jako duplicitní na základě pole id respondenta

en: Third choice
cs_CZ: Třetí volba

en: This ZIP archive contains no valid Resources files. Import failed.
cs_CZ: ZIP archiv neobsahuje platné soubory prostředků. Import byl neúspěšný.

en: This ZIP archive contains no valid template files. Import failed.
cs_CZ: Archiv ZIP neobsahuje platné soubory šablony. Import byl neúspěšný.

en: This action need confirmation.
cs_CZ: Tato akce potřebuje potvrzení.

en: This action need to be confirmed.
cs_CZ: Tato akce musí být potvrzena.

en: This archive contains a PDF file of the survey, the queXML file of the survey and a queXF banding XML file which can be used with queXF: http://quexf.sourceforge.net/ for processing scanned surveys.
cs_CZ: Tento archiv obsahuje PDF soubor průzkumu, queXMLsoubor průzkumu a queXF banding XML soubor, které mohou být spolu s queXF: http://quexf.sourceforge.net/ použity pro zpracování naskenovaných odpovědí.

en: This attribute is automatically mapped
cs_CZ: Tento atribut je mapován automaticky

en: This bar will change as you move through the functionalities. The current bar corresponds to the "overview" tab. It contains the most important LimeSurvey functionalities such as preview and activate survey.
cs_CZ: Tento panel se bude postupně měnit, jak se budete pohybovat jednotlivými funkcemi. Aktuální podoba odpovídá oknu "Shrnutí průzkumu". Obsahuje nejdůležitější funkce, jako je především "Náhled průzkumu" a "Aktivvovat tento průzkum".

en: This code is already used - duplicate codes are not allowed.
cs_CZ: Tento kód byl již použit - duplicitní kódy nejsou povoleny.

en: This code is also the name of the variable that will be exported to SPSS or Excel.
cs_CZ: Tento kód je zároveň názvem proměnné, která bude exportována do statistického programu SPSS nebo do Excelu.

en: This code is normally not shown to your participants, still it is necessary and has to be unique for the survey.
cs_CZ: Tento kód se normálně vašim respondentům nezobrazuje, je ale nutný a musí být jedinečný pro každý průzkum.

en: This description is also visible to your participants.
cs_CZ: Tento popis uvidí také respondenti.

en: This email address cannot be used because it was opted out of this survey.
cs_CZ: Tuto e-mailovu adresu nelze použít protože byla vyloučena z tohoto průzkumu.

en: This email address is already registered but the email adress was bounced.
cs_CZ: Tato e-mailová adresa je již registrována, ale zaslaný e-mail se vrátil nedoručen.

en: This export is intended to create a complete backup of an active survey for archival purposes.
cs_CZ: Tento export je určen k vytvoření úplné zálohy aktivního průzkumu pro účely archivace.

en: This export will dump all the groups, questions, answers and conditions for your survey into a .LSS file (which is basically an XML file). This dump file can be used with the 'Import survey' feature when creating a new survey.
cs_CZ: Tento export vytvoří zálohu všech skupin, otázek, odpovědí a pofmínek z Vašeho průzkumu do souboru *.LSS . Jedná se o prostý XML soubor, který můžete v budoucnosti použít prostřednictvím funkce "Import průzkumu" pro vytvoření nového průzkumu.

en: This expression uses a possibly invalid comparison. Are you sure you didn't mean to do a numerical comparison? See manual for more information.
cs_CZ: Tento výraz ubsahuje nejspíš neplatné porovnání. Nechtěli jste provést porovnání číselných hodnot? Další informace naleznete v manuálu.

en: This feature is designed to make it easy to use Excel to author and edit surveys.
cs_CZ: Tato funkce byla navržena pro zjednodušení tvorby a úprav průzkumů pomocí Excelu.

en: This feature is only available for MySQL databases. Your database type is %s.
cs_CZ: Tato funkce je dostupná pouze v databázi MySQL. Vaše databáze je ale typu %s

en: This field is encrypted and can only be searched by exact match. Please enter the exact value you are looking for.
cs_CZ: Toto pole je zašifrované a lze v něm hledat pouze na základě přesné shody. Zadejte prosím přesně tu hodnotu, kterou hledáte.

en: This file is not a supported image - please only upload JPG,PNG,GIF or SVG type images.
cs_CZ: Tento typ souboru není podporován jako obrázek. Použijte prosím pouze z formáty JPG, PNG, GIF nebo SVG.

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
cs_CZ: Soubor není platný archiv ZIP. Import byl neúspěšný.

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
cs_CZ: Tento soubor není platnýmZIP souborem archivu. Import se nezdařil.

en: This file type is not allowed to be uploaded.
cs_CZ: Tento typ souboru není povolen k nahrání.

en: This filename is not allowed to be uploaded.
cs_CZ: Nelze nahrát soubor s tímto jménem.

en: This function cannot be executed because demo mode is active.
cs_CZ: Tuto funkci nelze spustit, protože je zapnutý demo-mód.

en: This group contains no questions.  You must add questions to this group before you can preview it
cs_CZ: Tato skupina neobsahuje žádnou otázku. Před zobrazením náhledu musíte do skupiny přidat otázky.

en: This group description is fairly vacuous, but quite important.
cs_CZ: Tento popis skupiny je docela neurčitý, ale celkem důležitý.

en: This group does not contain any question(s).
cs_CZ: Tato skupina neobsahuje žádnou otázku.

en: This group has an error
cs_CZ: Tato skupina obsahuje chybu

en: This group is empty
cs_CZ: Tato skupina je prázdná

en: This group is unanswered
cs_CZ: Tato skupina nebyla zodpovězena

en: This group, by itself, does not contain any syntax errors.
cs_CZ: Tato skupina neobsahuje žádné chyby syntaxe.

en: This invitation has already been used.
cs_CZ: Tato pozvánka již byla použitá.

en: This invitation has no uses left.
cs_CZ: Tato pozvánka už nemá žádné využití.

en: This invitation is not valid anymore.
cs_CZ: Tato pozvánka již není platná.

en: This invitation is not valid yet.
cs_CZ: Tato pozvánka ještě není platná.

en: This is a closed-access survey, so you must supply a access code.  Please contact the administrator for assistance.
cs_CZ: Přístup k tomuto průzkumu je uzavřený. Musíte vložit platný přístupový kód. S žádostí o pomoc kontaktujte prosím správce průzkumu.

en: This is a controlled survey. You need a valid access code to participate.
cs_CZ: Toto je uzavřený průzkum. K účasti na něm potřebujete mít platný přístupový kód.

en: This is a hint text that will be shown to the participant describing the question validation equation.
cs_CZ: Toto je nápovědný text, který se zobrazí respondentovi a který popisuje validační rovnici otázky.

en: This is a question help text.
cs_CZ: Toto je nápověda k otázce:

en: This is a sample question text. The user was asked to enter a date.
cs_CZ: Toto je ukázkový text otázky. Uživatel je požádán zadat datum.

en: This is a sample question text. The user was asked to pick an entry.
cs_CZ: Toto je ukázkový text otázky. Uživatel je požádán o výběr položky.

en: This is a sample survey description. It could be quite long.
cs_CZ: Toto je příklad popisu průzkumu. Popis může být dlouhý.

en: This is a tip shown to the participant describing the subquestion validation equation.
cs_CZ: Toto je tip, který se zobrazí respondentovi a popíče mu validační rovnici dílčí otázky.

en: This is an anonymized survey. Participant attributes can only be used in non-anonymised surveys.
cs_CZ: Tento průzkum je anonymizovaný. Atribury respondenta mohou být používány pouze v neanonymizovaných průzkumech.

en: This is an automated email to notify that a user has been created for you on the site '%s'.
cs_CZ: Tento automaticky generovaný e-mail Vás informuje, že pro Vás byl vytvořen uživatel na serveru '%s'.

en: This is an automated email to notify you that your login credentials for '%s' have been reset.
cs_CZ: Toto je automatický e-mail, který vás jen upozorňuje na skutečnost, že vaše přihlašovací údaje pro "%s"' byly resetovány.

en: This is an error message example
cs_CZ: Toto je příklad chybové hlášky

en: This is an update to an unstable version
cs_CZ: Toto je aktualizace na nestabilní verzi

en: This is another sample question text - asking for number.
cs_CZ: Toto je další ukázkový text otázky - dotaz na číslo.

en: This is not a .csv file.
cs_CZ: Toto není soubor .csv.

en: This is not a .xml file.
cs_CZ: Toto není soubor .xml.

en: This is not a valid LimeSurvey survey structure XML file.
cs_CZ: Toto není platná struktura XML souboru dotazníku.

en: This is not a valid email address. Please provide a valid email address or leave it empty.
cs_CZ: To není platná e-mailová adresa. Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu nebo nechte pole prázdné.

en: This is not a valid participant data XML file.
cs_CZ: Tohle není správný XML soubor s účastnickými daty.

en: This is not a valid response data XML file.
cs_CZ: Toto není platná struktura XML souboru dat odpovědí.

en: This is not a valid timings data XML file.
cs_CZ: Toto není platná struktura XML souboru dat časování.

en: This is one last sample question text - asking for some free text.
cs_CZ: Toto je poslední ukázkový text otázky - dotaz na volný text.

en: This is some help text for this question.
cs_CZ: Toto je nápovědný text k otázce.

en: This is some helpful text.
cs_CZ: Zde je nějaká nápověda.

en: This is the LimeSurvey admin interface. Start to build your survey from here.
cs_CZ: Toto je administrátorské rozhraní LimeSurvey. Zde začínáte tvořit svůj průzkum.

en: This is the content of the menu link - leave blank to use the title.
cs_CZ: Toto je znění odkazu na menu - pokud zůstane prázdné, použije se záhlaví menu.

en: This is the default email address of the site administrator and used for system messages, contact options and default bounce email.
cs_CZ: Toto je výchozí adresa administrátora stránky a bude použita pro systémové zprávy, kontaktní nastavení a výchozí zpáteční e-mail.

en: This is the default name of the site administrator and used for system messages and contact options.
cs_CZ: Toto je výchozí jméno administrátora stránky a bude použito pro systémové zprávy a kontaktní nastavení.

en: This is the question bar.
cs_CZ: Toto je panel s otázkami.

en: This is the sidebar.
cs_CZ: Tohle je postranní menu.

en: This is the structure view of your survey. Here you can see all your groups and questions.
cs_CZ: Tato poloha přepínače zobrazí strukturu vašeho průzkumu. Najdete pod ní všechny skupiny otázek i samotné otázky.

en: This is the survey end message.
cs_CZ: Toto je zpráva na konci průzkumu.

en: This is the title of your survey.
cs_CZ: Toto je název Vašeho průzkumu.

en: This is the top bar.
cs_CZ: Tohle je horní nabídka.

en: This list cannot accept survey participant attributes.
cs_CZ: Tento seznam nemůže přijímat atributy respondenta.

en: This message is shown at the end of your survey to every participant. It's a great way to say thank you or give some links or hints where to go next.
cs_CZ: Tato zpráva se objeví každému respondentovi na konci průzkumu. Je to výborné místo pro umístění poděkování nebo pro odkazy, kam mohou respondenti pokračovat dál.

en: This message is shown directly below the survey description on the welcome page. You may leave this blank for now but it is a good way to introduce your participants to the survey.
cs_CZ: Tato uvítací zpráva bude zobrazena přímo pod popisem průzkumu na úvodní stránce. Nemusíte sem zatím nic psát, ale "Uvítací zpráva" je vhodná k uvedení responedntů do průzkumu.

en: This name has already been used for this survey. You must use a unique save name.
cs_CZ: Toto jméno již bylo použito pro uložení průzkumu. K uložení musíte použít jiné jméno.

en: This name is reserved for standard template.
cs_CZ: Toto jméno je vyhrazeno pro standardní šablonu.

en: This name will appear in the survey list overview and in the administration header.
cs_CZ: Toto jméno bude zobrazeno v přehledu průzkumů a v administrační hlavičce.

en: This participant is not active in any survey
cs_CZ: Tento respondent není aktivní v žádném průzkumu

en: This plugin has no settings.
cs_CZ: Tento plugin nemá žádné nastavení.

en: This process will delete this survey, and all related groups, questions answers and conditions.
cs_CZ: Tento proces smaže tento průzkum, všechny jeho skupiny, otázky, odpovědi a podmínky.

en: This question does not have a question 'type' set.
cs_CZ: Tato otázka nemá nastaven typ otázky.

en: This question has a condition set, however the condition is based on a question that appears after it.
cs_CZ: Tato otázka má nastavenou podmínku, ale podmínka je založená na otázce, která je za ní.

en: This question has at least {n} error.|This question has at least {n} errors.
cs_CZ: Tento dotaz obsahuje přinejmenším {n} chybu.|Tento dotaz obsahuje přinejmenším {n} chyby.

en: This question has at least {n} warning.|This question has at least {n} warnings.
cs_CZ: Tento dotaz obsahuje přinejmenším {n} varování. | Tento dotaz obsahuje přinejmenším {n} varování.

en: This question has missing answer options.
cs_CZ: Tato otázka nemá žádné možnosti odpovědi.

en: This question has missing subquestions.
cs_CZ: Tato otázka nemá žádné dílčí otázky.

en: This question is always shown.
cs_CZ: Tato otázka je zobrazena vždy.

en: This question is mandatory
cs_CZ: Na otázku je nutno odpovědět.

en: This question only accept 30 digits including 10 decimals.
cs_CZ: Tato otázka akceptuje číslo s nanejvýš 30 místy včetně 10 desetinných.

en: This question requires a second answer set but none is set.
cs_CZ: Tato otázka vyžaduje druhou sadu odpovědí, ale žádná není nastavena.

en: This question requires answers, but none are set.
cs_CZ: Otázka vyžaduje odpovědi, ale žádné nejsou nastaveny.

en: This question type can't be selected.
cs_CZ: Nelze vybrat tento typ otázky.

en: This question's SGQA code
cs_CZ: SGQA kód této otázky

en: This question's group ID number
cs_CZ: ID číslo skupiny této otázky

en: This question's question ID number
cs_CZ: ID číslo otázky této otázky

en: This question's survey ID number
cs_CZ: ID číslo průzkumu této otázky

en: This question, by itself, does not contain any syntax errors.
cs_CZ: Tato otázka neobsahuje žádné chyby syntaxe.

en: This response ID is invalid.
cs_CZ: Toto ID odpovědi není platné.

en: This response was already submitted.
cs_CZ: Tato odpověď již byla potvrzena.

en: This setting cannot be changed because demo mode is active.
cs_CZ: Toto nastavení nelze změnit, protože průzkum je v demo módu.

en: This superadmin cannot be deleted.
cs_CZ: Tohoto superadministrátora nelze smazat.

en: This survey allows public registration. A survey participants table must also be created.
cs_CZ: Tento průzkum umožňuje veřejnou registraci. Je ale nutno také vytvořit tabulku respondentů.

en: This survey cannot be tested or completed for the following reason(s):
cs_CZ: Tento průzkum nelze testovat nebo na něj nelze odpovědět z následujících důvodů:

en: This survey does not contain any question groups.
cs_CZ: Tento průzkum neobsahuje žádnou skupinu otázek.

en: This survey has an associated participant table. If you delete this survey this participant table will be deleted. We recommend that you export or backup these participants before deleting this survey.
cs_CZ: Tento průzkum má přiřazenu tabulku respondentů. Smažete-li tento průzkum, bude tabulka respondentů smazána také. Před smazáním průzkumu doporučujeme tuto tabulku exportovat nebo zálohovat.

en: This survey has not been activated. There are no results to browse.
cs_CZ: Tento průzkum nebyl aktivován. Nejsou žádné výsledky k procházení.

en: This survey is active and a responses table exists. If you delete this survey, these responses (and files) will be deleted. We recommend that you export the responses before deleting this survey.
cs_CZ: Tento průzkum je aktivní a existuje tabulka odpovědí. Smažete-li tento průzkum, budou tyto odpovědi (včetně všech nahraných souborů) smazány. Doporučujeme exportovat odpovědi před smazáním průzkumu.

en: This survey is active but expired.
cs_CZ: Tento průzkum je aktivní, ale expirovaný.

en: This survey is active but has a start date.
cs_CZ: Průzkum je aktivní, ale má nastaveno počáteční datum.

en: This survey is already active.
cs_CZ: Tento průzkum je již aktivní.

en: This survey is anonymous.
cs_CZ: Tento průzkum je anonymní.

en: This survey is currently active.
cs_CZ: Tento průzkum je v současné době aktivní

en: This survey is currently not active. You will not be able to save your responses.
cs_CZ: Průzkum není nyní aktivní. Nebudete moci uložit Vaše odpovědi.

en: This survey is not active - no responses are available.
cs_CZ: Tento průzkum není aktivní - nejsou dostupné žádné odpovědi.

en: This survey is not active. You must activate the survey before attempting to import a VVexport file.
cs_CZ: Tento průzkum není aktivní. Před pokusem o import VV souboru jej musíte aktivovat.

en: This survey is not yet activated and so your participants won't be able to fill out the survey.
cs_CZ: Průzkum není aktivován. Respondenti jej proto nebudou moci vyplnit.

en: This survey is not yet active. Your response cannot be saved
cs_CZ: Tento průzkum dosud není aktivní. Vaše odpovědi nemohou být uloženy.

en: This survey is not yet started.
cs_CZ: Průzkum nebyl ještě aktivován.

en: This survey is now active, and responses can be recorded.
cs_CZ: Tento průzkum je nyní aktivní a odpovědi mohou být zadávány.

en: This survey setting has not been imported: %s => %s
cs_CZ: Nastavení tohoto průzkumu nebylo importováno: %s => %s

en: This surveys uses anonymized responses, so you can't update your response.
cs_CZ: Průzkum je anonymní, čili nemůžete upravit své odpovědi.

en: This theme is out of date.
cs_CZ: Tento motiv je zastaralý.

en: This theme type (%s) is not allowed.
cs_CZ: Tento typ motivu ( %s) není povolen.

en: This tour will help you to easily get a basic understanding of LimeSurvey.
cs_CZ: Tento průvodce vám pomůže rychle získat základní informace o LimeSurvey.

en: This type of question allows you to add multiple subquestions and a set of answers.
cs_CZ: Tento typ otázky umožňuje přidávat více podotázek a sadu odpovědí.

en: This update will not change the database. No database backup is required.
cs_CZ: Tato aktualizace nebude měnit databázi. Databázi není třeba zálohovat.

en: This variable name has already been used.
cs_CZ: Toto jméno proměnné již bylo použito.

en: This will be shown when hovering over the menu.
cs_CZ: Zobrazí se při pohybu kurzoru nad menu.

en: This will be the password of admin user.
cs_CZ: Toto bude heslo administrátora.

en: This will be the userid by which admin of board will login.
cs_CZ: Toto bude uživatelské jméno, se kterým se bude administrátor přihlašovat.

en: This will be your default language.
cs_CZ: Toto bude Váš výchozí jazyk.

en: This will delete all current boxes to restore the default ones. Are you sure you want to continue?
cs_CZ: Všechny boxy budou vymazány a nahrazeny defaultními boxy. Opravdu to chcete udělat?

en: This will directly add a question to the current question group.
cs_CZ: To přidá otázku přímo do aktuální skupiny otázek.

en: This will download a .zip file containing the survey in all languages.
cs_CZ: Tím se stáhne soubor .zip, obsahující průzkum ve všech jazycích.

en: This will export a printable version of your survey.
cs_CZ: Toto exportuje tisknutelnou verzi vašeho průzkumu.

en: This will export the survey archive (.lsa) for all selected active surveys. They will be provided in a single ZIP archive.
cs_CZ: Bude vyexportován archiv (.lsa) všech vybraných aktivních průzkumů. Archivy pak budou zabaleny do společného ZIP souboru.

en: This will export the survey structure (.lss) for all selected active surveys. They will be provided in a single ZIP archive.
cs_CZ: Vyexportuje strukturu průzkumu (.lss) pro všechny vybrané průzkumy. Výsledek bude uložen do jediného ZIP souboru.

en: This will open the survey as a printable page in new window.
cs_CZ: Otevře průzkum jako tisknutelnou stránku v novém okně.

en: This will open the survey in %s as a printable page in new window.
cs_CZ: Otevře průzkum pomocí %s jako tisknutelnou stránku v novém okně.

en: This will reload the configuration file of this theme.
cs_CZ: Znovu načte konfigurační soubor tohoto motivu.

en: This will replace the existing text. Continue?
cs_CZ: Toto přepíše existující text. Pokračovat?

en: This will reset all the specific configurations of this theme.
cs_CZ: To vynuluje všechny specifické konfigurace tohoto motivu.

en: This will update the survey group for all selected surveys.
cs_CZ: To aktualizuje skupinu průzkumu pro všechny vybrané aktivní průzkumy.

en: This will update the survey theme for all selected active surveys.
cs_CZ: To aktualizuje motiv průzkumu pro všechny vybrané aktivní průzkumy.

en: Those files/directories are not writable:
cs_CZ: Do těchto souborů nebo adresářů nelze zapisovat:

en: Three
cs_CZ: Tři

en: Tigrinya
cs_CZ: Tigrinština (Etiopie)

en: Time difference (in hours):
cs_CZ: Časový rozdíl (v hodinách)

en: Time limit
cs_CZ: Časový limit

en: Time limit action
cs_CZ: Akce při dosažení časovém limitu

en: Time limit countdown message
cs_CZ: Zpáva během odpočítávání

en: Time limit disable next
cs_CZ: Časový limit zakáže "Další"

en: Time limit disable prev
cs_CZ: Časový limit zakáže "Předchozí"

en: Time limit expiry message
cs_CZ: Zpráva při vypšení časového limitu

en: Time limit expiry message display time
cs_CZ: Doba zobrazení zprávy o vypršení času

en: Time limit message CSS style
cs_CZ: CSS styl pro zprávu časového limitu

en: Time limit timer CSS style
cs_CZ: CSS styl časového počítadla

en: Time remaining
cs_CZ: Zbývající čas

en: Time statistics
cs_CZ: Přehled časů potřebných k vyplnění

en: Timer
cs_CZ: Časový limit

en: Timing statistics
cs_CZ: Statistika časů

en: Timings (if activated)
cs_CZ: Časování (je-li aktivováno)

en: Timings table could not be created.
cs_CZ: Tabulku časování nelze vytvořit.

en: Timings will be saved.
cs_CZ: Časy budou ukládány.

en: Timings will not be saved.
cs_CZ: Časy nebudou ukládány.

en: Tip: How to display a picture in your theme?
cs_CZ: Tip: Jak zobrazit obrázek ve Vašem motivu?

en: Tip: How to embed a picture in your theme?
cs_CZ: Tip: Jak vložit obrázek do šablony?

en: Title
cs_CZ: Název

en: Title of subquestion %s was updated to %s.
cs_CZ: Titulek dílčí otázky %s byl změněn na %s.

en: Title:
cs_CZ: Titulek:

en: To be able to upload images or other content you have to save your survey once first.
cs_CZ: Pro možnost nahrání obrázků nebo jiného obsahu musíte nejprve průzkum uložit.

en: To continue please first accept our survey data policy.
cs_CZ: Chcete-li pokračovat, přijměte prosím nejprve zásady zpracování dat z průzkumu.

en: To find out more about queXML check out this page:
cs_CZ: Další informace o queXML lze nalézt na této stránce:

en: To fully use it, you have to add subquestions as well as answer options.
cs_CZ: Pro plnohodnotné využití je třeba doplnit jak podotázky, tak možné odpovědi.

en: To get to know more about queXML check this page:
cs_CZ: Podrobnější popis queXML lze získat na následující stránce:

en: To participate in this restricted survey, you need a valid access code.
cs_CZ: Pro účast na tomto uzavřeném průzkumu potřebujete mít platný přístupový kód.

en: To receive a new password by email you have to enter your user name and original email address.
cs_CZ: Pro zaslání nového hesla e-mailem uveďte prosím uživatelské jméno a původní e-mailovou adresu.

en: To remain anonymous please use a pseudonym as your username, also an email address is not required.
cs_CZ: Pro zachování anonymity použijte místo vašeho jména pseudonym, také e-mailová adresa není nutná.

en: To reorder questions/questiongroups just drag the question/group with your mouse to the desired position.
cs_CZ: Pro přeskupení otázek či jejich skupin prostě přetáhněte otázku/skupinu otázek na požadovanou pozici.

en: To use a picture in a .twig file:
cs_CZ: Použít obrázek v souboru .twig (.pstpl):

en: Toggle advanced options
cs_CZ: Přepnout na rozšířené možnosti

en: Too low
cs_CZ: Příliš nízké

en: Too many labels, can't generate chart
cs_CZ: Příliš mnoho popisků. Nelze vygenerovat graf.

en: Tools
cs_CZ: Nástroje

en: Top 2, Middle, Bottom 2
cs_CZ: Nahoře 2, uprostřed, dole 2

en: Top bar
cs_CZ: Horní lišta

en: Total
cs_CZ: Celkem

en: Total Errors
cs_CZ: Celkem chyb

en: Total Imported files
cs_CZ: Celkem importovaných souborů:

en: Total attributes in the central table
cs_CZ: Celkový počet atributů v centrální tabulce

en: Total errors
cs_CZ: Celkem chyb

en: Total imported files
cs_CZ: Celkem importovaných souborů

en: Total invitations sent
cs_CZ: Celkem posláno pozvánek

en: Total number of files
cs_CZ: Celkový počet souborů

en: Total numbers of sent reminders
cs_CZ: Celkový počet zaslaných připomínek

en: Total opted out
cs_CZ: Celkem se z průzkumu odhlásilo respondentů

en: Total participants in central table
cs_CZ: Celkový počet respondentů v centrální databázi

en: Total records
cs_CZ: Záznamů celkem

en: Total records in survey
cs_CZ: Celkem záznamů v průzkumu

en: Total records in survey:
cs_CZ: Celkem záznamů v průzkumu:

en: Total responses
cs_CZ: Celkem odpovědí

en: Total screened out
cs_CZ: Celkem prohlédlo

en: Total size of files
cs_CZ: Celková velikost souborů

en: Total storage
cs_CZ: Celková velikost úložiště

en: Total surveys completed
cs_CZ: Celkem ukončených průzkumů

en: Total time
cs_CZ: Celkový čas

en: Total with no unique participant access code
cs_CZ: Celkem bez jedinečného přístupového kódu účastníka

en: Total:
cs_CZ: Celkem:

en: Transfer the surveys of this user to:
cs_CZ: Přesuňte průzkumy uživatele do:

en: Translate survey
cs_CZ: Přeložit průzkum

en: Translate to
cs_CZ: Přeložit do

en: Triangle
cs_CZ: Trojúhelník

en: Tried to pop value off of empty stack
cs_CZ: Pokus o výběr hodnoty z prázdného zásobníku

en: Try again
cs_CZ: Zkusit znovu

en: Try again! Connection with database failed.
cs_CZ: Zkuste to znovu! Propojení s databází se nezdařilo.

en: Try again! Creation of database failed.
cs_CZ: Zkuste to znovu! Vytvoření databáze se nezdařilo.

en: Try to import even if question codes don't match
cs_CZ: Pokusit se importovat i pokud kódy otázek neodpovídají

en: Try to submit again
cs_CZ: Zkusit odeslat znovu

en: Try with a bigger access code length.
cs_CZ: Zkuste s delším přístupovým kódem.

en: Turkish
cs_CZ: Turečtina

en: Tutorial Entry Id
cs_CZ: ID odkazu do tutorialu

en: Tutorials
cs_CZ: Návody

en: Tweet it
cs_CZ: Tweetnout

en: Two
cs_CZ: Dvě

en: Type
cs_CZ: Typ

en: Type in the 'name' you used to save the survey, and the password.
cs_CZ: Vepište 'jméno', které jste použil(a) při ukládání průzkumu, a heslo.

en: Type in the new name to extend %s
cs_CZ: Zadejte nový název pro rozšíření %s

en: Type:
cs_CZ: Typ:

en: UJIS for Windows Japanese
cs_CZ: UJIS pro Windows japonské

en: URL Description:
cs_CZ: Popis URL:

en: URL description (%s)
cs_CZ: popis URL (%s)

en: URL description (link text)
cs_CZ: Text odkazu (popis adresy URL)

en: URL description:
cs_CZ: Popis URL:

en: URL for a respondent to opt-in to this survey
cs_CZ: URL pro respondenta pro přihlášení k průzkumu

en: URL for a respondent to opt-out of this survey
cs_CZ: URL pro respondenta pro odhlášení z průzkumu

en: URL must be set if autoload URL is turned on!
cs_CZ: URL musí mýt nastavena pokud je zapnuto automatické natažení (autoload) URL!

en: URL of the survey
cs_CZ: URL průzkumu

en: Ukrainian
cs_CZ: Ukrajinština

en: Un-quotes a quoted string
cs_CZ: Od-cituje citovaný text

en: Unable to backup your database for unknown reason.
cs_CZ: Z neznámých důvodů se nezdařilo zálohovat databázi.

en: Unable to create directory `%s`.
cs_CZ: Nemohu vytvořit adresář `%s`.

en: Unable to create survey participants table
cs_CZ: Nelze vytvořit tabulku respondentů průzkumu

en: Unable to delete answer %s, code %s
cs_CZ: Nelze smazat odpověď %s, kód %s.

en: Unable to delete assessment %s
cs_CZ: Nelze smazat hodnocení %s.

en: Unable to delete condition %s
cs_CZ: Podmínku %s nelze smazat.

en: Unable to delete label set %s.
cs_CZ: Nelze odstranit sadu štítků %s.

en: Unable to delete question %s
cs_CZ: Nelze smazat otázku %s

en: Unable to delete question attributes for question %s
cs_CZ: Nelze odstranit atributy otázky %s .

en: Unable to delete question group %s
cs_CZ: Nelze odstranit skupinu otázek %s

en: Unable to delete saved response.
cs_CZ: Uloženou odpověď nelze smazat.

en: Unable to delete survey %s
cs_CZ: Nelze smazat průzkum %s

en: Unable to delete survey languagesettings %s
cs_CZ: Nelze smazat nastavení jazyků průzkumu %s.

en: Unable to evaluate binary operator - fewer than 2 entries on stack
cs_CZ: Nelze vyhodnotit binární operátor - v zásobníku jsou méně než 2 položky

en: Unable to evaluate unary operator - no entries on stack
cs_CZ: Nelze vyhodnotit unární operátor - v zásobníku nejsou žádné položky

en: Unable to import survey.
cs_CZ: Průzkum nelze importovat.

en: Unable to insert record into survey table
cs_CZ: Nelze vložit záznam do tabulky průzkumu

en: Unable to send email about your saved survey (Error: %s).
cs_CZ: Nelze odeslat e-mail o uloženém průzkumu, nastala chyba %s

en: Unable to use %s in anonymized survey.
cs_CZ: V anonymizovaném průzkumu nelze použít %s.

en: Unbalanced equation - values left on stack
cs_CZ: Nevybalancovaná rovnice - v zásobníku zůstaly hodnoty

en: Uncertain
cs_CZ: Nevím

en: Unchanged
cs_CZ: Nezměněno

en: Undefined function
cs_CZ: Nedefinovaná funkce

en: Undefined variable
cs_CZ: Nedefinovaná proměnná

en: Uninstall
cs_CZ: Odinstalovat

en: Uninstall plugin
cs_CZ: Odinstalovat zásuvný modul

en: Uninstall themes
cs_CZ: Odinstalovat motivy

en: Uninstall this theme
cs_CZ: Udinstalovat motiv

en: Uninstalled
cs_CZ: Odinstalováno

en: Unit tests of expressions within strings
cs_CZ: Jednotka testování výrazů v řetězcích

en: Unknown action or no permission.
cs_CZ: Neznámá akce nebo nedostatečné oprávnění.

en: Unknown box ID!
cs_CZ: Neznámé ID boxu!

en: Unknown destination build!
cs_CZ: Neznámá cílová dílčí verze (build)!

en: Unknown error
cs_CZ: Neznámá chyba

en: Unknown error while reading the file, no survey created.
cs_CZ: Došlo k neznámé chybě během načítání souboru. Průzkum nebyl vytvořen.

en: Unknown error!
cs_CZ: Neznámá chyba!

en: Unknown error.
cs_CZ: Neznámá chyba.

en: Unknown file extension
cs_CZ: Neznámá přípona souboru

en: Unknown session
cs_CZ: Neznámé sezení

en: Unknown update key!
cs_CZ: Neznámý aktualizační klíč!

en: Unknown user. You have to select a user.
cs_CZ: Neznámý uživatel. Musíte nějakého vybrat.

en: Unknown view!
cs_CZ: Neznámý pohled!

en: Unkown
cs_CZ: Neznámé

en: Unlimited
cs_CZ: Neomezeno

en: Unlimited administration permissions
cs_CZ: Neomezené oprávnění administrace

en: Unlock question organizer
cs_CZ: Odemknout organizátor otázek

en: Unmapped participant attributes
cs_CZ: Nemapované atributy respondentů

en: Unmapped survey participant attributes
cs_CZ: Nenamapované atributy respondenta

en: Unsupported syntax
cs_CZ: Nepodporovaný syntax

en: Until:
cs_CZ: Do:

en: Unzip error!
cs_CZ: Chyba při rozbalování!

en: Unzipped file is too big.
cs_CZ: Rozbalený soubor je příliš velký.

en: Up to date!
cs_CZ: Nejnovější verze!

en: Update
cs_CZ: Změnit

en: Update complete!
cs_CZ: Aktualizace dokončena!

en: Update condition
cs_CZ: Změnit podmínku

en: Update permission role %s
cs_CZ: aktualizovat roli oprávnění %s

en: Update permission roles %s
cs_CZ: Aktualizovat role oprávnění %s

en: Update scenario
cs_CZ: Změnit scénář

en: Update server busy
cs_CZ: Aktualizační server je zaneprázdněn

en: Update survey group:
cs_CZ: Aktualizovat skupinu průzkumu:

en: Update type
cs_CZ: Typ aktualizace

en: Update user group
cs_CZ: Změnit skupinu uživatelů

en: Updated
cs_CZ: Aktualizováno

en: Updates available
cs_CZ: Aktualizace k dispozici

en: Upload
cs_CZ: Načíst

en: Upload a file
cs_CZ: Načíst soubor:

en: Upload a file (maximum size: %d MB):
cs_CZ: Nahraj soubor (maximální velikost %d MB):

en: Upload an image (maximum size: %d MB):
cs_CZ: Načíst obrázek (maximální velikost %d MB)

en: Upload file not found. Check your permissions and path (%s) for the upload directory
cs_CZ: Soubor pro načtení nenalezen. Zkontrolujte vaše oprávnění a cestu (%s) adresáře pro načtení

en: Upload file|Upload files
cs_CZ: Načíst soubor|Načíst soubory

en: Upload summary
cs_CZ: Nahrát souhrn

en: Upload template file
cs_CZ: Nahrajte soubor šablony

en: Upload theme file
cs_CZ: Nahhrát soubor s motivem

en: Upload your files
cs_CZ: Nahrát Vaše soubory

en: Uploaded CSV file successfully
cs_CZ: Načtení souboru CSV bylo úspěšné

en: Uploaded label set file needs to have an .lsl extension.
cs_CZ: Načtený soubor popisků musí mít příponu .lsl

en: Uploaded resources management
cs_CZ: Správa nahraných zdrojů

en: Uploading
cs_CZ: Nahrávání

en: Uploading LDAP Query
cs_CZ: Nahrávám LDAP dotaz

en: Uppercase only
cs_CZ: Pouze velká písmena

en: Uppercase the first character of each word in a string
cs_CZ: Převést první znaky slov v řetězci na velké

en: Usage of + with numeric value, see manual about usage of sum.
cs_CZ: Použití znaménka + s číselnou hodnotou, vizte manuál použití součtu.

en: Usage of processString without a string in your template
cs_CZ: Použití funkce "processString" (zpracování vlákna) bez toho, že by bylo vlákno v šabloně

en: Use CAPTCHA for registration:
cs_CZ: Pro registraci použijte CAPTCHA:

en: Use CAPTCHA for save and load:
cs_CZ: Pro načtení a uložení použijte CAPTCHA:

en: Use CAPTCHA for survey access:
cs_CZ: Pro přístup do průzkumu používat CAPTCHA:

en: Use ComfortUpdate
cs_CZ: Použít komfortní aktualizaci

en: Use ExpressionScript code:
cs_CZ: Použijte kód ExpressionScriptu:

en: Use HTML format for participant emails:
cs_CZ: Pro e-maily účastníkům použít formát HTML:

en: Use JavaScript functions to remove text and uncheck checkbox (or use only the ExpressionScript engine).
cs_CZ: Použít pro odstranění textu a odškrtnutí polí funkce javascriptu (případně použít jen správce výrazů).

en: Use LDAP authentication
cs_CZ: Použít LDAP ověření

en: Use a customized question theme for this question
cs_CZ: Použít pro tuto otázku upravený motiv

en: Use a fontawesome classname, or a link to the image.
cs_CZ: Použijte libovolný název třídy nebo odkaz na obrázek.

en: Use accessible dropdown boxes instead of calendar popup
cs_CZ: Použít přístupné rozbalovací seznamy místo kalendářového popup okna

en: Use button group or radio list
cs_CZ: Použijte skupinu tlačítek nebo sadu přepínačů

en: Use checkbox layout
cs_CZ: Použít zaškrtávání

en: Use dropdown presentation
cs_CZ: Použít rozbalovací seznam

en: Use global settings
cs_CZ: Použít globální nastavení

en: Use internal database authentication
cs_CZ: Použít ověření interní databáze

en: Use mapping service
cs_CZ: Použije mapovací služnu

en: Use same default value across languages:
cs_CZ: Použít stejnou výchozí hodnotu pro jazyky:

en: Use settings below
cs_CZ: Použít nastavení níže

en: Use slider layout
cs_CZ: Použít rozvržení posuvníku

en: Use web server authentication
cs_CZ: Použít ověření web serveru

en: Used bounce settings:
cs_CZ: Použitá nastavení návratu:

en: Used/free space for file uploads
cs_CZ: Využité/volné místo pro nahrané soubory.

en: User
cs_CZ: Uživatel

en: User '%s' was successfully deleted.
cs_CZ: Uživatel '%s' byl úspěšně smazán.

en: User ID
cs_CZ: ID uživatele

en: User Theme
cs_CZ: Uživatelský motiv

en: User added.
cs_CZ: Uživatel byl přidán.

en: User administration
cs_CZ: Administrace uživatele

en: User control
cs_CZ: Správa uživatelů

en: User could not be added.
cs_CZ: Uživatele nelze přidat.

en: User data
cs_CZ: Data uživatele

en: User details
cs_CZ: Detaily uživatele

en: User group
cs_CZ: Skupina uživatelů

en: User group ID
cs_CZ: ID uživatelské skupiny

en: User group added.
cs_CZ: Skupina uživatelů byla přidána.

en: User group list
cs_CZ: Seznam uživatelských skupin

en: User group successfully added!
cs_CZ: Skupina uživatelů byla úspěšně přidána!

en: User group successfully saved!
cs_CZ: Skupina uživatelů byla úspěšně uložena!

en: User groups
cs_CZ: Uživatelské skupiny

en: User id
cs_CZ: ID uživatele

en: User is already a member of the group.
cs_CZ: Uživatel už v této skupině je.

en: User management panel
cs_CZ: Panel pro správu uživatelů

en: User name
cs_CZ: Uživatelské jméno

en: User name:
cs_CZ: Uživatelské jméno

en: User registration at '%s'
cs_CZ: Registrace uživatele u '%s'

en: User removed.
cs_CZ: Uživatel byl odebrán.

en: User role
cs_CZ: Uživatelská role

en: User successfully created
cs_CZ: Uživatel byl úspěšně vytvořen

en: User successfully deleted.
cs_CZ: Uživatel byl úspěšně smazán.

en: User successfully updated
cs_CZ: Uživatel byl úspěšně aktualizován

en: User theme
cs_CZ: Uživatelský motiv

en: User with whom the participants are to be shared:
cs_CZ: Uživatel, se kterým budou sdíleni respondenti:

en: User?
cs_CZ: Uživatel?

en: Usergroup updated
cs_CZ: Uživatelská skupina byla aktualizována

en: Usergroups
cs_CZ: Uživatelské skupiny

en: Username
cs_CZ: Uživatelské jméno

en: Username : %s - Email : %s.
cs_CZ: Uživatelské jméno: %s - e-mail: %s.

en: Username already exists.
cs_CZ: Uživatelské jméno již existuje.

en: Username not found in LDAP server
cs_CZ: Uživatelské jméno nebylo na LDAP serveru nalezeno

en: Username:
cs_CZ: Uživatelské jméno:

en: Username: %s
cs_CZ: Uživatelské jméno: %s

en: Username: %s - Email: %s
cs_CZ: Uživatelské jméno: %s - e-mail: %s

en: Users
cs_CZ: Uživatelé

en: Users imported successfully.
cs_CZ: Uživatelé byli úspěšně importováni.

en: Uses left
cs_CZ: Zbývající počet použití

en: Uses left:
cs_CZ: Počet použití

en: Using the chart type selector you can force the graph type for all selected questions.
cs_CZ: Pomocí volby typu grafu můžete určit typ grafu pro všechny vybrané otázky najednou.

en: Using type coercion may break your data; use with care or not at all if possible.
cs_CZ: Použití vynucení typu může narušit vaše data. Používejte s nejvyšší opatrností a co nejméně.

en: Usually this is caused by having too many (sub-)questions in your survey. Please try removing questions from your survey.
cs_CZ: Obvykle to nastává, je-li v průzkumu příliš mnoho (pod)otázek. Zkuste prosím odebrat několik otázek.

en: Uyghur
cs_CZ: Ujgurština

en: VV export version:
cs_CZ: Verze VV exportu:

en: Valencian
cs_CZ: Valencijština

en: Valid from
cs_CZ: Platné od

en: Valid until
cs_CZ: Platné do

en: Valid until:
cs_CZ: Platné do:

en: Valid username but not authorized by group restriction
cs_CZ: Jméno uživatele je platné, ale omezení skupiny jej neautorizovalo

en: Validate ExpressionScript
cs_CZ: Ověřování ExpressionScript

en: Validate expression in email : %s
cs_CZ: Potvrďte výraz v e-mailu : %s

en: Validate quota
cs_CZ: Potvrďte kvótu

en: Validation of quota %s
cs_CZ: Ověření kvóty %s

en: Validation:
cs_CZ: Potvrzení:

en: Value
cs_CZ: Hodnota

en: Value range allows missing
cs_CZ: Rozsah hodnot je povoleno vynechat

en: Values:
cs_CZ: Hodnoty:

en: Variable not found: %s
cs_CZ: Nebyla nalezena proměnná: %s

en: Verify username and try again
cs_CZ: Ověřte uživatelské jméno a zkuste to znovu

en: Version
cs_CZ: Verze

en: Version:
cs_CZ: Verze:

en: Vertical
cs_CZ: Vertikální

en: Vietnamese
cs_CZ: Vietnamština

en: View Saved but not submitted Responses
cs_CZ: Zobrazit uložené, ale neodeslané odpovědi

en: View in CPDB
cs_CZ: Prohlédnout v CDBR

en: View labels
cs_CZ: Prohlédnout popisky

en: View policy
cs_CZ: Přečíst politiku

en: View response
cs_CZ: Zobrazit odpověď

en: View response ID %d
cs_CZ: Zobrazení odpovědi číslo %d

en: View response URL
cs_CZ: Zobrazit URL odpovědi

en: View response as queXML PDF
cs_CZ: Zobrazit odpověď jako queXML PDF

en: View response details
cs_CZ: Zobrazit detaily odpovědi

en: View response details as queXML PDF
cs_CZ: Zobrazit detaily odpovědi jako queXML PDF

en: View statistics
cs_CZ: Zobrazit statistiky

en: View summary of all available fields:
cs_CZ: Zobrazit souhrn všech dostupných polí:

en: View the statistics for this survey.
cs_CZ: Zobrazit statistiky tohoto průzkumu.

en: View this participant in the central participants database
cs_CZ: Zobrazit osobu v centrální databázi respondentů

en: View this record
cs_CZ: Zobrazit tento záznam

en: View users
cs_CZ: Prohlédnout uživatele

en: View without the filter.
cs_CZ: Zobrazit bez filtru.

en: View/read
cs_CZ: Zobrazit

en: Viewing file '%s'
cs_CZ: Prohlížení souboru '%s'

en: Viewing response (ID %s)
cs_CZ: Zobrazení odpovědi (ID %s)

en: Visibility
cs_CZ: Viditelnost

en: Visible
cs_CZ: Viditelný

en: Visible:
cs_CZ: Viditelné:

en: Visit our website!
cs_CZ: Navštivte naše webové stránky!

en: Visual minute step interval
cs_CZ: Podoba minutového čítače

en: Warn and move on
cs_CZ: Upozorni a pokračuj

en: Warning
cs_CZ: Varování

en: Warning!
cs_CZ: Varování!

en: Warning! Admin bounce email was not saved because it was not valid.
cs_CZ: Pozor! Adresa pro vrácené nedoručené e-mailové zprávy nebyla uložena, protože není validní.

en: Warning! Administrator email address was not saved because it was not valid.
cs_CZ: Varování! E-mailová adresa administrátora nebyla uložena, protože obsahuje chyby.

en: Warning! Using InnoDB instead of MyISAM will reduce the possible maximum number of questions in your surveys. Please read more about MyISAM vs InnoDB table column limitations in our manual before selecting InnoDB.
cs_CZ: Varování! Použití InnoDB místo MyISAM sníží maximální možný  počet otázek ve vašich průzkumech. Před výběrem InnoDB si prosím v manuálu LimeSurvey přečtěte více o omezeních sloupců tabulky MyISAM oproti InnoDB.

en: Warning: Before turning on HTTPS,%s check if this link works.%s
cs_CZ: Pozor: Před zapnutím HTTPS, %s zkontrolujte zda tento odkaz funguje.%s

en: Warning: Deleted participants entries cannot be recovered.
cs_CZ: Pozor! Smazané položky respondentů nemohou být obnoveny!

en: Warning: Only install plugins from sources you trust!
cs_CZ: Upozornění: Instalujte pouze doplňky ze zdrojů, kterým důvěřujete!

en: Warning: Please enforce SSL encrpytion in Global settings/Security after SSL is properly configured for your webserver.
cs_CZ: Upozornění: Až správně nastavíte SSL šifrování na Vašem webovém serveru, zapněte vynucení SSL i v Lime Survey. Najdete je v administraci, submenu Globální nastavení / Bezpečnost.

en: Warning: Please read this carefully before proceeding!
cs_CZ: Pozor: Přečtěte prosím pozorně, než budete pokračovat!

en: Warning: Quotes all content that starts with an equal sign to prevent CSV injections
cs_CZ: Varování: Veškerý obsah, který začíná znakem = dejte do uvozovek, aby se předešlo útoku na Excel pomocí CSV injection.

en: Warning: The following files/directories need to be updated but their permissions are set to read-only.
cs_CZ: Pozor: Následující soubory/složky je nutné aktualizovat, ale jejich oprávnění jsou nastavena na "pouze pro čtení".

en: Warning: There are some differences between current theme options and original theme options!
cs_CZ: Varování: Mezi původním a současným nastavením jsou rozdíly!

en: Warning: You are still using the default password ('password'). Please change your password and re-login again.
cs_CZ: Varování: stále používáte výchozí heslo ('password'). Prosím změňte je a znovu se přihlaste.

en: Warning: original survey theme doesn't exist!
cs_CZ: Varování: Původní motiv průzkumu neexistuje!

en: Warnings
cs_CZ: Varování

en: We are sorry but the survey is expired and no longer available.
cs_CZ: Litujeme, ale platnost průzkumu vypršela a průzkum již není dostupný.

en: We are sorry but there was a system error and your file was not saved. An email has been dispatched to notify the survey administrator.
cs_CZ: Omlouváme se, ale vyskytla se systémová chyba a Váš soubor nebyl uložen. Administrátor průzkumu byl informován e-mailem.

en: We are sorry but this information is only available to superadministrators.
cs_CZ: Je nám líto, ale tyto informace jsou k dispozici pouze superadministrátorům.

en: We are sorry but you are not allowed to enter this survey.
cs_CZ: Omlouváme se, ale nemáte oprávnění účastnit se tohoto průzkumu.

en: We are sorry but you can't proceed without first agreeing to our survey data policy.
cs_CZ: Omlouváme se, ale nemůžete dál pokračovat bez toho, že byste odsouhlasil/a naše zásady pro zpracování dat.

en: We are sorry but you don't have permissions to do this.
cs_CZ: Litujeme, ale pro toto nemáte oprávnění.

en: We are sorry but your session has expired.
cs_CZ: Je nám líto, ale Vaše sezení vypršelo.

en: We can not guarantee optimum operation. It would be preferable to no longer use it or to make it compatible with the version %s of the LimeSurvey API.
cs_CZ: Nemůžeme zaručit jeho optimální fungování. Nedoporučujemo jej nadále používat. Není zaručena a ani plánována kompatibilota s verzí %s uživatelského rozhraní LimeSurvey.

en: We could not zip your database!
cs_CZ: Vaše databáze nemohla být zazipována!

en: We couldn't reach the server or the server didn't provide any answer. Please try again in few minutes.
cs_CZ: Nezdařilo se připojení k serveru nebo server neodpověděl. Prosím zkuste to znovu po několika minutách.

en: We recommend that before you delete this survey you export the entire survey from the main administration screen.
cs_CZ: Před smazáním průzkumu doporučujeme exportovat celý průzkum z administrátorské obrazovky.

en: We recommend that before you proceed, you export the entire survey from the main administration screen.
cs_CZ: Před pokračováním doporučujeme exportovat celý průzkum z hlavní administrátorské obrazovky.

en: We will be creating a question group and a question in this tutorial. There is need to automatically create them.
cs_CZ: Průvodce vytvoří skupinu otázek a do ní vloženou otázku. Je třeba, aby je vytvořil automaticky.

en: We will soon add the functionality to create your own tutorials and download them from our store.
cs_CZ: Brzy přidáme funkci, která umožní, abyste si sepsali vlastní návody a a mohli si je stahovat z našeho obchodu.

en: We would like to help you with a quick tour of the most essential functions and features.
cs_CZ: Rádi bychom Vám pomohli stručným přehledem nejdůležitějších možností a funkcí.

en: Web page:
cs_CZ: Webová stránka:

en: Web server authentication method is not allowed for this user
cs_CZ: Ověření pomocí web serveru není pro tohoto uživatele povoleno

en: Web server info
cs_CZ: Informace o webovém serveru

en: Web server name
cs_CZ: Jméno webového serveru

en: Web server software
cs_CZ: Software webového serveru

en: Welcome
cs_CZ: Vítejte

en: Welcome %s!
cs_CZ: Vítejte %s!

en: Welcome and end text
cs_CZ: Uvítací a závěrečný text

en: Welcome message:
cs_CZ: Uvítací zpráva:

en: Welcome to %s!
cs_CZ: Vítejte na %s!

en: Welcome to LimeSurvey!
cs_CZ: Vítejte v LimeSurvey!

en: Welcome to the Assessment
cs_CZ: Vítejte ve vyhodnocení

en: Welcome to the LimeSurvey ComfortUpdate!
cs_CZ: Vítejte v "Komfortní aktualizaci" LimeSurvey!

en: Welcome to the LimeSurvey installation wizard. This wizard will guide you through the installation, database setup and initial configuration of LimeSurvey.
cs_CZ: Vítejte v průvodci instalací LimeSurvey. Tento průvodce Vás provede instalací, nastavením databáze a počáteční konfigurací LimeSurvey

en: Welcome to the theme editor of LimeSurvey. To get an overview of new functionality and possibilities, please visit the %s LimeSurvey manual %s. For further questions and information, feel free to post your questions on the %s LimeSurvey forums %s.
cs_CZ: Vítejte v editoru motivů. Chtete-li získat přehled o nových funkcích a možnostech, navštivte prosím %s manuál LimeSurvey %s. S otázkami a nejasnostmi se můřete obrátit na %s fórum o LimeSurvey %s, kde najdete mnoho dalších informací. (Fórum se vede převážně v angličtině)

en: Welcome to this sample survey
cs_CZ: Vítejte v této ukázce průzkumu

en: Welcome:
cs_CZ: Vítejte:

en: Welsh
cs_CZ: Velština

en: What good would your survey be without questions?
cs_CZ: K čemu by byl průzkum bez otázek?

en: When an imported record matches an existing record ID:
cs_CZ: Pokud importovaný záznam odpovídá existujícímu ID:

en: When using slider initial value set this value at survey start.
cs_CZ: Použijete-li počáteční hodnotu posuvníku, nastavte tuto hodnotu při zahájení průzkumu.

en: While the survey is activated, you can't add or remove a group or question.
cs_CZ: Pokud je průzkum spuštěn, nelze přidávat ani ubírat skupiny nebo otázky.

en: Width of PDF header logo:
cs_CZ: Šířka loga záhlaví v PDF:

en: Windows-31J - SJIS for Windows Japanese (cp932)
cs_CZ: Windows-31J - SJIS pro Windows Japanese (cp932)

en: With non-anonymized responses (and the survey participants table field 'Uses left' set to 1) if the participant closes the survey and opens it again (by using the survey link) his previous answers will be reloaded.
cs_CZ: Když respondent zavře průzkum a otevře jej znovu (použitím odkazu na průzkum), budou automaticky obnoveny jeho předchozí odpovědi. To neplatí pro anonymizované průzkumy (ani průzkumy s "Počet použití" nastaveným na 1).

en: With real vv file : questions code are in second line
cs_CZ: S reálným vv souborem: kód otázek jsou v druhém řádku

en: Without ambiguous characters
cs_CZ: Bez těžko rozlišitelných znaků

en: Wrap container around boxes
cs_CZ: Obalový kontejner kolem boxů

en: Write error!
cs_CZ: Chyba zápisu!

en: Wrong decryption key! Decryption key has changed since this data were last saved, so data can't be decrypted. Please consult our manual at %s.
cs_CZ: Chybný dešifrovací klíč! Dešifrovací klíč se od posledního uložení těchto dat změnil, takže data nelze dešifrovat. Podívejte se prosím do příručky LimeSurvey na %s.

en: Wrong definition! Please make sure that your JSON arrays contains the fields '%s', '%s', '%s', '%s', and '%s'
cs_CZ: Špatná definice! Zkontrolujte, jestli pole JSON opravdu obsahují položky "%s", "%s", "%s", "%s" a "%s"

en: X-Scale
cs_CZ: Škála X

en: XML themes
cs_CZ: XML motivy

en: Y-Scale
cs_CZ: Škála Y

en: Year
cs_CZ: Rok

en: Yes
cs_CZ: Ano

en: Yes - Delete Them!
cs_CZ: Ano - smaž to!

en: Yes, delete
cs_CZ: Ano, odstranit

en: Yes, restore default
cs_CZ: Ano, obvovit výchozí

en: Yes/No
cs_CZ: Ano/Ne

en: You are about to delete all conditions on this survey's questions
cs_CZ: Chystáte se smazat všechny podmínky u otázek průzkumu

en: You are about to delete this survey
cs_CZ: Chystáte se smazat průzkum

en: You are about to replace an existing label set with the current answer options.
cs_CZ: Chystáte se nahradit sadu popisků současnými variantami odpovědi.

en: You are already a participant of this survey.
cs_CZ: Respondentem tohoto průzkumu už jste.

en: You are editing an entry of the main menu!
cs_CZ: Editujete položku hlavního menu!

en: You are editing the main menu!
cs_CZ: Editujete halvní menu!

en: You are not a participant in this survey.
cs_CZ: Nejste respondent tohoto průzkumu.

en: You are not a participant of this survey.
cs_CZ: Nejste účastníkem tohoto průzkumu.

en: You are not allowed to edit your own user permissions.
cs_CZ: Nemáte oprávnění měnit vaše vlastní oprávnění.

en: You are not allowed to print answers.
cs_CZ: Nemáte práva pro tisk odpovědí.

en: You are not authorized to delete label sets.
cs_CZ: Nemáte oprávnění mazat sady popisků.

en: You are not authorized to delete questions.
cs_CZ: Nemáte oprávnění mazat otázky.

en: You are registered but an error happened when trying to send the email - please contact the survey administrator.
cs_CZ: Jste registrováni, ale při pokusu o zaslání e-mailu se vyskytla chyba - prosím kontaktujte administrátora průzkumu.

en: You are using Microsoft Internet Explorer.
cs_CZ: Používáte prohlížeč Microsoft Internet Explorer.

en: You can add any regular expression based validation in here
cs_CZ: Sem můžete přidat jakoukoliv kontrolu, postavenou na regulárních výrazech

en: You can add some additional help text to your question. If you decide not to offer any additional question hints, then no help text will be displayed to your respondents.
cs_CZ: K otázce můžete přidat další text s pomocnou nápovědou. Pokud ale nechcete takovouto pomocnou nápovědu respondentům dávat, nebude jim žádný takovýto text nabízen.

en: You can add your custom themes in upload/admintheme
cs_CZ: Své vlastní motivy můžete přidat do adresáře upload/admintheme

en: You can create as many surveys as you like.
cs_CZ: Můžete vytvořit průzkumů kolik chcete.

en: You can get a free trial update key from %syour account on the limesurvey.org website%s.
cs_CZ: Můžete získat bezplatný zkušební klíč pro aktualizaci ze %ssvého účtu na webu limesurvey.org%s.

en: You can import all old responses that are compatible with your current survey. Compatibility is determined by comparing column types and names, the ID field is always ignored.
cs_CZ: Můžete importovat všechny staré odpovědi, které jsou kompatibilní s vašim průzkumem. Kompatibilita je odvozena od porovnání typů a názvů sloupců, ID pole jsou vždy ignorována.

en: You can leave these settings blank and change them later
cs_CZ: Můžete nechat tato pole prázdná a změnit je později

en: You can leave this blank, and automatically generate access codes using 'Generate access codes'
cs_CZ: Toto pole můžete nechat prázdné a pak automaticky vygenerovat všechny přístupové kódy patřičným tlačítkem.

en: You can load a survey that you have previously saved from this screen.
cs_CZ: Můžete si načíst průzkum, který jste si dříve uložil(a).

en: You can not add a group if survey is active.
cs_CZ: Nelze přidat skupinu, pokud je průzkum aktivní.

en: You can not add or remove the group owner from the group.
cs_CZ: Vlastníka skupiny nelze přidat nebo odebrat ze skupiny.

en: You can not delete this question group because the survey is currently active.
cs_CZ: Tuto skupinu otázek nelze odstranit, protože průzkum je teď aktivní.

en: You can not import questions because the survey is currently active.
cs_CZ: Nemůžete importovat otázky, protože průzkum je teď aktivní.

en: You can now %sadd a question%s in this group.
cs_CZ: Nyní lze do této skupiny %spřidat otázku%s.

en: You can now close this modal box.
cs_CZ: Nyní můžete modální okno zavřít.

en: You can now continue updating your LimeSurvey Installation.
cs_CZ: Nyní můžete pokračovat v aktualizaci vaší instalace LimeSurvey.

en: You can see the "breadcrumbs" In the top bar of the admin interface.
cs_CZ: V horní liště administrátorského rozhraní můžete vidět drobečkovou navigaci.

en: You can switch to the closed-access mode by initialising a survey participants table by using the button below.
cs_CZ: Pomocí tlačítka níže můžete přepnout na uzavřený průzkum tak, že inicializujete tabulku přístupových kódů.

en: You can upload %s under %s KB each.
cs_CZ: Můžete načíst %s do %s KB každý.

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 0. If minimum value is not set, this value is used.
cs_CZ: Můžete použít Správce výrazů, ale výsledek musí být číslo ještě před zobrazením stránky, nebo bude nastaveno na 0. Pokud není použitá minimální hodnota, bude použita tato.

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 1.
cs_CZ: Můžete použít Správce výrazů, ale výsledek musí být číslo ještě před zobrazením stránky, nebo bude nastaveno na 1.

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 100. If maximum value is not set, this value is used.
cs_CZ: Můžete použít Správce výrazů, ale výsledek musí být číslo ještě před zobrazením stránky, nebo bude nastaveno na 0. Pokud není použitá maximální hodnota, bude použita tato.

en: You can use now the following credentials to log into the site:
cs_CZ: Pro přihlášení můžete použít následující přihlašovací údaje:

en: You can use operators in the search filters (eg: >, <, >=, <=, = )
cs_CZ: Ve vyhledávacích filtrech můžete použít relační operátory (např.: >, <, >=, <=, = )

en: You can't add questions while the survey is active.
cs_CZ: Do aktivního průzkumu nelze přidávat otázky.

en: You can't change password if demo mode is active.
cs_CZ: V demo módu nelze měnit heslo.

en: You can't copy a question if the survey is active.
cs_CZ: Nemůžete kopírovat otázku pokud je průzkum aktivní.

en: You can't delete a group because one or more groups depend on it as parent!
cs_CZ: Nelze odstranit skupinu, protože je rodičem jedné nebo více skupin, které na ní závisí!

en: You can't delete a group if it's not empty!
cs_CZ: Nelze smazat skupinu, která není prázdná!

en: You can't delete a question if the survey is active.
cs_CZ: Nelze smazat otázku, když je průzkum aktivní.

en: You can't delete template '%s' because one or more templates inherit from it.
cs_CZ: Nelze smazat šablonu %s, protože je z ní odvozena jedna nebo více šablon.

en: You can't delete this question group because the survey is currently active.
cs_CZ: Tuto otázku nelze smazat, protože je průzkum aktivní.

en: You can't import the theme '%s' because '%s'  is not installed.
cs_CZ: Nelze importovat motiv '%s', protože '%s' není nainstalován.

en: You can't insert a new question when the survey is active.
cs_CZ: Pokud je průzkum aktivní, nelze vkládat další otázky.

en: You can't remove the default language.
cs_CZ: Nelze odebrat základní jazyk.

en: You can't reorder in an active survey
cs_CZ: Nelze měnit pořadí v aktivním průzkumu

en: You can't save changes because the theme directory is not writable.
cs_CZ: Nelze uložit změny, protože složka témat nemá povolen zápis.

en: You can't uninstall template '%s' because some templates inherit from it.
cs_CZ: Nelze smazat šablonu '%s', protože jsou z ní odvozeny nějaké další šablony.

en: You can't update question code for an active survey.
cs_CZ: U aktivního průzkumu nemůžete měnit kód otázky.

en: You can't use 'Anonymized responses' when participant-based response persistence is enabled.
cs_CZ: Anonymní odpovědi nelze použít, je-li zapnuto ukládání a možnost pozdějších změn odpovědí, založené na přístupových kódech respondentů.

en: You cannot delete the last answer option.
cs_CZ: Nemůžete vymazat poslední odpověď (popisek)

en: You cannot delete yourself or a protected user.
cs_CZ: Nemůžete odstranit sebe ani chráněného uživatele.

en: You cannot proceed until you enter some text for one or more questions.
cs_CZ: Nemůžete pokračovat, dokud nenapíšete nějaký text k jedné nebo více otázkám.

en: You cannot uninstall the default template.
cs_CZ: Nemůžete smazat defaultní šablonu

en: You cannot upload themes because you do not have the required ZIP library installed in PHP.
cs_CZ: Nelze načíst šablony, protože v PHP není instalována pořadovaná ZIP knihovna.

en: You did not answer to the security question.
cs_CZ: Neodpověděl(a) jste na bezpečnostní otázku.

en: You did not provide a name.
cs_CZ: Neuvedl(a) jste jméno

en: You did not provide a password.
cs_CZ: Neuvedl(a) jste heslo.

en: You didn't save your changes!
cs_CZ: Nejsou uloženy provedené změny!

en: You disabled ComfortUpdate in your configuration file.
cs_CZ: ComfortUpdate byl zakázán v konfiguračním souboru.

en: You do not have permission for this action.
cs_CZ: Na tuto akci nemáte práva.

en: You do not have permission to access this page.
cs_CZ: K přístupu na tuto stránku nemáte přístupová práva.

en: You do not have permission to send emails to all users.
cs_CZ: Nemáte oprávnění zasílat e-maily všem uživatelům.

en: You do not have the Freetype Library installed. Showing charts requires the Freetype library to function properly.
cs_CZ: Nemáte nainstalovanou knihovnu Freetype. Pro správné zobrazování grafů je nutné mít tuto knihovnu funkční.

en: You do not have the GD Library installed. Showing charts requires the GD library to function properly.
cs_CZ: Nemáte nainstalovanou knihovnu GD. Pro správné zobrazování grafů je nutné mít tuto knihovnu funkční.

en: You do not have the permission to access this page.
cs_CZ: K práci s touto stránkou nemáte oprávnění.

en: You do not have the required ZIP library installed in PHP.
cs_CZ: Nemáte v PHP nainstalovánu potřebnou ZIP knihovnu.

en: You do not need to add a description to your question group, but sometimes it makes sense to add a little extra information for your participants.
cs_CZ: Do skupiny otázek sice není sice třeba přidávat zvláštní popis, ale někdy může mít smysl informovat zde respondenty trochu podrobněji.

en: You don't have permission to edit a usergroup
cs_CZ: Nemáte práva k upravám skupiny uživatelů

en: You don't have permission to this folder
cs_CZ: Pro přístup k této složce nemáte oprávnění

en: You don't have sufficient permissions to upload images in this survey
cs_CZ: K nahrávání obrázků do tohoto průzkumu nemáte dostatečná oprávnění

en: You don't have the permission to activate participants.
cs_CZ: Nemáte práva k aktivaci účastníků

en: You don't have the right to restore the settings to default
cs_CZ: Nemáte práva k obnovení defaultního nastavení

en: You don't need an update key.
cs_CZ: Aktualizační klíč nepotřebujete.

en: You got {TOTAL} points out of 3 possible points.
cs_CZ: Získal(a) jste {TOTAL} bodů ze tří možných.

en: You have already been removed from the central participants list for this site
cs_CZ: Byl(a) jste již odebrán(a) z místního centrálního seznamu respondentů

en: You have already been removed from this survey.
cs_CZ: Z tohoto průzkumu jste již byl(a) vyřazen(a)

en: You have already completed this survey.
cs_CZ: Tento průzkum jste již vyplnil(a).

en: You have an error inside your local installation of LimeSurvey. See:
cs_CZ: Ve vaší lokální instalaci LimeSurvvey je chyba. Vizte:

en: You have been already removed from this survey.
cs_CZ: Z tohoto průzkumu jste již byl(a) odhlášen(a).

en: You have been removed from the central participants list for this site
cs_CZ: Byl(a) jste odebrán(a) z centrálního seznamu respondentů tohoto webu

en: You have been successfully added back to this survey.
cs_CZ: Byl jste úspěšně přidán zpět k tomuto průzkumu.

en: You have been successfully removed from this survey.
cs_CZ: Z tohoto průzkumu jste byl(a) úspěšně odhlášen(a).

en: You have exceeded the number of maximum login attempts. Please wait %d minutes before trying again.
cs_CZ: Překročil(a) jste maximální počet pokusů o přihlášení. Počkejte prosím %d minut před opakováním.

en: You have no access to the role management!
cs_CZ: Nemáte přístup ke správě rolí!

en: You have not selected a question
cs_CZ: Nevybral(a) jste otázku

en: You have not selected a survey
cs_CZ: Nevybral(a) jste žádný průzkum

en: You have to pair it with one attribute of the survey participants table
cs_CZ: Musíte ho spárovat s nějakým atributem tabulky respondentů

en: You have to pair this field with an existing attribute.
cs_CZ: Musíte spárovat pole s existujícím atributem.

en: You have to put in at least a title for the survey to be saved.
cs_CZ: Aby mohl být průzkum uložen, musíte vyplnit alespoň jeho název.

en: You have to select a file.
cs_CZ: Musíte vybrat soubor.

en: You have to select at least one label set.
cs_CZ: Musíte vybrat alespoň jednu sadu popisků.

en: You may not use slashes or ampersands in your name or password.
cs_CZ: V uživatelském jméně ani hesle nesmí být lomítko ani ampersand (et)

en: You may play around with more settings, but let's save and start adding questions to your survey now. Just click on 'Save'.
cs_CZ: Můžete si pak pohrát i s dalšími nastaveními, ale teď jen uložte, co už je nastaveno a začněte přidávat otázky do vašeho průzkumu. Stačí kliknout na "Uložit".

en: You may register for this survey but you have to wait for the %s before starting the survey.
cs_CZ: Můžete se registrovat, ale musíte vyčkat do %s než budete moci na průzkum odpovědět.

en: You may register for this survey but you have to wait for the {{sStartDate}} before starting the survey.
cs_CZ: Můžete se do průzkumu registrovat už teď, ale vyplňovat jej můžete až od {{sStartDate}}.

en: You may register for this survey if you wish to take part.
cs_CZ: Jestliže se chcete účastnit tohoto průzkumu, můžete se zaregistrovat.

en: You may save empty subquestions, but that would be pointless.
cs_CZ: Můžete sice uložit prázdné podotázky, ale je to zbytečné.

en: You must be logged in to access to this page.
cs_CZ: Pro přístup na tuto stránku je třeba být přihlášen.

en: You must be registered to complete this survey
cs_CZ: Pokud se chcete účastnit tohoto průzkumu, musíte být registrován

en: You must enter a valid email. Please try again.
cs_CZ: Musíte vložit platný e-mail. Prosím zkuste to znovu.

en: You must first create a question group.
cs_CZ: Nejprve je třeba vytvořit skupinu otázek.

en: You must set according write permissions on these filese before you can proceed. If you are unsure what to do please contact your system administrator for advice.
cs_CZ: Před pokračováním musíte nastavit správná přístupová práva k zápisu těchto souborů. Nejste-li si jist(a) co dělat, kontaktujte prosím svého systémového administrátora, který jistě poradí.

en: You must supply a name for this saved session.
cs_CZ: Pro toto uložené sezení musíte uvést jméno.

en: You must supply a password for this saved session.
cs_CZ: Pro toto uložené sezení musíte uvést heslo.

en: You need to add answer options to this question
cs_CZ: Pro tuto otázku musíte přidat odpovědi (popisky)

en: You need to add question groups
cs_CZ: Musíte přidat skupiny otázek

en: You need to add questions
cs_CZ: Musíte přidat otázky

en: You need to add subquestions to this question
cs_CZ: Pro tuto otázku musíte přidat dílčí otázky

en: You need to enable large_file_prefix setting in your database configuration in order to use InnoDB engine for LimeSurvey!
cs_CZ: Chcete-li pro LimeSurvey použít modul InnoDB , musíte povolit large_file_prefix v konfiguraci databáze!

en: You need to upload %s more files for this question.
    Are you sure you want to exit?
cs_CZ: Potřebujete nahrát ještě %s soubor(ů) pro tento dotaz. 
    Opravdu si přejete skončit?

en: You should add some subquestions for your question here.
cs_CZ: Zde můžete přidat do své otázky nějaké podotázky.

en: You should export your responses before deactivating.
cs_CZ: Před deaktivováním byste měl(a) exportovat odpovědi.

en: You should have a great time doing this
cs_CZ: Tato práce by pro vás měla být potěšením.

en: You should note the name(s) of the table(s) in case you need to access this information later.
cs_CZ: Doporučujeme poznamenat si jména tabulek pro připadné použití později.

en: You should only activate a survey when you are absolutely certain that your survey setup is finished and will not need changing.
cs_CZ: Průzkum byste měli aktivovat jen pokud jste si absolutně jisti, že jeho nastavení je hotovo a nebude již měněno.

en: You will be redirected in about 5 secs. If not, click <a href="%s">here</a>.
cs_CZ: Budete přesměrováni do 5 sekund. Pokud ne, klikněte <a href="%s">zde</a>.

en: You will not be able to update because your previous LimeSurvey version is too old.
cs_CZ: Nelze provést update, protože předchozí verze LimeSurvey je příliš stará.

en: You'll be redirected to the database update or (if your database is already up to date) to the administration login in 5 seconds. If not, please click %shere%s.
cs_CZ: Během 5 sekund budete buď přesměrováni na aktualizaci databáze, nebo (je-li Vaše databáze už aktuální) na administrátorský login. Pokud ne, klikněte %ssem%s.

en: You've been logged out due to inactivity. Please log in again.
cs_CZ: Po delší nečinnosti jste byl odlogován. Přihlašte se prosím znovu.

en: Your Choices
cs_CZ: Vaše možnosti

en: Your LimeSurvey installation is checked if the update can be run successfully.
cs_CZ: Vaše instalace LimeSurvey bude zkontrolována zda bude moci být provedena aktualizace.

en: Your Privacy policy text is shown here.
cs_CZ: Zde je zobrazen Váš text o zásadách ochrany osobních údajů.

en: Your Ranking
cs_CZ: Vaše pořadí

en: Your answer
cs_CZ: Vaše odpověď

en: Your answer must be %s
cs_CZ: Vaše odpověď musí být %s

en: Your answer must be at least %s
cs_CZ: Vaše odpověď musí být minimálně %s

en: Your answer must be at most %s
cs_CZ: Vaše odpověď musí být maximálně %s

en: Your answer must be between %s and %s
cs_CZ: Vaše odpověď musí být mezi %s a %s

en: Your answer to the security question was not correct - please try again.
cs_CZ: Vaše odpověď na zabezpečovací otázku je nesprávná. Zkuste to znovu.

en: Your assessment
cs_CZ: Vaše hodnocení

en: Your browser reports that it was used previously to answer this survey. We are resetting the session so that you can start from the beginning.
cs_CZ: Váš prohlížeč ohlásil, že již byl použit pro vyplnění tohoto průzkumu. Relace bude spuštěna znovu, abyste mohl(a) začít od začátku.

en: Your browser screen size is too small to use the administration properly. The minimum size required is 1280*1024 px.
cs_CZ: Okno Vašeho prohlížeče není pro administrátorské rozhraní dostatečně velké. Minimální požadovaná velikost je 1280x1024 pixelů.

en: Your choices
cs_CZ: Vaše volby

en: Your data should be imported now, the data.frame is named "data", the variable.labels are attributes of data ("attributes(data)$variable.labels"), like for foreign:read.spss.
cs_CZ: Vaše data by nyní měla být importována, data.frame je pojmenován "data", variable.labels jsou atributy dat ("attributes(data)$variable.labels") obdobně jako pro foreign:read.spss.

en: Your data should be imported now.
cs_CZ: Nyní by měla být Vaše data importována.

en: Your database configuration needs to have innodb_file_format and innodb_file_format_max set to use the Barracuda format in order to use InnoDB engine for LimeSurvey!
cs_CZ: Pokud chcete použít InnoDB engine pro LimeSurvey, musíte mít v konfiguraci své databáze nastaveny  innodb_file_format a innodb_file_format_max, potřebné pro použití formátu Baracuda.

en: Your database is too big to be saved!
cs_CZ: Vaše databázi nelze uložit protože je příliš velká!

en: Your database server password.
cs_CZ: Heslo vašeho databázového serveru.

en: Your database server user name. In most cases "root" will work.
cs_CZ: Uživatelské jméno databázového serveru. Ve většině případů bude fungovat "root".

en: Your database type is not MySQL!
cs_CZ: Typ vaší databáze není MySQL!

en: Your email address:
cs_CZ: Vaše e-mailová adresa:

en: Your file could not be copied
cs_CZ: Váš soubor nelze zkopírovat

en: Your file could not be moved
cs_CZ: Váš soubor nelze přesunout

en: Your have to answer the security question - please try again.
cs_CZ: Musíte odpovědět na bezpečnostní otázku. Zkuste to prosím znovu.

en: Your key has been updated and validated! You can now use ComfortUpdate.
cs_CZ: Váš klíč byl aktualizován a potvrzen! Nyní můžete "Komfortní aktualizaci" používat.

en: Your key is unknown by the update server.
cs_CZ: Váš klíč aktualizační server nezná.

en: Your login credentials have been reset
cs_CZ: Vaše přihlašovací údaje byly resetovány

en: Your new password was not saved because it matches the old password.
cs_CZ: Nové heslo nemůže být uloženo, protože je stejné jako staré.

en: Your new password was not saved because the old password was wrong.
cs_CZ: Nové heslo nebylo uloženo, protože staré heslo  bylo chybné.

en: Your new password was not saved because the passwords did not match.
cs_CZ: Nové heslo nebylo uloženo, protože jeho zadání nebyla shodná.

en: Your new survey was created.
cs_CZ: Váš nový průzkum byl vytvořen.

en: Your new survey was created. We also created a first question group and an example question for you.
cs_CZ: Váš nový průzkum je vytvořen. Vytvořili jsme pro Vás také první skupinu otázek a ukázkovou otázku.

en: Your participants will see this title in the browser's title bar and on the welcome screen.
cs_CZ: Vaši respondenti uvidí tento název v záhlaví svého prohlížeče a na uvítací stránce.

en: Your password:
cs_CZ: Vaše heslo:

en: Your passwords do not match.
cs_CZ: Vaše hesla se neshodují.

en: Your personal settings were successfully saved.
cs_CZ: Vaše osobní nastavení bylo úspěšně uloženo.

en: Your preferred language will be used through out the installation process.
cs_CZ: Váš výchozí jazyk bude použit v celém instalačním procesu.

en: Your ranking
cs_CZ: Vaše pořadí

en: Your response table will be renamed to:
cs_CZ: Vaše tabulka s reakcemi bude přejmenována na:

en: Your responses have not been lost and have been emailed to the survey administrator and will be entered into our database at a later point.
cs_CZ: Vaše odpovědi nebyly ztraceny a byly e-mailem odeslány administrátorovi průzkumu. Do databáze budou vloženy později.

en: Your responses were not saved. Please contact the survey administrator.
cs_CZ: Vaše odpovědi nebyly uloženy. Kontaktujte prosím správce průzkumu.

en: Your responses were successfully saved.
cs_CZ: Vaše odpovědi byly úspěšně uloženy.

en: Your session with the ComfortUpdate server is not valid or expired. Please restart the process.
cs_CZ: Relace s aktualizačním serverem není platná nebo vypršela. Prosím začněte znova.

en: Your survey can export associated participant data with each response. Select any additional fields you would like to export.
cs_CZ: Spolu s každou odpovědí můžete exportovat i data o příslušném respondentovi. Vyberte položky, které se mají přidat do exportu.

en: Your survey responses have been recorded.
cs_CZ: Vaše odpovědi byly uloženy.

en: Your survey responses have been saved successfully.  You will be sent a confirmation e-mail. Please make sure to save your password, since we will not be able to retrieve it for you.
cs_CZ: Vaše odpovědi v průzkumu byly v pořádku uloženy. Bude Vám odeslán potvrzovací e-mail. Ujistěte se, že budete mít uložené heslo, protože nebude možné poslat Vám nové.

en: Your survey was successfully saved.
cs_CZ: Váš průzkum byl úspěšně uložen.

en: Your survey will be saved using that name and password, and can be completed later by logging in with the same name and password.
cs_CZ: Váš průzkum bude uložen se jménem a heslem. Průzkum může být dokončen později po přihlášení se stejným jménem a heslem.

en: Your system configuration:
cs_CZ: Konfigurace Vašeho systému:

en: Your time to answer this question has expired
cs_CZ: Čas pro odpověď na tuto otázku vypršel

en: Your time to answer this question has nearly expired. You have {TIME} remaining.
cs_CZ: Časový limit na tuto otázku je téměř vyčerpán. Zbývající čas je {TIME}.

en: Your update key has exceeded the maximum number updates!
cs_CZ: Váš aktualizační klíč dosáhl maximálního limitu počtu aktualizací!

en: Your update key has expired!
cs_CZ: Platnost vašeho aktualizačního klíče vypršela!

en: Your update key is invalid and was removed.
cs_CZ: Váš aktualizační klíč je neplatný a byl odstraněn.

en: Your update key:
cs_CZ: Váš aktualizační klíč:

en: Your user data for accessing %s
cs_CZ: Vaše data uživatele pro přístup %s

en: Your username:
cs_CZ: Vaše uživatelské jméno:

en: Your version is not updatable via ComfortUpdate. Please update manually.
cs_CZ: Vaši verzi nelze aktualizovat pomocí "Komfortní aktualizace". Prosím aktualizujte manuálně.

en: Your version is up to date!
cs_CZ: Vaše verze je aktuální!

en: Zebra-striped questions
cs_CZ: Zebrované otázky

en: Zip error!
cs_CZ: Chyba zipování!

en: Zip file not found!
cs_CZ: Zip soubor nebyl nalezen!

en: Zoom level
cs_CZ: Úroveň přiblížení

en: Zulu
cs_CZ: Zulština

en: addslashes
cs_CZ: přidat zpětná lomítka

en: and
cs_CZ: a

en: at question
cs_CZ: k otázce

en: checked
cs_CZ: zaškrtnuto

en: completed
cs_CZ: hotovo

en: default
cs_CZ: defaultní

en: deleted
cs_CZ: smazáno

en: digit:       source("filename", encoding = "UTF-8")        on the R command window, replace filename with the actual filename
cs_CZ: digit:       source("filename", encoding = "UTF-8")        v příkazovém okně R nahraďte filename skutečným názvem souboru

en: directory
cs_CZ: adresář

en: equals
cs_CZ: je rovno

en: extends_
cs_CZ: rozsireni_

en: gross
cs_CZ: hrubý

en: having a valid email address
cs_CZ: nemají platné e-mailové adresy

en: having an access code
cs_CZ: mající přístupový kód

en: having at least one use left
cs_CZ: pokud zbývá alespoň jedno použití

en: hours
cs_CZ: hodin

en: if:
cs_CZ: pokud:

en: inherited
cs_CZ: zděděno

en: inherited value:
cs_CZ: zděděná hodnota:

en: is
cs_CZ: je

en: is NOT
cs_CZ: NENÍ

en: is greater than
cs_CZ: je větší než

en: is greater than or equal to
cs_CZ: je větší nebo rovno než

en: is less than
cs_CZ: je menší

en: is less than or equal to
cs_CZ: je menší nebo rovno než

en: is lesser than
cs_CZ: je menší než

en: is like
cs_CZ: je podobný

en: is matched (regexp)
cs_CZ: vyhovuje (regulární výraz)

en: is not like
cs_CZ: není podobný

en: language of participant
cs_CZ: jazyk respondenta

en: minitab method
cs_CZ: metoda minitab

en: mins
cs_CZ: minut

en: not checked
cs_CZ: nezašktrnuto

en: not having already completed the survey
cs_CZ: nemají nevyplněné průzkumy

en: not having been sent an invitation already
cs_CZ: již jim bylo pozvání zasláno

en: only apply to certain question types
cs_CZ: použitelné pouze pro některé typy otázek

en: or
cs_CZ: nebo

en: page
cs_CZ: stránka

en: queXML format (*.xml)
cs_CZ: queXML formát (*.xml)

en: queXML is an XML description of a questionnaire.
cs_CZ: queXML je popis dotazníku ve formátu XML.

en: quota language settings
cs_CZ: Nastavení kvóty pro jazyk

en: quota members
cs_CZ: Kvóta úživatelů

en: responses
cs_CZ: odezvy

en: running
cs_CZ: probíhá

en: seconds
cs_CZ: vteřin

en: selected
cs_CZ: vybrané

en: stable
cs_CZ: stabilní

en: table
cs_CZ: tabulka

en: timings
cs_CZ: časování

en: to:
cs_CZ: do:

en: unknown
cs_CZ: neznámý

en: unstable
cs_CZ: nestabilní

en: valid
cs_CZ: platné

en: visit http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php for more information
cs_CZ: pro více informací navštivte http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php

en: you cannot delete yourself.
cs_CZ: nemůžete sami sebe smazat.

en: {n} access code has been created.|{n} access codes have been created.
cs_CZ: Byl vytvořen {n} přístupový kód.|Bylo vytvořeno {n} přístupových kódů.

en: {n} question contains errors that need to be corrected.|{n} questions contain errors that need to be corrected.
cs_CZ: {n} otázka obsahuje chyby, které je třeba opravit.|{n} otázek obsahuje chyby, které je třeba opravit.

en: {n} question contains warnings that need to be verified.|{n} questions contain warnings that need to be verified.
cs_CZ: {n} otázka obsahuje varování, která je třeba ověřit. | {n} otázek obsahuje varování, která je třeba ověřit.
